Rolling Stones

Αν υπαρχει τοπικ τους sorry αλλα εκανα search και δν μου εβγαλε καποιο τοπικ τους.Αν υπαρχει ηδη δν φταιω παντως.8)

Γραψτε τις αποψεις για αυτο το συγκροτημα εδω.(αν δν τις εχετε γραψει αλλου)

Tεράστια μπάντα, τεράστια προσφορά. Και μέτριους δίσκους να βγάζουν πλέον σαν τον τελευταίο δεν επηρεάζει σε κάτι πλέον.
Ακόμα και σήμερα που είναι θέαμα για τις μάζες στα στάδια σου δίνουν την αίσθηση ότι είναι κωλόπαιδα που κάνουν πλάκα και τα έχουν όλα γραμμένα.
Το 98 όταν πήγαν στην σκηνή στη σέντρα του ΟΑΚΑ και έπαιξαν χωρίς τα πολλά φώτα, τους πρόσθετους μουσικούς, τις backing τραγουδιάρες κλπ. για εμένα αυτό ήθελαν να δείξουν: “Mπορούμε άυριο να παίξουμε και στο ΑΝ και να είμαστε πιό ορεξάτοι από εικοσάρηδες”.
Τώρα πέρυσι που μας κρέμασαν στράβωσα και εγώ. Η μόνη ευρωπαϊκή συναυλία από αυτές που αναβλήθηκαν που δεν ξαναπρογραμματίστηκε. Αλλά δεν ξέρω και που σταματάει η δική τους ευθύνη και που αρχίζει των διοργανωτών.

τους σεβομαι αλλα δεν μ’αρεσουν τοσο μουσικα. οπως το ιδιο συμβαινει και με πολλες αλλες μεγαλες κλασσικες μπαντες.

Εχουν βγαλει θρυλικα τραγουδια και σιγουρα ειναι απο τις πιο θρυλικες μπαντες που υπαρχουν.

Αλλα το εχουν παραχεσει.Ειπαμε θρυλοι,τελεια τραγουδια αλλα οχι αυτες τις μαλακιες που κανουν τωρα.Οτι κανουν το κανουν για το χρημα.Λες και φοβουνται μν πεθανουν αφραγκοι.

Διαβαστε το παρακατω και ισως αλλαξετε γνωμη γι’αυτους.

Νέο ρεκόρ για το ταμείο των Rolling Stones!

Ακόμα πιο πλούσια γεράματα θα περάσουν οι Rolling Stones, αφού έλαβαν το ποσό των 5,4 εκατομμυρίων λιρών για μία συναυλία διάρκειας 80 λεπτών στο Εθνικό Μουσείο Τέχνης στη Βαρκελώνη! H συναυλία δόθηκε για τους περίπου 500 καλεσμένους της Deutsche Bank!

Ο Μικ Τζάγκερ φρόντισε πάντως να στιευτεί με τους τραπεζίτες - πελάτες του λέγοντας τους: “Σας ευχαριστούμε που μας καλέσατε. Το καλύτερο μέρος προέρχεται από τα μπόνους σας…”.

Το συγκεκριένο κόλπο με τις πριβέ συναυλίες για εταιρείες έχει γίνει πιά πολύ συνηθισμένο και το κάνουν πολλοί (οι Allman Brothers και ο Sammy Hagar είναι δύο πρόσφατα παραδείγματα)
Το θεωρώ αντι-ροκ και πολύ ξενερωτικό για τα ίδια τα συγκροτήματα…
Παίζουν μπροστά σε ένα κοινό όπου οι μισοί -και βάλε- δεν ξέρουν καν τα τραγούδια, συζητάνε μεταξύ τους και αδιαφορούν.
Από την άλλη η αλήθεια είναι πως πλέον υπάρχουν μερικοί λεφτάδες πενηντάρηδες που έχουν σχέση με το άθλημα και θέλουν να ξοδέψουν τα λεφτά τους σε κάτι που γουστάρουν. Ο Paul Allen που ήταν συνέταιρος του Gates στην Μιcrosoft έχει φτιάξει το μουσειο του Hendrix στο Seattle. Αυτό δεν είναι κακό.

πολυ ξεφτιλα…

Τι μπάντα ρε γαμώτο.

Ποιοι άλλοι έχουν βγάλει 6 απανωτά έπη, όπως τα “Between The Buttons”, “Their Satanic Majesties”, “Beggars Banquet”, “Let It Bleed”, “Sticky Fingers” και “Exile On Main Street”, μέσα σε μόλις 5 χρόνια;

Τους έχω δει ήδη δύο φορές, και περιμένω πως και πως την επόμενη περιοδεία, στην οποία θα πάρω το αυτοκίνητό μου και θα τους ακολουθήσω σε όλη την Ευρώπη!!!

ξεφτιλικι το παραπανω με τα private concerts,μου την σπανε κατι τετοια σκηνικα,αλλα οκ,σαν συγκροτημα ειναι τεραστιοι…οι δισκοι που ανεφερε ο Cozy,απλα δεν υπαρχουν…κριμα που δεν τους εχω δει ποτε γαμωτο-και απιθανο πλεον-…τεραστιο συγκροτημα anyway,μακαρι να κατσει καποια στιγμη να τους δω και Live,πριν ‘‘παει’’ και κανενας τους(αν κ κιθ ριτσαρντ,απο φοινικα επεσε και εζησε 70 χρονων,ποσο ειναι τεσπα,οπωτε μαλλον την παλευουν καλα ακομα…)…

Φίλος, οι Stones δε θα πεθάνουν ποτέ :!::band:

Beatles?
“Help” -1965
“Rubber Soul” - 1965
“Revolver” - 1966
“Sgt. Pepper’s Lonely Love Club” - 1967
“Magical Mystery Tour” - 1967
“White Album” - 1968
“Abbey Road” - 1869

Ωχ… συγγνώμη. Είναι 7 δίσκοι σε 5 χρόνια. Ναι, έχεις δίκιο. 6 δισκάρες σε 5 χρόνια δεν έχει βγάλει άλλος :stuck_out_tongue:

Ναι αλλά στην περίπτωση των Beatles υπάρχει μία μικρή διαφορά… από το '66 και μετά δεν έπαιξαν ούτε μία συναυλία :wink:

+10000

Επισης οι Rolling Stones ειναι μια απ’τις λιγες μπαντες που μπορουν να ξεσηκωσουν ενα ολοκληρο σταδιο με 2-3 ακορντα(μονο το satisfaction που παιζουν απο κατω γινεται της μουρλης).

E καλά, δεν είναι αυτό δικαιολογία. Αν σκεφτείς πως το Sgt βγήκε σε λιγότερο από 2 χρόνια μετά το Help και αμέσως μετά τη τελευταία περιοδεία τους, τότε οι Beatles έβγαλαν 4 δίσκαρους σε 2 χρόνια, με περιοδίες κλπ

Κοινώς. Εκείνα τα χρόνια και οι Beatles και Rolling Stones οργίαζαν. Από τις σημαντικότερες εποχές του ροκ μακράν. Δε θα με χάλαγε να τα ζούσα αυτά τα χρόνια καθόλου. (αρκεί να προλάβαινα να δω την Εθνική το 2004 :p)

Για μενα παντως το Sticky fingers ειναι ο καλυτερος δισκος που εχουν βγαλει.Αχ αυτο το ριφακι του bitch…
Βεβαια οχι και οτι τα αλλα 5 αλμπουμ πανε πισω αλλα προσωπικα το sticky fingers ξεχωριζει.Cozy μαζι σου!Αν ειχα τη δυνατοτητα γυρναγα κι εγω την ευρωπη να τους δω!

Εχουν και τον μεγαλυτερο ροκσταρ στις ταξεις τους!



Mέχρι το Exile δεν υπάρχουν,απλά.Τι live-άρα έχουν βγάλει εντωμεταξύ,δεν λέγεται.Από τα καλύτερα όλων των εποχών,Get yer ya ya’s out!Bρωμιάρικο όπως και η μπάντα!:DΤο πήρα σε βινύλιο!

Το μεγαλυτερο rock n roll φαινομενο των τελευταιων 45 ετων,οι Rolling stones απο τα τελη της δεκαετιας του 60,αρχισαν να αυτοαποκαλουνται ως η “greatest rock n roll band in the world”, με αποτελεσμα να οριοθετησουν μια αυστηρη οριογραμμη κριτικη της δουλειας τους απο το κοινο.
Και πραγματι δεν μπορουσαν να κανουν διαφορετικα, καθως αποτελεσαν τους πρωτοπορους του τολμηρου hard blues rock n roll που αποτελεσε προαγγελο του hard rock,με συνεπεια να εξελιχθουν στην μεγαλυτερη μπαντα της βρετανικης blues σκηνης, επισκιαζοντας τα υπολοιπα μεγαλα συγκροτηματα της τοτε εποχης ,οπως οι Animals,οι Them,οι Yardbirds.
Παντοτε φλερταραν με την φθαρμενη πλευρα του rock n roll στην οποια “οργιασαν”
,πολλες φορες κατω απο μεγαλες αντιξοοτητες,οπως ο θανατος του Μπραιαν Τζοουνς και η τραγωδια στο Αλταμοντ και αυτη η εκπληκτικη διαχρονικοτητα τους ,τους εκανε παντοτε την πιο αναγνωρισιμη μπαντα στον πλανητη.Και το σημαντικοτερο ειναι οτι καμια αλλη μπαντα δεν ευτυχησε να εχει τοσο ευρυ κοινο και δημοτικοτητα και ειναι δυσκολο να εντοπισουμε καποιο γκρουπ μετα απο αυτους ,που δεν επηρεαστηκε απο τη μουσικη τους.
Με αρχικο σχημα τους Jagger,Richards,Jones,Wyman,Stewart και Watts,ξεκινησαν στις αρχες του 1963 να δινουν περιστασιακες εμφανισεις στο Crawdaddy Club του Λονδινου, κατι που ειχε σαν αποτελεσμα να προσελκυσουν το ενδιαφερον του πανεξυπνου νεαρου τοτε μανατζερ Andrew Oldham,ο οποιος ειχε την ιδεα να προωθησει το συγκροτημα σαν τα αλητοπαιδα απεναντι στα “καλα παιδια” Beatles και το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να διωξει το μειληχιο και πραο Στιουαρτ αφου το παρουσιαστικο του και η ιδιοσυγκρασια του δεν ταιριαζε με το χαρακτηρα των υπολοιπων.
Ξεκινωντας με μια διασκευη στο Come On του Τσακ Μπερυ και του I Wanna Be Your Man των Λενον/Μακαρτνευ, τον ιουνιο του 1964 το συκροτημα ηχογραφησε το πρωτο αυθεντικο δικο του σινγκλ Tell Me που εγινε top-40 χιτ στα αμερικανικα τσαρτ.ακολουθησε στις αρχες του 1965 το The Last Time που εγινε #1 στη Βρετανια και top-10 στην Αμερικη και αποτελεσε το εφαλτηριο απο το οποιο το διδυμο των Jagger-Richards θα εγραφε μια ατελειωτη σειρα εκρηκτικων χιτ, οπως το εκπληκτικο I Can’t Get No Satisfaction, το οποιο τους μετετρεψε πλεον σε σουπερσταρ,οδηγωντας τους για μια δεκαετια περιπου σε εναν απιστευτο καταιγισμο αριστουργηματικων κομματιων που συνδυαζαν μεγαλα μπλουζιστικα riffs και ειρωνικους σαρδονιους στιχους.
Μετα το θανατο του Τζοουνς το 1969, οι Stones απεκτησαν πιο hard rock υφος και η κιθαρα του Richards απεκτησε πιο κεντρικο ρολο στο συγκροτημα, ενω το συγκροτημα ειχε εισχωρησει σε ακομα πιο παρακμιακα μονοπατια που φανερωθηκαν στα αριστουργηματικα αλμπουμ Sticky Fingers και Εxile On Main Street.
Ακολουθησε η αποχωρηση του Μικ Τειλορ και η αντικατασταση του απο τον Ρον Γουντ και το 1978 το συγκροτημα ηχογραφησε το Some Girls του οποιου το χιτ Miss You εφθασε στο #1 και το 1981 ακολουθησε το αλμπουμ Τattoo You που χαρακτηριζεται ως η πιο ολοκληρωμενη προσπαθεια του γκρουπ εκεινη την περιοδο.
Οι δεκαετιες των 90’s και 2000’s χαρακτηριζονται απο τις φοβερες παγκοσμιες τουρνε που πραγματοποιησε το συγκροτημα και απο σολο δουλειες των μελων της μπαντας οι οποιες ομως δεν ειχαν την εμπορικη επιτυχια που ειχαν ακομα και οι κακοι δισκοι των Stones.

Ρε συ ροκάκια, κάνε ένα search πρώτα. Αφού υπάρχει θρεντ

Κρίμα για την εισαγωγή σου δηλαδή, και το όμορφο poll, θα μπορούσε να κλειδωνόταν. Θα το κάνω merge με το άλλο. Στο εξής όμως να κάνεις και ένα search, κακό δε κάνει.

Η τρίτη επιλογή περιγράφει τέλεια την σχέση μου με το συγκρότημα Κυλιώμενων Λίθων:!:

αν και δεν μου αρεσουν,υπαρχει σεβασμος προς το ονομα τους

Πιστεύω θα ήταν καλύτερο να υπήρχε και μια ενδιάμεση επιλογή στο πολλ, ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο. Ανάμεσα στο “είναι οι καλύτεροι” και στο “καλοί είναι, αλλά οκ”, να υπήρχε και μια επιλογή τύπου “φοβερή μπάντα” ή κάτι τέτοιο, για όσους τους γουστάρουν πολύ, αλλά δε τους θεωρούν και τους καλύτερους.

Τέσπα, εμένα η δεύτερη (τωρινή) επλογή θα λεγα με εκφράζει περισσότερο. Ποτέ δεν υπήρξα ο τρελός φαν (σε αντίθεση με τους Beatles, χαχαχ)