~ Rush ~

Eννοείται, απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε…

Και μόνο η δεύτερη πλευρά του Hemispheres, πατά κάτω ολόκληρες δισκογραφίες. Ως εκ τούτου…

Από κοντά και 2112, Moving Pictures, AFTK, Permanent, κι εδώ να προσθέσω το υποτιμημένο Fly by Night που πρόκειται για εξίσου μεγάλο δίσκο.

Καλά εγώ θεωρώ δισκάρα και το Caress Of Steel, αλλά εγώ είμαι άλλο ανέκδοτο…

Να μην ξεχνάτε και το “Counterparts” όμως!

Έτσι, post στο post θα τα βάλουμε όλα. Roll the bones είπα;

Κι όμως συνάδελφε! Εγώ άκουσα πρώτο το “2112” αλλά για αγαπημένο είμαι αιωνίως σε δίλημα μεταξύ “Moving Pictures” και “Hemispheres”. :smiley:

Witch Hunt λέμε!

Ολα?8)
Ντροπη παντως που ο δισκαρος Roll the bones αναφερθηκε πρωτη φορα στο προηγουμενο ποστ…
Επιπλεον,δε πιστευω το τελευταιο να χαλασε κανενα…=P~
Αντε να ρθουν απο Ευρωπη να τους προσκυνησουμε κ εμεις…
Τελος γουσταρω και Feedback…
Για πιο τελος υποκλινομαι σε Peart σαν προσωπικοτητα οσο δε παει…
Και bonus δειτε τη ταινια I love you,man με απειρες Rush references κλπ…

@Grachus
Πρέπει να είσαι η εξαίρεση…:lol:

@Keeper 21
Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το ότι δεν έχω δει την ταινία.
Άντε ξανά Ευρώπη, να πάρουμε τις στράτες…

και το grace under pressure στα πολύ αγαπημένα μου…
πάντως όπως είπε και ο ρεδραμ, όχι απλά η δεύτερη πλευρά του hemispheres σβήνει δισκογραφίες, αλλά το the trees ή το la villa strangiato μόνο του…

Eσυ κρεμασμα, που θεωρεις οτι μπορεις ετσι απλα να μιλησεις για τον καλυτερο δισκο των Rush. :smiley:

Απο τετοια ατομα δε θελω προστασιες. [-X

:stuck_out_tongue: :lol:

Αυτο μονο που εγω δεν εχω το διλημμα που λες.

Το Moving Pictures ηταν αν δεν κανω λαθος το 4ο που ακουσα και το θεωρω το πληρεστερο (αν μπορουμε να πουμε κατι τετοιο).

Οποτε οπως καταλαβαινει καποιος εδω τριγυρω, ο Γρακχος δεν ειναι η μονη εξαιρεση. :stuck_out_tongue:

Αρ γου τόκινκ φορ μι; :-k
Δις μινς γουόοοοοοοοοοοορρρρρρρρρρρρρρρρρρ…

Ξεκαθαρίζω: Η αγαπημένη μου Rush περίοδος, ξεκινάει από το Fly By Night και ολοκληρώνεται στο Moving Pictures. Όλοι οι δίσκοι παίρνουν 10άρια ή στη χειρότερη 9,9999999999999. :stuck_out_tongue:

Από όλα αυτά, όμως, ξεχωρίζω το Farewell, επειδή με έβαλε στο κόσμο τους, καθώς και σε 70΄s prog και hard ακούσματα.

Πέρα από εκεί, personal favorites είναι τα Grace, Presto & Counterparts, ενώ δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω έστω ένα δίσκο τους απλά μέτριο. Όλοι απο καλοί και πάνω.

Λεπόν,

Κλασικά λόγω πρώτου άλμπουμ που άκουσα θα πω Hemispheres. Για μένα το ομώνυμο είναι καλύτερο από το 2112, το Circumstances είναι γαμώ παρότι λίιιγο εμπορικό για προγκ, για Τριζ δε σχολιάζω καν ενώ το Λα Βίλλα είναι το καλύτερο προγκ κομμάτι έβερ.

Αρα το θεωρεις καλυτερο ετσι κι αλλιως. :smiley:

Οχι επειδη το ακουσες πρωτο κετς.

Δεν ξέρεις όμως για ποιο λόγο υποσυνείδητα προτιμώ το ομώνυμο από τo 2112. Ζίγκμουντ Φρόυντ χίαρ.

Λοιπον, βλεποντας το “Καλύτερη Muse κυκλοφορία Vol II”, εχω να δηλωσω τα εξης:

Ετσι και δεν αλλαξουν οι επιλογες στο τοπικ για να ειναι το δειγμα αντιπροσωπευτικο (οσο γινεται ετσι), θα με αναγκασετε να κανω καινουριο τοπικ (το οποιο φυσικα θα κλειδωσετε :oops:).

Kαι, ναι, αυτο ηταν ΑΠΕΙΛΗ. :x

Κρίνοντας από τον αριθμο των posts πιστεύω ότι το συγκρότημα έχει πολύ περισσότερους οπαδούς στην Ελλάδα από ό,τι υπολόγιζα! Μήπως να μαζέψουμε καμιά υπογραφή να τους φέρουμε εδώ για συναυλία; Είχε γραφτεί ότι κάτι τέτοιο έγινε με τους Pearl Jam το 2006 και ίσας τελικά να έπιασε…

Ως τότε πάντως λιώνω τα DVD τους και περιμένω με αγωνία το Working Men!!!

Από το www.rushisaband.com:

There’s nothing new to report regarding a potential 2010 album/tour. But I will say that I’ve heard some anonymous reports that a couple members of the Rush road crew have been casually contacted regarding the possibility of going out on tour next year; yet another good sign.

Έγκυρο site για τους Θεούς, το οποίο όμως εδώ τονίζει ότι πιο πολύ είναι φήμες και ανώνυμες πηγές, παρά κάτι σίγουρο. Εγώ πάλι δεν έιμαι τόσο αισιόδοξος. Νομίζω ότι πρώτα θα πάνε σε δίσκο και μετά σε τουρ. Θέλουν χρόνο ακόμα και να βρεθούν οι τρεις τους για να συζητήσουν τι θα κάνουν.

Μακαρι να τους δουμε, θα εχει πολυ κοσμο, εχουν ισχυρο fanbase εδω στην Ελλαδα.

Πσσσσσσς …ουρες. :frowning: