SABATON live in Greece 2016 special guests : ACCEPT + opening act

Τα πακέτα που κυκλοφορούν Ευρώπη από Νοέμβρη και μετά είναι απίστευτα. Sabaton/Accept και Amon Amarth/Testament/Grand Magus και Volbeat/Airbourne. Value for money πραγματικά.

Εμείς εδώ βέβαια θα πάρουμε τα αρχίδια μας, πραγματικά.

αυτους τους Airbourne τους εχω αχτι πολλα χρονια…αλλα δε το βλεπω να ερχονται ΠΟΤΕ!

Για να είμαι ειλικρινείς δε τους πολυγούσταρα live. Πολλά καραγκιοζιλίκια και από μουσική λίγα πράγματα. 90 λεπτά live και έπαιξαν όλα και όλα 13 τραγούδια, όταν ο μέσος όρος διάρκειας στα τραγούδια τους είναι 4 λεπτά. Αλλά για support μια χαρά είναι.

Συγγνώμη αλλά γιατί θα έπρεπε οι Accept να παίζουν πάνω από Sabaton; Headliner είναι αυτοί που κόβουν περισσότερα εισιτήρια, αρέσει δεν αρέσει. Στο Wacken πέρυσι οι Sabaton παίζαν μπροστά σε 80000 κόσμο, o Udo μπροστά σε 2000. Τι απορείτε επομένως;

Οτι στην Ελλάδα δηλαδή έχουν πιο πολύ κόσμο οι Sabaton από τους Accept, το βλέπεις όντως ρεαλιστικό;

δηλαδή θέλετε να γυρίσει η περιοδεία ανάποδα επειδή στην ελλάδα είναι αλλιώς?
πρώτος παίζει αυτός που πουλάει πιο πολλούς δίσκους και εισιτήρια είναι τόσο απλό …
και εγω φαν accept είμαι αλλά να καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα

Ασχέτως απ’ την Ελλάδα, αυτό είναι το tour. Αλλά και πάλι, για Ελλάδα δε ξέρω να σου πω, αλλά οι Sabaton καλώς ή κακώς (καλώς νομίζω) έχουν πολύ γερό fanbase τα τελευταία χρόνια.

Anyway δε ξέρω άμα θα τους δω σε αυτό το tour, τους είδα φέτος οπότε θα περιμένω το νέο δίσκο. Accept δεν έχω δει οπότε ίσως είναι καλή ευκαιρία.

οκ το πολύ πολύ οι παλιές καραβάνες να ξεφτιλίσουν τα πιτσιρίκια εσείς τι στεναχωριέστε?

Ξερω ατομα που δεν εχουνε καμια σχεση με metal και γουσταρουνε Sabaton και πανε και στα live τους…απο την αλλη εχω δει Accept το 12 και το 15 και ειχε κοσμο πολυ αλλα μεγαλυτερες ηλικιες κυριως…στην Ευρωπη γινεται ΧΑΜΟΣ με τους Sabaton…ειναι καυτο ονομα…παιζει σε μεγαλα venues και παιζει στα μεγαλυτερα festival…πουλανε πολυ περισσοτερο και σε μικροτερες ηλικιες αντιθετα με τους (αξιοπρεπεστατους) <<νεους>> Accept της μετα-udo εποχης…οποτε απολυτα λογικο να ειναι τυπικα headliners οι Sabaton (οπως σας ειπα οι Accept θα παιξουνε κανονικο set)…αλλα οπως παντα στην Ελλαδα δεν δεχομαστε καμια καινουργια μπαντα ως μεγαλη και μονο γκρινιαζουμε για το που στο καλο ειναι οι νεοι Metallica,Maiden,Priest,Sabbath κτλ κτλ…

Πάντως όχι στους Sabaton, το μόνο σίγουρο.

Δεν συγκρινω ολες αυτες τις μπαντες με τους Sabaton…αν ειναι δυνατον…απλως λεω πως στο εξωτερικο μπαντες σαν τους Sabaton,Volbeat,Slipknot,Ghost κτλ κτλ κανουνε εμπορικες επιτυχιες και παιζουνε σε μεγαλα venues

Υπάρχουν περιοδείες πάντως που o headliner αλλάζει ανάλογα την χώρα δεν είναι και τόσο περίεργο πια. Είδα πέρσι Accept και ισοπέδωσαν έχει δίκιο ο φίλος πιο πανω που λέει ότι είχε πιο μεγάλους σε ηλικία οπαδούς. Μακάρι όσοι πάνε τουλάχιστον να μάθουν μια πολύ μεγάλη και ιστορικη μπάντα

Ναι, αλλά αυτό δεν αξιώνει καμία τους ώστε να φτάσει σε επίπεδο ιερού τέρατος. Και αυτό επειδή η περίοδος των παχιών αγελάδων στη μουσική με τα τεράστια ονόματα που θα γεμίζουν στάδια έχει προ πολλού τελειώσει από τη στιγμή που ο ήχος έχει πάρει διάφορες στροφές, έχουν δημιουργηθεί παρακλάδια, η ποσότητα παραγόμενης μουσικής είναι υπερβολική και οι ακροατές πολύ λιγότερο ενθουσιώδεις. Αυτά τα ιερά τέρατα έγιναν ιερά τέρατα εδώ γιατί ήταν από τα λίγα που είχαν διανομή και παγκοσμίως γιατί πρόσφεραν το κάτι παραπάνω στον ήχο ή τουλάχιστον έκαναν καλά αυτό που κάνουν. Τώρα όμως που οι μπάντες είναι αμέτρητες, το νέο αντιμετωπίζεται με λιγότερο ενθουσιασμό λόγω της υπερκατανάλωσης ήχων και της αποσπασματικότητας αυτών. Οι Σλίπνοτ δικαίως είναι μεγάλο όνομα γιατί έφεραν κάτι καινούριο και σχιζοφρενικό στη μέταλ τότε, οι Γκοστ παίζουν πολύ καλή μουσική και έχουν το θεατράλε που τους ανεβάζει επίπεδο, ενώ οι Σάμπατον είναι ανυπόφοροι, με αναμασημένα πλαστικά ριφς, ΑΣΧΗΜΑ κίμπορντς και μια φωνή στην καλύτερη αδιάφορη. Οπότε δεν κατακρίνουμε το νέο, τους Σάμπατον για το ότι δεν παίζουν μουσική αντίστοιχης αξίας με τη δημοτικότητά τους (φαινόμενο που αν γινόταν για κάποιον ποπ/αρ εν μπη καλλιτέχνη θα το κατέκρινε ο μέσος μεταλλάς ως αδερφίστικο που ξεπουλιέται για τα φράγκα και πασάρει μόστρα, αυτό που κάνουν και οι Σάμπατον με το ποπ μέταλ τους και την ατέλειωτη μόστρα). Και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η πλάνη του να περιμένουμε κάτι αντίστοιχο με τις μπάντες του '70-'80, άλλες εποχές, άλλες καινοτομίες. Χίλιες φορές μικρές και ενδιαφέρουσες μπάντες παρά η ελπίδα του μεγάλου. Να 'χουμε και χώρο στα λάηβ.

ε με 25 γιουρια οποιος θελει ερχεται βλεπει accept και φευγει.καλη ωρα οπως το 05 rockwave.που μετα τους accept αρχισαν και εφευγαν πολλοι.και λεω την ωρα που εμπαινα,τι εγινε συνεβει τπτ…χαχα
λογικο ειναι οι δισκογραφικες να βαζουν headliners τις ποιο εμπορικες τους μπαντες.

Το 2005 εφυγαν για να μη δουνε Slayer; Ιδια μερα δεν ηταν; Υπαρχουν τοσο ΑΜΠΑΛΟΙ;

Οι εποχες αλλαζουν. Οι Accept ειναι ενα συγκροτημα το οποιο δημιουργηθηκε το 1976. Οι Sabaton ειναι ενα συγκροτημα το οποιο δημιουργηθηκε το 1999. 23 ολοκληρα χρονια διαφορα. Πολυ λογικο οι πιτσιρικαδες και οι νεοτεροι γενικοτερα να ακουν περισσοτερο Sabaton. Η μεταλ σκηνη προχωραει,δεν μενει στασιμη. Εμεις οι μεγαλυτεροι που εχουμε μεγαλωσει με τα 80s μεταλ συγκροτηματα, ειναι πολυ λογικο να θεωρουμε τους Accept και τους καθε Accept καλυτερους απο καποια νεοτερα και να τους θελουμε headline. Δεν γινεται ομως αυτο. Θα παμε να δουμε 2 σπουδαια συγκροτηματα, με μια προσιτη τιμη και θα γουσταρουμε.

Καλη φαση να ξαναδω accept που περασα σουπερ το 12 κι ας ειχε χαλια ηχο (κλασικα fuzz) αλλα απο sabaton εχω ακουσει λιγο κ δεν ειναι για μενα. Πολυ καλη τιμη εισιτηριου, αξιζει.
Καποιος ανεφερε για airbourne, παιζει εστω σαν φημη; καιρος δεν ειναι να τους φερει καποιος;

Όσο μεγαλύτερου βεληνεκούς είναι μια μπάντα τόσο ψηλότερα παίζει και στα μεγάλα φεστιβάλ. Headliner παιζει η μπάντα που είναι η πιο δημοφιλής και θα μαζέψει τον περισσότερο κόσμο. Τα προσωπικά γούστα του καθενός δεν παίζουν κανένα ρόλο. Για αυτό και οι Korn παίζουν πάνω από Motorhead και οι Deftones πάνω από Μegadeth. Ή για αυτό οι Rammstein παίζουν headliners. Ενώ κάποιος παλιός μπορεί να του ξινίζει και να ήθελε να δει Slayer ας πούμε για πρώτο όνομα.

Καλά, ευτυχώς που οι σημερινοί Deftones παίζουν μετά τους σημερινούς Megadeth. Εδώ έχουμε δει Savatage να παίζουν πριν από Cradle Of Filth, τι να λέμε.