Rotting Christ

οπως και να χει ειναι η μεγαλυτερη ελληνικη μπαντα και παγκοσμιας κλασης!

ΣΑΙΝ ΟΦ ΙΒΑΛ ΕΞΙΣΤΑΝΣ ΙΝ ΔΕ ΦΟΡ ΠΟΙΝΤΣ ΟΦ ΟΡΑΙΖΟΝ

Ρε μου λήψανε αυτοί. Κάντε κανα λαηβ Αθήνα πάλι να τα σπάσουμε ρε!

συγκροτηματαρα!!!αγαπημενα αλμπουm: theogonia,sanctus diavolos,genesis,triarchy of the lost lovers…

Βασικα δεν εχουν βγαλει κακο αλμπουμ, ισως καποια θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν σχετικως μετρια…αλλα κακο αλμπουμ σιγουρα δεν εχουν κυκλοφορησει…δεν ειναι τυχαιο νομιζω αυτο και προφανως λεει πολλα για την αξια της μπαντας.

Αγαπημενο αλμπουμ θεωρω το Triarchy of the lost lovers…τους προτιμω σε mid - tempo ρυθμους…

Το τελευταιο τους Theogonia ειναι φανταστικο, ασε που εμφανιστηκαν ξανα γνωριμοι ηχοι εποχης Passage to Arcturo, και μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο…

Εγω ξερω οτι σημαινει Χριστος ΞαναΣταυρωνεται
Το 666 απο που προεκυψε δεν το ξερω. Ποτε δεν το καταλαβα βασικα.

Το ΧΞΣ στον αρχαιοελληνικο τροπο αριθμησης ειναι το 666.
Το ΧριστοςΞαναΣταυρωνεται ειναι μπουρδες της εκκλησιας για μενα,για
να δειξουν οτι το 666 ειναι σατανικο νουμερο.

το ΧΞΣ που εχουν οι Rotting Christ ειναι λαθος. Στο ελληνικο συστημα αριθμησης ειναι Χ = 600, Ξ = 60 και Σ = 200, οποτε ΧΞΣ = 860. Στην Αποκαλυψη του Ιωαννη αναφερεται ο αριθμος χξς’ , οπου χ= 600, ξ = 60 και ς’ = 6, οποτε χξς΄= 666. Το οποιο ειναι και το σωστο.

Αχα!Μαλιστα!Νομιζα βασικα οτι ειναι σωστο το χξς και οτι απλως το ΧΞΣ δεν αλλαζει τπτ.
Αλλα τελικα ενας τονος αλλαζει τα παντα.Ωραιος Isis!

Θελω παλι live ISIS! :frowning:

Ε, νταξει προφανως εννοουν το ς’.

Κι εγω θελω live Ιsis!

Ετσι κουβεντα να γινεται, ας αναφερω και τον ΙΑΠΕΤΟ.

Στην Ελληνική μυθολογία ο Ιαπετός μαζί με τον μικρότερο αδελφό του, τον Κρόνο. ήταν οι ισχυρότεροι των τιτάνων και προπάντων εκείνοι στους οποίους εκδηλώθηκε η μεγαλύτερη εχθρότητα του Δία μετά τη νίκη του.

Ήταν γιος του Ουρανού και της Γαίας και σύζυγος της Κλυμένης. Γιοι του υπήρξαν ο Προμηθεας, ο Άτλαντας, ο Επιμηθέας και ο Μενοίτιος καθώς και άλλοι ακόμη περίφημοι ?Ιαπετίδες? όπως ονομάστηκαν. Σημαντικότεροι δε εξ αυτών φέρονται ο Άτλας που βάσταγε στου ώμους του τον Ουράνιο θόλο, και ο Προμηθεας ο φερων ως δωρο τη φωτια στους ανθρωπους.

Τον Ιαπετό αναφέρουν ήδη ο Όμηρος και ο Ησίοδος ως κυβερνήτη των Τιτάνων και του κόσμου πριν την επικράτηση του Δία και ότι ακόμα σε ορισμένες περιοχές τον αναγνώριζαν ως «δημιουργό» των ανθρώπων, ακόμη και μετά την επικράτηση του Δία όπως στη Κνωσό, στην Αρκαδία και στη Κιλικία.

Τωρα επειδη οι μυθολογιες ειναι συγκοινωνουντα δοχεια, προφανως θυμαστε την αναλογια της μαχης Ολυμπιων θεών - Τιτανων, με την αντοστοιχη Αγγελων του Θεου - αποστατων αγγελων με αρχηγο τον Εωσφωρο. Σημειωστε επισης την αναλογια Εωσφορος (ο φερων το φως - ο φωτοδοτης) με τον Προμηθεα (ο φερων το δωρο της φωτιας στους ανθρωπους - φωτοδοτης).

Τωρα που κολλανε η ιουδαιοχριστιανικη μυθολογια , με την ελληνικη??? Ο δρακος της αποκαλυψης φερει τον αριθμο χξς’, συμφωνα με τον Ιωαννη, δηλαδη τον αριθμο 666. Αριθμολογικα το ονομα ΙΑΠΕΤΟΣ ( ο πατερας του Προμηθεα - Εωσφορου) μας δινει τον αριθμο 666. Την αναλογια λοιπον συνεχιστε τη εσεις.

Προφανως συμβολικα ολα αυτα, και προφανως εχω φαει καψιμο μεγαλο ξημερωματα να γραφω οτι μου κατεβει, αλλα ετσι μωρε κουβεντα να γθινεται.

Ωραιος!Thanks για τις πληροφοριες.

Ρε Isis, δεν ξερεις τι μας κανεις βραδιατικα! :Ρ
Τεσπα.
Παντα νομιζα οτι ηταν ΧΞΣ και οχι χξς’. Αλλα κολλαει γιατι η αρχαιοελληνικη γλωσσα μετραει σαν αριθμος και ολες οι λεξεις ειχαν καποια σημασια και σαν αριθμοι (γι’αυτο στα νεα δεν προκειται να βγαλεις ακρη). Αυτο περι Ιαπετου δεν το γνωριζα. Καλη φαση οταν το ανακαλυπτεις μετα αλλα νταξει ολα ιδια ειναι. Εδω σβαστιγα ειχαν και οι αρχαιοι ελληνες ενω ειναι ινδικο συμβολο κυριως(δυσκολο ηταν να σκεφτουνε επι γεωμετρικης εποχης κατι τετοιο;).

Θελω κι εγω να δω τους Isis.

Ωραίες πληροφορίες ρε Isis. Ενδιαφέρων ο μύθος για τον Ιαπετό. :wink:

Θέλω κι εγώ να δω Isis!

Η σβαστιγκα νομιζω οτι ειναι αιγυπτιακο συμβολο αλλα δεν βαριεσαι!
Απο τις πληροφοριες του Isis ηξερα μονο αυτες για τον Προμηθεα.
Τα υπολοιπα ηταν καλα που τα εμαθα.

Εγω τους εχω δει τους Isis :smiley: αλλα θελω να τους ξαναδω.

Παντου μπορει να βρεθει αλλα ειναι διασημο απο την Ινδια και ειναι το συμβολο της γονιμοτητας νομιζω.

Εγω ακου λιγο καιρο Isis - πιο μετα αφοτου ηρθαν. Να ξαναρθουν!

Τελειως οφ-τοπικ η συζητηση…:lol: :lol: :lol:

απο βικιπαιδεια λιγα δεδομενα:

Η σβάστικα, στα σανσκριτικά स्वस्तिक, (δεξιόστροφος αγκυλωτός σταυρός) και η “σωβάστικα” (αριστερόστροφος) είναι ένα πανάρχαιο σταυροειδές σύμβολο.

Αποτελεί ιερό σύμβολο του Ινδουϊσμού, του Βουδισμού και του Ζαϊνισμού, ενώ συναντάται και σε πολλούς άλλους πολιτισμούς, όπως των Περσών, της Αρχαίας Ελλάδας και των πολιτισμών των ιθαγενών της Βόρειας Αμερικής της προκολομβιανής περιόδου, καθώς και των αρχαίων Νορβηγικών φυλών (Βίκινγκ) οι οποίοι την αριστερόστροφη την αποκαλούσαν “Κεστ” και τη θεωρούσαν ως σύμβολο “παθητικής” προστασίας και ευημερίας.

Στο δυτικό κόσμο, το σύμβολο γνώρισε μια αναβίωση μετά από τις αρχαιολογικές ανασκαφές του Σλήμαν στα τέλη του 19ου αιώνα, ο οποίος ανακάλυψε το σύμβολο στην περιοχή της αρχαίας Τροίας και το συνέδεσε με τις αρχαίες μεταναστεύσεις των Πρωτο-Ινδο-Ευρωπαίων. Τον συνέδεσε με τις παρόμοιες μορφές που βρέθηκαν στα αρχαία δοχεία στη Γερμανία, και θεωρητικολόγησε ότι ο αγκυλωτός σταυρός ήταν ένα “σημαντικό θρησκευτικό σύμβολο των μακρινών προγόνων μας”, και ότι συνδέει τους Γερμανικούς, Ελληνικούς και Ινδο-Ιρανούς πολιτισμούς.Μέχρι τις αρχές του 20ού αιώνα, χρησιμοποιήθηκε ευρέως παγκοσμίως και θεωρήθηκε ως σύμβολο καλής τύχης και επιτυχίας.

Απο εκει και μετα την ιστορια την ξερετε.

Ενταξει βρε παιδια θα προσπαθησω να ξανα ερθω…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

πω πω λεει αυτο…

Rotting Christ με support απο RavenCult φονικος συνδυασμος για live
Τα πληθη ειχαν τρελαθει στο live που εκαναν στην Θεσσαλονικη

εμενα τα αγαπημενα μου τραγουδια απο τους Rotting Christ ειναι το The Call Of The Aethyrs απο το Genesis
και το Shades Of Evil απο το Sanctus Diavolos και γενικα εχουν πολλα κορυφαια κομματια

Τα σπανε αγρια τι λεμε τωρα!!! Το πρωτο που ειχα ακουσει ηταν το Sleep Of The Angels και ειχα κολλησει με το Cold Colours. Μετα ειδα τους στιχους τους και εμεινα με το τι εγραφε ο Σακης… (Dead Poem ειδικα). Γενικοτερα ειναι απο τις καλυτερες μπαντες εδω στην Ελλαδα και η καλυτερη στο χωρο της metal. Οσο για το υφος τους το εχει πει και ο Σακης δεν ειναι μια παντα του τυπου ‘’ σταυροφορια υπερ του σατανισμου’’ απλα γραφουν αυτα που πιστευουν. Οσο για την προφορα του ειναι σημα κατατεθεν!!!

…για να μην αναφερθω στο Sign of evil Existanz! οι Rotting δημιουργουν μια αρκετα νοσηρη ατμοσφαιρα. απο ελληνικα black metal συγκροτηματα, εχω τεραστια αγαπη σε καποιους Elysian Fields εχουν κανει καταπληκτικες δουλειες κ ελπιζω να τους δω καποια στιγμη live.