RUSSIAN CIRCLES Αθηνα 21 / 4 / 2020

Ωραία σάουνα παιδιά. Εξαιρετική ιδέα να μην δουλεύει κλιματισμός με 30+ βαθμούς και τίγκα κόσμο συν το ντουμάνι από τους θεριακληδες.

4 Likes

Δουλευει καπνος, κατσε καλα!

3 Likes

Απαράδεκτες συνθηκες

Ετσι ειναι τα κλειστα πλεον ρε, εχουμε προοδευσει, ισως και να ειμαστε οι μονοι στην Ευρωπη που καπνιζουμε σε κλειστους χωρους.

2 Likes

Ενθαρρυντικά όσα διαβάζω για την αυριανή των Soen που θα είναι τίγκα μασχαλάκιδες progαδες. Σκεφτόμουν να πάρω ωτασπίδες, αλλά μάλλον θα τις βάλω στα ρουθούνια μου

2 Likes

Το μπάσο της κολάσεως ήχησε πεντακάθαρα. Φοβερά επιβλητικοί, όπως άλλωστε και η μουσική τους, έπαιξαν τα κομμάτια τους με ήχο γυαλί που έδινε πολύ όγκο. Παρά πολύς ο κόσμος και πολύ συνειδητοποιημένος για το πού βρίσκεται, έχω την αίσθηση ότι το χαρήκαμε όλοι πολύ το λάιβ. Δεν μας είπαν καν καλησπέρα, δεν μα είπαν καν καληνύχτα. Δεν είχα καλή οπτική στη σκηνή, αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δεν υπήρχε καν μικρόφωνο επάνω. Αυτή η σιωπή με έκανε να ελπίζω για encore, αλλά μάταια. Όσο κι αν το ζητήσαμε, όση φασαρία και αν κάναμε για 5 λεπτά, τα φώτα άνοιξαν, το crew βγήκε να μαζέψει τα καλώδια και η διαβολεμενη τελετή έλαβε τέλος. Νομίζω δεν έπιασαν καν 1,5 ώρα, αλλά ούτε μου έφταιξε, ούτε θα γκρινιάξω για αυτό, το αφήνω για τον επόμενο :stuck_out_tongue:

Απορία: Το θέμα με τον ήχο είναι θέμα μπάντας ή μαγαζιού; Γιατί πριν δυο βδομάδες στο φαζ, οι Ensiferum είχαν τέλειο ήχο, οι Dark Tranquility για κλάματα.

Παίζει να κατέβαινα από τη σκάλα ακριβώς πίσω από τον Παντελή, αλλά χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος δεν είπα γεια, βγες να μου λύσεις την απορία ωστόσο

2 Likes

Πολύπλοκο θέμα …

Παίζει ρόλο και ο χώρος . Ως προς την ακουστική , υλικά κατασκευής και εννοείται επίπεδο εξοπλισμού ( PA κλπ )

Αλλά μεγαλύτερο ποσοστό/ρόλο έχω καταλήξει ότι παίζει η μπάντα και ο ηχολήπτης της .

Ειδικά ο ηχολήπτης ( που σε αυτό το επίπεδο πρέπει να είναι αποκλειστικά της μπάντας imho )

Επειδή είμαι και παράξενος, θα προσθέσω στην εξίσωση ακόμα και το ποσό κόσμο έχει το λαηβ. Είναι αρκετά μικρό ποσοστό επιρροής αλλά υπαρκτό

3 Likes

Τι να σου πω, δεν μπορώ να σου πω αν ήσουνα εσύ :stuck_out_tongue:

Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο. Σημαντικότερο είναι η μπάντα και ο ηχολήπτης της, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι το μόνο πράγμα που παίζει ρόλο. Σήμερα ας πούμε οι Russian Circles είχαν τον ηχολήπτη τους και τον εξοπλισμό τους και έβγαλαν εκπληκτικό ήχο. Οι Ensiferum και οι Dark Tranquillity είχαν κι αυτοί δικό τους ηχολήπτη, αλλά ενώ στους πρώτους ο ήχος ήταν πολύ καλός, στους δεύτερους ήταν από χάλια στην αρχή, μέχρι μέτριος. Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε. Εννοείται ότι υπάρχουν και μπάντες που δε φέρνουν δικό τους ηχολήπτη, αυτές τις κατατάσσω σε μια λίστα ψιλοερασιτεχνών, δε γίνεται να μην προσέχεις το πιο σημαντικό πράγμα, δηλαδή τον ήχο σου.

1 Like

Σε μικρά venues συνήθως είναι θέμα μπάντας/ηχολήπτη. Απ’ την άλλη π.χ. σε κλειστές αρένες ό,τι έχω δει από ροκ/μέταλ έχει κακό ήχο. Όταν έχεις distorted ήχους με όλο αυτό το reverb του χώρου και την ένταση στο 11 που συνήθως παίζουν οι μέταλ μπάντες, απλά βγαίνει μια βαβούρα.

btw το καινούργιο που παίζουν μόνο σε μένα φαίνεται μικρό;

2 Likes

Κάνω quote το συγκεκριμένο γιατί είναι γενικότερα μεγάλη αλήθεια. Στα λάιβ, ο ηχολήπτης είναι ένα πολύ σημαντικό έξτρα μέλος του συγκροτήματος και όταν ο ήχος είναι κακός, τα χαλάει όλα. Για αυτό μου φαίνεται αδιανόητο μπάντα επιπέδου DT να ακούγεται τόσο χάλια. Τεσπά, σχεδόν off topic όλο αυτό, μιας και η αφορμή είναι το ποσό γαμάτο ήχο ακούσαμε σήμερα.

2 Likes

Η Χ Α Ρ Α.

ευτυχώς θυμήθηκα και πήρα ωτοασπίδες γιατί αλλιώς θα έφευγα κουφός…

φοβερό λάηβ. φοβεροί Russian Circles. πολύ καλοί και οι Mass Culture αν και δεν είμαι φαν των μπρουταλ φωνητικών.

απαράδεκτο αυτό με τον εξαερισμό.

επίσης αυτό με τα φώτα, τι φάση? γιατί πρέπει να παίζουν οι μπάντες στα σκοτάδια?!

2 Likes

Ναι τα φώτα είναι η νέα μόδα, “ατμόσφαιρα”. Εχω δει και χειρότερα όμως, γενικά ήταν δουλεμένα τα φώτα και καλά συγχρονισμένα κ με τη μουσική.

Ενώ το συγκρότημα έπαιξε απίστευτα (δεν τους είχα ξανακούσει) με ήχο μπόμπα (αλλά λίίίίγο παραπάνω ένταση στα ντραμς από όσο θα ήθελα) και συνειδητοποίησα πόσο μου λείπουν αυτά τα live (άλλη φάση οι DCD την προηγούμενη εβδομάδα!), με τις συνθήκες που επικρατούσαν χθες δεν ψήνομαι να ξαναπάω άμεσα.

Από τη μία έχεις το κάπνισμα, από την άλλη έχεις την έλλειψη του εξαερισμού (είχα πάει σε χαμάμ πριν ένα δεκαήμερο, στο χαμάμ μάλλον ήταν καλύτερα) και αν σε αυτά προσθέσεις ότι μάσκα φορούσε 1 στους 50 (και ίσως λέω πολλά)…

1 Like

Συμφωνώ 100%. Κρίμα γιατί το live σαν απόδοση/ήχο κλπ ήταν πολύ καλό.

1 Like

Ισχύει. Χθες ήμουν 50-50 να πάω σήμερα στους Soen, στον ίδιο χώρο.

Μετά το χθεσινό προφανώς δεν υφίσταται κάποια πιθανότητα.

1 Like

ωραια,μας φτιαξατε για σημερα :joy: