~ Rush ~

Συμφωνώ σε κάθε λέξη. Λες και το έγραψα εγώ.

Προσωπικά το αγαπημένο μου album των Rush (οι οποίοι συγκαταλέγονται στα πιο αγαπημένα μου groups) είναι το Hemispheres. Ωστόσο, στο Poll θεωρώ πως θα έπρεπε να υπάρχει ως επιλογή το Moving Pictures. Δίσκος σταθμός (όχι μόνο για τη μπάντα) και ο συνηθέστερος νικητής στο Poll δίσκου Rush διεθνώς.

Nα δω που σκατά θα πρωτοξοδέψουμε τον Σεπτέμβριο:lol:

Ας ελπίσουμε να υπάρχει διαθέσιμο και στο αγγλικό amazon.

2 η καλυτερη μπαντα ολων των εποχων
5 θεοι
8 η καλυτερη μπαντα των 90s
9 η καλυτερη μπαντα των 00s

τα υπολοιπα δεν τα εχω ψαξει ιδιαιτερα.τα βρισκω βαρετα.

Το thread όμως είναι για το 1 (δηλαδή την καλύτερη prog μπάντα όλων των εποχών και τη δεύτερη καλύτερη γενικώς) :slight_smile:

Λιγα σχολια για οσα αναφερθηκαν στις τελευταιες σελιδες:

  1. Θα συμφωνησω με τον [B]dyingfreedom[/B] οτι τα [I]Signals[/I] και [I]Grace Under Pressure[/I] “θεωρουνται” πιο αδυναμα απο τα προηγουμενα, επειδη, απλα, τα διαδεχτηκαν. Τοτε, η στροφη προς τον ηχο αυτο ξενισε πολλους και ηρθε αυτη η αντιμετωπιση. Μιλαμε ομως για ΔΙΣΚΑΡΕΣ στα επιπεδα των προηγουμενων. Κι αν για το [I]Signals[/I] ειναι περιττο να πεισεις καποιον για την αξια του, για το [I]Grace Under Pressure[/I], αρκει να αναφερθεις σε ενα απο τα κορυφαια κομματια των Rush (λεγε με “Between The Wheels”), στην απιστευτη εναρξη του δισκου με τα 3 αξεπεραστα “Distant Early Warning”, “Afterimage”, “Red Sector A”, αλλα και σε ενα “αδυναμο” (οπως ειπατε) κομματι του δισκου, που περιεχει ενα απο τα 3 αγαπημενα σολο του Alex, το “Kid Gloves”.

  2. Διαφωνω με τον [B]dyingfreedom[/B] oσον αφορα το [I]Counterparts[/I]. Δε νομιζω οτι ειναι υποτιμημενος, αλλα αντιθεται “θεωρειται” ο πιο δυνατος δισκος τους (χρονικα) μετα το 1982. Κι αυτο, επειδη ειναι καλυτερο του (πολυ καλου) [I]Roll The Bones[/I] και διαδεχτηκε την εποχη με τα “κακα” πληκτρα. Οπως και να 'χει τεραστιος δισκος, πραγμα που φανηκε κι απο το οτι οι αντεμπορικοι Rush (οπως ειπατε) εφτασαν στο #2 πισω απο τον καλυτερο (ισως) δισκο της δεκαετιας.

  3. Γενικα, για την εποχη των πληκτρων δεν μπορω να εκφερω πληρη αποψη, διοτι δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με τα [I]Power Windows[/I], [I]Hold Your Fire[/I], [I]Presto[/I] (δεν ξερω αν κανω λαθος στο πού το κατατασσω, δεν το 'χω ακουσει καθολου) …κακως, βεβαια, αλλα καποια στιγμη θα γινει. Παντως, τα 2 πρωτα της εποχης αυτης ειναι πραγματικα αξεπεραστα.

  4. Για τα καινουρια κομματια …συμφωνουμε ολοι οτι το “ΒU2B” ειναι κομματαρα, οποτε μενει τo “Caravan”. Δεν ειναι κακο κομματι. Ομορφες ιδεες, καλο παιξιμο. Απλα, λειπει το “ξεσπασμα” ή αυτο το “κατι” που λεμε, που θα το απογειωσει. Μακαρι ο δισκος, βεβαια, να κινηθει σε αυτα τα μονοπατια με γρηγορα και δυναμικα κομματια …το 'χουν περισσοτερο εκει, νομιζω.

  5. [B]Οι Rush δεν ειναι επ’ ουδενι η καλυτερη prog μπαντα. Απλα, ομως, ειναι καλυτεροι απο ΚΑΘΕ prog μπαντα.[/B]

Αυτα.

:slight_smile:

Το Power Windows πρέπει να το ακούσεις πάραυτα

Για τους δισκους στους οποιους αναφερεστε η γνωμη μου εχει ως εξης. Σιγουρα δεν μπορουν να συγκριθουν μα τα προηγουμενα, αυτο ομως απο μονο του δεν λεει κατι. Το Grace Under Pressure μου αρεσει πολυ και ας μην φτανει στα δυσθεωρητα επιπεδα των προηγουμενων δισκων. Το Power Windows παρα το κραξιμο που εχει φαει εδω και χρονια ειναι πολυ δυνατος δισκος, απλα βρισκω λογικο να ξενισε τους οπαδους τοτε η εκτενης χρηση πληκτρων. Το Hold Your Fire ομως μου φαινεται απο τα πιο αδυναμα τους, κατι που ισχυει και για το Presto. Πολλα fillers για Rush και γενικα δεν τους βγηκαν οπως θα ηθελαν αυτοι οι δισκοι.

Δηλαδη εσυ ξερεις πως ηθελαν τους δισκους ο Geddy, o Alex και ο Neil;;; :?

crabsody λίγα τα λόγια σου για το The Body Electric ε! :stuck_out_tongue:

  1. Moving Pictures
  2. Signals
  3. Grace under pressure

τα τρία καλύτερά τους στα '80s. Το Power Windows το άκουσα σχετικά πρόσφατα. Δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει…

Για μένα το χειρότερό τους ever είναι αυτό:

[SPOILER]
[/SPOILER]

Και τώρα αρχίστε να με βαράτε!

Για το χειρότερό τους θα συμφωνήσω απόλυτα…Μα απόλυτα…Δεν το μπορώ, αλλά τους συγχωρώ…

Καθόλου, συμφωνώ απόλυτα! Ευχάριστη είδηση η επιστροφή τους αλλά το άλμπουμ δεν έλεγε…

Άσχετα ότι έχει δύο κομμάτια που στις συναυλίες σπέρνουν…

One little victory
Earthshine…

Είναι ο μόνος δίσκος που δεν θυμάμαι τίτλους τραγουδιών με την καμία…

Πάντα είχα την εξής απορία;

Πως συγκροτήματα με τα μισά χρόνια στη δισκογραφία και πολύ λιγότερο στούντιο υλικό έχουν κυκλοφορήσει του κόσμου τα σπάνια/δυσεύρετα/αρχειακά/εναλλακτικά και οι Rush δεν το έχουν κάνει ποτέ;

Εντάξει, δεν ήταν ποτέ συγκρότημα των singles αλλά δεν υπάρχει ούτε μισό τραγούδι τους που να ηχογραφήθηκε και να μην κυκλοφόρησε ή να μην έχει μπει ποτέ σε CD;

Δεν αναφέρομαι σε live bootlegs…

Σωστή απορία. Singles έβγαζαν στα χρόνια που τα απαιτούσε η μουσική βιομηχανία αλλά ποτέ δεν μπήκαν στη λογική των σπάνιων b-sides κλπ.

Πιθανότατα να έχει να κάνει με το πως είναι γενικότερα αντι-ροκ σταρς και δεν ήθελαν ποτέ να “γδέρνουν” έτσι το κοινό τους. Kαι ο Peart έχει πεί πως γενικότερα δεν πολυγουστάρει την οπαδική “λατρεία” και τις εκδηλώσεις της και νιώθει άβολα με αυτές…

γιατι δεν εβαλες το μουβινγ πικτσουρς στις επιλογες? τελοσπαντων αυτο που εχω παρατηρησει στους ‘ρουσχ’ ειναι οτι δυσκολα ξεχωριζεις το καλυτερο αλμπουμ γιατι το καθενα (απ τα παλιοτερα κυριως) εχει τουλαχιστον ενα κομματι που μπορει να θεωρηθει ΤΟ Καλυτερο τους αναλογα με τα γουστα. αυτο δεν συμβαινει με αλλες μπαντες!
ποτε θα ερθουν στο γκρις? :frowning:

Απλα μου φαινεται οτι οι συνθεσεις δεν ηταν σωστα δουλεμενες οπως συμβαινει με τους Rush στους αλλους δισκους.

μάλλον ποτέ [-X

για το Vapor Trails που λέτε πιο πάνω, η άποψη μου είναι ότι από τους καλύτερους δίσκους τους. Αρκουδέϊδες:!:[-X

did i have a dream or did the dream have me?