S N A P C A S E band

snapcase λοιπόν και τα μυαλά στα κάγκελα (αλλά “κλισέ λεξεις αραδιάζεις πάλι” θα μου πείτε…) έψαξα στο search και δεν βρήκα ξεχωριστό θρεντ για αυτήν την alternative hardcore styled μπάντα με τα…“αλλόκοτα” εξώφυλλα δίσκων τους (που συχνά ξεφεύγουν από τη πεπατημένη του είδους). Designs For Automotion, End Transmission, Steps ,Progression Through Unlearning , Designs For Automotion ,Lookingglasself και άλλα σπουδαία έργα της μακροχρόνιας καριέρας τους. Δυστυχώς, στην Ελλάδα δεν κατάφεραν να γίνουν ευρεως γνωστοί (μόνο από πολύ πορωμένους του ιδιώματος /γνώστες του ήχου), όποτε το παρόν θρεντ αποτελεί μια ευκαιρία να τους ανακαλύψει κανείς…

Μμμ, κι αυτους απο τον Αγορο τους ειχα μαθει. Μαζι με Strife, Earth Crisis κλπ. SXE δεν ηταν κι αυτοι;

Μονο το ‘‘Lookinhglasself’’ εχω βασικα, μεγαλος δισκος. Πολυ προσωπικο στυλακι, και καπου- καπου μου εβγαζε αρκετο συναισθημα για hardcore, αν θυμαμαι καλα, δηλαδη, γιατι πανε 4- 5 χρονια που εχω να το βαλω να παιξει.

Μεγάλη μπάντα οι Snapcase!
Έχω καιρό να ακούσω βέβαια, αλλά πότε πότε ξεθάβω κανά cd τους!

Α, ρε που είναι οι εποχές που η Victory έβγαζε δισκάρες!

Μεγάλη και [I]ξεχωριστή[/I] μπάντα, όντως…:smiley:

Πράγματι, μέσω [B][COLOR=“DarkRed”]Victory[/COLOR][/B] αναδείχθηκαν οι συγκεκριμένοι, αλλά και άλλα σχήματα-μπαντάρες: [B]Hatebreed, ShutDown, STRIFE, Bloodlet, Blood For Blood, Catch 22, In Cold Blood, Earth Crisis, Warzone, Cause For Alarm, HI FI & the RoadBurners, Integrity, Killing Time[/B]…ενδεικτικά μόνο! Δεν ξέρω πως πήρε “κατηφόρα” (?), αλλά γεγονός είναι πως πλέον ουκ ολίγες απ’ τις προαναφερόμενες μπάντες πήραν…μετεγραφή σ΄άλλες ([I]μεγαλύτερες; ανεξάρτητες με καλύτερη προμοσιον?[/I]) δισκογραφικές. :-s

NikosMalk μην βάζεις κενά ανάμεσα στα γράμματα στους τίτλους των θρεντ, είναι που είναι χάλια το search engine, μην το δυσκολεύουμε περισσότερο.

Περί Snapcase τώρα, συμπαθητική μπάντα, αν και ποτέ δε μου κάναν κλικ, το Designs for Automotion τουλάχιστον που έχω ακούσει. Θυμάμαι πάντως το λάιβ τους στο Αν αρχές 2003, το μοναδικό λάιβ της Didi που θυμάμαι στο συγκεκριμένο χώρο. Είχε πάρα πολύ κόσμο (παρά το τσουχτερό εισιτήριο) και θυμάμαι και έναν τύπο στα κυβικά του Kirk Windstein να προκαλεί πανικό στο πιτ όση ώρα έπαιζαν σαπόρτ οι Stagnate, το άλλο σαπόρτ πρέπει να ήταν οι One Block Society αλλά δεν είμαι σίγουρος, κάπου στο “αφίσες συναυλιών” είχα ποστάρει παλιά το πόστερ εκείνου του λάιβ.

Σχετικά με τη Victory, οκ σεβασμός για τη σκηνή που ανέπτυξε και στήριξε στα 90ς, αλλά βλέποντάς το μακροσκοπικά πια, νομίζω πως από ένα σημείο και μετά στα μιντ-90ς ήταν μια εταιρία που πήγαινε ανάλογα με τα mainstream κόζα της εκάστοτε εποχής στο hardcore, για τη σημερινή κατάστασή της μπορούν να μιλήσουν οι mr_whatsisnames εγώ απέχω, στηρίξτε όμως το τελευταίο Ringworm, είναι δισκάρα.

???:?8O ε; Δεν το ήξερα αυτό. Τόσο λοιπόν χάλια το [I]search engine[/I]…
ΟΚ Υπόψιν μου…

Περί Snapcase τώρα, συμπαθητική μπάντα, αν και ποτέ δε μου κάναν κλικ, το Designs for Automotion τουλάχιστον που έχω ακούσει. Θυμάμαι πάντως το λάιβ τους στο Αν αρχές 2003, το μοναδικό λάιβ της Didi που θυμάμαι στο συγκεκριμένο χώρο. Είχε πάρα πολύ κόσμο (παρά το τσουχτερό εισιτήριο) και θυμάμαι και έναν τύπο στα κυβικά του Kirk Windstein να προκαλεί πανικό στο πιτ όση ώρα έπαιζαν σαπόρτ οι Stagnate, το άλλο σαπόρτ πρέπει να ήταν οι One Block Society αλλά δεν είμαι σίγουρος, κάπου στο “αφίσες συναυλιών” είχα ποστάρει παλιά το πόστερ εκείνου του λάιβ.

Λαιβ που’χασα λόγω βαριάς ίωσης…:?

Σχετικά με τη Victory, οκ σεβασμός για τη σκηνή που ανέπτυξε και στήριξε στα 90ς, αλλά βλέποντάς το μακροσκοπικά πια, νομίζω πως από ένα σημείο και μετά στα μιντ-90ς ήταν μια εταιρία που πήγαινε ανάλογα με τα mainstream κόζα της εκάστοτε εποχής στο hardcore, για τη σημερινή κατάστασή της μπορούν να μιλήσουν οι mr_whatsisnames εγώ απέχω, στηρίξτε όμως το τελευταίο Ringworm, είναι δισκάρα.

Προσυπογράφω…:wink:

Sorry για το off topic
αλλα τους συγκεκριμενους τους ξερω απο τον καμενο αδερφο μου ο οποιος τους ακουγε αρκετα τοτε 99-00…Εγω παλι 2-3 χρονια μετα που ξεκινουσα να ακουω μεταλ και πηγα να δοκιμασω snapcase μου κατσαν στο λαιμο…

για μένα η βίκτορυ μετά τους[B] design the skyline[/B], δεν υφίσταται σαν εταιρία.

Περι snapcase τώρα… Οχι πολυ αγαπημένη αλλά σίγουρα πολύ συμπαθητική μπάντα… Νομιζω πρεπει να ειχαν διαλυθει σε καποια φαση, κι επανενωθηκαν πριν κανα δυο χρονια

οπως τα λετε για τη βικτορυ, μεχρι μεσα 00ς με το ζορι.

δεν εχω αποψη αλλη.

Το Designs… είναι ωραίο δισκάκι αλλά γενικά δεν τρελαίνομαι.