Sabaton/Blind Guardian @Release Athens Festival 21/07/2022

Παρακολουθείς τί γράφει ο καθένας και τα συσχετίζεις με τα αβαταρ;;; Θεός!!! Σου βγάζω το καπέλο.

Όχι δεν το κάνω γενικά . Με σένα το έκανα βλέποντας τι έγραφες

1 Like

Αν και ήταν πιο ωραία η τριπλέτα που είχαν ανακοινώσει αρχικά , μπορώ να πω ότι και αυτό εδώ με ψήνει πολύ

Aν βαλουν τους Guardian headliners, ναι.
Ετσι, ούτε απ εξω.
Sabaton δεν μπορώ να ακούσω καν.

2 Likes

Αυτό που ήθελα να γράψω ήταν αυτό… Πας βλέπεις Guardian και ότι άλλο θέλεις, και φεύγεις πριν τους Sabaton. Βέβαια μπλέκει το οικονομικό στη μέση, καθώς το εισητήριο αφορά και Sabaton και αναγκαστικά πληρώνεις παραπάνω. Αλλά νομίζω ότι με καλή παρέα όλα γίνονται πιο ευχάριστα.

2 Likes

18 Νοέβρη, περίεργη μέρα για να ανακοινώνεις μπάντα που έχει στη σκηνή ένα τανκ που πετάει χαρτοπολεμο, θα έλεγε κάποιος πιο πονηρεμένος

1 Like

Μπα ούτε απέξω.περιμενω να δω Γκάρντιαν σε κάνα Γκαγκάριν άλλη φορά.

Το ιδανικό

Εμένα πάλι μου αρέσουν οι Sabaton αλλά όχι οι Blind Guardian.

Να το κοιτάξεις αυτό :eyes:

6 Likes

Faith in humanity restored. Περα από την πλάκα, μια χαρά είναι οι Sabaton, αν και δεν έχω βάλει ποτέ να ακούσω δίσκο τους πάρα μόνο ένα best of που είχα βρει στο Spotify και κάποια σκόρπια κομμάτια που μου στέλνει κατά καιρούς ένας ξάδερφος μου που του αρέσουν πολύ. Δεν είναι η φάση μου αλλά ακούγονται ευχάριστα και live έχω ακούσει πως είναι καλύτεροι απ’ ότι στο studio.

Έχω θα κάτσω με τη νεολαία κοινως :rofl: δεν θα φύγω μετά τους θεούς

@bostonflesh σου προτείνω παραπάνω από ανεπιφύλακτα το imaginations from the other side και το nightfall in middle earth για αρχή αν δεν τα έχεις ακούσει, και αν σου αρέσουν εδώ είμαστε :slight_smile:

5 Likes

Δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα σε καμία εμφάνιση τους, κάθε άλλο.

Συμφωνώ με αυτή την άποψη και εγώ

Ίσα ίσα που για μένα δεν έχουν καμία ιδιαίτερη μουσική αξία σαν studio . Είναι μια διασκεδαστική μπάντα απλά να την δεις λαηβ

Το ίδιο και οι powerwolf κατά τη γνώμη μου . Δεν μου έκαναν καθόλου κλικ αλλά πήγα με φίλους στο λαηβ τους και ήταν από τα πιο ευχάριστα βράδια εκείνης της χρονιάς

2 Likes

Ελπίζω να το έχουν μαζί να το πάρω για τον μικρό. Χαχαχαχαχαχαχα

1 Like

Μαϊμού LEGO από τα Lidl.

Θυμάμαι που έπαιζε ο παλιός Ατλαντίς το Mirror Mirror το οποίο ρε συ ποτέ δεν με συγκίνησε.

Αργότερα σε μια κασσέτα με μέταλ επιλογές (Psycho Circus από KISS, Hail and Kill από Manowar, Raining Blood από Slayer, A Tout Le Monde από Megadeth, Sword of the Gods από Virgin Steele και επίσης άλλα που δεν θυμάμαι τώρα) το τραγούδι των Blind Guardian (όχι το Mirror Mirror αυτή τη φορά) ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε.

Επίσης δεν είχα ξετρελαθεί και με το All of the Damned από Gamma Ray αλλά τουλάχιστον αυτό μου άρεσε καλύτερα.

Στην πορεία έτυχε να ακούσω και κανα δυο άλλα από Blind Guardian τα οποία επίσης δεν μου είπαν κάτι ιδιαίτερο οπότε λέω ότι αυτή η μπάντα δεν είναι για μένα.

Τεσπα θα ακούσω αυτά που μου πρότεινες και θα σου απαντήσω εν καιρώ!

By the way έμαθα πρόσφατα ότι οι Blind Guardian έχουν διασκευάσει το Beyond the Realms of Death.

Sabaton ρε παιδιά έχουν τόσο catchy κομματάρες! Ακούς Winged Hussars για παράδειγμα και σε συνεπαίρνει άσχημα! Τους έχω δει και μια φορά live.

Εγώ χάζεψα sabbaton για κάνα 20λεπτο στο τελευταίο rockwave, δε μου είπαν τπτ και έφυγα να πιάσω θέση για priest

1 Like

Να σε ρωτήσω κάτι; Πού σου άρεσαν πιο πολύ οι Priest? Rockwave 2015 ή Rockwave 2018?

Rockwave 15 δεν ήμουν (και δε θυμάμαι και γιατί) αλλά η εμφάνιση τους το 11 στην πλατεία νερού ήταν κλασεις ανώτερη απτου 18, παρόλο που το άλμπουμ τα έσπαγε. Και αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δεν κλείνω εισιτήριο για φετος

Οι Sabaton είναι αυτό ακριβώς που έγραψες… catchy.

Προσωπικά περνάω καλά μαζί τους γιατί μου προσφέρουν σύντομα, έυκολα, μελωδικά και πιασάρικα χιτάκια. Ότι πρέπει για το τρέξιμο που κάνω outdoors ή όταν βάζω φασίνα στο σπίτι και όταν πλένω πιάτα. Δεν τους ακυρώνω ούτε τους χλευάζω. Με εκνευρίζουν οι στολές τους και γενικά το στήσιμό τους αλλά παραδέχομαι ότι έχουν πολλά ωραία τραγούδια.

Στη δισκογραφία τους πρέπει να φτάσω στο τελευταίο τους άλμπουμ The Great War για να πω ότι άκουσα ολοκληρωμένα ένα αλμπουμ τους, από αρχή μέχρι τέλους. Σε όλα τα υπόλοιπα άλμπουμ τους μου αρέσουν περίπου τα μισά τραγούδια ενώ τα άλλα μισά τα βρίσκω βαρετά και επαναλαμβανόμενα.

Τώρα για live, σίγουρα θα είναι εμπειρία λόγω των σκηνικών τους. Νομίζω αξίζει κάποιος να τους δει μία φορά, αλλά παραπάνω όχι. Αν πάω, θα κάτσω πίσω πίσω για να χαζέψω.

Για Blind Guardian, εξαρτάται τί ηλικία έχεις και γενικά η επαφή σου με τα 90s. Οτιδήποτε έβγαλαν μέχρι το 1998 (Nightfall) είναι αριστουργήματα. Το Somewhere Far Beyond είναι για μένα στα προσωπικά μου τοπ 10 γενικά στο μεταλ. Από το Opera και μετά αρχίζω λίγο να τους βαριέμαι. Γενικά όμως συνθετικά παραμένουν σε πολύ υψηλά στανταρ.

Για εμενα ειναι μια μπαντα που δεν εχει βγαλει ποτε κατι μετριο. Ακομα και τα battalions και beyond που θεωρω τα χειροτερα τους, ειναι πολυ τιμια.

Απο τα post millenium το at the edge of time ειναι μεγαλη δισκαρα και τα night και twist πολυ αξιολογα κατα τη γνωμη μου. Το συμφωνικο δεν το βαζω στη συγκριση γιατι δεν εχω καταφερει να το ακουσω αρκετες φορες.

Οσο για την περιοδο 1989-1998 μονο αριστουργηματα (somewhere, imaginations, nightfall) και δισκαρες (follow, tales)

1 Like