Μουσική για rpg

Ποια θεωρείτε την κατάλληλη μουσική για ένα session D&D, VtM κλπ;


Listening to: Dirty Granny Tales - The Entrance Of Curiosity
via FoxyTunes

χμμ, ταξιδιαρικα πραματα οπως last days of humanity, origin και regurgitate.

Ε, τι είναι αυτά τα αποκρυφιστικά? Ντι’ν’ντι? (ντίντι μιούζικ?), βτμ? Δε καταλαβαίνω.

Βασικά δεν πρέπει να παίξει κανείς σπίτι μου, όπου έχω ένα τεράστιο playlist με τα πάντα μέσα. Μπορεί να μπει ό,τι πιο άκυρο, απο κάτι επικό σε disco για παράδειγμα. (αλλά πέφτει τρελό γέλιο!)

Καταλληλότερη σοβαρά τώρα για μένα μουσική είναι κέλτικη/φολκ όταν είναι ήρεμη η φάση και έχει αφήγηση κλπ. Ή κάτι πιο ατμοσφαιρικό / new age ίσως.

Στις μάχες φυσικά μπαίνει η καφρίλα! (λίγο πολύ όλοι όσοι παίζουν rpg ακούνε και metal εξάλλου… το τρου της υπόθεσης). Οτιδήποτε απο επικό metal, μέχρι πιο ακραίο metal για τις πιο βαρβάτες μάχες.

Α, και soundtracks.

Κάποια άλλη στιγμή συγκεκριμένα συγκροτήματα απο μένα. :slight_smile:

Midnight Syndicate έχουν βγάλει ένα album με επίσημα τραγούδια για το DnD.
Τώρα για συγκροτήματα αρκεί να είναι ατμοσφαιρικά και σκοτεινά αν γίνετε.
Μπάντες όπως Nest,Agalloch,Corvus Corax,Elveking, Guardian είναι πιστεύω must…


Now playing: The Mahones - Raggle Taggle Gypsy
via FoxyTunes

Ω ναι… Midnight Syndicate, Nox Arcana είναι στα τοπ. Μετά οποιοδήποτε επικό soundtrack, Lord of the Rings, Conan, Star Wars κλπ κλπ…

Στα παιχνίδια της WoD πιστεύω ταιριάζουν πολύ οι Type O Negative, Diabolical Masquerade και Theatre des Vampires.

Χωρις μουσικη υποκρουση.Μονο τους ηχους της νυχτας,ειδικα αμα βρεχει ειναι απιστευα επικο το vibe:)

(χωρις πλακα,σπανια βαζαμε κατι να παιζει,μερικες φορες υπηρχε και απολυτη σιωπη κι ακουγονταν μονο οσα λεγαμε.Οπως και στην αναγνωση Tolkien.Ποτε δεν εβαζα παραλληλα μουσικη,δε με βοηθαει να φανταστω το περιεχομενο οπως θελω οπως γινεται με αλλους που ακουνε παραλληλα πχ Guardian η Summoning.Δε μπορω να συγκεντρωθω το ιδιο καλα…)

Έτσι πρόχειρα γι’ αρχή :smiley:





Υπαρχει thread σιγουρα ! Απλα πρεπει να ειναι στις Αλλες Τεχνες.
Τα εχω πει εκει και βαριεμαι να τα ξαναγραφω.

Όχι, το θρεντ εκεί αφορά τα rpg γενικά. Αυτό εδώ είναι μουσικό θρεντ.

Μπορει να μην εχω παιξει ποτε (πως σκατα τα λενε αυτα :oops:) rpg αλλα μια γνωμη θα τη πω (#-o) μιας και το θεμα ανοιξε η φιλη Jades…

Θα πηγαινε μια μουσικουλα ηρεμη,αναλαφρη,διχως λογια…με ηχους αναλαφρους,μυστικιστικους κι αποκρυφους.Το βουητο του ανεμου,το θροισμα των φυλλων,περπατηματα κρουστα και γρηγορα που ξαφνικα χανονται σε μια στροφη.Τριξιματα,ψυθιροι και αναπνοες-αγγιγματα.Οταν ομως γινεται σφαγη,θα πεφτει καφριλα…τρελες θρασιες(παλι χωρις λογια) και παραλληλα θα ακουγονται απο το βαθος αχ και ουχ,σπαθια και τα ρεστα :lightsabre:
Μετα κι αφου θα εχει ληξει η μαχη,θα παιζει κατι ενδοξο,κατι επικο αλλα και χαλαρωτικο για να επιφερει την καθαρση :stuck_out_tongue:

…Καιρός να αρχίσεις να παίζεις μου φαίνεται… ως dj έστω. :stuck_out_tongue:

χμμ…progressive metal στο χαλαρο…προσωπικα οποτε ακουω Symphony X μου ρχονται εικονες απο παλιες καλες pk εποχες εισ το Blazing Swamp…(lineage)

maudlin of the Well - My Fruit Psychobells… A Seed Combustible

Απλά τέλειο.

Burzum - Dauði Baldrs

Burzum - Hliðskjálf

Δύο ακόμη album με τέλεια διάθεση για D&D.

Akira Yamaoka - Silent Hill 2 OST

Διαφορετικό feeling, αλλά και πάλι πολύ ταιριαστό στην περίσταση με το δικό του τρόπο.

Iσως κατι απο Bride ή το Damnation απο Opeth αρχικα, και στις μαχες Amon Amarth και Guardian.

Ανοίγεις θλιβερό κεφάλαιο τώρα. Κάθε φορά που τολμάω να ζητήσω κάτι πιο… “βαρβάτο” ως υπόκρουση από τους συμπαίκτες ακούω αντιδράσεις του τύπου “όχι, δεν μπορούμε να συγκεντρωθούμε” και “έχω πεθάνει (σε in-game terms) με το τάδε κομμάτι” και νια νια νια… Τέσπα…


Listening to: Elwing - Stormlord
via FoxyTunes

Πρέπει να βάλεις κάτι που ξεκινά με ambient κομμάτια (ή γενικά κάτι χαλαρό που “περνάει απαρατήρητο στο background”) και που παίρνει λίγη ώρα να γίνει “βαρβάτο”… Και φυσικά όταν γίνει, το χειριστήριο του στερεοφωνικού έχει εξαφανιστεί μυστηριωδώς.

Το σημερινό soundtrack απο Summoning (στις μάχες) και Crippled Black Phoenix (για τις πιο ατμοσφαιρικές στιγμές) ήταν τέλειο. Cheers Manos. :wink:

Να προσθέσω και οτιδήποτε απο κελτικη μουσική για ξενάγηση σε χωριά και σε λαγκάδια. Επίσης μουσική τύπου Blackmore’s Νight, ή Μike Oldfield, είναι ό,τι πρέπει για τέτοιες φάσεις. Και ορισμένα avant-garde συγκροτήματα θα ταίριαζαν, οι Estradasphere για παράδειγμα…