Russian Circles

Δε ξέρω τι ακριβώς να γράψω για αυτούς του απίστευτους Prog μουσικούς, :bow2: :bow2:

Απλά ήθελα να ανοίξω αυτό το topic για αυτό το συγκρότημα που προσφάτως ανακάλυψα και δεν έχω σταματήσει να ακούω. Έχουν και τέλειο site! www.russiancircles.net

Αναμένω απόψεις και εντυπώσεις

Περιπου τι παιζουν, με τι επιρροες και τετοια.

Είναι instrumental και μουσικά κυμαίνονται κάπου κοντά σε Isis ίσως Τοοl

Μολις εχασαν εναν πιθανο ακροατη. :frowning:

όταν φωναζαμε απο περυσι για τους κυρίους, λίγοι μας άκουσαν:p

αν δεις τη λιστα μου για τα καλυτερα του 2006 ο δισκος τους ειναι στην τέταρτη θέση.:stuck_out_tongue: αρα μου αρεσουν παρα παρα πολυ.:stuck_out_tongue:

βασικα εχει αρκετα στοιχεία από isis και mastodon. όχι τόσα tool, αν και πιο πολύ η νοοτροπία της δομής των κομματιων ίσως να είναι παρόμοια.

ακου το riffing στο death rides a horse (υπερτατη κομματαρα) και θα δεις ότι κοιμούνται με το leviathan κάτω απο το μαξιλάρι τους…:wink:

Ο Angmar μίλησε…

:-k Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται, θα τους τσεκάρω…

Τρομερή μπάντα. Έχουν να φύγουν από το playlist του mp3 μου εδώ και πολλούς μήνες. Για μένα τέλειο άκουσμα για πρωινές διαδρομές. Όλοι post-rockάδες νομίζω θα το λατρέψουν το γκρούπ.

Άντε και η κλασική ατάκα:
Μακάρι να τους δούμε και αυτούς κάποτε στην Ελλάδα. 8)

Και τι δε θα έδινα να τους έβλεπα πακέτο με Isis !!!

Ναι ρε ‘σεις ειναι απιστευτοι. Καλα ο δισκος “enter” τα σπαει ολα λεμε.
Μακαρι να ερθουν καποτε απ’ τα μερη μας! :papas:

ντάξει, το Enter το έχω ερωτευτεί μιλάμε! Πολύ χάρηκα που είδα το συγκεκριμένο αν και νεκρό τώρα πια thread! Το death rides a horse είναι μεγάλο κομμάτι (και τα υπόλοιπα δεν πάνε πίσω δλδ)!

Ας βάλω να ακούσω μιας και τους θυμήθηκα!

Το ξερεις οτι ηχογραφουν το δευτερο ε;

Russian Circles & Botch, sittin’ in a tree… … Lots of changes in the instru-metal world of Chicago’s Russian Circles: First and foremost, they’ve signed to Seattle label Suicide Squeeze, home of Minus the Bear, Page France, and fellow Chicagoans Chin Up Chin Up.

The signing is accompanied by a KGB-like flurry of personnel changes as well. While drummer Dave Turncrantz and guitarist Mike Sullivan remain in the band, they have parted ways with bassist Colin DeKupier. In his stead, they have recruited former Botch/current These Arms Are Snakes bassist Brian Cook for recording purposes, though he is not a full-time member of the band.

Another Botch associate, producer Matt Bayles (also producer for Mastodon and Minus the Bear), will help RC record their follow-up to last year’s Enter in December. The album is tentatively planned for a spring or summer release on their new label.

Ωραια πραματα.

όχι, δεν το ήξερα! πολύ ωραία πράματα. (πώς στο καλό το κάνουμε αυτό με το quote?)

Τι ετοιμάζουν κι άλλο??!?!?!?!?
'Ετσι αυτά είναι!
Πιστεύω να τα καταφέρουν εξίσου καλά όπως και με το Enter.
Αν και τέτοιες δισκάρες είναι μοναδικές!!!:stuck_out_tongue:

Αρχισαν να σκανε οι πρωτες κριτικες για το δισκο.

Musically I have no comparison for it, that would be too easy but in ideology they are there with Neurosis, Tool, The Swans, Genghis Tron, Pelican, Jesu, Isis and bands that construct whole albums that need to be heard from first song to last and that allow you enough freedom to post your own emotional identity on what they do.

There are a lot of albums due this year that I’m excited about so I won’t throw “Album Of The Year” out just yet. It is nice to have something in the running this early in the year though.

http://www.nonelouder.com/profiles/blog/show?id=1528828%3ABlogPost%3A33406

Κατι μου λεει οτι θα πεσει τρελο σπρωξιμο στο Αμερικα.

Όμορφα.
Το “Enter” είναι εκπληκτικός δίσκος.

Αστα να πανε. Πραγματικα ελπιζω να κανουν το 2 στα 2.

το death rides a horse ειναι πραγματικα μπομπα

καφρος mode on :
μακαρι να τα νε ετσι ολος ο δισκος!!! :smiley: :smiley: :smiley:
καφρος mode off

Μακαρι μακάρι!!

[βαρυμαγκας mode on]

Μια χαρα ειναι ετσι .&-

[mode off δεν εχει.]