~ Rush ~

Πρεπει επιτελους να καταφερω να τους δω και νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερη ευκαιρια. Απο τωρα ειναι ενας απο τους στοχους του 2015.

Αν έρθουν Ευρώπη άνοιξη, πάλι θα πάρω τον τρίπουλο, ή θα πεθάνω απο το άγχος μέχρι να το καταφερω…
Μετά τα μέσα Ιουνιου, είναι μια χαρά…ΠΛΙΙΙΙΙΖΖΖ…

Bασικα, πρεπει να παιξει πρωτα αμερικανικη, οποτε πιο λογικο (ή επιθυμητο ισως) για μενα ειναι ή το 2ο μισο του 15 ή το πρωτο του 16.

Μια ακόμα κυκλοφορία σε DVD

…τα dvds των Rush, είναι κομμάτια πολιτισμού:):!:

Πέρσι τέτοια ώρα ήμουν στην Ο2 arena και ζούσα το ονειρο!!!

Τελειως υποκειμενικα, γιατι δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα αλμπουμ μεχρι το ‘‘Moving Pictures’’ κατα τη γνωμη μου, διαλεγω ‘‘Hemispheres’’… γιατι

  1. Βγηκε το 1978, οταν το metal το χτυπουσε απο παντου το punk
  2. Ακομα και τα κενα αυλακια στο βινυλιο ειχαν περισσοτερες ιδεες απο ενα ολοκληρο δισκο punk (οπως ειχε γραψει καποιος)
  3. Εχει το τρομερο στιχουργικα ‘‘The trees’’
  4. Εχει ψαγμενο νοημα ολο το αλμπουμ, απο τη συνδεση του εξωφυλλου, μεχρι τους στιχους και τη μουσικη
  5. Εχει το 9.20λεπτο, ‘‘διονυσιακο’’,progressive, υμνο ‘‘La villa strangiato’’…
  6. Ηταν ο πρωτος μου δισκος RUSH…

πέστα, αμαν με αυτούς τους παλιοπάνκηδες. Αυτοί φταίνε για όλα.

Βασικά τι σχέση έχουν οι Rush με το μέταλ και το μέταλ με το 1978?

πανο με αγάπη σου λέω ότι είσαι ακόμα πανούλης :slight_smile:

Κοίτα, οι Rush μέταλ για ‘μένα δεν ΠΑΙΖΟΥΝ. Άλλο ότι έχουν επηρεάσει κόσμο και κοσμάκη στο μέταλ. Όσο για το 1978, απ’ τις μπάντες που εγώ θεωρώ μέταλ, μόνο οι Priest και οι Sabbath ήταν ενεργοί και με παιχνίδια στα πόδια τους. Μπάντες του στιλ Rainbow ή Blue Oyster Cult ξέρω 'γω τις κατατάσσω στο hard rock.

καταλαβαίνεις βέβαια ότι το χάσμα γενεών σε αυτή την περίπτωση δίνει διαφορετικούς ορισμούς :slight_smile:

κουβέντα να γίνεται πάντως, καλή μουσική πέρα από ταμπέλες (που για μας τότε, ειδικά στα 80ς μας κράταγαν κολημένους σε πολλά πράγματα, τα επόμενα χρόνια έφεραν πιο open minded μουσικούς αλλά και ακροατές ευτυχώς)

Που να μαθουν και οτι η βασικοτερη επιρροη των RUSH στα 80ς ηταν οι Police …με τα κουταλακια θα τους μαζευουμε. :stuck_out_tongue:

ε καλά, τα ακούγαμε από την καθοδήγα αυτά τότε… :stuck_out_tongue: γιαυτό και στα πέτρινα χρόνια εστιάζαμε στην χρυσή εξαετία (που την είχαμε και σχετικά πρόσφατη, δεν ήταν δα δεκαετίες πριν)

Ποια ηταν τα πετρινα χρονια;;;

Όταν δεν έπαιρνε πρωτάθλημα ο γαυρος…

αν και ψιλοταυτιζεται χρονικά από ένα σημείο και μετά στην αρχή με νταιφά πηγαίναμε τρένο :stuck_out_tongue: ενώ στα μουσικά είχαμε κοσμογονικές αλλαγές στο μεταλ χώρο με nwobhm αρχικά, thrash κτλ στη συνέχεια, δεν υπήρχε χώρος για το προγκ με ελάχιστες εξαιρέσεις (που έλαμπαν βέβαια) και φτάσαμε στα 90ς για να επανακαθορίσουμε τη στάση μας με αυτό (μέσα από μια μεταλ οπτική πάντα) και να ξεθάψουμε πάλι τα πρώτα rush

Για μενα οι RUSH παιζουν progressive metal. Ακομα και οι επιρροες τους ηταν οι Sabbath, The Who, Cream, Led Zeppelin, Genesis (εποχη Gabriel), Jethro Tull ( μεγας φαν ο Lee). Το θεμα ειναι οτι εξελιξαν την μουσικη οπως οι Maiden με τους Emerson Lake Palmer, Genesis κλπ.
Τωρα το τι εχουν επιρρεασει ειναι ΑΛΛΟ πραγμα. Μην τα μπερδευετε…

ΑΑΑ και αν θελεται ανοιγουμε και ενα topic για το progressive metal και τι ειναι ακριβως (και εκει θα γινει χαμος!!) και τι γινοταν οταν εβγαινε καποτε καθε τετοιος δισκος… Να θυμισω οτι δεν ξερανε που να τον καταταξουνε;;;; (Rage for order, Control & Resistance κλπ…)

Δεν έχω πολύ χρόνο και θα είμαι συντομότατος…

Οι Rush ήταν και είναι πάντα παιδιά της εποχής τους…

Rock. Τι μέταλ τσαμπουνάτε. ROCK.