~ Rush ~

Εγώ ξεκίνησα στα τέλη του προηγούμενου αιώνα :stuck_out_tongue: ακούγοντας τις δύο συλλογές που κυκλοφόρησαν στα 1997 (1974-1980 και 1981-1987), η πρώτη μου αγορά ήταν το Chronicles του 1990 και αφού…βεβαιώθηκα ότι μου αρέσουν 8) τα σάρωσα όλα, με εξαίρεση δύο - τρία της περιόδου 1991 - Present (από την οποία παρεμπιπτόντως θεωρώ καλύτερο μάλλον το Snakes & Arrows)

πρέπει να το έχω ξαναπεί αυτό.

Μόνο σε εμένα το Vapor Trails φαντάζει ως ένα από τα καλύτερα τους; Δηλάδη έχει μέσα Ghost Rider, Nocturne (που ισοπεδώνει τα πάντα) κλπ κλπ

Τρελή ροκιά το Vapor trails, με πολλές κομματάρες. Το αδικεί λίγο η loud παραγωγή. Θυμάμαι στην συναυλία Ryche στον Λυκαβηττό να ακούω από “πσαγμένους προγρεσιβάδες” μαργαριτάρια τύπου: “Μα είναι δυνατόν δίσκος Rush χωρίς πλήκτρα;”,“Δεν είναι καθόλου προγκρέσιβ”. Από τότε μάλλον άρχισαν να μου πέφτουν τα μαλλιά.

η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαπιστώσει τη συγκεκριμένη θέση, αλλά μίαν υποψία την είχα!

Όμορφο είναι και βασικά υπήρξε η αφορμή για μεγάλες περιοδείες και νέους οπαδούς.
Σύγχρονος ήχος και ορεξάτη η μπαντάρα για νέες εξερευνήσεις και αυτό φάνηκε και στο Snake & Arrows. Αλλά το Vapor Trails είναι εξαιρετικό, πόσο μάλλον όταν αφορά το 17ο άλμπουμ των Rush ! Μαζί με το Counterparts και το Snakes… μάλλον τα καλύτερα της 4ης περιόδου.
Ε, γι’αυτό είναι τόσο μεγάλοι και αξεπέραστοι. Γιατί ακόμα και μετά από δίσκους απλησίαστους, συνεχίζουν να προκαλούν το δέος.
One Little Victory πχ, το κομμάτι - σήμα κατατεθέν του Vapor Trails, ποια μπάντα θα μπορούσε να γράψει;

Επειδή έχω μπερδευτεί. 4η περίοδος δεν είναι από το Presto ως το Test for echo?
Για το Test for echo τι γνώμη έχετε? Το θεωρώ μεγάλη δισκάρα, αλλά γενικά θεωρείτε ένα κατώτερο Counterparts

Ωραιο και το test for echo αλλα μοιαζει σαν ξεχασμενη και λιγοτερο εμπνευσμενη κοπια του counterparts οποτε προτιμουμε τον original δισκο…

Είναι κατώτερο του Counterparts σίγουρα. Σαν σύνολο βασικά, αρκετά πιο πίσω. Έχει βέβαια το ομώνυνο, το Driven και το Resist που είναι κομματάρες, αλλά συγκριτικά αδικείται επειδή διαδέχτηκε ένα εξαιρετικό δίσκο.
Βασικά τέταρτη περίοδος γιατί στην ουσία ο διαχωρισμός γίνεται με βάση τα synthesizers της τρίτης περιόδου, ενώ μετά το Presto επανήλθαν σε πιο καθαρές rock φόρμες.

Ας πούμε Rush με Caress Of Steel, 2112 με Moving Pictures, Signals με Hold Your Fire και Presto με Snakes & Arrows. Ειδικά για την τελευταία κατηγοριοποίηση, μπορείς να βάλεις και τα δύο τελευταία ξεχωριστά, αλλά ειδικά ο ήχος του Vapor Trails νομίζω είναι κοντά σε εκείνον του Counterparts γι’αυτό και η συνέχεια. Τέλος πάντων, μπορείς να πείς ότι από το Vapor Trails ξεκινάει μια νέα περίοδος έμπνευσης, μετά το μέτριο Test For Echo, αλλά ηχητικά δεν είναι και τόσο μακριά, άσχετα αν έχει έμπνευση.

Πάντως, το Permanent Waves δεν πολυαναφέρεται και δεν πρέπει. Αριστούργημα από τα λίγα.

Όντως αν λάβουμε υπ όψιν τον ήχο είμαστε ακόμη στην 4η περίοδο, αλλά λόγω των τραγικών γεγονότων και του διαλλείματος μπορεί από το Vapor trails να θεωρηθεί νέα περίοδος.

To Permanent waves είναι ο πιο ισορροπημένος δίσκος εκείνης της περιόδου και είναι και αυτός υπερτέλειος όπως ότι κυκλοφόρησαν τότε. Και επειδή για Natural science έχουν ειπωθεί όλα, να κάνω σπέσιαλ μένσιον στην “ονειρική ανάπτυξη” του Jacob’s ladder

μεσα απο μια πληθωρα γαματων δισκων δηλωνω αιωνια ερωτευμενος με το grace under pressure…μεγαλη σκοτωστρα αυτο το afterimage…

Συν ενα απο τα κορυφαια Rush κομματια εβερ…

BETWEEN THE WHEELS!!!

Χθες άκουσα Moving Pictures και σήμερα Permanent Waves. Τι υπερτιτανομέγιστοι δίσκοι!!! Φοβερές εμπνεύσεις, απίστευτα τραγούδια, ονειρική ανάπτυξη κομματιών, εμβληματικά κομμάτια, ό, τι θέλει ο μέσος οπαδός τους είναι εδώ!
Η αλλαγή της δεκαετίας βρήκε τους Rush σε τρομερή φόρμα, έτοιμους να ενστερνιστούν σύγχρονα στοιχεία χωρίς να προδώσουν τον ήχο τους. Οι δύο αυτοί δίσκοι ήταν ορόσημο για το συγκρότημα, μια έκρηξη δημιουργικότητας αλλά, επίτρέψτε μου να πω, δεν υπήρχε η ανάλογη συνέχεια στα '80s, ειδικά μετά το Signals. Αλλά αν συνέχιζαν με τόσο κορυφαίους δίσκους θα αποκαλυπτόταν η εξωγήινη φύση τους και φαίνεται ότι δε θέλησαν να το ρισκάρουν:p:p:p

Ωστόσο ένα από τα αγαπημένα μου και πιο “κολλητικά” κομμάτια βρίσκεται στη μετά - Signals εποχή: πρόκειται για το Body Electric από το Grace Under Pressure

“…1-0-0-1-0-01 S.O.S…”

μπροστα σε ποσο κοσμο παιζουν πλεον οι rush?? πιστευω ελλαδα θα μαζεψουν αρκετους…

οσο τους ακουω καταλαβαινω το παραπονο οσων παρακαλανε να τους δουν live…

το grace under pressure ξεχωρίζει στην τρίτη τους περίοδο για μένα πάντως.

Aπ’ τη στιγμη που συνηθως παιζουν σε κλειστα, φανταζομαι 8-11.000 κοσμο συνηθως.

Καποιος που ειχε την τυχη να τους δει στη ζωη του, θα ξερει καλυτερα.

Παντως, πιστευω οτι με καλο προμοσιον, ενα 10χιλιαρο θα το μαζευαν και δω, ωστε να γινει το ονειρο πραγματικοτητα χωρις να ξενιτευτουμε.

Ακριβώς όπως τα είπες. Γύρω στο δεκάρικο. Λίγο πάνω, λίγο κάτω. Εξαίρεση οι μυθικές συναυλίες της Βραζιλίας στο Μαρακανά και σε κάτι άλλα γήπεδα, όπου μάζεψαν μέχρι και 60 χιλιάδες κόσμο. Δεν επιδιώκουν σώου σε venues πάνω από 15 χιλιάδες κόσμο, τουλάχιστον για Ευρώπη, αν και νομίζω ότι και στην Αμερική το ίδιο κάνουν.
Αλλά μιλάμε για εμπειρία ζωής…
Για την Ελλάδα, εγώ θα έλεγα Λυκαβηττό… Μου κάνει κάτι ο χώρος… Και γεμάτος με κάνα 6άρι με φτιάχνει. Αν και οι Θεοί προτιμάνε γενικά, αλλά όχι απόλυτα κλειστούς χώρους. Δεν υπάρχει τέτοιος στο Ελλάντα, αντάξιός τους…

10άκι μόνο το Κατράκιο,που αυτή την εποχή είναι σε κακά χάλια…έχω να πάω από 03\10\2007, στην συναυλία Ιωαννίδη-Μάλαμα, μπορείο και να τό’χουν φτιάξει:):!:

Nαι, γιατι υπαρχουν και χωρες που μπορουν να εκτιμησουν μερικα πραγματα.

Παντως, πιστευω οτι δεν μπορει να μην ειμαστε 7.000-10.000 οι “εκλεκτοι” (8)) εδω στο Ελλαντα.

ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΓΑΜΩ!!!

Btw, έβαλαν καινούριες μπλούζες στο site. Ξεχωρίζει η μπλε του Fly by night και η ΚΑΦΕ του Counterparts, για όσους θέλουν να ξεφύγουν από το μαύρο χρώμα…
Συμβουλή. Όποιος θέλει να ψωνίσει, ας περειμένει να μπουν και οι μπλούζες της επερχόμενης περιοδείας. Δεν πρέπει να αργήσουν λογικά. Είναι καλύτερα να κάνει μία καλή αγορά για να μη χρεωθεί το 50δόλαρο (νομίζω) της αποστολής δύο φορές.

Και να μην ξεχνάμε, μιλάμε πάντα για τη μεγαλύτερη μπάντα όλων των εποχών…

Δεν πρέπει να έχουν παίξει σε ανοιχτό χώρο πάνω από 15 φορές στην καριέρα τους! Και τις περισσότερες φορές από αυτές έβρεχε:p! Που να ξανακούσουν μετά για ανοιχτό στάδιο.

Για να είμαστε σοβαροί όμως, ο ήχος τους θα έχανε πολύ σε ένα ανοιχτό χώρο. Έτσι επέλεξαν οι ίδιοι ούτε να τον “μπασταρδέψουν” με προσθήκη οργάνων αλλά ούτε και να δίνουν συναυλίες σε ακατάλληλους χώρους. Και ειδικά στην Ελλάδα τα περισσότερα κλειστά είναι ακατάλληλα για live. Σε ποιο ελληνικό “κλειστό” θα τους ακούγαμε ΣΩΣΤΑ;

Μήπως είναι καλύτερα για εμάς τους πιο hard core fans να μην τους δούμε ποτέ εδώ αν είναι να έχουμε εκπτώσεις στη μαγεία τους;;;;;;;;;;;;;;;