Ronnie James Dio vs Joe Lynn Turner

Ξερω ποιος θα υπερισχυσει, αλλα θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας. Εγω πιστευω πως ο Dio εχει καλυτερη φωνη, αλλα και οι δυο εχουν εκτελεσει τρομερα τραγουδια στους RAINBOW, και οχι μονο

Εντάξει δεν χρειάζεται ερώτηση,Dio.Πάντως ο Turner έβαλε κι αυτός το λιθαράκι του στους Rainbow.Άλλαξε το ύφος του group με αυτόν στην φωνή,έκαναν πιο πολλά hits.Έχει ερμηνέψει ένα απο τα αγαπημένα μου το Can’t let you go.Οπωσδήποτε πολύ καλή φωνή!

Πολυ καλος ηταν επισης στο Eyes Of Fire, το οποιο δεν ειναι πολυ γνωστο, και δεν ξερω γιατι. Ο Turner εχει πει ωραια τραγουδια και με τον Malmsteen

χοχο[SIZE=“2”]χοχο[/SIZE][SIZE=“3”]χοχο[/SIZE][SIZE=“4”]χοχο[/SIZE][SIZE=“5”]χοχο[/SIZE][SIZE=“6”]χοχοοοοοοοο[/SIZE]

Υπονοεις κατι;;;:-k

Ποτέ δεν υπονοώ, πάντα εννοώ.

Δε γέλασα με το ποστ σου αλλά με τη σύγκριση των 2. :wink:

Ε, ενταξει, το ξερω οτι ο Dio ειναι καθαρα ο καλυτερος, αλλα ο Turner δεν εχει αναφερθει καθολου στο φορουμ

Έχει αναφερθεί πολλάκις.

Κι εμένα μ’ αρέσει πάραυτα ο Turner.

DIO

Αλλά να πούμε και του στραβού το δίκιο μου αρέσει και ο Turner… στους Rainbow δηλαδή…

Τον εχεις ακουσει με τον Malmsteen;

Dio.Τελλλλοςςςς

πόσα σας έσκασε ο άθλιος ο Cozy για να κάνετε τέτοιο δημοψήφισμα ρεεεεεεεε??? αίσχος!!! :lol: :lol: :smiley:

Graham Bonnet! ΤΕΛΟΣ!!!

Δεν έτυχε αλλά μου άναψες την περιέργια :stuck_out_tongue:

Ενταξει, ο Bonnet ειχε φωναρα, αλλα δεν ταιριαζε στο στυλ των RAINBOW. Αλλωστε το Down To Earth ηταν το λιγοτερο ωραιο CD τους

δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στους δυο…[-X [-X …τον DIO θα μπορουσα να τον δω σε δημοψηφισμα μονο με κανα gillan,mercury,plant,coverdale,rodgers,byron,meine,scott, δηλαδη αναμεσα στους θρυλους…αντε και κανα dickinson,halford,tate αν βαλω κι απο heavy…:wink:

Dio ενοιτε αν και δεν τρελενομαι ουτε και γιαυτον . Οσο ηταν αυτος τουλαχιστον οι Rainbow ηταν καλο συγκροτημα

το down to earth το θεωρω αλμπουμαρα…βεβαια δεν μπορει να πιασει ουτε κατα διανεια το επιπεδο των 3 πρωτων δισκων γιατι τις ερμηνειες του DIO δε θα μπορουσε να τις αντικαταστησει ουτε ο ιδιος ο θεος που λεει ο λογος…8) :smiley: αλλα εχει μεσα κομματαρες,eyes of the world,lost in hollywood,love’s no friend,danger zone κ.α…

οσον αφορα τον turner φαινεται ξακαθαρα οτι ο blacκmore ηθελε εναν aor/melodic τραγουδιστη για να χtυπησει την αγορα της αμερικης mtv και ετσι…το difficult to cure ειναι πολυ καλο album αλλα μετα παραεγιναν εμπορικοι στα επομενα δυο albums με κομματια απευθειας για το MTV και τρελλα money π.χ. stone cold,street of dreams…οχι βεβαια οτι λειπουν οι κομματαρες οπως eyes of the world,death alley driver,snowman,anybody there…αλλα στο συνολο δεν μπορω να πω οτι τρελαινομαι…βεβαια ενας οπαδος του aor μπορει να γουσταρει,αλλα θεωρω οτι ο μεγαλυτερος κατ εμε rock κιθαριστας ολων των εποχων αδικουσε το ταλεντο του εκεινη την εποχη γραφοντας πιασαρικα τραγουδια για ενα διαφορετικο κοινο…(και ηταν κριμα γιατι κιθαριστικα ηταν σε μια απο τις καλυτερες εποχες του)
βεβαια μετα απο λιγο μας αποζημιωσε με το perfect strangers…
:slight_smile:
τελος παντων αν βαλω σε μια σειρα τα album των rainbow

1)long live rock and roll
2)rising
3)ritchie blackmore’s rainbow
4)down to earth
5)difficult to cure,
6)stranger in us all(το τελευταιο rock album του blackmore 1995 με το οποιο επεστρεψε στις ριζες (εποχη rising) και ειναι παρα πολυ καλο…
7)straight between the eyes
8)bent out of shape

Ε οχι ρε φιλε το Down to Earth καλυτερο απο το Difficult to Cure. Κατα τη γνωμη μου το Down to Earth ηταν πολυ πιο εμπορικο απο τα επομενα, γιατι ηταν καπως αμερικανιά. Αλλωστε στην Αμερικη πουλησε καλυτερα απο καθε αλλο CD των RAINBOW

Προσωπικά όλα τα Rainbow μου αρέσουν σε υπερβολικό βαθμό.

Το ότι τα 3 πρώτα είναι αξεπέραστα δεν τίθεται καν θέμα.

Δν μου αρεσει τπτ μετα την αποχωρηση του Dio(προσωπικη αποψη)