Ronnie James Dio Hospitalized - European Tour Cancelled!

Χμ… Πρόκειται για τη συμπαθέστερη φυσιογνωμία στο χώρο μας αδιαμφισβήτητα (πέραν μεγάλης προσωπικότητας και φωνής…)

Εύχομαι ν’αναρρώσει σύντομα.

Δεν πειράζει… Ας ζει κ ας μην περιοδεύει. Το’χα πει κ παλιότερα πως άν πεθάνουν αυτές οι παλιοσειρές θα’χουμε πρόβλημα…

Από σχόλιο φίλου μου: "The master is calling him home? :frowning: "
Αλλά μπά μωρε… δεν παίζει, μια χαρά θα είναι :slight_smile:

σε τιμάει

o ντιο μαζι του.μακαρι να μην ειναι τιποτα ασχημο.το μονο που μου τη σπαει οτι δεν εχω προλαωει να τον δω λαιβ και μαλλον δε θα τον δω ποτε.

εγω δυο φορες τον ειδα η πρωτη φορα με την σολο μπαντα του το 2003 στην αθηνα ειναι η καλυτερη συναυλια που πηγα ποτε…(η δευτερη φορα με heaven and hell)

η εμπειρια του να ακουσω το stargazer live απο τη φωναρα του ειναι οτι ποιο σπουδαιο πραγμα εχω ζησει…

Ως καλύτερη συναυλία του Dio στην Ελλάδα ακούω να λένε στο Ρόδον το '93.

Πεστα! Το 2003 τον ειδα και εγω, Δευτερα βραδυ ηταν, ηταν μια εμπειρια απο τις ελαχιστες. Το επομενο πρωι ειχα την αναιδεια να παω να δωσω και μαθημα μεθυσμενος και αϋπνος, φυσικα κοπηκα και θυμαμαι οτι οταν ειδα τα θεματα με ειχε πιασει νευρικο γελιο… Ειχε παιξει το Stargazer 3ο ή 4ο νομιζω στην αρχη της συναυλιας και τα παιξαμε ολοι. Μαζικη παρακρουση. Ισχυει βεβαια απο κατι παλιοσειρες οτι το '93 ηταν ακομα καλυτερος. ΘΑ’θελα να ειχα ακουσει το "Jesus Mary and the Holy Ghost ζωντανα, και τo ομωνυμο απο το “Strange Highways”

Υπεροχος ανθρωπος ρε. Ανησυχω μηπως ειναι οντως το τελος της καριερας του, ισως και οχι. Το πιο σημαντικο ειναι να γινει καλα και να αντεξει. Ουτως ή αλλως, εχει ηδη περασει στην αθανασια, αφθαρτος και ανεγγιχτος απο την φτηνια που υπαρχει γυρω μας.

“Time is a never ending journey
Love is a never ending smile
Give me a sign to build a dream on”

Wishing you Well, Ronnie!

Για αυτόν τον λόγο κυρίως μου είπαν ότι μεγαλούργησε το '93. Λόγω του φοβερού setlist με τα διαμάντια των eighties και κομματάρες από το Strange Highways. Βαρύς, doomy δίσκος και ό,τι πρέπει για live. Και βέβαια τότες ο Dio ήταν 51, οπότε η φωνή του ήταν ακόμα αψεγάδιαστη. Όχι ότι μας χάλασε στις πρόσφατες εμφανίσεις ο θεός βέβαια…

Οι πιο πολλοι θαβουν οτιδηποτε εκανε ο Dio στην μετα-Campbell εποχη. Παπαρια!

Για μενα ο καλυτερος δισκος του ειναι το παραμυθενιο Dream Evil με τον παιχταρα Craig Goldy και οσο για το Strange Highways, σπερνει. Βαρυς ηχος, η καλυτερη στιγμη του με τον παραγνωρισμενο Tracy G, και αιχμηρος πολιτικο-κοινωνικος στιχος που σε κολλαει στον τοιχο.

Φανταζομαι τι θα εγινε τοτε. Και ναι, η φωνη του ηταν ακομα αδαμαντινη, οχι οτι τωρα παει πισω…αν και εχει “βαρυνει” λιγο φωνητικα απο διαφορα βιντεο που εχω δει στην περσινη περιοδεια.

Δεν ξέρουν, δυστυχώς. Εάν θες πάντως να μιλήσεις για τα άλμπουμ του Dio, υπάρχει ανάλογο θρεντ.

Όντως το 93 είχε παίξει 4-5 κομμάτια από το Strange… και θυμάμαι ότι ακούγονταν τόσο fucking heavy, λες και είχε μπει μπουλντόζα στο Ρόδο.
Βέβαια, ομολογώ, ότι μετά ο δίσκος δεν μου ακόυστηκε τόσο καλός, αλλά αυτά είναι γούστα.

Τι να λέμε για το 93!!! Απίστευτα live κ τα τρία!!!

Πάντως έχω προαίσθημα, καλό προαίσθημα…

Δε μπορεί ρε, δε μπορεί να μας τον στερήσει ο Θεός!!! Πιστεύω οτι θα μας λυπηθεί…

Για να δούμε…πάντως ε τις βόλτες μου απο την εκκλησία τις έκανα κ γω μετά απο πολύυυυυυ καιρό…οφείλω να ομολογήσω!

Μη μασάς ρε αρχηγέ! Τίποτα δεν είναι…

Ναι ρε γμτ, ένα κεράκι που και που χρειάζεται.

3o φιλε το παιξε…ξεκινησε με το killing the dragon συνεχισε με straight through the heart απο holydiver και μετα μπαινει η θρυλικη εισαγωγη των drums και της πουταναςςςςςςςςςςς!!!

A μπραβο ναι.
Θυμαμαι οτι πρωτο ηταν το “Killing the dragon” (ηταν και το μονο που μου αρεσε απο τον ομωνυμο δισκο)… και θεος ο Goldy ε? Μεγαλος κιθαριστας.

Κανα νεοτερο εχουμε για την υγεια του Dio?

Nαι υπάρχουν νέα και δεν είναι καλά :

Here is the latest update from Wendy Dio:

"Ronnie has been diagnosed with the early stages of stomach cancer. We are starting treatment immediately at the Mayo Clinic. After he kills this dragon, Ronnie will be back on stage, where he belongs, doing what he loves best, performing for his fans.

Thanks to all the friends and fans around the world that have sent well wishes. This has really helped to keep his spirit up.

Long Live Rock and Roll, Long Live Ronnie James Dio"

Παιδια, δεν προκειται να το βαλει κατω ο κοντος.
Το σανιδι ειναι η ζωη του. Αμα του στερησεις το σανιδι, θα “πεθανει”.
Δεν εχει οικογενεια, δεν εχει παιδια, μονο κατι γατες εχει. Ολη του η ζωη, ειναι η σκηνη. Κι εκει θα μενει εως το τελος.

Στείλτε του, έστω και νοερά, την αγάπη σας και την θετική σας ενέργεια, τώρα που το έχει ανάγκη.

Ling Live the King of RnR

ΌΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ

Kατσε ρε… δεν εχει οικογενεια;;;

Με τη Γουεντι δεν ειχαν κανα κουτσουβελο;;;

Τεσπα…

Καρκινος στομαχου …λιγο πολυ δεν ειναι για να μπορεσει να ξαναανεβει σε σκηνη;;;

early stages λέει. κάτι είναι και αυτό…

Ναι, αλλά πολύ δύσκολα θεραεπεύεται στη περιοχή αυτή (στομάχι, έντερο κλπ)