~ Rush ~

Ναι και το Power Windows ( το οποίω λιώνω αυτόν τον καιρό ) τεράστια δισκάρα. Το Hold Your Fire όμως; Νομίζω εκεί το παράκαναν με τα πλήκτρα και τον pop χαρακτήρα και επιπλέον και συνθετικά δεν μου λέει και πολλά. Εντάξει το Force Ten είναι κομματάρα. Πολύ καλά και τα Lock And Key και Mission. Από εκεί και πέρα όμως;

Power Windows είναι μεγάλος δίσκος όσο και αν ξένισε τους σκληροπυρηνικούς. Μαζί με το Hold Your Fire είχαν υπερβολική δόση πλήκτρων με την κιθάρα να πηγαίνει ένα βήμα πίσω στην παραγωγή αλλά στο PW τα τραγούδια είναι εμπνευσμένα και εθιστικά ενώ στο HYF είχαμε απλά μερικά highlights.

Συμφωνώ. Και στο Power Windows δεν υπάρχει ούτε ένα κομμάτι που να μην το θεωρώ φοβερό… Δισκάρα από όλες τις απόψεις. Βγάζει και μια φοβερή ποικιλία ανάμεσα στα τραγούδια, και οι ενορχηστρώσεις απίστευτες.

Πόσοι ειδήμονες εν Ελλάδι, έλεγαν αδύναμο το PW για πολύ καιρό… Είναι εξαιρετικό άλμπουμ, αλλά επιμένω το HYF είναι εξίσου καλό. Γενικά, η δεκαετία αυτή είναι εξαιρετικά υποτιμημένη, ίσως γιατί ακολουθούσε το μυθικό σερί των 6-7 τέλειων δίσκων, που, όσο νάναι, δεν γίνεται από κανέναν και ποτέ ξανά…

Οι ειδήμονες εν Ελλάδι ακόμα θεωρούν το PW ως τη μετριότερη στιγμή των Rush.
Και κάθε εμφάνιση κομματιού του album σε setlist περιοδείας συνοδεύεται από αρνητικά σχόλια.

Xα χα…το Mystic Rhythms παίζει να ήταν από τις πιο ανατριχιαστικές στιγμές στη συναυλία της Φρανκφούρτης το 04…

Πρέπει να το ξεθάψω το HYF να το ξανακούσω. Ίσως το αδικώ. Το Power Windows όμως είναι ΕΠΟΣ. Εντάξει δεν είναι Moving Pictures αλλά είναι προτιμότερο που έκαναν αυτό παρά μια κόπια του κλασσικότερου δίσκου τους. Oι Rush εκείνη την εποχή ψαχνόντουσαν σε κάθε δίσκο.

Nαι ναι, είμαι βαρετός, αλλά θα τα λέω και θα τα ξαναλέω. Και ευτυχώς που τα λένε κι άλλοι για να μη γίνομαι γραφικός…

http://www.rollingstone.com/music/photos/readers-poll-the-best-prog-rock-bands-of-all-time-20110720/1-rush-0693524

Γραφικός είναι όποιος διαφωνεί :stuck_out_tongue:

Υ.Γ: Οι Rush δεν είναι απλά η κορυφαία Prog Rock μπάντα.

Τις 80ίλες των Rush δεν τις έχω ακούσει τόσο πολύ όσο πρέπει ρε γαμώτο. Πάντως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι στις συναυλίες τους τα τραγούδια από εκείνη την περίοδο είναι πάντα μέσα στα highlights.

Οκ είμαι γραφικός.
Η κορυφαία προγκ μπάντα είναι μακραν οι King Crimson. :wink:
Aπo Rush μου αρέσουν(υπερβολικά όμως) μόνο οι δίσκοι από το 2112 μέχρι το Moving Pictures . Ότι άλλο έχω ακούσει με ψιλοκούρασε. Θα του ξανατσεκάρω αλλά δεν βλέπω να αλλάζω γνώμη.

Αν και τα δημοψηφίσματα του RS σε γενικές γραμμές είναι αστεία και προκαλούν συνήθως απαξιωτικά σχόλια (τουλάχιστον εκτός αμερικής), οι Rush παραείναι τεράστιοι στην Αμερική για να μην κερδίζουν πρωτιές ακόμα και σε mainstream περιοδικά. Παρόλα αυτά τπτ καινούριο!
Αν και βέβαια οι Rush είναι τόσο μεγάλοι που δεν αμφισβητούνται.

Τώρα όσον αφορά το Grace Under Pressure που αναφέρθηκε λίγο πριν και θεωρείται ως υποτιμημένο, νομίζω ότι μαζί με το Signals αποτελούν δύο παραδείγματα από την τεράστια δισκογραφία τους που αναγκαστικά κρύβονται λιγάκι μετά τα υπερέπη που προηγήθηκαν. Εκπληκτικά και τα δύο, χωρίς υπερβολή και συνολικά ανώτερα από τα 2 επόμενα που ακολούθησαν. Ναι, και το Power Windows ενδεχομένως να είναι υποτιμημένο, καθώς περιέχει μερικές εξαιρετικές συνθέσεις, αλλά όταν έχει να διαδεχτεί τα παραπάνω, είναι και λίγο λογικό. Αυτό που εξακολουθεί γενικώς να μην λαμβάνει την προσοχή που θα 'πρεπε είναι το Counterparts πάντως. Μάλλον μιλάμε για το κορυφαίο Rush άλμπουμ της μετα synths - εποχής τουλάχιστον.
Πάντως, όπως και να το κάνεις, μετά από τόσους δίσκους, τα 2 κομμάτια πρόγευμα που έβγαλαν για την Time Machine περιοδεία, απλά δείχνουν πόσο ορεξάτοι παραμένουν. Έχουν ακόμα κίνητρο να βγάζουν δισκάρες και αντιμετωπίζονται σαν σύγχρονη μπάντα και όχι σαν μπάντα που πουλάει μόνο το θρυλικό παρελθόν. Γι’αυτό και μόνο είναι άξιοι για κορυφές.

Πάντως εμένα δυστυχώς τα 2 “καινούρια” (πάλιωσαν πια) δεν με έχουν πείσει. Το Snakes And Arrows μου είχε αρέσει πολύ. Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους πάντως στο νέο δίσκο θα υπάρχουν και τελείως διαφορετικά κομμάτια από τα Caravan, BU2B. Λιγότερο heavy. Μακάρι να δούμε και μια πιο πειραματική διάθεση. Πάντως ακόμα και τώρα περιμένουμε νέο album τους με ανυπομονησία. Αυτό τα λέει όλα

Υ.Γ: Για το γραφικός όποιος δεν τους θεωρεί τους κορυφαίους ασφαλώς αστειευόμουνα.

Εμενα μου αρεσαν παντως τα καινουρια κομματια …ουτε λαηβ σε πεισαν;;; :-s

Σιγουρα, ειναι τεραστιο το οτι με τοσα χρονια, εχεις να περιμενεις πραγματα απο αυτους.

Παντως, οσον αφορα το δισκο θελω να ελπιζω σε πιο γρηγορα κομματια (σε Rush γραμμες παντα) και, προφανως, σε νεα περιοδεια.

Το Caravan είναι μέτριο και δε με έπεισε ούτε στο live. Το BU2B είναι πολύ καλό κομμάτι και φαίνεται και στο cd.
Το S&A είναι απρόσμενα καλός δίσκος και ειλικρινά δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση θα στραφούν, ψάχνοντας κάτι διαφορετικό, προσφέροντας ταυτόχρονα και κάτι τόσο καλό.

Πέρα από γραφικότητες ή μη, για μένα οι Rush είναι η best band ever. Αλλά αυτά είναι γούστα…

Ναι ρε εντάξει :stuck_out_tongue:
Απλά δεν τυχαίνει να με ενθουσιάζουν όσο άλλα μεγαθήρια του είδους.

Tώρα από την δεκάδα του Rolling Stone λείπουν τόσα θρυλικά προγκ συγκροτήματα.Που είναι οι Camel,Van Der Graaf Generator,Gentle Giant ;

Και εμένα το BU2B με έπεισε από τα δύο ενώ το Caravan μου φάνηκε αδιάφορο.
Συμφωνώ απόλυτα με dyingfreedom για Counterparts.

Σε ότι αφορά τα 80ς άλμπουμ που προαναφέρθησαν μπορώ να πω ότι εν τέλει τα ακούω περισσότερο τακτικά και από τα κλασικά τους. Κυρίως μέχρι Power Windows.

Το Grace under Pressure είναι φανταστικό…τα πάντα γύρω από αυτό…η σκοτεινή θεματολογία του, το μυστήριο εξώφυλλο, η παραγωγή του (λιώσανε στο studio για να βγάλουνε αυτό τον ήχο) και οι τραγουδάρες του. Τα Kid Gloves, Red Lenses όντως είναι πιο αδύναμα, αλλά αυτό είναι ένα παραδοξο φαινόμενο των Rush που θέλει συνήθως τα τελευταία κομμάτια των δίσκων τους να είναι λίγο πιο άνευρα/αδύναμα σε σχέση με τα υπόλοιπα (ενώ συνήθως οι περισσότερες μπάντες -ειδικά στο προγκ- πάντα επιδιώκουν εντυπωσιακά κλεισίματα και μεγαλειώδη φινάλε, αφήνουν το καλύτερο για το τέλος να το πω καλύτερα). Βέβαια υπάρχει και ένα Between the Weels.

Το Power Windows έχει τα περισσότερα πλήκτρα απο κάθε άλλο άλμπουμ τους, και χρησιμοποιούνται τόσο αριστοτεχνικά, βοηθάει και σε αυτό η υπερτέλεια παραγωγή (αμφιβάλλω αν υπήρξε αλμπουμ που ακουγόταν καλύτερα το '85) και το αποτέλεσμα είναι μοναδικό.

Εγώ εκεί που πιστεύω ότι κάνουν κοιλιά είναι στα επόμενα, Ηοld your Fire και Presto, επανέρχονται μερικώς με το Roll the Bones για να έρθει η ολική επαναφορά με το θεικό και τρελά ανανεωτικό για τους ίδιους Counterparts. Το Counterparts έφτασε μέχρι και νο2 στα αμερικάνικα Charts, πίσω από το Vs των Pearl Jam8) και αν δεν κάνω λάθος ήταν το πιο επιτυχημένο άλμπουμ τους στην Αμερική.

Για το νέο άλμπουμ…μ’εχει φάει η ανυπομονησία:!:

Εμένα το Snakes & Arrows μου είχε αρέσει [B]πάρα[/B] πολύ, ακουγόταν πολύ φρέσκο και δεν είχε καμιά σχέση με δίσκο μπάντας που ήταν ήδη 33 χρόνια στη δισκογραφία, εκπληκτικό.

Έτσι, τη σκόνη μας :p!!!

Απίστευτο επίτευγμα, και αν ψάξουμε την ιστορία της μουσικής, δύσκολα θα βρούμε κάτι αντίστοιχο.