Rush European Tour

Ζηλεύω ρε JohnKyr την επόμενη φορά θα ρθω και γω αλλά θα το συνδυάσουμε με αγώνα της City

Κατούρα λίγο ρε μόρτη εδώ πέρα, ακούσαμε ρας και έχουμε το μονοπώλιο στη μουσική παιδεία ας πούμε:!:

Για κάτσε λίγο… θες να πεις ότι υπάρχει και καλή μουσική πέρα των rush!!! 8O 8O :?

Αυτό που ζήσαμε όλοι οι παρευρισκόμενοι στη συναυλία των Rush δεν μπορεί να περιγραφεί έτσι απλά. Μόνο να βιωθεί. Πίστευα πριν μπω στο Wembley Arena ότι θα δω μια φοβερή συναυλία από ένα από τα λίγα εναπομείναντα μεγάλα ονόματα της ροκ. Λόγω των μεγάλων προσδοκιών σκεφτόμουνα " Ρε λές να μην ενθουσιαστώ τελικά με τέτοιες απαιτήσεις που έχω;". Η συναυλία ξεπέρασε κάθε μα κάθε προσδοκία μου. Για την εκτελεστική δυνότητα του γκρουπ αισθάνομαι λίγος να μιλήσω άσε που έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να πω κάτι που δεν ξέρετε ήδη. Οι τύποι παίξανε πάνω από 2,5 ώρες και μας φάνηκε τόσο μα τόσο λίγο. Καλύψανε όλη τη δισκογραφία τους και παρ’ όλο που δεν παίξανε κάποιους ύμνους δεν φάνηκε καμμια διαφορά. Κάθε κομμάτι είχε το λόγο ύπαρξής του. Ο φωτισμός εκληκτικός, τα laser φανταστικά, τα clips στις οθόνες άλλες στιγμές σου προκαλούσαν τρελό γέλιο και άλλες σε βάζανε σε βαθιές σκέψεις. Η σειρά των κομματιών ήταν αυτή ακριβώς που έπρεπε να είναι. Το solo του Peart το ακολούθησε το ακουστικό hope από το νέο album έτσι για να χαλαρώσουμε και να σκεφτούμε μετά την απόγνωση που νοιώσαμε από ότι προηγήθηκε μια ανακούφιση, μια ελπίδα. Ναι απόγνωση μου προκάλεσε το solo του Peart γιατί έκανε το μυαλό μου να εκραγεί να μην πιστεύω τό τι βλέπω και το τί ακούω. Στο μεγαλείο της εμφάνισης των Rush δεν υπήρξε όριο. Τα μυαλά μας πονάνε όπως λένε οι Παοκτσήδες αλλά εγώ τώρα το εννοώ.

Υ.Γ. Πρέπει να πω ότι δεν είμαι οπαδός των Rush με την έννοια πού είμαι οπαδός των AC/DC. Είναι ένα από τα 10-15 αγαπημένα μου γκρουπ όλων των εποχών. Τα λόγια παραπάνω δεν είναι τα λόγια ενός φανατικού. Επίσης δεν είναι τα λόγια κάποιου που πήγε σε μια συναυλία στο εξωτερικό και θέλει να το παίξει κάποιος σε παιδιά που δεν είχαν την ευκαιρία να πάνε. Απλά όταν έκανα σχέδια για να πάω ένα ταξιδάκι και είδα την ανακοίνωση της περιοδείας είπα γιατί να μην το συνδυάσω έτσι και έκλεισα εισητήρια. Δεν πήγα στο Λονδίνο για τη συναυλία όπως ο jorkyr ή ο hokam πιθανώς. Απλά φρόντισα να πάω στο εξωτερικό τις κατάλληλες ημερομηνίες.

ΥΓ2: Το ροκ κατά τη γνώμη μου πεθαίνει. Απλά δεν υπάρχουν τέτοιες μπάντες να συνεχίσουν αυτή την κληρονομιά. Είναι οι: AC/DC, Rolling Stones,Van Halen, KISS, Aerosmith, Rush, Metallica, Radiohead, U2 (τους βάζω αν και δεν μου αρέσουν καθόλου) άντε και κανά 2 ακόμα. Αυτές. Προλαβαίνουμε δεν προλαβαίνουμε να τους δούμε και μετά μεγάλες συναυλίες ΤΕΛΟΣ.

Επειδή πρόκειται για εξαιρετικό τύπο και επειδή ρε μαγκάκο δεν τον γνωρίζεις κράτα και μία πισινή και μην τσαμπουκαλεύεσαι.

Υπάρχουν και τρόποι.

Αντε γεια τώρα

Τσαμπουκαλεύτηκα; Δείξε μου το σημείο, να σου πω ποιος είσαι:!: Νομίζω πως έκανα ένα σχόλιο πάνω σε ένα προκλητικό κατά τη γνώμη μου σημείο του ποστ του. Και εγώ είμαι πο εξαιρετικός τύπος από αυτόν αν θες να ξέρεις ε!!!

Και στην τελική εσύ τι είσαι,

[Return of the bastards mode on]ο αγαπητικός της γειτονιάς; [/Return of the bastards mode off]

συνηθως δεν χωνομαι σε τετοια…παντως τωρα δεν μπορω να κανω αλλιως…οι Rush φιλε μου ειναι το γκρουπ που εδωσε ψωμι μαζι με καποια αλλα που το εκαναν ομως με διαφορετικο τροπο!!!Για να μην μπερδευεσαι κι επειδη φαινεται οτι εχουμε να κανουμε με ανθρωπο που oι λεξεις τροπος, ευγενεια για να μην πω και ωριμοτητα του ειναι παντελως αγνωστες, θα πω ενα πραγμα…οταν εισαι οπαδος ενος γκρουπ και το βλεπεις επιτελους μπροστα σου να παιζει, και οταν αυτο το γκρουπ τυχαινει να ειναι οι RUSH οπου εχουν γραψει μερικα απο τα σπουδαιοτερα κομματια ολων των εποχων, τοτε ναι μπορεις να μιλησεις ετσι!!! Για να μην κοροιδευομαστε, βγαινουν και προβαλλονται ως γκρουπαρες σχηματα που δεν εχουν τπτ να δωσουν και που τους ακουνε πολλα κολλημενα unholymartyr-ικα παιδακια που το παιζουν ψευτο-κουλτουριαριδες ακροατες…αντε γεια μας και να ξερεις οτι τα δοντια περα απο το να μασανε εχουν και την ιδιοτητα να κρατανε την γλωσσα οταν το μυαλο ειναι ανικανο να το κανει!!!:wink:

Πότε έγραψα ότι δε μου αρέσουν οι Rush ρε;

καλα θα ειναι φιλαρακο μου οπως προειπα να προσεχεις την γλωσσουλα κι επειδη βαριεμαι να ξαναεξηγω περι ανωριμοτητος παω οπως μου προτεινες να κατουρησω!!!8)
Γεια μαςςς!!!

Λοιπόν ε, μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόσαστε!

Οι Rush είναι θεοί και συμφωνούν όλοι όσοι συμμετέχουν στη συζήτηση

Αλλά το σημείο που quotαρε πολύ σωστά ο ανχόλης είναι πέρα για πέρα χαζό και κατακριτέο!

Γιατί δλδ όταν θέλουμε να πλέξουμε το εγκώμιο μιας μπάντας που αγαπάμε, να υποβιβάζουμε άλλες μπάντες και άλλα είδη??? Τόσο λίγα είναι τα εκφραστικά μας μέσα?

Εντιτ: Και στην τελική αν ακούω inie/paki/thai με προσέβαλε

κοιτα…ακουω Death metal,Black,Hardcore και λοιπα περιεργα ιδιωματα…ειναι ομως ιδιωματα που καλως-κακως εχουν και απειρα βλαμμενα γκρουπ…που δεν εχουν να δωσουν τπτ απολυτως!!!Αν καποιος το εγραφε για το Death metal κατι τετοιο δεν θα του ελεγα να παει να κατουρησει…θα το συζητουσα πολιτισμενα γιατι αυτο εμαθα να κανω…γιατι ας πουμε αν ο τυπος εννοουσε τους Mortician θα του ελεγα μαζι σου φιλε, συμφωνω!Aν ομως εννοουσε τους Death, Morbid Angel κτλ θα του εξεφραζα τισ διαφωνιες μου με σωστο τροπο!!!Ο τροπος ειναι το παν!!!

Α btw κατουρησα…:stuck_out_tongue:

Γεια σου unholy, κατουρησα και επεστρεψα, ειμαι ΟΚ τωρα :wink: Ψαρωσα απο τα 3700+ ποστ που εχεις γραψει γι’ αυτο κανω πισω :smiley: Σιγα που σε προκαλεσα, αν και ηξερα οπως πιθανως καταλαβες τι μπορει να ακολουθησει με αυτο που εγραψα, αλλα δεν τρεχει μια.

Σορι αν παρεξηγηθηκε οποιος παρεξηγηθηκε (mano), αλλα τουλαχιστον ειχα την ευγενεια να γραψω ενα ωραιο “συγγνωμη” εκ των προτερων στο προηγουμενο ποστ μου. Τι να κανω; Ετσι νιωθω, οχι μετα τη συναυλια αλλα απο παντα. Αν θελετε ας το κανουμε Ολυμπιακος-Παναθηναϊκος-ΑΕΚ, αλλα εχω δουλεια και βαριεμαι να συμμετεχω. Συνεχιστε οι υπολοιποι “ενδιαφερομενοι”.

Αν κι αυτα δεν σου αρεσουν unholy, δε θα σε παρακαλαω κιολας να μη μου κρατας μουτρα. Μπορεις και να μην μου ξαναμιλησεις, θα το αντεξω. Το μονο που παιρνω πισω απο οσα εγραψα ειναι το “παρομοιες” διοτι δεν ειναι απαραιτητο οι βλακειες να ειναι μονο σε αυτα τα λιγα στιλ που ανεφερα. Τι να κανω, προσωπικα γουστα ειναι αυτα ρε Μανο. Εκτος αν ζουμε στη δημοκρατια της τρομοκρατιας, νομιζω οτι εχω δικαιωμα να πω τη γνωμη μου.

Α, ναι, μη το ξεχασω unholy… Μαλλον εισαι πο εξαιρετικός τύπος απο εμενα. Δεν διεκδικω το μονοπώλιο :slight_smile:

Τελος παντων, συνεχιζουμε… Δεν εγινε και τιποτις. No offense, σωστα;

@Beer Drinker, οχι μονο με ματσακι της Σιτι, αλλα και πολλες Beers :lol:

@crabsody, καπως ετσι ηταν και τα ισπανακια εξω απο το Αρενα. Οπως εσυ… Χαιρομαι που σου αρεσε, αν και σε αυτη τη χαωδη πολη δεν καταφεραμε τελικα να βρεθουμε.

@shortsman, ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Το ροκ κατά τη γνώμη μου πεθαίνει. Απλά δεν υπάρχουν τέτοιες μπάντες να συνεχίσουν αυτή την κληρονομιά. Είναι οι: AC/DC, Rolling Stones,Van Halen, KISS, Aerosmith, Rush, Metallica, Radiohead, U2 (τους βάζω αν και δεν μου αρέσουν καθόλου) άντε και κανά 2 ακόμα. Αυτές. Προλαβαίνουμε δεν προλαβαίνουμε να τους δούμε και μετά μεγάλες συναυλίες ΤΕΛΟΣ.

Συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις, γι’ αυτο και αναφερθηκα σε ολες αυτες τις μυστηριες μπαντες της λογικης “οσο πιο γρηγορα, τοσο καλυτερα”. Ας ακουσουν ολοι οι τυποι με τις τρικασες και τις τετρακασες (το “κασες” παντως εχει αποδειχθει οτι αυτου του ειδους τα συγκροτηματατο το χρειαζονται σχετικα συντομα στην καριερα τους) το σολο του Περτ και εδω ειμαστε παλι. Μεχρι τοτε παμε για τιποτα AC/DC, Van Halen πια και ελπιζουμε μια μερα να δουμε τους KISS (σωστα Beer Drinker?) και τους Zep (φανταζομαι οτι εχουν πιθανοτητες).

Καληνυχτα unholy :wink: .

Υ.Σ.: hokam να περασεις καλα.

Off topic 1: Γουσταρω SOTD, αλλα οχι για πολλη ωρα, παροτι οι τυποι ειναι μουσικαρες.
Off topic 2: Πλακα εχει που ζωντανεψε το ποστ για μια συναυλια που εγινε στο εξωτερικο.

@Beer Drinker, οχι μονο με ματσακι της Σιτι, αλλα και πολλες Beers :lol:

@crabsody, καπως ετσι ηταν και τα ισπανακια εξω απο το Αρενα. Οπως εσυ… Χαιρομαι που σου αρεσε, αν και σε αυτη τη χαωδη πολη δεν καταφεραμε τελικα να βρεθουμε.

@shortsman, ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

ελπιζω την αλλη φορα να ισχυει και για μενα η προσκληση για Beers και RUSH!!!Να εισαι καλα φιλε μου…:slight_smile:

Χοχοχο, σορι ρε shortsman. Δε σε αγνοησα, απλα δεν περασε απο το μυαλο μου :slight_smile: Φυσικα και ισχυει, μακαρι να παμε οσο περισσοτεροι ελληνες μπορουμε. Γμτ, η ελληνικη σημαια κυματισε για λιγα δευτερολεπτα στο κωλο-Γουέμπλεϊ με αυτα τα μετρα ασφαλειας που τηρουν.

Φοβερό ποστ. Μην βάλουμε και τα κλάμματα, οκ. Δεν προσπάθησα να σε προσβάλλω, την γνώμη μου είπα κι εγώ. Θαρρώ πως είμαστε οκέη πλέον λοιπόν. Τσιλ άουτ.

OK boy, εγινε. Και δεν χρειαζεται να βαλεις τα κλαμματα, μεγαλα παιδια ειμαστε.

[SIZE=“5”]Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!![/SIZE]

τρελο bootleg…enjoy

http://frup.wordpress.com/category/band/rush/

Rush - 11/20/78 “A Desert Passage” - Platinum Edition Complete Show, Tucson Convention Center Arena, Tucson, AZ US

Easily one of the most heavily-bootlegged Rush concerts. This Hemispheres soundboard recording was first released in 1995 on the mediocre-sounding Cygnus bootleg from Prism Records. Since then, other releases have gradually improved on the sound quality. But one consistent detractor was that no release captured the full concert. Finally, this was rectified with the Digital Reproductions release of A Desert Passage - Platinum Edition bootleg. This recording not only has the full show, but is also the best sounding of the 10 or so different bootlegs of this concert. Not only is this a fantastic show, but it captures one of the worst incidents of crowd pushing at a Rush concert. Geddy is clearly upset about this and lets the audience know it. The problem steals some of the momentum from the performance, but the band quickly builds the energy back up once the show resumes.

from Ian Grandy (Rush’s sound engineer who recorded the show):
(via personal email, June 2007) The Tucson tape was originally called ‘Indians Out West’ and the copy I gave Neil had a cover I made with the boys dressed as Indians…

CD1 - 69:50
Intro 3:09
Anthem 4:17
A Passage to Bangkok 4:19
By-Tor and the Snow Dog 5:20
Xanadu 12:12
Announcement 1:47
Something for Nothing 4:29
The Trees 4:39
Cygnus X-1 10:45
Hemispheres 18:50
Closer to the Heart 3:33

CD2 - 66:01
Circumstances 4:37
A Farewell to Kings 5:35
La Villa Strangiato 10:04
2112 19:12
Working Man 3:08
Bastille Day 1:42
In the Mood 2:40
Drum Solo 5:13
Bonus Tracks
Something for Nothing 4:12
Cygnus X-1 9:33

Σ ευχαριστω μαν!!!:smiley: :smiley: :smiley:
Ηδη απ τις περιγραφες σας και μονο η ανυπομονησια μου ενταθηκε!Ολοι να περασουμε καλα στην τελικη βλεποντας ενα γκρουπ που για πολλους απο μας αποτελει ονειρο ζωης η παρακολουθηση ενος live του,μια και η χωρα που ζουμε ειναι σχεδον απιθανο να αποτελεσει σταση καποιας περιοδειας τους.

Δεν τιθεται θεμα συγκρισεων παντως,εκαστος στο ειδος του…