Sabaton - Amon Amarth - Testament @Release Athens 22/7/2020

300 άτομα στους Testament του Gathering…
Δεν ξεπλενεται αυτή η ντροπή…

Πεντοχιλιαρο ε? Τώρα πια σκας πενηνταρικο…

1 Like

Εχω σκίσει τελείως παντελόνι των 90 ευρώ που είχα αγοράσει πριν μια βδομάδα για να πιάσω πένα UFO στο fuzz το 2010. Έπεσα ολόκληρος με το κεφάλι πίσω απτο κάγκελο.
Από τότε δίνω για τζιν μέχρι 30-35 ευρώ. :wink:

7 Likes

Μακαρι να μας παιξουν οι Amon Amarth οσο περισσοτερο γινεται.

Απο εκει και περα ολα στην ζωη οπως και στην μουσικη ειναι θεμα γουστου. Καποιοι εχουν, καποιοι δεν εχουν… Χαχαχα, πλακα κανω, αλλα οπως την βρισκει ο καθενας, προσωπικα οι Amon Amarth με συγκινουν δισκογραφικα σε ολες τις περιοδους τους, εχουν αλλαξει πολυ απο το ντεμπουτο τους αλλα σε ολες τις φασεις τους, τους γουσταρω με τα μπουνια. Και στα live τους ειναι το κατι αλλο, παντα ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΙ.

2 Likes

Μαλακία! Ένας φίλος είχε χάσει το ρολόι του στο λάιβ των Death (εκείνο κι αν ήταν μυθικό λάιβ!)

Γενικά, κάποιες συναυλίες τότε ήταν λίγο του μαύρου χαμού…

Όντως…
Τουλάχιστον οι συγκεκριμένοι 300 έκαναν αρκετό μπάχαλο κ για όσους έλειπαν!

1 Like

Death δυστυχώς δεν ήμουν, δεν είχα κατέβει Αθήνα ακόμα. Αθήνα κατέβηκα το 99 και τότε δυστυχώς βλέπαμε λαιβ με το κιάλι. Λίγο πριν από Testament βέβαια είχε και gamma ray. Νομίζω μια βδομάδα διαφορά. Napalm Death που δεν είχε ούτε 300??? Και γενικότερα παρόλο που δεν υπήρχε η πληθώρα των σημερινών λαιβ(ούτε κατά διάνοια) ελάχιστα είχα πετύχει τίγκα κόσμο( Moby, Puressence, Anathema, Sepultura πιο μετά, Monster Magnet), μιλώντας για Ρόδον πάντα

Το απόλυτα ρεκόρ στο Ροδον πρέπει να ήταν το 3ημερο (αν θυμάμαι καλά) του Dio το 93,με επίσημη χωρητικότητα 1800 άτομα είχαν χωρέσει μέσα πάνω από 2500…
Η πιο απογοητευτικη προσέλευση ήταν στους Saviour Machine, κάπου 200 άτομα, όχι όμως οτι πείραξε κανέναν, ε @Ironman1?!

1 Like

πιο απογοητευτικη προσελευση απο Brainstorm με Labyrinth το 1999 δεν νομιζω να υπηρχε. Saviour Machine ειχε παραπανω κοσμο σιγουρα.

1 Like

Ισχύει αυτό που λες για τον κόσμο. Γενικά υπάρχει μια τάση να μυθοποιείται λίγο εκείνη η εποχή και, παράλληλα, να πέφτει κράξιμο για έλλειψη προσέλευσης σε αρκετά τωρινά λάιβ, αλλά είναι πολλές οι συναυλίες τοτε που είχαν λιγότερο κόσμο από αυτόν που θα μπορούσαν να έχουν. Ο μύθος που χτίστηκε γύρω από εκεινα τα λαιβ βασίζεται πολύ περισσότερο στις αντιδράσεις του κοινού παρά στον αριθμό προσέλευσης.

Χωρίς καμία διάθεση ελιτισμού, δυσκολεύομαι να φανταστώ πόσο περισσότερο κόσμο θα μπορούσε να έχει μαζέψει εκείνες τις εποχές το συγκεκριμένο λάιβ…

Κ ναι, δε νομίζω η προσέλευση να απασχόλησε κανέναν μας για όση ώρα βλέπαμε/βιώναμε εκείνο το δρώμενο.

(ότι θα γινόταν reference Saviour Machine σε thread για λάιβ Sabaton δεν το περίμενα ομολογώ!)

Ισχύει. Παίζει να ήταν κάτω από 100 άτομα σ εκείνο το λάιβ.

Χμμ, ναι, σόρι. Γερνάω και η σκέψη πεταγεται από μπάντα σε μπάντα.

1 Like

Ε όχι κ σόρρυ! Οποιαδήποτε αναφορά στο συγκεκριμένο λάιβ αξίζει καρδούλες κ συγκίνηση - μόνο!
( στα περί ηλικίας αρνούμαι να τοποθετηθω!)

2 Likes

pain ηταν το live με τα λιγοτερα ατομα…

Του Tagtgren? Δεν το θυμάμαι αυτό το λάιβ καθολου.
Για να το λες, I ll take your word for it!

On topic ( περίπου): Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε ήδη κάπου, αλλά σήμερα είδα ότι οι Testament ανακοίνωσαν την κυκλοφορία νέου δίσκου για αρχες Απριλίου.

Live τώρα οι Sabaton!

Τελικά ξέρουμε ποιά θα είναι η νέα ημερομηνία;
Πάμε για καλοκαιράκι του 2021 άραγε;

1 Like