~ Rush ~

E, ναι. Αν γίνει -μιλάμε πάντα για φήμες- θεωρώ ότι θα πάει τη μουσική τους σε άλλη διάσταση. Η τελειότητα είναι η αφετηρία των σώου τους κι όχι ο στόχος τους.

:drunk:

Nαι, ναι…

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ…

άιντε μωρή τρελά πάμε!!!

*πάλι Fan Pack γαμω την τρελά!?
θέλω το περιοδικό αλλά το cd σίγουρα δεν θα έχει βιβλιαράκι

http://www.play.com/Music/CD/4-/31288336/Classic-Rock-Presents-Clockwork-Angels-Fanpack/Product.html?searchstring=rush&searchsource=0&searchtype=allproducts&urlrefer=search

Οντως ειναι δελεαρ αυτες οι εκδοσεις, ειδικα για τις πολυ αγαπημενες μπαντες. Η εκδοση του αγγλικου Metal Hammer για το Unto The Locust των Machine Head ηταν φοβερη. Και εκει εχει κανονικα βιβλιαρακι με στιχους στο digipack.

Με βινυλιο θα γινει τιποτα ρε μαγκες;

στο αγγλικο amazon εχει £13.75.

Eίπα λοιπόν να ασχοληθώ και με την δισκογραφία τους μετά το Moving Pictures καθώς μόνο μέχρι εκεί τους είχα ακούσει και ξεκίνησα από τα πίσω με το Snake And Arrows το οποίο τα σπάει άγρια τελικά . Πραγματικά ένας από τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς του για να μην πω και της δεκαετίας του και φανώ υπερβολικός . Και έτσι όπως ήμουν φτιαγμένος είπα να ακούσω και το Counterparts που τόσοι και τόσοι εκθειάζουν και… ψιλοαπογοήτευση .Τα 4 πρώτα κομμάτια μου άρεσαν αρκετά αλλά μετά σαν να κάνει κοιλιά. Θα συνεχίσω να τον ακούω καθώς prog είναι αυτό και οι απόψεις αλλάζουν αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό για τους Rush που είναι πολύ πιο άμεσοι σε σύγκριση με μπάντες του στυλ King Crimson,Vn Der Graaf Generator ,Gentle Giant κτλ.

Eντιτ: τζάμπα το κατεβατό…τώρα κατάλαβα τι εννοείς…#-o

Δώστου κι άλλες ευκαιρίες πάντως…ο δίσκος προς το τέλος γίνεται πιο μεστός, απλά δεν εντυπωσιάζει τόσο εύκολα όσο στην αρχή:)

Ειναι γενικοτερο αυτο που λες.

Οι Rush (ευτυχως για μενα, δυστυχως για σενα ως ενα βαθμο) απεχουν πολυ απο το “κλασικο” προγκρεσιβ.

Οσο αντιφατικες κι αν ειναι οι εννοιες “κλασικο” και “προγκρεσιβ”, νομιζω, γινομαι κατανοητος.

Απο κει και περα, δεν μπορω να καταλαβω πως σε ενθουσιασε το Snakes & Arrows και σου φανηκε μετριο το Counterparts.

Ειναι και τα δυο αρκετα “μοντερνα”, γι’ αυτο το λεω και, προσωπικα, το S&A οσο και να μ’ αρεσει εξακολουθει να μου φαινεται υπερβολικα μεγαλο για να μπορω να το ακουσω με τη μια, πραγμα που ισως μετραει για σενα, γιατι ειναι πιο πολυπλοκο σαν εργο.

Κι εγώ στην αρχή αυτό κατάλαβα ότι εννοούσε ο Illuvatar, νομιζα ότι έκανε μια ατυχή αντιπαραβολή μεταξύ διαφορετικών πραγμάτων. Αλλά απλά ήθελε να τονίσει ότι δύσκολο να αλλάξει γνώμη όταν έχει ακούσει κατι και δεν του έκανε το κλικ λόγω του ότι η μουσική των Rush είναι πιο άμεση και βγάζεις πιο εύκολα συμπέρασμα με λίγα ακούσματα.

Καλά ναι, για το ότι του άρεσε πολύ το Snakes and Αrrows ενώ όχι τόσο το Counterparts κι εγώ απορώ.

Το Snakes & Arrows κυλάει πολύ όμορφα για μένα . Δεν μπορώ να πω ότι συνειδητοποιώ τη μεγάλη του διάρκεια όταν τον ακούω.Βασικά όλα τα τραγούδια μου φαίνονται ένα και ένα με αποκορύφωμα ίσως το instrumental The Main Monkey Business.

Στο Counterparts μου άρεσαν μόνο τα 4 πρώτα κομμάτια και τα άλλα μου φάνηκαν αδιάφορα. Τώρα γιατί έγινε αυτό δεν ξέρω. Γούστα.

Αυτό που εννοώ βασικά στο παραπάνω ποστ είναι ότι δεν είναι και το πιο άμεσο συγκρότημα οι Rush ώστε να ακούσεις μια φορά τον δίσκο και να πεις είναι γαμάτος ή είναι μάπα. Μπορεί να μν σε κερδίσει με την πρώτη ακρόαση αλλά με την 25η .

το counterparts είναι σίγουρα από τους πιο συναισθηματικούς δίσκους τους

Kαταλαβαινω τι εννοεις, ασχετα που δε συμφωνω. :smiley:

ΑΛΛΑ,

Αλλο καταλαβα εγω με τη συγκριση που εκανες με τις μπαντες που ανεφερες. :-s

Mας μπέρδεψες ρε, τελικά ποιο από τα δυό ισχύει:p;

Εντιτ: με πρόλαβε κι ο iron

Η άποψη του Illuvatar για Snakes & Arrows και Counterparts με βρίσκει 100% σύμφωνο.

Bασικά εννοώ ότι αν οι Maiden θέλουν 1 ακρόαση ,οι Rush θέλουν 25 και οι King Crimson 100 . Ότι καταλάβατε καταλάβατε . :stuck_out_tongue:

Πωωω, κι εγω μολις ειδα το θεμα, ειπα να ποσταρω οτι ξανακουσα Snakes and Arrows και το θεωρω παρα παρα πολυ καλο.

Cynic? Εσυ εισαι αγορι μου? :stuck_out_tongue:

Το περιεργο που ειναι???