Ronnie James Dio! Που τον προτιμάτε: Rainbow, Sabbath ή solo

Τρέχα να την τσεκάρεις, είναι αμαρτία από τον κοντό, εεεε από το Θεό.
Aν και ότι και να πει ο κοντός είναι μοναδικό :D, Rainbow. Άλλη διάσταση. Και Stargazer βγαίνει μία φορά στο ποτέ…

δεν τιθεται θεμα να διαλεξουμε γιατι και οι Rainbow και οι Sabbath ειναι συγκροτηματαρες.Ο Dio οπου και να επαιζε θα αναδεικνυοταν,ακομα και μονος του να ηταν.Επιπλεον θελω να πω οτι δε γινεται να φανταστουμε Rainbow και Sabbath ανευ Ντιου γιατι ειναι συνυφασμενος με την υποσταση τους.Rainbow και Sabbath=Dio !!!

Γιαννα ακου το kill the king και gates of Babylon

http://www.youtube.com/watch?v=FfTttPGQrMk

Rainbow

Sabbath-Solo

χαλαρά …RAINBOW!!! ήμουν πιτσιρίκα όταν άκουσα το gates of babylon και με στιγμάτισε…α ρε dio …ακόμα κ τώρα τ ακούω κ ανατριχιάζωωωω!

Ε? :? Δισκάρες τα Heaven & Hell και Mob Rules, αλλά Sabbath πρώτα απ’ όλα = Ozzy.

[SPOILER]καλά, καλά, Sabbath=Iommi βασικά, αλλά ό,τι και να λέμε οι original Sabbath ήταν εκείνοι με τον Ozzy…

Και οι Rainbow βασικά δεν ήταν εξ’ ολοκλήρου Dio, συγκρότημα του Blackmore υπήρξαν στην ουσία, γι’ αυτό και άλλαξαν και στην πορεία εξάλλου… Απλά είναι γενονός πως η Dio περίοδος τους υπήρξε η πιο επική, ο μικροκαμωμένος μάγος είχε δώσει το στίγμα του…[/SPOILER]

Rainbow
.
.
.
.
.
Black Sabbath
Elf
Solo

Sabbath = Ozzy οτι επος βγαλαν οι sabbath το καναν με τον Οzzy ( paranoid, NIB, Sabbath bloody Sabbath, Iron Man, War Pigs, Electric Funeral, Children of the Grave, Sweet Leaf ) Δεν χωραει ενας Αμερικανος σε Βρετανικες υποθεσεις. Στην τελικη το λενε και οι ιδιοι Black Sabbath(Iommi, Butler, Ozzy) και Heaven & Hell (Iommi. Butler, Dio) Και να επαναλθω γουσταρω Dio σολο

Oταν ενωνεται η φωνη του κοντου με τις ριφαρες του μουστακαλη βγαινει κατι μαγικο…8)
Σαμπαθ ρε!!!

Aλλο το ‘να, αλλο τ’ αλλο.

Συμφωνουμε, αλλα σε καθε περιπτωση Σαμπαθ=μουστακιας.-

Σορρυ για το οφφτοπικ.

Τι ωραια που θα ηταν να μπει και ενα αναθεματισμενο poll!!! ΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟDS!

Poll added!

Ξεκίνησα να ψηφίζω από τώρα. Rainbow uber alles…

Τον προτιμώ με Black Sabbath, ή σόλο να λέι σε live τραγούδια από όλους τους δίσκους, και με τα γκρουπς και τα σόλο άλμπουμς:!:

δικιο εχετε.Sabbath=Ozzy. :slight_smile: και Iommi=Sabbath:bow2:
Το σωστο θα ηταν να εγραφα Heaven and hell=Dio :wink:

Σε live πάντως τον προτιμώ σίγουρα μόνο του, γιατί λέει επικότατα τραγούδια από όλες τις περιόδους :thumbup:

Δισκογραφικά θα προτιμήσω τη Rainbow περίοδό του. Διότι όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε το όνομα των Sabbath είναι περισσότερο συνυφασμένο με τον μουστακαλή κύριο, ενώ η solo καριέρα του μ’αρέσει μεν αλλά νομίζω δε συγκρίνεται ούτε με Sabbath ούτε με Rainbow εποχή σα σύνολο.

Solo δεν θα ψηφιζα, διοτι αν και το Holy Diver ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους και The Last In Line αρκετα καλο δεν εχει δειξει τιποτα αλλο που να μου αρεσει ιδιαιτερα…Aπο κει και περα υπηρχε τρελο διλλημα αναμεσα σε Sabbath και Rainbow. Ψηφισα τους πρωτους ομως κυριως επειδη οταν ακουω Sabbath μου ερχεται στο νου πρωτα ο Ozzy και ο Iommi!

Υ.Σ. Stargazer ρεεεεε!

μπλακ σαμπαθ.παντα μου αρεσαν πιο πολυ με ντιο και αν και σε ρεινμποου ειναι ρισπεκτ,προτιμω σαμπαθ

δεν το είπανε αυτοί, οι σάρον το είπε φίλος.

ον τοπικ, rainbow.

O Σαμπαθοχουλιγκάνος (εγώ δλδ) έρχεται να σας επαναφέρει στην τάξη.

Τι Heaven and Hell λέτε μωρέ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΠΑΝΤΑ!
Αυτό είναι το όνομα του κορυφαίου δίσκου των Σάμπαθ γιου νόου!

Σάμπαθ είναι ό,τι κάνει ο μουστάκιας. Και τα’χουμε ξαναπεί. Είναι ένα μουστάκι με κάτι @@ [SIZE=“7”]ΝΑ![/SIZE]

Και νομίζω ότι παράλληλα απάντησα και πού τον προτιμώ κιόλας… 8)

Rainbow.

Και προς τον αποπάνω: Το όνομα του κορυφαίου δίσκου των Sabbath ποικίλει ανάλογα με τις διαθέσεις μεταξύ των δίσκων μέχρι το Sabotage. Διάλεξε ένα στην τύχη.

Καλά να περάσετε όσοι δείτε τους Heaven and Hell τον Ιούλιο.
Εμείς είδαμε τους Sabbath και ησυχάσαμε. Ακόμα κι αν δεν έβγαινε φωνή.