Rotting Christ

Πραγματικά βλέπω τίτλους και ξέρω τι να περιμένω , μακάρι να πέσω έξω αλλά δεν ελπίζω

1 Like

Να μην ειναι βαρετο,με αργες ταχυτητες και να μην εχει πολλες απαγγελιες η πολυπολιτισμικα στοιχεια,αυτα να γλιτωσουμε,ε κατι καλο μπορει να βγει.

Εγώ πάλι ενώ είχα ξενερώσει αρκετά με τα τελευταία λόγω του παρόμοιου ριφφινγκ κλπ, διαβάζοντας διάφορα πράγματα τα τελευταία χρόνια το μόνο που έχω να πω είναι respect στον Σάκη είτε μας αρέσει είτε όχι κάνει το κομμάτι του και προσφέρει αληθινή τέχνη. Και αυτή τη στιγμή οι RC είναι τεράστιοι. Μακάρι να έχει και ριφφς και ιστορία και αντίχριστους, τα πάντα όλα. Ωραίο εξώφυλλο.

3 Likes

Σα να μου ακούγεται καινούργιο αυτό,όσο βοηθάει ο ήχος βέβαια

4 Likes

Eγάμησε!!!

2 Likes

Εκείνο που χαίρομαι ακόμα με τους RC είναι ο πανικός και η κωλοπιλάλα που μας πιάνει όταν βγαίνει καινούργιο κομμάτι. Και καθότι βίνταζτ μεταλχετζ, παίζουν καμιά 10ρια τηλέφωνα κι άλλα τόσα μηνύματα με ένα κοινό και μοναδικό χαρακτηριστικό:

“Έλα μαλάκα, βγήκε καινούργιο Ρότινγκ. Τα λέμε μετά”

5 Likes

… στα λαηβ τους

2 Likes

Γαμησε απλα.

Αρα αυτο ειναι το αντιστοιχο Demonon Vrosis, Grandis Spiritus Diavolos του δισκου ε?
Και με την αντιστοιχη σολαρα.

ΥΓ. Ηθελα να ξερα ποιος ειπε πρωτος την λεξη κωλοπιλαλα και τι σκεφτοταν

4 Likes

Πω ρε φίλε, τι κιθαριστικός οργασμός είναι αυτός; Ριφ, σόλο, πάρε να χεις…

ΥΓ: Δε σας χάλασαν οι απαγγελίες και τα “εκκλησιαστικά” backing vocals για background…

1 Like

μ’αρεσε το επιπεδο παραγωγης και η επιθετικη ατμοσφαιρα του τραγουδιου. Καλη αρχη το συγκεκριμενο κομματι,χωρις να περιεχει καποιο super catchy στοιχειο που να το κανει εφαμιλλο με τα προηγουμενα singles…επισης πολυ ωραιο ριφοειδες σολακι,αν και θυμιζει εντονα ανακατασκευη του solo απτο Grandis Spiritus Diavolos…γενικα η επαναληψη κλωτσαει στο μυαλο του Σακη εδω και μια δεκαετια,ας ελπισουμε να ελαχιστοποιηθει στον νεο δισκο

1 Like

Αυτη τη φορα αντι να αντιγραψει το βασικο riff, αντεγραψε το σολο και παραφρασε τον τιτλο. Το λες και προοδο, ο Σακης εγινε prog

2 Likes

το οποίο με την σειρά του ανακατασκευή του σολο από το demonon vrosis όπως σωστά επισήμανε και ο @QuintomScenario

και για τον τίτλο εύστοχο το σχόλιο επίσης

Απ την άλλη εκτός του ότι γαμάει το κομμάτι, θα ήταν υποκριτικό εκ μέρους μου εφόσον λατρεύω παθολογικά ένα συγκεκριμένο lick τους το οποίο το βρίσκει κανείς όχι απλά να επαναλαμβάνεται στον ίδιο δίσκο ( το οποίο το δέχομαι γιατί είναι concept album ) αλλά και στον επόμενο όπως και σε μεθεπόμενο single ***… να σχολιάσω αρνητικά αυτή την συνθετική “τακτική”

Το τραγούδι είναι πολύ καλό

***btw αναφέρομαι στο lead break που βρίσκεται στα noctis era / fire death & fear και επανεμφανίζεται ελαφρώς παραλλαγμένο στο kata ton daimona euatou και σε μορφή lead-riff στο Fire and Flame

αλλά τι να κάνουμε. Είναι το πιο catchy που έχει γράψει imho

Πρώτη ακρόαση του δίσκου και το πρώτο ρηπήτ έκανε την εμφάνισή του στο #2. Vetry Zlye και μάλλον θα αργήσω να ξεκουβαλήσω για τα υπόλοιπα.

2 Likes

Σε γενικές γραμμές οκ το κομμάτι, μια επανάληψη υπάρχει σαφώς, αλλά θετικό πρώτο δείγμα

1 Like

Συμπαθητικο το single, δεν ξεφευγει απο τα αναμασηματα ομως.Περιμενουμε καλυτερα.

Update:

Το άλμπουμ γάμησε. Όλα αυτά που θυσίασε ο Σάκης στο προηγούμενο (ριφ, μελωδίες και σόλο) παίζουν στο φουλ. Ακούγεται καβλωμένος και πως του έλειψαν. Δικαίως. Είναι ο,τι καλύτερο έχουν βγάλει τα τελευταία χρόνια κι όχι απλά μια τίμια επιστροφή. Αυτό μαρτυρούν -μεταξύ άλλων- οι συγκινήσεις και μερικές ανατριχίλες στα 43 λεπτά διάρκειας.

Μια dark epic metal δισκάρα.

4 Likes

Ωπα μισό έχω απορίες

Ποια/πόσα τελευταία χρόνια και ποια επιστροφή;;

Ενθαρρυντικά λόγια, χαίρομαι πολύ γι αυτούς

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες…

Ο δίσκος έχει μεγάλη συνθετική ομοιογένεια, οπότε από εποχής Θεογονία θα έλεγα. Όσον αφορά την επιστροφή, για άλλους από τον Δαίμονα και μετά, για μένα από το μέτριο και άνισο Rituals.

1 Like