Ross the boss vs jack starr

ross the boss γνωστος απο τους manowar με σολο κυκλοφοριες οταν εφυγε απο αυτους.
jack starr γνωστος απο τους αλλους θεους virgin steele επισης κυκλοφορησε αλμπουμς και μετα αλλα και πριν τους virgin steele.ποιον γουσταρετε περισσοτερο απο τους δυο οσο αναφορα κυριως τις σολο δουλειες τους?

κανω την αρχη με jack starr γιατι πιστευω κατεχει περισσοτερα ειδη απο το heavy/power οπως blues και επισης οταν σολαρει εκτος του εκπληκτικου στακατου ηχου εχει δικο του παιξιμο εντελως και οι μουσικοι δρομοι που ακολουθει ειναι εκτος απο οργιαστικοι και πρωτοτυπο.λες και παθαινει φρενιτιδα σε μερικα κομματια ενα πραγμα.8)

H επιλογή κανένας που είναι?

επρεπε να πεταξω κανα μεταλλικα απο κατω στο φλου να γεμισει με 100 ψηφους σε 5 λεπτα.αχ ρε ελλαντα.

:thumbup: :bow2:

Σαν κιθαρίστα προτιμώ τον Jack Starr. Φοβερός παίκτης και συνθέτης, πράγμα που το αποδεικνύει και με τους Steel αλλά και με τις υπόλοιπες δουλειές του.

Ο Ross The Boss σίγουρα έπαιξε το ρόλο του ώστε οι πρώιμοι Manowar να έχουν αυτή τη βάρβαρη μεγαλοπρέπεια αλλά πρώτον τα σόλος του ποτέ δεν μου έκαναν κλικ και δεύτερον, ο βασικός συνθέτης των Manowar είναι ο Joey:bow2:

Wow!
Θεοί και οι 2! :bow:
Πραγματικά δυσκολεύομαι πολύ να διαλέξω!

H δουλειά του Ross με τους Manowar μου αρέσει περισσότερο από αυτή του Jack στους Steele, αλλά αυτό είναι και λίγο άδικο, γιατί δεν μπορούν να συγκριθούν 6 albums με 2! :-k

Στα προσωπικά τους albums, o Jack Starr έχει κυκλοφορήσει ένα σωρό από τραγουδάρες και δισκάρες κυρίως στα 1984 - 1989 (τον είδα live πριν 15 μέρες και αρρώστησα από την πώρωση!) και τον προτιμώ με μεγάλη διαφορά από τον Ross, αν και ο τελευταίος θα κυκλοφορήσει τον Αύγουστο ένα καινούργιο δισκάκι που τα ψιλοσπάει! :drunk:
Έχει μέσα μερικά πραγματικά διαμάντια (π.χ. I Got the Right και God of Dying που είναι σκέτο προσκύνημα!)

Πάντως είναι :respect: και οι δύο! 8)

ρε συ απο τζακ ψαχνω τα σολο του καθως εχω μονο guardians of the flame-under a savage sky και αποσπασματικα κομματια.αν ξερεις που μπορω να βρω η burning starr η τα πρωσοπικα τα πρωτα οπως out of darkness στειλε μου ενα πμ γιατι οσο και να ψαχνω δεν βρισκω τιποτα πουθενα.

To Under A Savage Sky είναι μετριότατο στην καλύτερη! :?

Τώρα για τα παλιά, αν τα θες σε cd δεν ξέρω καν αν κυκλοφορούν σε αυτό το format! :-k

Για τα βινύλια, εγώ τα είχα πάρει στα τέλη των '90s από ένα γερμανικό δισκάδικο που ξεπουλούσε, δίνοντας 3 με 5 μάρκα το ένα… :lol: τώρα λογικά θα είναι σχετικά ακριβά (ίσως και όχι) και μπορείς να τα βρεις στο ebay (στο γερμανικό και το αμερικάνικο), αλλά και στο musicstack! :wink:
Ρίξε πάντως και μια ματιά στο Μοναστηράκι… μπορεί να έχει ξεμείνει τίποτα…

To no turning back είχε κάποτε επανακυκλοφορήσει σε cd ενώ τα blaze of glory και burning starr είχαν επανακυκλοφορήσει μαζί σε μονό cd.

Maiden όταν είδες τoν Starr live με ποιον τραγουδιστή έμφανίστηκε;


Plain and simple!

Εμφανίστηκε με κάποιον νέο που θα τραγουδάει στο καινούργιο του album που θα κυκλοφορήσει σύντομα! Ο Jack είπε κάποια στιγμή το όνομά του, αλλά δεν το συγκρατησα… :-s

Η υπόλοιπη μπάντα που τον συνόδευε ήταν μέλη των Stormwarrior πάντως! :wink:

Δεν νομίζω να είναι γνωστός… :-k

Να και κάποιες photos από το live, μήπως και τον αναγνωρίσεις!

Thanks. Δεν μου λέει κάτι η φάτσα του. Μακάρι πάντως να είναι καλός. :slight_smile:

Μήτσο, κανείς δε σε αναγκάζει να απαντάς σε alternative / nu θέματα κτλ ε. Προσέχουμε τη γλώσσα μας :wink:

Γιατί, είπα κάτι που δεν ισχύει; :-k

Είπες κάτι που προσβάλει πολλούς χρήστες :wink:

Επειδή σέβομαι εσένα και κυρίως τα ιερά ονόματα των κ.κ. Starr και Funicello δεν το συνεχίζω!


Για τα μετρημένα στα δάχτυλα άτομα αυτού του forum που ακούνε ακόμα HEAVY METAL και τους ενδιαφέρουν αυτοί οι 2 κιθαρίστες, ορίστε 2 ενδιαφέροντα vide-άκια!

Το πρώτο είναι από την πρώτη (νομίζω) συναυλία των Manowar στο Νησί το 1984 και πραγματικά απορώ αν βγήκε κάποιος ζωντανός από εκεί μέσα, ύστερα από τέτοια εκτέλεση!
Ο Ross παίζει την σολάρα του με απίστευτη λύσσα και ο Eric με τις κραυγές του πολέμου ζωντανεύει και νεκρούς!

Manowar - Battle Hymn (live in Leeds, UK 1984)

Το δεύτερο είναι το επίσημο video από το ομώνυμο κομμάτι του “Blaze of Glory” album των Jack Starr’s Burning Starr και είναι απλά ΕΠΟΣ!
Ο Mike Tirelli πιάνει τα απίστευτα φωνητικά και ο Jack Starr όταν αποφασίζει να σολάρει κάνει την κιθάρα να σπαράζει, να παραμιλάει κ.τ.λ. και γενικώς την ξεφτυλίζει!
Τέτοια solos ούτε στα πιο αισιόδοξα όνειρα τους δεν μπορούν να διανοηθούν κιθαρίστες από κάποια άλλα είδη! 8)
Τί να κάνουμε; HEAVY METAL είναι αυτό! Ή το χεις ή δεν το χεις! :wink:

Burning Starr - Blaze of Glory

Άντε γειά! :metal:

Άσχετο

Πιο σχετικό δεν γίνεται! :wink:

Άσχετο είναι αλλά σωστό.

Όπως επίσης είναι ανόητο να το παρουσιάζεις με τέτοιον τρόπο ώστε να αποκαλύπτονται συμπλέγματα, χαμηλά IQ κ.τ.λ.

Τέσπα δεν το συνεχίζω ούτε εγώ.

Ο Ross the Boss μου φαίνεται ότι συμμετείχε στις συνθέσεις των πιο groovy/straight metal στιγμών και όχι στις επικές όπου εκεί άρχοντας ήταν ο Joey.

Anyway, παρόλο που ο Ross παίζει σε έναν από τους 5 αγαπημένους μου δίσκους ever, νταξ αντικειμενικά η απάντηση είναι Jack Starr.

http://www.youtube.com/watch?v=Cp2ZU0Bv9H8 :!: