Royal Hunt

Ok, το είδα και στο live πριν σχεδόν 3 χρόνια, μπάλα παίζαμε στο μαγαζί. Άρα δεν έχουν και πολλούς οπαδούς.

Αλλά πραγματκά, έχετε μπει στον κόπο να τους ψάξετε; Το αξίζουν και με το παραπάνω. Μελωδικό progressive metal για όσους δεν έχουν καμια επαφή. Δεν μιλάμε για κάποιο καλά κρυμμένο μυστικό. Μια χαρά επιτυχία είχαν στις καλές τους μέρες.

Αφορμή παίρνω από το γεγονός ότι ο DC Cooper επέστρεψε στην μπάντα και όσοι έχουν δώσει την δέουσα προσοχή στο Paradox πρέπει να ψιλοδάκρυσαν.

Στην τελευταία παράγραφο του review για το X υπάρχει ένα μικρό hint για να ψάξει κανείς την δισκογραφία τους.

Ξεκινήστε από το Paradox, όπως και να έχει.

Παντα μου αρεσε το moving target περισσοτερο,αλλα οπως και να το κανουμε ειναι μεγαλη ειδηση :slight_smile:

λατρεία από το πρώτο άλμπουμ μέχρι το (πρό)τελευταίο (διότι δεν έχω ακούσει το πιό πρόσφατο γιά αδιευκρινιστους λόγους). όλες τους οι περίοδοι έχουν να επιδείξουν αλμπουμάρες και η προσέλευση του κόσμου στο λάηβ στο γκαγκάριν είναι από τις πιό μαύρες στη συναυλιακή μας ιστορία.

για να μαι ειλικρινής, από το λύκειο που έλιωσα κι ερωτεύτητα paradox και moving target, δεν άκουσα άλλον δίσκο τους (μια αυτιά μόνο στο paradox ii). η φωνή του cooper είναι στις πολύ αγαπημένες πάντως.

Ολοι οι τραγουδιστές των R. Hunt καλοί ήταν κατ’εμε.Αν η παρουσία του DC αναζωπυρώσει το ενδιαφέρον θα είναι καλό.

Μακάρι να τους δούμε και κάνα λαιβ από τα μέρη μας 8)

Δε θυμάμαι ποιο δίσκο είχαν βγάλει τότες. Ήντονε πάντως με DC Cooper. Μέχρις εκεί δεν τους είχα ξανακούσει. Ήμανε στο Rock city και τονε παίζανε. Να πω ότι έμεινα αδιάφορος, θα πω ψέματα. Αρώτηξα το παλουκάρι τι ακούμε και με απάντηξε ROYAL HUNT. Mετά άρχισα να τους ψάχω. Και δε μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Μελωδία, όσο δεν πάει, μουσικές όμορφες, καλές φωνές. Aγαπημένα άλμπουμς: PARADOX, FEAR.

Δεν ήμανε στη συναυλία. Απολογούμαι. Οι τύποι αξίζουν πολλά…

*Και χθες τους ανέφερε ο jiopas…
**Ναι με cooper

νεο άλμπουμ Show Me How To Live , και ταυτόχρονη κυκλοφορία του διπλού dvd Future Coming From The Past .! 1996(dvd1) + Paradox - Closing the Chapter(dvd2)

Από τον δίσκο έχεις ακούσει κάτι;
Το διπλό dvd, είναι πολύ καλή κυκλοφορία
:):!:

δεν έχει βγει κάτι ακόμα νομίζω…

Καινούργιο κομμάτι σε ρωσίες τουρκίες κτλ.
Δεν τραβάμε και τις πουτσότριχές μας από το δείγμα, αλλά συγκίνηση που ξανακούμε Cooper

τσεκ αύριο-μεθαύριο για την κριτική του άλμπουμ.

ποιο έχει βγει; για να σου πω αν μπορείς να βγάλεις κανα συμπέρασμα;

το hard rain’s coming

από τα συμπαθητικά. έχει καλύτερα, έχει και χειρότερα. γενικότερα meh ο δίσκος. και έχω τρέλα με Moving Target και Paradox ε…

Εμένα η καλή μου τριάδα είναι Paradox-Fear (έπος)-Τhe mission…

Paradox - Paradox II (Collision Course), Mission και Fear τα κορυφαία τους.

Με τους Royal Hunt έχω παράξενη σχέση.
Είτε θα μου αρέσει ολόκληρο το αλμπουμ τους είτε κανένα από τα τραγούδια!

Δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα με τον DC. Ο West και ο Boals είναι το ίδιο καλοί. Το βαρόμετρο είναι ο Andre Andersen.

Πράγματι, τόσο ο Boals, όσο και ο West (ιδίως αυτός) έκαναν εξαιρετική δουλειά, αλλά και οι 2 “έφυγαν” με μετριότατους δίσκους (“Paper Blood” και “X”).

Το “Fear” κοιτάζει στα μάτια τα 2 άλμπουμ με DC, φοβερό άλμπουμ.

Αλλά ο Cooper είναι η φωνή για αυτή τη μπάντα.-

:bounce:

Hard Rain’s Coming και Half Past Loneliness είναι οι 2 καλές συνθέσεις του δίσκου. Πραγματικά ωραίες.
Έχει 2 απίστευτες κομματάρες και 3 μέτρια/αδιάφορα.

Περισσότερα [U]εδώ[/U]

Νομίζω πως καθιστώ σαφές από την πρώτη πρόταση το αν ο DC καλώς γύρισε στους Royal Hunt. :lol: