Rotting Christ

4 Likes

Σε μια θεωρητική βάση εμένα δε με ενοχλούν τόσο τα ξεπατικώματα και τα ξεδιάντροπα ριποφφς των ίδιων των κομματιών του, πχ athanati este/demonon vrosis, εφόσον το αποτέλεσμα είναι “ω να σου γαμήσω τι κομματάρα, γράψε κι άλλα τέτοια βρε μαλάκα σάκη και άσε τα τελετουργικά μυσταγωγικά ζερε πατρι νοτρε λουκα βυντρα και μπούρδες” όπως το Sons Of Hell. Το pt1, γιατί το άλλο πάλι κοροϊδία είναι στα αυτιά μου.

Το Rituals είναι ντροπή που βγήκε ως κανονικός δίσκος, δεν προσπάθησαν ούτε καν για το εξώφυλλο, ας το έβαζαν bonus σε καμία επανακυκλοφορία του “Κατά τον Δαίμονα…” λέγοντας ότι είναι τα κομμάτια που δεν χώρεσαν στην κανονικη κυκλοφορία ξέρω γω.

Αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτά είναι στην κρίση του καθενός. Εμένα δε μου κάνει, σε άλλον κάνει να ακούει τα ίδια και τα ίδια, εμένα μου άρεσαν το ze nigmar και το elthe kyrie και στον υπόλοιπο κόσμο όλο το Rituals και sold out συναυλίες κλπ, ΟΛΑ ΚΟΥΛ. Το να βγαίνει όμως ο Σάκης και να λέει από το Rituals ακόμα για “εξέλιξη”, “βήματα παραπέρα”, “να μη δίνεις στον κόσμο το ίδιο” και τις γελοιότητες για τη μελέτη που έριξε στους Αιρετικούς πριν πάρει την κιθάρα για να γράψει τον δίσκο, σόρυ, εμένα με κάνει να ρίχνω μεγάλο άκυρο και είναι ο λόγος που δεν πήγα να τους δω στην περιοδεία για το rituals και δε θα πάω ούτε για το heretics (ξέρω, χεστήκατε όλοι και μαζί οι αδερφοί Τόλη).

Υ.Γ. Σχετικά με τον Καζαντζάκη, από μένα κανένα πρόβλημα, ας παίξει και τον Γιαουρτοπόταμο της Λιλιπούπολης στο επόμενο αν είναι να βγει κάτι ανατριχιαστικό όπως πχ στο Orders From The Dead που η Galas έλεγε αποσπάσματα-μαχαιριές στην καρδιά από τα Ματωμένα Χώματα της Σωτηρίου.

3 Likes

θεωρώ ότι είναι 2 διαφορετικά πράγματα αν σου αρέσει ο πρόσφατος δίσκος και αν θα πας σε μια συναυλία στους . Εξάλλου στην εμφάνιση τους δεν μας έπαιξαν το Rituals αλλά γενικότερα κομμάτια απ όλη τη δισκογραφία τους

φανταστικό το SOns of Hell . Φανταστικό

Σε πιανει βαρεμαρα και υπνος στα live με το υλικο απο rituals.

Το sons of hell pt2-Phobos, αν και βασίζεται σε κλασικό ριφ της πρόσφατης περιόδου, έχει 2-3 υπέροχα σημεία, που αν βασιζόταν το τραγούδι σε αυτά, θα το εκτιμούσα πολύ περισσότερο. Πχ το ριφάκι που παίζει μετά την ψαλμωδία-απαγγελία.

ποιας προσφατης περιοδου ρε φιλε,το ιδιο ριφ απτο In the Name of God του νεου αλμπουμ βαλαν στο bonus track του ιδιου δισκου. Πλεον εχει φτασει στα ορια της τρολιας ολο αυτο

1 Like

Δίκιο έχεις φίλε,απλά το ριφ του In the name of god είναι το litanies de satan :laughing:

Ναι αλλά και το ριφφ του Litanies είναι ολόιδιο με

νταξ δεν έχω ιδέα και βαριέμαι να ψάχνω αλλά στάνταρ με κάποιο θα μοιάζει :")

3 Likes

P’unchaw kachun/Tuta kachun

1 Like

εδώ δε θα συμφωνήσω

Theogonia & Aealo δεν είναι ίδια άλμπουμ . Ούτε ίδια με τα επόμενα . Βέβαια μπορεί να φταίει ότι μαζί με το dead poem είναι τα αγαπημένα μου και να τρέφω αυταπάτες

ίδια άλμπουμ είναι τα 3 τελευταία , έφτανε ένας δίσκος για να μας πει αυτό που ήθελε

1 Like

Συμφωνώ απόλυτα. Δε βρίσκω πολλές ομοιότητες μεταξύ Theogonia και Δαίμονα, με εξαίρεση τον ήχο που έχουν καθιερώσει πλέον από το Theogonia. Το
Aealo βρίσκεται κάπου στη μέση, αλλά έχει τον δικό του χαρακτήρα.

Τα δύο τελευταία είναι κοπιες του Δαίμονα, χειρότερης ποιότητας.

Στο δεύτερο με το που μπήκε το κοφτό ριφφ είπα "μια από τα ίδια δυστυχώς " οπότε δεν έδωσα και ιδιαίτερη βάση. Όμως το πρώτο bonus είναι μια όαση, δείχνει τον δρόμο για επόμενη κυκλοφορία. Αφού το έχεις ακόμα ρε Σάκη. Αλλά από την άλλη όταν βλέπεις κόσμο να θεωρεί το Rituals τον καλύτερο δίσκο της μπάντας τι να σου κάνει και ο έρημος ο Σάκης, σου λέει εύκολος τρόπος να κονομησω αφού ο κόσμος ψαρώνει. Μαγκιά του.

πάμε σε ένα άκρο που δεν αντικατοπτρίπζει τον άνθρωπο και μουσικό Σάκη Τόλη , ε ;

Δεν είμαι μουσικός για να ξέρω αλλά αν έπαιζα 20 χρόνια μέταλ μέσα από την ψυχή μου και τα έβγαζα πέρα με το ζόρι και ξάφνικά βρίσκω την μαγική συνταγή και με ακούει από το 12χρονο βλαχάκι αμερικανάκι,τον εικοσάρη φινλανδό χιπστερά μέχρι τον συνταξιούχο αυστραλό εκτροφέα καγκουρό, λογικά θα έκανα το ίδιο. Και για όσο η αποθέωση και η πωλήσεις κρατήσουν. Ανάλογη συνταγή της επιτυχίας βρήκαν και οι Septic Flesh. Τι σχέση όμως έχουν αυτά που παίζουν τώρα με τα πριν του reunion; Για έμενα καμία. Τουλάχιστόν οι Christ στα λάιβ τιμούν το παρελθόν τους.

1 Like

Τον ξέρεις προσωπικά; Έχει οικογένεια ο άνθρωπος, δεν είναι όλα τόσο ρομαντικά όσο στα 90s

πόσο προβλέψιμο , θεε μου , να πάει σε αυτήν την ειρωνεία η κουβέντα ;;

Κοίτα, το " να τα κονομήσουν " έχει άλλη έννοια από αυτό που σήμερα λες . Σημαίνει βρήκαν ευκαιρία να βγάλουν πολλά λεφτά . Κάτι που μια μπάντα τέτοιου βεληνεκούς δεν πρόκειται να το καταφέρει επειδή βγάζει μανιεράτους δίσκους εδώ και 6 χρόνια

Τεσπα, μπορούμε σαφώς να συμφωνήσουμε ότι είτε λόγω δισκογραφικής είτε ανάγκης της μπάντας , βγάζουν δίσκους για να έχουν λόγο να περιοδεύσουν . Φυσικό και επόμενο , και προφανώς χρειάζεται συνεχώς να έχουν εισόδημα

Για μένα , και το λήγω εδώ γιατί δεν υπάρχει λόγος να υπερασπιστώ κανέναν Σάκη ( γελάω με τον εαυτό μου δλδ ) , η πορεία του έχει δείξει τι και πως . Χαρκοβο & Σρι Λανκα δεν πήγε κανείς για να πλουτίσει . Και πήγε 45 χρονών όχι πιτσιρικάς καυλωμένος

Καμία ειρωνεία από μέρος μου, τα γεγονότα δείχνουν ότι με αυτή τη μανιέρα τους έμαθε περισσότερος κόσμος, “τα κονόμησε” δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πλούτισε αλλά ότι με αυτόν τον τρόπο βγάζει τα προς το ζην κάνοντας αυτό που γουστάρει, δεν το είπα για κακό, άλλωστε στο τέλος του ποστ μου είπα “μαγκιά του”.
Το ίδιο ισχύει και για άλλες μπάντες όπως οι Paradise Lost που εδώ και χρόνια έχω πει ότι το γύρισαν στο πιο σκληρό γιατί εκεί έχουν πελάτες… τι να κάνουμε, όταν στα 45 η μόνη δουλειά που έχεις μάθει να κάνεις είναι να ζεις από την μουσική ένα μέρος του ρομαντισμού πάει περίπατο.

8 Likes

Σκληρές αλήθειες…

6 Likes

Παρακολουθώ την κουβέντα σας με μεγάλο ενδιαφέρον.
Εγώ πάντως που ΔΕΝ είμαι οπαδός RC αν και τους ακούω από το Passage to Arcturo και θεωρώ ως μόνη τους δισκάρα το Thy Mighty Contract, θεωρώ ότι η δισκογραφια τους ήταν πάντα αξιοπρεπής και δεν βλέπω λόγο για ιδιαίτερα debates. Αξιοπρεπές μου φαίνεται και το καινούριο.

2 Likes