Rotting Christ-Sanctus Diavolos

Παιδιά αγόρασα το συγκεκριμένο album και προσωπικά το βρίσκω παλύ καλό!!!Έχει πολύ καλά κομμάτια με στίχους σε ελληνικά και αγγλικά.Τα χορωδιακά είναι για μένα τα καλύτερα σημεία του album.Έχει τόσο γρήγορα όσο και αργά κομμάτια,σόλο που σε καθηλώνουν και γενικά…οι rotting christ τα κατάφεραν και πάλι… :smiley:

Ξερει κανεις αν εχει βγει σε βυνιλιο??

Χμ,πέρα από 3-4 άντε 5 κομμάτια δε με έχει κερδίσει ακόμα…
Πάντως το Σουμέριαν Ντάεμονς δείχνει να έκανε αρκετό καλό (:wink: στο χώρο…

Ex8es piga se ena party kai oi Rotting Christ itan ekei. Den mporesa na pao stin sinavlia alla tous eida apo konta.

Δηλαδή γούσταρες πιο πολύ ε;

Χάλια παραγωγή.Χάλια τα αγγλικά του Saki.Και γαμώ το κράξιμο τρώνε από το εξωτερικό…Κρίμα γιατί είναι έλληνες…

ps:Μην αρχίσετε μερικοί για τα αγγλικά του saki γιατι πολύ απλά είναι σκατά και το ξέρει αλλά νομίζει ότι κάνει τη διαφορά…

H mousiki metraei.MONO
Kai i mousiki ton RC gamaei opote ta sxolia gia tin profora tou saki einai atopa.

Αν μετράει μόνο η μουσική μπορούμε να βάλουμε και κάποιον άλλον στη θέση του Σάκη για τα φωνητικά. Η προφορά δεν είναι σημαντικός παράγοντας; Μάλλον το δικό σου σχόλιο είναι άτοπο.

Οντως η προφορα του Σακη ειναι μεγαλο μειονεκτημα…

ακους εκει βιρτζιν…

Εντάξει έλεος τα αγγλικά του Σάκη (για σας) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χάλια.Μόνο η προφορά μετράει?Μου φαίνέται ότι κάποια πράγματα είναι πίο έλεος από τα αγγλικά του κυρίου…Και αν όντως τρώνε κράξιμο λίγο πρέπει να μας νοιάζει…τέσπα προσωπικά γουστάρω…

Ξέρεις κάτι;Προσωπικά fan τους δεν είμαι ούτε των r.c αλλά ούτε των nightfall.Xαίρομαι που υπάρχουν δύο άντε ίσως και τρεία bands που ακούγονται έξω αλλά ρε συ είναι κρίμα γιατί έχουν ωραία μουσική αλλά ξέρεις αυτό χαλάει όταν τα φωνητικά ή δεν είναι καλά ή η προφορά είναι χάλια…Στην άρχη τους δικαιολογώ γιατί ήταν πιτσιρίκια όταν ξεκίνησαν αλλά μετά από τόσα χρόνια κάτσε ρε φίλε δεν ακούς τι γίνετε γύρω σου??Αν διόρθωνε τα αγγλικά του ίσως να τον γούσταραν έξω ακόμα πιο πολύ…Και στη τελική οι Eλλάδα δε φημίζεται για τα metal bands της όπως η Φινλανδία,Σουηδία και πολλές άλλες γιατί πρέπει να βγαίνει μια εικόνα “βλάχου” έξω???Τουλάχιστον οι nightfall δε το κάνουν αυτό… :wink: Δικαιωμά σου να γουστάρεις τη μουσική τους και νομίζω αυτιά έχεις και ακούς και ξέρεις πολύ καλά γιατί κράζουν οι ξένοι τους rotting αλλά και οι Έλληνες…

Ενταξει ρε παιδια με τους RC, εχετε ακουσει κατι ιταλικες μπαντες που σκοτωνουν καθε εννοια “αγγλικης προφορας”, η μηπως οι σκανδιναβοι η οι γερμανοι εχουν καλυτερη προφορα; Μπορει στα αυτια μας να ακουγεται πιο ευηχα, αλλα απο προφορα…
Απο τη στιγμη που μια γλωσσα δεν ειναι η μητρικη τους ειναι δυσκολο να αποκτησουν προφορα και αδυνατο να αποκτησουν προφορα αν δεν ζησουν εξω και δεν μιλαν σε καθημερινη βαση με native speakers.
Απο την αλλη η Ελλαδα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο μπαντες, εχει να ζηλεψει απο προωθηση και εταιρειες. Ενταξει η σκανδιναβια ειναι στα φορτε της τα τελευταια χρονια αλλα δεν ειναι και παραδοσιακη δυναμη στο metal, ουτε εχει προσφερει κατι το εξαιρετικο στο metal, απο αποψη πρωτοτυπιας.

Και εγω γουσταρω Rotting Christ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εθελοτυφλω στα μειονεκτηματα που εχουνε. Η προφορα ισως να μην ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο στη μουσικη αλλα καποιες φορες χτυπαει ασχημα και ειναι κατι που πρεπει να βελτιωσουν

Αυτο καταλαβες απο αυτα που εγραψα;

Αυτο καταλαβες απο αυτα που εγραψα;[/quote]

Nope, ηταν σχολιο σε αυτα που εγραψε ο darklight-sunnight… 8)

Σιγά το πρόβλημα που είναι η προφορά, εμένα δε με ενοχλεί κι ας μην είναι καλή, αρκεί η μουσική να είναι καλή. Αλλά για να δούμε εσείς, η προφορά σας είναι καλύτερη από του Σάκη; Εγώ πιστεύω πως δεν τον περνάτε :stuck_out_tongue: (κάποιοι δεν τον φτάνετε καν, πχ. εγώ :stuck_out_tongue: )

Ναι , όμως δεν κάνεις εσύ “διεθνή καριέρα”. :twisted:

Ποτέ δεν ξέρεις! :twisted:

Ο Σάκης είμαι βρε, αυτός στον Σαπισμένο Χριστό! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: 8) :stuck_out_tongue:

Θα’θελα… :roll:

Τους RC τους είχα δει live και δεν τους άντεξα, ακριβώς για τον λόγο που συζητήθηκε τόσο πολύ εδώ: πάρα πάρα πολύ καλή και πρωτότυπη μουσική αλλά Χ-Α-Λ-Ι-Α προφορά. Αναρωτιέμαι γιατί δεν τρώει ο Σάκης κράξιμο σε κάποια “μεγάλα” ελληνικά μουσικά έντυπα (βασικά ένα έχω στο νου μου…). Αντιθέτως είχε ειπωθεί μάλιστα ότι έχει cult-αγγλική προφορά. Τι να πω…
Προτιμώ Septic Flesh λόγω καλύτερων φωνητικών, όπως προτιμούσα Aphrodite’s Child από Socrates για τον ίδιο λόγο (τόσα χρόνια καριέρας ο Τουρκογιώργης και τα αγγλικά του τώρα είναι χειρότερα… κάποτε, τουλάχιστον στο “Phos” είχε τραγουδήσει πολύ καλά)…

Εγώ προσωπικά τον περνάω κατά πολύ (μητρική μου γλώσσα). Βέβαια, το αντίθετο, δεν ξέρω πόσο ιδανική είναι η προφορά μου για ελληνικό στίχο, χαχα! :wink: