Βryan Ferry-Roxy music

Aν και η μοίρα του thread είναι μάλλον προδιαγεγραμμένη …Ποιά είναι η γνώμη σας για τον δανδή της ροκ και το γκρουπ του.?..Οι Roxy music θεωρούνται απο πολλούς κάτι σaν πρώιμο glam rock (διαφωνώ εν μερει)συγκρότημα που έγραψε ιστορία back to eighties με πρωταγωνιστες τον Ferry,Bryan Eno και Phil Manzanera…Το Avalon θεωρείται απο τις πιο εμπορικές επιτυχίες τους κ ειναι ίσως απο τους πιο ταξιδιαρικους κ ατμοσφαιρικούς δίσκους που έχω ακούσει…Ελπίζω να μην έχει ανοιχτεί πάλι…Αν ναι forgive me and lock it!!!8)

οτι εχω ακουσει το γουσταρω παρα πολυ (ειτε roxy ειτε ferry solo)

ferry μορφη
manzanera φοβερος μουσικος
eno αν και δεν τρελαινομαι εχει γραψει ιστορια

εγώ δεν έχω ακούσει καθόλου, εν γνώση μου τουλάχιστον. ψήνομαι πάντως, αν και η αντίθεση γκλαμ ροκ-ατμοσφαιρικό/ταξιδιάρικο μού φαίνεται κάπως. λούνατικ, με το Avalon να αρχίσω;

Eγώ βασικά από τον Ενο κάτι σκαμπάζω αλλά από τους Roxy Music τπτ!

Για να δούμε.

Λοιπόν, δεν είχα ακούσει ως τώρα. Ωστόσο έβαλα να κατεβάσω το Avalon, και το ακούω αυτή τη στιγμή. Είναι αρκετά όμορφο, πολύ ευχάριστο άκουσμα και ταξιδιάρικο. Δεν παρατήρησα κανένα glam στοιχείο (ευτυχώς!). Υπήρχε όμως διάχυτο το στοιχείο της μουσικής των '80ς…

Tην έγραψα την ένσταση μου για τον glam χαρακτηρισμό ,που μάλλον έχει να κάνει με την εποχή που ξεκίνησε k το ενδυματολογικό του Group (βλ.Eno,Ferry),παρολαυτά έχετε δίκιο είναι γκρουπ που έχει καθαρά eighties ήχο…






Αυτά για αρχή…Κατ εμε αποκλείεται να μην έχετε ακούσει έστω το Jealous guy ή το love is the drug απλά ίσως να μη ξέρετε απο ποιούς είναι…
Τώρα όσον αφορά δίσκους τους ξεκινήστε με street life ,Siren,stranded και viva:wink: enjoy!!!
edit: Η διόρθωση του ποστ της ντροπής

E ,περίπου…:(δε ξέρω να ποστάρω links…Heeeelp!!!:frowning:

Mε τραγούδια σαν τα “Ladytron”,“2HB”,“In Every Dream Home A Heartache”,Bitters End" και το λατρεμένο
“Bitter-Sweet”,πώς μπορεί να αγνοήσει κανείς τους Roxy Music?Προσωπικά προτιμώ τα πρώτα albums(με τον Εno)αλλά Ο.Κ,γούστα είναι αυτά…

Οι Roxy μαζί με τους Cockney Rebel ήταν το μπάσταρδο τέκνο του γκλαμ με το progressive. Απλά ήταν γκλαμ με μια πιο γουορχολική έννοια σε σχέση με τους T-Rex για παράδειγμα.

Κατά την άποψή μου τα Roxy Music (72), For Your Pleasure (73), Stranded (73) και Country Life (74) είναι τα σημεία που πρέπει να ξεκινήσει κανείς κι ας είναι λίγο πιο δύσκολα ακούσματα. Το Άβαλον είναι εξαιρετικό αλλά σε πιο eighties καταστάσεις όταν το soft rock του Ferry άρχισε να κυριαρχεί.

Ωραίοι και οι Roxy Music, ωραίος και ο Eno με μεγάλη πορεία και συμβολή στο χωρο της μουσικής αλλά έχω μια αδυναμία στο Ferry που έχει και ένα απο τα αγαπημενα μου ερωτικά κομμάτια το slave to love…

So fucking yeaah:) Πώς μου ξέφυγε κ δεν το ανέφερα…Απ τα πολύ ωραία κομμάτια…Όπως και το nocturne toy Ferry…
@mandrake:Πολύ ορθός χαρακτηρισμός της πορείας του ύφους του γκρουπ…

Χαχα!!Θα σας τον επιβάλω με το ζόρι…Ψαξτε το Dylanesque…με διασκευες dylan απο τον ferry…Απο τα καλύτερα tribute ever for ever!!:wink:

Nομιζεις…:stuck_out_tongue: Μου αρεσει η σολο καριέρα του Ferry πιο πολύ…Πιστευω πως το slave to love ειναι απο τα καλύτερα ερωτικά κομματια που εχουν βγει ποτέ…

Τις προάλλες είχα λιώσει το Avalon, το άκουγα όλη τη νύχτα. Πάρα πολύ ταξιδιάρικος και χαλαρωτικός δίσκος…

ωραια ακου και το virginia plain τωρα…:wink:

Ναι μου τα σκαει ο bryan…Τί πρόβλημα υπάρχει???

το for your pleasure ειναι δισκαρα και το virginia plain επισης.η σολο καριερα του ferry εχει και αυτη τις καλες στιγμες της.εχασα το live τους προπερσι ο μαλακας αλλα stooges ηταν αυτοι.ακουσα οτι ετοιμαζουν νεο δισκο(χωρις τον eno ομως)αληθευει?

Τις προάλλες είδα μια ταινία ( flashbacs of a fool)http://www.imdb.com/title/tt1037218/ και σε κάποια φάση βάζει κομμάτι από Roxy Music το " If there’s something " -Album Roxy Music (1972). Έπαθα πλάκα, δεν το είχα ξανακούσει, λογικό είναι αφού δεν έχω ασχοληθεί και πολύ μ’ αυτό το συγκρότημα. Μετά το άκουσα ολόκληρο το κομμάτι και αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι το πρώτο μισό του κομματιού δεν ήταν ωραίο #-o. Απ’ το μισό και μετά γίνεται φοβερό…να τι εννοώ:
http://www.youtube.com/watch?v=OnV-agq0Yzw

Τώρα όσον αφορά τον Bryan Ferry ποτέ μου δεν τον θεώρησα κάτι φοβερό ως καλλιτέχνη. Ίσως να τον αδικώ γιατί όπως προανέφερα δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τους Roxy Music, έχω βλέπετε ρίξει το βάρος της προσοχής μου σε έναν άλλο υπερκαλλιτέχνη της εποχής εκείνης…τον David Bowie !

Φοβερό συγκρότημα - απίστευτη τυπάρα και φωνή ο BF.

3 personal favourites απο τη μεγαλη αυτη μπαντα.

Επιστρέφει δισκογραφικά ο Βryan Ferry με συμμετοχές απο Jonny Greenwood και Flea…

http://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=16466