Ross The Boss Live in Athens

Μα δεν ρίχνει κανείς ευθύνη ούτε στο Ross, oύτε στους τραγουδιστές, έκαναν ότι μπορούσαν, αυτό δε συζιτιέται. Και οι συνθήκες ήταν και ιδιαίτερες και δύσκολες.

Toxicos συμφωνώ 100% μαζί σου σε όσα προανέφερες!

Πηζω, αλλα βρηκα λιγο χρονο να “χωσω” κι εγω (στους διοργανωτες, οχι στις μπαντες και στα παιδια που πλαισιωσαν αριστα τον RTB) με λιγο πιο συγκροτημενη σκεψη απο χθες. Κατ’ αρχην συμφωνω 100% με τους δυο προηγουμενους, αλλωστε με τον τοξικο ημασταν μαζι και λακισαμε μολις τελειωσε το κανονικο σετ (Battle Hymns - αληθεια, ειχε encore; ). Μου τη σπαει που γκρινιαζω στο 100ο μου ποστ, αλλα… φυγαμε:

Με πηρε τηλεφωνο ο τοξικος πριν την εναρξη της συναυλιας για να μου πει οτι, συμφωνα με την ανακοινωση εξω απο τον χωρο του κλαμπ, θα τραγουδησουν ελληνες τραγουδιστες. Κανενα προβλημα, εγκαιρη πληροφορηση, συμβαινουν αυτα, ολα καλα. Ετσι εφυγα νωριτερα απο τη δουλεια μου, τιμησα και χειροκροτησα ολους τους τραγουδιστες που εδωσαν ο,τι ειχαν για να τα πανε καλα σε καθε τραγουδι, αλλα δεν ειχα την ιδια αντιμετωπιση απο τους διοργανωτες.

Κυριοι, ως χθες ειχατε κανει εξαιρετικες συναυλιες (οσες εχω παρακολουθησει τελος παντων) εστω κι αν τα ονοματα δεν ηταν πρωτης διαλογης. Θεωρω, ομως, αδιανοητο να βρισκει ο διοργανωτης λυση για ενα ξαφνικο προβλημα που παρουσιαζεται και κινδυνευει να βαλει μεσα το ταμειο του, αλλα δεν κανει κατι για να σταματησει την παιδικη χαρα που “ματωσε” τη δικη μου τσεπη.

Δε λεω οτι δεν περασα καλα, ομως στο φιναλε της συναυλιας οποιος πηγαινε στην τουαλετα ή στο μπαρ για μπυρα περνουσε απο τη σκηνη, εριχνε δυο γυροβολιες, 3-4 στιχακια απο κατι ποιηματα που ειχε γραψει οταν πηγαινε σχολειο και ειχε πρωτοερωτευθει και συνεχιζε. Ολα αυτα ενω στο χωρο υπηρχε εκπροσωπος της εταιρειας (φανταζομαι ο ανθρωπος που ευχαριστησε τους ελληνες που συμμετειχαν και εβγαλαν απο δυσκολη θεση τη συναυλια και την εταιρεια - ελπιζω να μην τα “χωνω” αδικα στον ανθρωπο) και να μην εχει τροπο αντιδρασης οταν πανε τα πραγματα στραβα.

Συγγνωμη κυριοι, αλλα σεβαστηκα το προβλημα της μπαντας (συνεπως και δικο σας), δεν την εγραψα κι εσκασα 20 ευρουδακια (που ΔΕΝ μου λειπουν) για να στηριξω την προσπαθεια. Εσεις ομως ΔΕΝ με σεβαστηκατε σαν πελατη και κλεισατε τα ματια στο μπαχαλο που με τη σταση σας επιτρεψατε να επικρατησει. Ακομα και σε γιορτη 15μελους για να μαζευτει κανενα φραγκο για την πενταημερη υπαρχει μεγαλυτερη σοβαροτητα και κανεις δεν ενοχλει τη μαθητικη μπαντα. Δεν επιτρεπεται, λοιπον, τετοια συμπεριφορα υπο επαγγελματικες συνθηκες κι ευχομαι να ειναι η τελευταια φορα που συμβαινει κατι τετοιο εφοσον μαθαινετε απο τα λαθη σας.

Υ.Σ.: Μην μου πει κανεις οτι φταιει ο πολωνος ή ο γερμανος ή ο ιρλανδος, ειναι γνωστη φατσα (και συμπεριφορα), συνεπως ενας διοργανωτης οφειλει να γνωριζει τι θα αντιμετωπισει. Αλλωστε, αυτος εκανε τα πολλα αλλα υπηρχαν τουλαχιστον αλλοι 4-5 απο καθε σημειο της σκηνης που εκαναν βολτες εκει.

Εκπρόσωπος της εταιρίας φυσικά και υπήρχε (όχι, το παιδί που μίλησε δεν ήταν στη Music Box, αλλά ήταν συνδιοργανωτής στη συγκεκριμένη συναυλία και άτομο που ασχολείται με την epic σκηνή γενικότερα).
Σε ότι λες δεν έχεις άδικο, ομολογώ πως αυτό που έγινε σε κάποιες φάσεις καταντούσε εκνευριστικό, αλλά πρέπει να πάρεις σοβαρά υπ’ όψιν σου τα παρακάτω:

  1. Μάθαμε για την ίωση του τραγουδιστή στις 7 το απόγευμα χτές. Αν το μαθαίναμε μια μέρα νωρήτερα θα ακυρώναμε το show, αλλά ήταν τόσο αργά που αποφασίσαμε να βρούμε άλλη λύση (και σε αυτό το σημίο θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που τραγούδισαν χτες).
  2. Όταν γίνεται μια συναυλία κάτω απο τέτοιες συνθήκες (εδώ που τα λέμε, περισσότερο με party έμοιαζε), είναι λογικό οτι θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, τόσο από τη μεριά του ίδιου του συγκροτήματος, όσο και από το γεγονός ότι όλοι οι τραγουδιστές ήταν παιδιά που έτσι και αλλιώς 8α ερχόντουσαν στη συναυλία σαν θεατές (όταν μιλάμε για μια συναυλία με 200 άτομα, όλοι στο κοινό γνωρίζονται μεταξύ τους).
  3. χώροι σαν το An και το Texas είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθούν, ακριβώς επιδή δεν υπάρχει μπαριέρα με κενό μπροστά στη σκηνή (όπως αυτή που έχει στο Gagarin π.χ. έτσι ώστε να υπάρχουν σεκιουριτάδες και να εμποδίζουν την πρόσβαση του κοινού στη σκηνή) και σε μια συναυλία με χαλαρή ατμόσφαιρα όπως η χθεσυνή, ήταν αναμενόμενο ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο.

Παρ’ όλα αυτά, ο κόσμος έδειξε να το διασκεδάζει. Μην είσαι τόσο αυστηρός μαζί μας, σκέψου ότι ήταν ιδιαίτερες οι συνθήκες. Δεν συμβαίνουν σε κάθε συναυλια τέτοια… τουλάχιστον συναυλίες σαν κ αυτή μένουν στη μνήμη του κόσμου εξ’ αιτίας της ιδιαιτερότητάς τους.

Ευχαριστούμε που μας τίμησες με την παρουσία σου και εκτιμούμε το γεγονός ότι ήρθες σε ένα τέτοιο live παρόλο που δεν σου περισεύουν τα 20 ευρώ. Ελπίζουμε να περάσεις καλύτερα σε μελλοντικές συναυλίες μας.

Παντα κερδιζεις ποντους ως εκπροσωπος της εταιρειας επειδη απαντας. Πρωτα απ’ ολα διευκρινιζω οτι α) τα 20 ευρω μου περισσευαν :slight_smile: :slight_smile: κι αυτο εγραψα στο ποστ μου, δεν τα λυπηθηκα ποτε και β) δεν εριξα ευθυνες για την ιωση του τραγουδιστη, προς Θεου, αντιθετα οπως ανεφερα ηταν πολυ καλη κινηση αυτη με τους ελληνες τραγουδιστες καθως η συναυλια πηρε το χαρακτηρα παρτι.

Ομως, τα ορια αναμεσα στο “ιδιαιτερο” και στο “γραφικο” ειναι λεπτα και δυστυχως ξεπεραστηκαν. Ειμαι αυστηρος οχι επειδη εχω κατι κακο να πω για τις διοργανωσεις σας (εγραψα παραπανω οτι οσες εχω παρακολουθησει ειναι αρτιες) αλλα επειδη θα βελτιωθειτε με την κριτικη. Ε, αν ειναι σκληρη ή αυστηρη, αυτο εξαρταται απο το αποτελεσμα.

Δεν εχω αντιρρηση με τα 1-2-3 που ανεφερες, ομως με ικανοποιει που αναφερεις οτι δεν εχω αδικο (δλδ εχω δικιο; :-k). Αν ναι, τα 1-2-3 ειναι απλα δικαιολογιες που εμπιπτουν στην “ωχαδερφιστικη” ελληνικη νοοτροπια. Αν οχι, τοτε μαλλον ημασταν σε εντελως διαφορετικες συναυλιες :).

Επι της ουσιας: Δε διαφωνω οτι ο κοσμος εδειξε να το διασκεδαζει, αλλα θα ηθελα πολυ να ειμαι στο μυαλο του RΤΒ οταν προσπαθουσε με πλαγιο τροπο να “διωξει” τον τυπο απο το μικροφωνο. Χωρις να παιρνω ορκο, μου φαινοταν οτι ζητουσε “βοηθεια” οσες φορες του ελεγε “σε ευχαριστω, αρκετα, παμε στο ταδε τραγουδι” ή “δεν μπορει να κρατησει τιποτα κρυφο αυτος εδω” (για το setlist αναφεροταν, προφανως ο πολωνος το διαβαζε μπροστα του), αλλα δεν υπηρχε ανταποκριση. Τοτε καταλαβε (παντα κατα τη γνωμη μου) οτι το πραγμα ξεφυγε και τα παρατησε.

Διευκρινιζω και παλι: στοχος μου δεν ηταν να σας δυσφημησω, αλλα να σας βοηθησω να γινετε καλυτεροι. Αν περασει στο ντουκου αυτο που εγινε χθες, υπαρχει κινδυνος να ξανασυμβει. Η καφριλα δεν διασκεδαζει, αλλιως την επομενη φορα μπορουμε να προσκαλεσουμε την Πανια για να προλογιζει τα τραγουδια.

Τελος παντων, η κουβεντα αυτη μπορει να γινει μονο in real life καθως το γραψιμο ειναι κουραστικο και τρωει χρονο απο τη δουλεια μου. Συνεπως:

/End of whining mode :slight_smile:

Όπως είπα και πιο πάνω, είμαι από αυτούς που πέρασαν καλά. Κι εγώ ένιωσα πως κάποια στιγμή ο RTB είχε αρχίσει να ανησυχεί αν οι “παρεμβάσεις” θα χαλούσαν τη συναυλία για τον υπόλοιπο κόσμο, αλλά ας μη γινόμαστε και υπερευαίσθητοι… Δε θα χάλαγε και κανα ρεσιτάλ όπερας. Κι αν υπάρχει ένα μέρος που λίγη “καφρίλα” είναι απαραίτητη, είναι μια συναυλία μέταλ. Νομίζω ότι και ο RTB τελικά κάπως έτσι το είδε το θέμα, και το χειρίστηκε ανάλογα… Σε κάθε περίπτωση νιώθω τυχερός που παρευρέθηκα σε μια τέτοια ιδιαίτερη συναυλία, και χαίρομαι πολύ που δεν ακυρώθηκε. Σίγουρα θα τη θυμόμαστε όλοι, για διάφορους λόγους!

Και μέσα σε αυτά κάπου νομίζω ότι δίνεται υπερβολική έμφαση στο θέμα της γραφικότητας, και δεν κάναμε καν τον κόπο να πούμε πως μας φάνηκε ο RTB (άλλωστε κιθάρα παίζει ο άνθρωπος, και αυτή ακουγόταν μια χαρά, ανεξαρτήτως του τι συνέβαινε στα μικρόφωνα), αν ήταν καλός ο ήχος, και κατά πόσο είναι αισιόδοξο ότι σε μια τέτοια συναυλία, μέ τέτοιο εισιτήριο, ο κόσμος δεν φαινόταν να ξεπερνούσε τα 170 άτομα…

(Για την ιστορία, μπορεί κάποιος από τους διοργανωτές -και συγχαρητήρια για την εδώ παρουσία- να γράψει με τη σειρά ποια ήταν τα παιδιά που τραγούδησαν, και σε ποια μπάντα εμφανίζονται;)

Παίδες χωρίς να κινδυνολογώ κάποια πράγματα δεν είναι απαραίτητο να ξεφεύγουν.

Εντάξει πάρτι κατάσταση και τα συναφή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάνεις ο καθένας ότι γουστάρει. Και εγώ ήθελα να τραγουδήσω το Gloves of metal στη σκηνή αλλά δεν έκανα τον καραγκιόζη.

Δεν υπάρχει κανένα παράπονο απο τη διοργάνωση ουτε τη χθεσινή ούτε και από προηγούμενες.Ισα, ισα διοργανωτές, μπάντα, τραγουδιστές έκαναν το παν για να μην ακυρωθεί η συναυλία.

Απλά το θέμα είναι ότι υπάρχονυν πάντα 1-2 γνωστές φάτσες που μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν και να χαλάνε τη φάση. Προσέξτε το αυτό στο μέλλον γιατί μπορεί όσο αστείο και αν ακούγεται άνθρωποι που θα στήριζαν συναυλίες να σιχαθούν από τέτοιες συμπεριφορές.

Οταν πας να τραγουδίσεις το “Thor” μαζι με άλλους 200 παρευρισκόμενους για παράδειγμα και πάνω στην έκσταση σου υπάρχουν παράσιτα με brutal φωνητικά από ένα-δυο ανεγκέφαλους δεν νομίζω να έχει και τόσο πλάκα. Και όντως ο Ross the Boss σε κάποια φάση δεν θα πρέπει να αισθανόταν τόσο άνετα.

Σωστος σε αυτο το κομματι. Μου εκανε εντυπωση οτι ο ηχος ηταν πολυ καλος, αν και δεν θα το ελεγα για τα φωνητικα. Εκει, ομως, ριχνω πολυ τον πηχη προσδοκιων επειδη ειναι λογικο καθε διαφορετικη φωνη να χρειαζεται τις δικες της ρυθμισεις, καθε τραγουδιστης να ερμηνευει με το δικο του τροπο κλπ. Γενικα, παντως, εξεπλαγην ευχαριστα διοτι εχω παρακολουθησει μετριοτατες συναυλιες απο πλευρας ηχου στον συγκεκριμενο χωρο κι αυτη τη φορα ηταν πολυ καλος.

Οσο για τον κοσμο, 150 υπολογισα εγω, 170 εσυ, 200 ο τζοκερ (που πιθανως να εχει δικιο), αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο μεγαλες προσδοκιες ειχαν οι διοργανωτες για μια συναυλια που εγινε βραδυ Δευτερας. Μονο εκεινοι μπορουν να μας διαφωτισουν.

+1 :thumbup: Αυτο ενοουσα με τη γκρινια μου, απλα θεωρω οτι στα χθεσινα οι διοργανωτες δεν ειναι αμετοχοι. Ασε που ακομα δε μπορω να θυμηθω σε ποια (σχετικα προσφατη) συναυλια ειχε προσπαθησει να κανει ο ιδιος τυπος παρομοια καφριλικια, αλλα εκει δεν του περασαν… :-k

Εν πάση περιπτώσει, ιδού μια εικόνα από τις καλές στιγμές:

[QUOTE=hoegaarden;624966]Εν πάση περιπτώσει, ιδού μια εικόνα από τις καλές στιγμές:

http://www.youtube.com/watch?v=UYe-pNzzWfI[/QUOTE

Ναι ρε γμτ, είχε και καλές στιγμές η συναυλία και γι’αυτό μου τη δίνει πιο πολύ… Και για διαφωτίστε μας, ανκόρ είχε; Γιατί μαζί με τον Jonkyr, την κάναμε μετά από το Battle Hymn.