Rotting Christ

Φοβερή μπλούζα! Που μπορούμε να την βρούμε;;;

Λογικά στο merch των Christ στα live τους. Εδώ πάντως η συγκεκριμένη καθώς και ένα old school των Thou Art Lord ξεπούλησαν…

Και γαμω τις φασεις, πρεπει να ειναι φοβερο ατομο ο Σακης. Δεν τον εχω γνωρισει, αλλα οσοι τον ξερουν μου εχουν πει οτι ειναι πολυ συμπαθητικος.

[B]Σουρεαλ φαση[/B],πριν κανα 10λεπτο πηγαινα να παρω τη μανα μου απο τη δουλεια περνωντας απο την κεντρικη πλατεια της Ελασσονας.Μπροστα στην εκκλησια(δεν κανω πλακα,χαχα) βλεπω ενα ασπρο van με μαυροντυμενους μαλλιαδες.Οι Rotting Christ!Σταματαω,χαιρεταω,τους λεω ‘‘τι κανετε εδω?’’,’‘παμε για Κοζανη’’ λεει ο Σακης.’‘Καλη συνεχεια’’ και τα λοιπα!

:):):slight_smile:

Αγαπημενοι δισκοι απο Rotting Christ??Μαλλον η τριαδα Non Serviam,Triarchy of the Lost Lovers και A Dead Poem.Θα μπορουσα να βγαλω το A Dead Poem και στη θεση του να εβαζα το Thy Mighty Contract απο το παρελθον τους ή το μεταγενεστερο Theogonia.

Ακουγοντας το Sanctus Diavolos δεν μπορω παρα να παραδεκτω οτι τα χαν καταφερει για μια ακομα φορα ακομα και αν τον θεωρω εναν απο τους πιο μετριους τους.Πισωγυρισματα σε μπλακ μεταλ φορμες χωρις να χανονται οι μελωδιες τους και ο χαρακτηριστικος τους ηχος (δεν χρειαζεται να ακουσεις τα φωνητικα του Σακη για να καταλαβεις οτι ακους Rotting Christ).Τι καλυτερο απο το Thy Wings Thy Horns Thy Sin που συνδυαζει τα παραπανω σε εξαισιο βαθμο.Καπακι ακους και το ΠΛΕΟΝ κλασσικο Athanati Este με την αρχικη ριφφαρα και το μεσογειακο ταμπεραμεντο ενω τα καθαρα (πιο Ελληνικη χροια δεν γινεται) φωνητικα το καθοριζουν ως ανταξιο της φημης τους.Βιαζομαι να τελιωσει το '‘μοντερνο’'Tyrannical,αδιαφορω για το You My Cross.Το αμπιεντ-ες Sanctimonius πλεει μακρια απο τον συνηθισμενο ηχο τους αλλα νομιζω οτι τα καταφερνει μια χαρα με την βοηθεια των Choirs και της κιθαριστικης μελωδιας προς το τελος του τραγουδιου.Ο δισκος συνεχιζει με ατμοσφαιρικα αλλα δυναμικα τραγουδια με το Shades of Evil να μου φερνει σε σημεια Therion στο μυαλο.To Doctrine ακουγεται σαν απομειναρι (οχι με κακια σημασια ομως) εποχης A Dead Poem/Sleep of the Angels και το ομωνυμο Sanctus Diavolos κλεινει τον δισκο με ενα απο τα καλυτερα τραγουδια του δισκου.

poia einai tote h kalyterh k σπουδαιοτερη ??

6 χρόνια αργότερα :’)

Επαιξαν το περασμενο Σαββατο(7 Σεπτεμβριου) Λαρισα.Sold out μεχρι αηδιας που σημαινει βαζουμε οσους μπορουμε μεσα κι ας πεθανει και κανενας,δεν πειραζει…Η μπαντα καταπινε σιδερα και εφτυνε φωτιες αλλλλλλα…αυτο το Stage ειναι πια εντελως απαραδεκτο απο θεμα ηχου.75 περιπου λεπτα δεν ακουσαμε την κιθαρα του καινουριου!Περα απο lead και solo(τα οποια επαιζαν στο μυαλο μου) υπαρχουν Christ riff που ειναι φτιαγμενα για δυο κιθαρες(Transform All Suffering Into Plagues π.χ.) με αποτελεσμα να ακους σχεδον αλλο κομματι…Τελευταια φορα στο Stage για μενα κι ας φερουν οτι ονομα θελουν…

Αποδοση:9,9
Ηχος:3(F.U. Stage)
Setlist:7(αγνοησαν 4 album πραγμα που συμβαινει πρωτη φορα σε περισσοτερες απο 10 φορες που τους εχω παρακολουθησει)

Για την ιστορια ποια αλμπουμ αγνοησαν?

[SPOILER]A Dead Poem , Sleep Of The Angels , Khronos , Genesis. [/SPOILER]

Μια χαρα δλδ :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Να πω την κακια μου[/SPOILER]

Δεν θα εκλαιγα κιολας αλλα

[SPOILER] Ειδικα το A Dead Poem ειναι τεραστια δισκαρα, θεωρω οτι εστω ενα κομματι θα επρεπε να παιζουν απο το αλμπουμ. Τα Sleep Of The Angels και Khronos ισως ειναι πιο αδυναμα απο τα υπολοιπα της δισκογραφιας τους, αλλα παιζει να προτιμαω το Genesis απο το Sanctus Diavolos. Απλα το Sanctus περιεχει το Athanati Este που δεν γινεται να το αφησεις εξω απο το setlist. [/SPOILER]

7 Δεκεμβριου ομως στο μεγαλυτερο σε διαρκεια set της ιστοριας τους περιμενω κομματια απο ολους τους δισκους και αν παιχτει και ολοκληρο το Thy Mighty Contract που κλεινει 20 χρονια θα ειναι μια πραγματικα ιστορικη βραδια.

Ωπα, ωπα!. Πιστευω οτι δεν εχουν αδυναμα album, μονο καλα και αριστουργηματα(φανμποης!! Χαχα!) Το Khronos ανηκει στα αριστουργηματα και ειναι μαλλον το πιο σκοτεινο τους album.Βεβαια αυτη η ατμοσφαιρα δυσκολα αναπαραγεται ζωντανα.

Ναι ειναι απο τις λιγες μπαντες που δεν εχουν κακο αλμπουμ ολα ειναι απο πολυ καλα και πανω, αλλα ειναι λογικο καποια να ειναι πιο αδυναμα σε συγκριση με τα υπολοιπα. Πολυ ιδιαιτερο σε ατμοσφαιρα το Khronos αλλα και παλι πιο αδυναμο απο το A Dead Poem π.χ.

Παρακολουθω μεταλ απο το ‘05 και τους Ρωττινγκ απο το 08’.Εχω παθει μετα το λαιβ στο γκαγκαριν μια ψυχωση ομως.Φανμπόυ ψύχωση σίγουρα αλλά.Θέλω να ξέρω κάποια τρίβια και σημειολογικές λεπτομέρειες,όπως τυγχανει να ξέρω για Black Sabbath η Iron Maideν (βέβαια είναι λογικό με εκατομμύρια οπαδούς και καθόλου αντεργκράουντ φάση).Επι παραδείγματι θέλω να μάθω που βρίσκουν την τόσο συγκεκριμένη θεματολογία τους (τι μπορεί να σημαίνει το πέρασμα στον αρκτούρο) καθώς και τις φωτογραφίες.Σίγουρα η σατανιζέ ρητορική δεν είναι τίποτα άλλο απο παλιά βιβλία με μεσαιωνικές εικόνες αλλα θέλω να συνδέσω τα κομμάτια του πάζλ.Και ακόμη περισσότερο το παρελθόν της μπάντας.Πως έγινε η αλλαγή απο grindcore/noise φαση σε occult αποκρυφέ black μέταλ και γιατί.Η άλλο π.χ διάβασε σε συνέντευξη του Σάκη ότι μια απο τις πρώτες συναυλίες ήταν σε κατάληψη και τί σχέση είχαν με αυτό τον χώρο + το σπλίτ με ηχορρύπανση κλπ.Ξέρω κάνω σαν τον Sheldon απο το Big Bang Theory αλλα είναι καθαρά geek φανμποιλίκι για την μπαντα με την ψαγμένη θεματολογία.Ολα αυτά ξεκίνησαν απο αυτή την εικόνα (FB) και για οσους δεν εχουν φμπ εδω:88/89 Rotting Christ με Sound Pollution:

ΥΓ:Αρα οποιος εχει ενα θρεντ σ αυτο η σε αλλο φορουμ,προσωπατα,μαγαζια,λινξ η οτιδηποτε αλλο ας μου στειλει ευχαριστώ!

Με ξανακέρδισε λιγάκι με αυτή τη συνέντευξη. Κρίμα που αργεί το νέο άλμπουμ.

Το νέο άλμπουμ των Rotting Christ κυκλοφορεί Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου, με τον τίτλο “Rituals”, σύμφωνα με φωτογραφία του συγκροτήματος στο facebook.

Δεν έχουμε προς το παρόν άλλες πληροφορίες.

Έλα να αρχίζει το hype :smiley:

μπορείτε να ρίξετε μια κλεφτή ματιά στο πιθανό artwork του παρακάτω.

Διορθώστε το αυτό στο σάιτ, γιατί η εικόνα είναι από το κλιπ του ΧΞΣ.

Αυτό και το νέο Gojira είναι οι δίσκοι που περιμένω πώς και πώς την ερχόμενη χρονιά. Το προηγούμενο το λάτρεψα και το βρήκα ακόμα καλύτερο από το Aealo. Αν κάνει ο Σάκαρος το 4/4, θα πρόκειται για άθλο.