~ Rush ~

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Σύμφωνα με το www.rush.com στις 17 Οκτωβρίου ολοκληρώθηκε η Time Machine Tour για το 2010 με συναυλία στη … Χιλή#-o#-o#-o. Ναι κυρίες και κύριοι. Τι συναυλιακή παράδοση έχει η Χιλή; Κι όμως έδωσαν συναυλία εκεί. Εμείς δε μπορούμε να τους δούμε δηλαδή; Αφήστε που και πληθυσμιακά αν το δούμε, δεν είναι και καμιά πολύ μεγάλη χώρα (16,5 εκατομμύρια κατοίκους έχει)

οχι ρε συ [B]ARIAN[/B]
μια χαρά Live γίνονται και εκει…τοσα bootleg έχω απο εκεί, από διάφορες μπάντες…μην τα βάλουμε με την χιλη τώρα…:smiley:

ρε αφήστε ήσυχη τη λατινική αμερικήηηηη ! είναι οι πιο γκαβλωμένοι ροκάδες - μεταλάδες παγκοσμίως … ξέρουν από καλό λάδι ! στην ευρώπη μόνο γιουρο-στρουμφο-παπάουερ ακούμε …

Aν υπάρχει ένα μέρος στο κόσμο που το γιουροστρουμφοπαπάουερ και το τσιχλοφουσκοπρογκμεταλ είναι τόσο ιν, αυτό είναι η λατινική αμερική. /οφφτοπικ

Tι σεναρια;;; Απο που σεναρια;;; Ποτε σεναρια;;;

Δεν ξέρω τι γκάβλες έχουν οι Χιλιάνοι και πόσο πορωμένοι είναι γενικώς, αλλά η συναυλία είχε 40000 κόσμο. Στο Γκρίχλαντ;

@ iron aris Θα ήθελα να βγουν τα όποια σενάρια (δεν έχω ακούσει κανένα, μόνο το ποστ στο forum) αλλά δεν το βλέπω… Ας ετοιμάζουμε τις βαλίτσες για τας Ευρώπας σιγά-σιγά…

Κάποιος είχε γράψει στις φήμες ότι έχει έναν χωμένο μέσα στα πράγματα και τις περισσότερες φορές όταν του λέει για ένα live πέφτει μέσα. Και του είπε για Rush το καλοκαίρι. Ή κάτι τέτοιο

Όπως και στο Rush in Rio όπου ούτε οι ίδιοι δεν πίστευαν στα μάτια τους…

Δεν είμαι πολύ καλός στις εκτιμήσεις αλλά αν θεωρήσουμε ως (mainstream) prog κοινό της Ελλάδας τον κόσμο που μαζεύουν οι Dream Theater, που στην τελευταία headline συναυλία τους είχαν καμιά 3αρα χιλιάδες, θα έλεγα ότι οι Rush θα μάζευαν στην καλύτερη περίπτωση τους μισούς…

τους D.T. τους ακουνε περισσοτερο οι μεταλλαδες.στους Rush θα μαζευτουν ΟΛΟΙ οσοι εχουν επαφη με prog(και οχι μονο),ανεξαρτητου ηλικιας.εγω πιστευω οτι θα χουν τους διπλασιους,οχι τους μισους

Σίγουρα θα μάζευαν παραπάνω από 5000

Edit: On a second thought… βασικά άκυρο… εδώ οι KISS και μάζεψαν τόσο… :frowning: :frowning:

Δεν ξερω, παντως, αν θελω να δω την αγαπημενη μου μπαντα, που τυγχανει και μια απο τις κορυφαιες στην ιστορια του ροκ, να ρεζιλευεται με ενα κοινο 5.000 θεατων.

Ειναι πολυ μεγαλοι και δεν τους αξιζει κατι τετοιο.

My suggestion: Μόλις βγάλουν ημερομηνίες για εξωτερικό κλείσε εισιτήρια και δέστους κάπου. Με easyjet και booking αρκετά πιο νωρίς θα σου βγει αρκετά φτηνό. Και θα απολαύσεις και την αγαπημένη σου μπάντα όπως πρέπει!

Δηλαδή ποιοί είναι αυτοί που έχουν επαφή με το prog αλλά όχι με τους Dream Theater?Μιλάω αυστηρά για τα ελληνικά δεδομένα έ?
Δεν είμαστε σε μια χώρα που έχει σε ιδιαίτερη εκτίμηση (από άποψη δημοτικότητας πάντα) μπάντες όπως οι King Crimson,Yes,Marillion,Genesis,Camel κτλ.
Μακάρι να μην ήταν έτσι αλλά εγώ έτσι πιστεύω…Έχεις δει μήπως ποτέ κάποιο εκτενές αφιέρωμα ή έστω άρθρο σχετικό με τους Rush κάπου εκτός από τα metal περιοδικά της χώρας?Με ποιο κριτήριο λοιπόν είναι mainstream και θα μάζευαν τόσο κόσμο?
Εγώ το είχα πάρει απόφαση εδώ και πάααρα πολλά χρονιά, γι’αυτό μόλις ανακοινώθηκε η R30 περιοδεία το '04 την έκανα χοροπηδώντας για Λονδίνο…(και παίζανε και οι Marillion την επόμενη μερα από τους Rush :D)

ισως εχεις δικιο.αδυνατω να πιστεψω ομως οτι μονο οι μεταλλαδες να ακουνε RUSH.ισως οι μεγαλυτερης ηλικιας να μην μπαινουν νετ,να μην διαβαζουν (mag)zines,δεν ξερω,απλα να μην φαινονται τεσπα.και ξαφνικα να εμφανιστουν αν ακοθσουν για λαιβ τους εδω.κατι σαν sabbath,που πηγαν πολλοι ασχετοι με τον χωρο αλλα λατρευουν τους Sabbath.I wish,I dream,A dream Of Rush Live
Where I can sit and look down the band, and say "This is Life’’.κλαψ κλαψ

Το θεμα ειναι οτι η Ελλαδα ειναι ισως η μοναδικη χωρα παγκοσμιως, που οι “κλασικοι” ροκαδες αγνοουν χαρακτηριστικα τους Rush.

Μην ξεχνάς όμως ότι οι Sabbath έχουν κι ένα Paranoid που το έπαιζαν/παίζουν/θα το παίζουν πάντα σε ραδιόφωνα,metal clubs,rock clubs,pop clubs, σκυλάδικα κτλ.
Πιστεύω ότι στους Sabbath υπήρχε άπειρος κόσμος που ήξερε μόνο το Paranoid και απλά θέλει να λέει ότι είδε Sabbath (αντίστοιχα φυσικά και με Stones-Satisfaction, Paint it black…Ac/Dc-Thunderstruck…Metallica-Nothing else matters κτλ κτλ)

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με Iron aris…

Απο τα οσα βλεπω συμπεραινω τα εξης, μια και ανοιξαμε κουβεντα.

Οι Rush εχουν απιστευτα φανατικους οπαδους …παντου, ακομα και στην Ελλαδα.

(Απλα μπορει να μην ειναι τοσοι εδω, αν και ξερω αρκετους που πραγματικα αγαπανε αυτη την υπερμπαντα).

Το θεμα με την Ελλαδα ειναι οτι αυτοι που ακουν το ροκ των 70ς, στο ακουσμα του ονοματος Rush σε κοιτανε σαν εξωγηινο, παροτι οι Rush υπηρξαν απο τις σημαντικοτερες μπαντες της εποχης αυτης.

Θες γιατι δεν ηταν ομορφαντρες, θες γιατι ακομα και τα “χιτακια” δεν ηταν τοσο ευπεπτα σαν τα υπολοιπα τις εποχης, θες γιατι δεν προκαλουσαν με τη συμπεριφορα και τον τροπο ζωης τους.

Ετσι, δεν υπαρχει μια μεγαλη μαζα, που θα αδημονει για τα απιστευτα λαηβ που δινουν.

Κατι τετοιο δε συμβαινει στον υπολοιπο κοσμο.

Αλλα, γενικα, ισχυει αυτο που ειπε ο Geddy Lee στο Beyond The Lighted Stage:

[I]“Oι Rush ειναι η κορυφαια cult μπαντα του πλανητη”.[/I]

Η αληθεια ειναι οτι στην Ελλαδα ειναι πιο δυσκολο να μαζεψει αξιολογο αριθμο κοσμου μια συναυλια μη mainstream συγκροτηματος, αλλα δεν νομιζω οτι θα μαζευαμε και λιγους στους Rush… Θελω να ελπιζω τουλαχιστον… Παντως και παγκοσμιως δεν νομιζω οτι λαμβανουν την αναγνωριση που τους αξιζει απο τον τυπο, το εχουμε ξαναπει κιολας αυτο νομιζω…

Τα έχω πει και τα ξαναλέω. Άντε και έρχονται εδώ οι Θεοί και ότι μαζεύουν, πχ, 12-15 χιλιάρικα (δύσκολο για μένα, αλλά ας το δεχτώ) Αρωτώ ρε παιδιά… ΠΟΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟ ΣΩΟΥ ΤΟΥΣ; Δεν μπορεί να είναι ανοιχτό γήπεδο (δεν μου αρέσει η ιδέα ενός άδειου Καραϊσκάκη, που είναι όντως καλό για συναυλίες, αλλά με τόσο κόσμο θα είναι άδειο), δεν θα είναι οπωσδήποτε κλειστός (κλειστά γυμναστήρια; ας γελάσω… ΣΕΦ, ΟΑΚΑ; πάει ο ήχος, χάθηκε και μαζί η μαγεία της όλης φάσης) και από ανοιχτά αμφιθεατρικά (τα οποία προτιμάνε στην Β.Αμερική -μπείτε στο www.rushisaband.com και θα καταλάβετε τι εννοώ) που στο διάλος να πάνε; Στην Επίδαυρο; Ωραία φάση θα ήτανε ένας Λυκαβηττός λίγο πιο μεγάλος, αλλά δεν υπάρχει.

Τώρα θα ακυρώσω όλα τα αποπάνω. Οι Rush κινούνται σε συγκεκριμένες χώρες στην Ευρώπη και ποτέ δεν έχουν φύγει από αυτές στις τελευταίες περιοδείες τουλάχιστον, που τους τσεκάρω. Βρεττανία, Γερμανία, Σκανδιναβία, Ολλανδία, Τσεχία και Ιταλία μόνο στο Μιλάνο. Αν λοιπόν θεωρείτε ότι στην επόμενη περιοδεία αυτό θα αλλάξει και ότι θα παίξουν στη Σόφια, στο Βελιγράδι και στην Αθήνα, τι να πω; Κι εγώ μαζί σας…

Κάπως έτσι είναι. Ευρώπη όταν έρχονται, έχουν στάνταρ χώρες - πόλεις που παίζουν. Και συνολικά οι εμφανίσεις τους είναι ελάχιστες σε σχέση με το αμερικάνικο σκέλος της περιοδείας τους. Οπότε δύσκολα θα παίξουν κάπου που δεν υπάρχει πυρήνας οπαδών τους.

Επίσης, υπάρχει μια ακόμα παράμετρος σημαντική. Και πες ότι έρχονται Ελλάδα και όλα καλά και κυριαρχεί ενθουσιασμός στο ίντερνετ κτλ κτλ από τους (λίγους αναλογικά) οπαδούς τους. Πού θα παίξουν; Με τι ήχο; Τι συνθήκες;

Το '07 για το Snakes & Arrows κάποιοι από δω τους είδαμε στας Ευρώπας. Κάποιοι στο Λονδίνο, κάποιοι Ρότερνταμ. Για συνθήκες - χώρους - ήχο και λοιπά στοιχεία που κάνουν μια συναυλία ΕΠΙΚΗ και όχι απλά ανεκτή, περιττό να πούμε κάτι. Γι’αυτό λοιπόν, όσοι λατρέυετε αυτό το γκρούπ καλό θα ήταν να τους απολαύσετε όπως αρμόζει, ακόμα και αν υπήρχε η μηδαμινή περίπτωση να τους φέρουν Ελλάδα.