Rush-Snakes and Arrows

Το πρώτο single Far Cry τα σπάει!!!Λίγο εμπορικός ήχος αλλά δεν με χάλασε καθόλου. Μια φορά το άκουσα αλλά μου άρεσε πολύ

Η πρωτη κριτικη απο Αγγλο δημοσιογραφο…

U.K.-based music journalist Dave Ling has posted a review of the new RUSH album, “Snakes & Arrows”, on his official web site. It reads as follows:

“Anyway, ‘Snakes & Arrows’ is a vast improvement upon the Canadian trio’s last album. I’ll be frank, 2002’s ‘Vapor Trails’ did very little for me. This time the band have gone heavier (very heavy in places!), with guitarist Alex Lifeson being let off the leash. Opening track (and first single) ‘Far Cry’ is probably the best song, being reminiscent of the band’s ‘Permanent Waves’ album. But generally speaking, it’s extremely strong throughout. Hugh Syme’s artwork is excellent as ever, visualising a theme that seems to run through some of the songs; the elements. ‘Spindrift’, for instance, uses pounding instrumental parts to re-create waves crashing in on the western shore. ‘The Larger Bowl (A Pantoum)’, meanwhile, picks up where the ‘Hemispheres’-era track ‘Circumstances’ left off with its couplet of: “Some of us live in a cloud of fear/Some live behind iron gates”. In the vaguest possible way, RUSH also pay lip service to the differences between the Middle East and Middle West in ‘The Way The Wind Blows’, which features the telling line of ‘Pray… and pass the ammunition’ and a great solo from Lifeson. The best compliment that you could pay Peart’s words is that they’re thoughtful without being stuffy. The album, too, is heavy, but falls short of being one dimensional. You’re gonna like it, I’m sure.”

Περι εγκυροτητας δεν μπορω να μιλησω,αλλα αισιοδοξα μου ακουγονται ολα αυτα…ειδομεν!:-k

Mhn empisteyeste pote agglous mousikokritikous.Gia synenteykseis einai gatoi,alla gia reviews einai gama ta (kai idiaitera Ling,Dome kai loipo synafi tou classic rock)

Γενικοτερα πρεπει να αντιμετωπιζουμε τους μουσικοκριτικους με επιφυλαξη πιστευω και να φιλτραρουμε τα παντα μεσα απ τα προσωπικα μας γουστα,μια και το γουστο στην τεχνη ειναι κατι τελειως υποκειμενικο.Ειναι μια αχαρη δουλεια,του κριτικου γενικα,αλλα καποιος πρεπει να την κανει ομως.

Το ακούσατε όμως το Far Cry δεν μπορεί. Πώς σας φάνηκε; Εμένα μου άρεσε πάντως. Ανυπομονώ να το ακούσω ολόκληρο

Den xerw pws tha einai o diskos alla molis agorasa eishthria gia Rush sto Wembley arena.

Rush
Wembley Arena, Middlesex, UK
Tue 9 Oct 2007, 19:30

Seat location: section N12, row G, seats 133-132
Total Charge: £89.85

Mou steilane ta eishthria me pdf attachment se email !!!

8a ta poyme ekei loipon file moy. Ekleises 3enodoxeio? An endiaferetai kaneis, endexetai na exw dyo extra tix gia ka8e synaylia. Steilte pm…

Πόσο και για πότε;

Από πού το αγόρασες;

Tα πήρα μέσω internet φυσικά από τη σελίδα του Wembley Arena.
http://www.livenation.co.uk/events/event_info.aspx?rid=244579

Mε πιστωτική πλήρωσα και μου ήρθε στο email μου με attachment. Για να πάω στη συναυλία πρέπει απλά να το τυπώσω :wink:

Tωρα το ακουω για πρωτη φορα και μεχρι τωρα ειναι εξαιρετικο(για να φανω συγκρατημενος προσωρινα).Σιγουρα καλυτερο απ το Vapor Trails,με παραγωγη κατι παραπανω απο αψογη και ολα τα στοιχεια που κανουν τους Καναδους αυτο που ειναι.Νομιζω οτι θα κανουν τρελο comeback.Αντε να πλησιαζει ο Οκτωβρης…:smiley:

P.S.Φυσικα εννοω τους Rush του 90 και μετα,για να μην γινει καμια παρανοηση!

By-Tor, 45 λιρες εκαστο, για τις δυο συναυλιες του Γουεμπλεϊ. Το προβλημα: κατα 99% εχω ηδη 1+1, αλλα πρεπει να τα επιβεβαιωσω. Αν ενδιαφερεσαι για 2+2 ή 2+0, ριξε ενα πμ αλλα γρηγορα. Εχω καθυστερησει να απαντησω με διαφορες δικαιολογιες. Δε θελω να τα ακυρωσω επειδη θα εκτεθω, αλλα δεν προκειται να τα αγορασω αν δεν προκειται να τα χρησιμοποιησω (δεν εχω σκοπο να ψαχνω να πουλησω εισιτηρια των 60 ευρω την τελευταια στιγμη εκει, καταλαβαινεις φανταζομαι τι εννοω…).

@crabsody: Νομιζω οτι κατεληξα στο ξενοδοχειο που θα με φιλοξενησει. Προσπαθησα σκληρα να βρω εκεινο που σου ελεγα διπλα στο Wembley, αλλα του λειπει η μεσαια μερα (9 Οκτ) οπου ειναι κλεισμενος. Παω, λοιπον, με ~90 ευρω τη βραδια στο Τσελσι, τουλαχιστον να μην ειμαι πολυ μακρια. Ασε που το Απολο και το Σεφερντς Μπους ειναι κοντα, δεν ξερεις ποτε τι μπορει να πετυχεις εκει το πρωτο βραδυ που ειναι “κενο” :stuck_out_tongue:

@hokam: To ακουω κι εγω απο χθες, μου αρεσει αρκετα. Εχει “κενα” εμπνευσης σε καποια τραγουδια, αλλα καποια αλλα τα σπανε. Spindrifter, Armor And Sword, Main Monkey Business, Way the Wind Blows ειναι αυτα που ξεχωρισα μετα το πρωτο ακουσμα. Παμε για τα υπολοιπα :wink:

Υ.Γ.: Καταπληκτικη παραγωγη και πολυ σωστη η παρατηρηση σου για το “…του '90…”. Ειμαι σιγουρος οτι αν ο δισκος δεν εφερε το ονομα της αγαπημενης μας μπαντας, μαλλον δεν προκειται να τον ακουγαμε/αγοραζαμε.

addicted to that RUSH

__Πρέπει να φύγω ΤΩΡΑ και δεν προλαβαίνω να πω πολλά, ΑΛΛΑ το Malignant Narcissism ΘΕΡΙΖΕΙ!!! 8)

Fovero kommati!!!

Alla akoma pio fovero einai olokliro to album…
O Geddy, o Alex kai o Neil paradidoun mathimata paides!!!

Etsi gia na deiksoun sta paidakia pws ginetai i douleia

Ειναι η μοναδικη μπαντα ηλικιας ανω των 20 ετων που καταφερνει ακομη σε καθε νεα δουλεια της να εκπλησει και να ενθουσιάζει…απιστευτος δισκος…αν και ειναι νωρις ο καλυτερος της χρονιας κατα την γνωμη μου…τι να μας πουν οι maiden, οι deep purple, οι scorpions, οι sabbath κτλ???ΜΟΝΟ οι rush συνεχιζουν να πρωτοπορουν και να δικαιολογουν την υπαρξη τους τοσα χρονια μετα…ολοι οι αλλοι ειναι περιοδευοντα μουσεια (ασχετα αν τους αγαπαμε, ασχετα αν καποιοι απο αυτους κυκλοφορουν δισκους που οσο συμπαθητικοι και αν ειναι δεν εχουν τπτ νεο να προσφερουν)…RUSH ρεεεεεεε!!!

Kai auto fainetai oti to ektimisan oi amerikanoi kai to esteilan sto #3 tou katalogou epitixiwn tous!!

http://www.billboard.com/bbcom/charts/chart_display.jsp?g=Albums&f=The+Billboard+200

Και οι Φινλανδοι απ οτι φαινεται δεν πτοηθηκαν απ το ευρωπανηγυρι που φετος τους ετυχε και το στειλαν κατευθειαν στο #4!!Αυτα ειναι…και μετα αναρωτιομαστε,γιατι δεν προκειται ποτε να ρθουν κατα δω…

Πολυ καλο το νεο δισκακι απο τους θεους Rush. Πολυ καλο το Far Cry, The Main Monkey Business, Workin Them Angels.

και οι maiden το κανουν αυτο, μην τρελαθουμε τωρα. :slight_smile:

To ακούω τώρα και η έκφραση μου είναι:
8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

OI RUSH ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΣΠΑΝΕ ΑΠΛΑ.
Μέσα στις καλυτερες κυκλοφορίες για 2007.

:bow2: :yahoo: :respect: