Rotting Christ

άρα μιλάμε για τελευταία 10 χρόνια. Χμμμ διαφωνώ όσον δεν πάει

να λες για επιστροφή όταν απ το Θεογονία μέχρι το Κατά Δαίμονα είναι όλοι καλοί, μου μοιάζει υπερβολή

όπως και να χει μόνο ανυπομονησία με αυτά σου τα σχόλια

https://www.electricrequiem.com/forum/showthread.php?31033-Rotting-Christ-The-Heretics-(2018)

Οποιος θελει να διαβασει για μπινελικια,απο δω μερια.:rofl::heart_eyes:

Ντάξει, αυτό που κυκλοφόρησε το Fire God and Fear, είναι εξευτελιστική αντιγραφή άλλων κομματιών τους. Είναι εντελώς υπερβολικό. Δεν τίθεται καν θέμα επανάληψης ή ομοιότητας, είναι εξευτελιστική αντιγραφή. Και ειλικρινά απορώ γιατί επέλεξαν αυτό να κυκλοφορήσει πρώτο.
Μακάρι ο υπόλοιπος δίσκος να μας διαψεύσει!

Απο ποιο κομματι ειναι αντιγραφη?

Άλλο “αντιγράφω τον εαυτό μου” και άλλο “έχω προσωπικό στυλ και αυτό φαίνεται”.

Με το ίδιο σκεπτικό οι Judas Priest ακούγονται ίδιοι εδώ και 30 χρόνια, οι Maiden ίδιοι εδώ και 25, οι Iced Earth ολόιδιοι από τότε που ο Σαφερ αγόρασε κιθάρα, κλπ κλπ κλπ.

2 Likes

και μετά τολμάμε να έχουμε παράπονα από συμφορουμίτες. Μαζική κατάθλιψη στο ανωτέρω φόρουμ, έκανα μια δειγματοληπτική βόλτα και δεν λένε καλή κουβέντα ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο

1 Like

Επιτέλους ειπώθηκε το προφανές. Και για να μην αραδιάσουμε πόσες ακόμα μπάντες. Αυτό που εισπράττω και είναι στενάχωρο είναι πως τα τελευταία χρόνια υπάρχει η απαίτηση από μερίδα κόσμου να αλλάζουν το ύφος τους οι RC σχεδόν σε κάθε δίσκο τους. Μιλάμε για συγκρότημα με 30 χρόνια ιστορίας και που έχει επαναπροσδιορίσει τον ήχο του ουκ ολίγες φορές. Το βρίσκω λίγο άδικο αυτό, όπως και τους αφορισμούς από κάποιους που σβήνουν μονοκοντυλιά τα όσα έχουν καταφέρει οι RC. Γιατί άλλο να κριτικάρεις κι άλλο να βγάζεις εμπάθεια στο σπουδαιότερο μέταλ εξαγώγιμο προϊόν της χώρας σου. Και στην τελική ναι, μπορεί τα ριφ να θυμίζουν κάτι, είναι δικά τους όμως. Το να λες πως μια μπάντα αντιγράφει τον εαυτό της από την στιγμή που έχει το δικό της trademark ήχο είναι λίγο παράδοξο. Λες κι ο Σάκης δεν έχει έμπνευση και κάθεται κι ακούει την δισκογραφία τους μπας και του έρθει καμιά ιδέα. Αλήθεια, το πιστεύει κανείς αυτό;

6 Likes

Εγώ πάντως που τους έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση θεωρώ πως απλά δεν έχουν έμπνευση πια, δεν είναι κακό, ίσα ίσα είναι λογικό. Τα μεγαλεία τους είναι περασμένα και δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος σοβαρός που τα διαγράφει, απλά από το

περιμένεις και λίγο καλύτερα τραγούδια, λίγο πιο εμπνευσμένα και όχι αυτή τη συνεχή επανάληψη ριφφ που επικρατεί στα 2-3 τελευταία σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από παλιότερα (γιατί υπήρχε και παλιότερα)

ίσως αν δεν βγάζανε κάθε 2 χρόνια δίσκο (καταλαβαίνω ότι έτσι πρέπει να γίνεται) ίσως αν υπήρχε δίπλα στον Σάκη ένας ακόμα συνθέτης να βοηθούσε την κατάσταση

3 Likes

Προφανώς είναι η καλύτερη ελληνική μέταλ μπάντα, προφανώς στηρίζουμε απεριόριστα πια και στα λάθη τους, προφανώς και λατρεύουμε.
Όμως θεωρώ τεράστια γενίκευση και χαζομάρα αυτό το " ***Με το ίδιο σκεπτικό οι Judas Priest ακούγονται ίδιοι εδώ και 30 χρόνια, οι Maiden ίδιοι εδώ και 25, οι Iced Earth ολόιδιοι από τότε που ο Σαφερ αγόρασε κιθάρα, κλπ κλπ κλπ.***"
Δηλαδή μπερδεύετε τον προσωπικό ήχο με την αντιγραφή; Δηλαδή η χρυσή τετράδα των Pink Floyd, Dark side of the moon, Wish you were here, Animals, The Wall, ακούγονται το ίδιο; Ή αντίστοιχα η χρυσή πεντάδα των Maiden ακούγεται το ίδιο; Ή το Operation Mindcrime με το Empire ακούγονται το ίδιο;

Δε λέμε κάθε μπάντα να είναι οι Ulver ή οι Anathema ξέρω γω, να πάνε από Black Metal σε ποπ, ήμαρτον.

Ίσα ίσα, οι Rotting Christ όντως έχουν αλλάξει πάρα πολύ το ύφος και την ταυτότητά τους, όπως αναφέρεται παραπάνω, έχουν επαναπροσδιορίσει τον ήχο τους πολλές φορές, με χαρακτηριστικότερη την μεταστροφή στην ελληνική παράδοση αρχής γενομένης με το Theogonia.

Η όποια οπαδική απαίτηση είναι απλώς να μην ξεπατικώνουν στεγνά τα δικά τους κομμάτια. Το solo του Fire God and Fear είναι το solo του Demonon Vrosis και νομίζω και κάπου αλλού το έχω ξανακούσει. Και το ίδιο το τραγούδι μου θυμίζει πάρα πολύ ένα άλλο αργότερα θα το βρω. Ο τίτλος δε, ναι, δλδ δε μπορούσαν να σκεφτούν άλλο τίτλο; Η πρωτοτυπία είναι στην ατμόσφαιρα, στο ηχοτοπίο, στους στίχους, στην θεματολογία, στην ομοιογένεια και σε χίλια ακόμα πράγματα. Ακόμα και στο songwriting, μπορείς να εστιάσεις εκεί και να φτιάξεις κάτι καλύτερο και διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Ή με την μουσική εξέλιξη σε κλίμακες, αρμονίες κλπ μπορείς να εμπλουτίσεις με ωραίους τρόπους τα πράγματα.

1 Like

Ρε σείς μη τρελαίνεστε, η επανάληψη σε λίγες δόσεις βοηθάει την κυκλοφορία, αρκετοί δεν έχουν ιδέα από τις παλιές δουλειές τους οπότε τι καλύτερο από το να γνωρίσουν σπουδαία ριφ τους ανακυκλωμένα, δλδ σιγά ένα κομμάτι είναι. Δεν απευθύνεται στους φάνς μόνο ο καλλιτέχνης. Οπότε chill out, οι οπαδικές απαιτήσεις θα καλυφθούν από τον δίσκο όχι από ένα σινγκλ. Και οχι, δεν είναι απάντηση το “όποιος γουστάρει να ακούσει τα παλιά”, έτσι που τρέχει ο χρόνος και οι κυκλοφορίες βγαίνουν η μία πίσω από την άλλη η ευκαιρία για exposure είναι το σινγκλ που πλέον θα το περάσουν κόσκινο όλα τα metal sites και οι youtube reviewers, δεν υπάρχει καλύτερη ευκαιρία από αυτή. Οι οπαδοί να ακούσουν τον δίσκο και να μη μας τα πρήζουν με rants :stuck_out_tongue:

2 Likes

εχει λικαρει πουθενα το αλμπουμ να παρουμε καμια γευση ? καλημερα κιολας μαγκιτες !!!

1 Like

Πολυ νωρις για να εχει λικαρει με κυκλοφορια εντος φεβρουαριου.Αν οντως υπαρχει η μελωδια,τα σολο και τα ριφφ,που χωρις αυτα ακουγες απλα ενα βαρετο αποτελεσμα,θα καλυψει αρκετους οπαδους τους.

Μετα το Satanas Tedeum και το Passage To Arcturo ξεπουληθηκαν οι μαλακες.

μεχρι και το Τριαρκι γαμουσαν γιατι η επιρροή της σκατο century media στο λοστ λαβερς, ηταν ακομα στα σπαργανα και η κωλοεταιρια, δεν τους ειχε απομυζησει το ταλεντο τους. Οταν στο επομενο αλμπουμ τους ειπε η century media, παιδια παμε τωρα που γινατε γνωστοι να σας περασουμε στο επομενο λεβελ και να σας μαθομε πως γινονται οι σωστες οι εμπορικες παραγωγες γιατι εμεις το ατμοσφαιρικο ανεμπνευστο ποπ μεταλ το χουμε κανει τεχνη, χασαν οτι ετζινες ειχαν και ακολουθησαν την περπατημενη εμπορικη οδο.

:rofl: Ποσο μου αρεσουν αυτες οι χρονιες κοντρες περι ξεπουληματων μπαντων.:sweat_smile:

εχει ασχοληθει καποιος με το παρακατω? ξερετε αν θα κυκλοφορησει και μεταφρασμενο και ποτε?

“Non Serviam: The Story Of Rotting Christ”

καπου ειχε παρει το ματι μου οτι παει για μαρτη στα ελληνικα απο εκδοσεις οξυ

thanks

3 Likes

Ένα από τα τρία τραγούδια του δίσκου που δεν σε αφήνουν να πας παρακάτω.

Ωχ, εντάξει οκ κομμάτι κι αυτό αλλά χαμηλώνουν επικίνδυνα τα στανταρ μετά το σχόλιο σου