SABATON live in Greece 2016 special guests : ACCEPT + opening act

Ωραίο αρθράκι του rocking σχετικό με το θέμα μας

Χθες που λετε το βραδυ, ειχα βγει με την παρεα μου για μπυρες. Στο γυρνα, κατα τις 2, σταματησαμε στο μαγαζι ενος φιλου να φαμε κατι. Εκει λοιπον πετυχαινω εναν γνωστο πιτσιρικα, περιπου στα 22-23 και πιανουμε την κουβεντα. Με ρωταει λοιπον. Καμια συναυλια ρε συ παιζει. Του λεω εχει Megadeth την αλλη Τριτη και μετα το καλοκαιρι εχει Amon Amarth,Annihilator, Iced Earth,Moonspell και του λεω και Sabaton με Accept. SABATON? μου λεει. Τι ειπες τωρα. Ποτε,που,ποσο? Του λεω,συγνωμη κανεις ετσι για τους Sabaton, για τους Accept δεν εχεις να πεις κατι? Οχι μου λεει, αυτοι δεν με ενδιαφερουν, αυτοι παιζουν Hard Rock, δεν μου αρεσουν, αυτοι ειναι για εσας τους μεγαλυτερους…Αμεσως μου ηρθε η ολη κουβεντα που επικρατει εδω μεσα και αρκετοι βγανουμε αληθινοι. Του λεω, ρε μεγαλε, οτι καινουργιο ακους σημερα, ολοι σχεδον εχουν επιρροες απο τα παλια μεταλ συγκροτηματα και μου λες οτι δεν σε ενδιαφερουν οι Accept.
Για να μην τα πολυλεω, μου μιλουσε και ηταν σαν να με κοροιδευε που ακουω Accept.#-o
Αυτη λοιπον ειναι η νεα γενια του μεταλ. Οκ, να ακουν και νεες μπαντες, αλλα οχι και να ακουω αυτα που ακουσα χθες. Θα τον αρπαζα…:smiley:

Apla o pitsirikas tou shmera de katalavainei apo cultnesss kai tetoia, oute exei megalwsei me metalopateres gia na arxisei o eswterikos psixanagkasmos gia to ti prepei na tou aresei. Vazei Accept, akouei geroUDO, fwnazei NOPE kai sinexizei th mera tou

οι Accept δεν είναι καλτ μπάντα

γενικότερα πάντως η Ελλάδα κρατάει ακόμα το παραδοσιακό μεταλ ψηλά…εξωτερικό τέτοια φαινόμενα είναι ο κανόνας

mporeis na sai cult xwris na sai obscure, otidhpote de kanei surfacing sto mainstream alla paramenei ‘‘megalo’’ me tagmenous opadous gia tosa xronia einai cult, aneksarthtos tou posoi einai oi opadoi.

άρα σύμφωνα με την λογική σου και οι μπάντες τύπου iced earth και blind guardian είναι καλτ…εκτός κι αν θεωρείς πως αυτές κάνουν surfacing στο mainstream

Και το Star Wars cult θεωρείται να προσθέσω προς υποστήριξη του πλάνκιν. Δεν έχει σημασία το αν προβάλλεται κάτι στο mainstream ή όχι, αν έχει πυρήνα φανατικών οπαδών είναι καλτ.

νομίζω πως υποστηρίζει ακριβώς το αντίθετο μιας και το star wars (πλεον) το λες και τέρμα mainstream

τεσπα ας τους λέει όπως θέλει ο καθένας…

Καλά, καμμενίλα που συζητάμε και γι’ αυτό αλλά δε γαμιέται; Still better than Sabaton.
Εν πάσει περιπτώσει, εφόσον προκύπτει από το cult following, δεν έχει σημασία το μέγεθος, μπορεί να 'ναι τέρμα mainstream, μπορεί να ναι και σαφώς μικρότερο, μπορεί να 'ναι το Star Wars, μπορεί και το Troll 2. Άπαξ και, θεωρείται καλτ.

Προσωπικα αν και εκτιμω την ιστορικοτητα τους και μου αρεσουν οι δισκοι τους ειδικα η περιοδος 1981-1985 δηλαδη Breaker, Restless And Wild, Balls To The Wall και Metal Heart ποτε δεν ημουν τρελαμενος με τους Accept, δεν μπορω να το εξηγησω, μου αρεσουν τραγουδια τους, ο ηχος τους αλλα δεν ημουν ποτε οπαδος. Γουστα ειναι αυτα. Οι Sabaton δεν μου αρεσαν ποτε, θεωρω οτι ολα τα τραγουδια τους ακουγονται ιδια και δεν μου κανουν γενικα. Τους ειχα δει live σαν support στους Maiden το 2013 στην Μοσχα και ενω φιλος που τους γουσταρει μου ελεγε “θα σου αρεσουν πολυ live”, δεν… Ανουσια ποζεριλικια απο Joakim Broden και γενικα τιποτα ιδιαιτερο. Αλλα και παλι αυτο ειναι η αποψη μου.

Στο θεμα μας, μου εκανε και εμενα μεγαλη εντυπωση οταν ανακοινωθηκε αυτη η συναυλια, αλλα οταν το σκεφτηκα καλυτερα οι Sabaton εχουν μια εταιρεια που τους προωθει τρελα και στην Ευρωπη θεωρουνται τεραστιοι και παντου θα ηταν πιθανο να παιξουν πανω απο τους Accept, ουτε εμενα μου ακουγεται καλα αυτο αλλα ετσι εχει η κατασταση, δεν ειναι κατι που γινεται απλα στην Ελλαδα.

Πάντως αν οι σημερινοί πιτσιρικάδες δε “νιώθουν από cult” όπως λέει ο Κολοκύθας, έχω να παρατηρήσω ότι αυτό είναι βασικότατο πρόβλημα. Αν δε νιώθεις από cult πρέπει να 'σαι και λίγο γαμώ το μουνί της μάνας σου, να το θέσω έτσι διπλωματικά.

Τα είπες όλα μεγάλε!

Ναι. Ντάξει τώρα, βάζει Accept το Metal Heart ή το Princess of the Dawn και τον χαλάει ο Udo ας πούμε αλλά αν ακούσει AC/DC είναι όλα καλά. ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΧΕΣΤΕΙ Ο (όποιος) ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ, ειδικά άμα έχει να πει καλό λόγο για τον πλέον ΑΔΙΑΦΟΡΟ και ΤΙΠΟΤΑ τραγουδιστή δημοφιλούς μπάντας έβερ - εννοώ τον τυπά των Sabaton, είναι πραγματικά απίστευτο πώς ένας τόσο πουθενάς είναι επαρκής.

Μετά την ακρόαση του καινούριου άλμπουμ, ήδη φαντάζομαι το χαμό που θα γίνει όταν παιχτεί το Sparta. Πολύ δυνατό κομμάτι γενικά και live θα είναι ακόμα καλύτερο με τη συμμετοχή του κόσμου. Κατά τα άλλα το album έχει κάποια catchy τραγούδια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατήσει αυτή η αίσθηση με το πέρασμα του χρόνου.

Στη Ρώμη είχαν μεγαλειώδη ανταπόκριση απ το κοινό. Βασικά ψοφούσαν για Sabaton σε σχέση π.χ. με Saxon που μου φάνηκε ότι απλά τους σέβονται /εκτιμάνε ( δεν έχω δει μπάντα με καλύτερο ήχο και μεγαλύτερη όρεξη να σου δώσουν ό,τι έχουν ) …Αλλά ρε γαμώτο δεν μου αρέσουν καθόλου.

Θα τιμήσω εννοείται γιατί θέλω να τους δω σε πληρέστερο σετ και δεν έχω δει ακόμα (ούτε#-o:() Accept

Don’t hate the player, hate the game. Toses kai toses mpantes ana ta xronia kanan kariera poulwntas pompwdes kai efpepto stil sta metal niata. E apla oi Sabaton to dokimasan me ena pseudo-epic/power tiligma kai tous vghke. De klevoun koino ki apo kanenan ntaks, oloi oi deinosavroi mia xara diskografoun kai kanoun tours akoma

Protimw na akouw pitsirikades na akoune poutsalees ‘‘cult’’ mpantes (ok de milaw gia Accept twra) kai na krazoun afthormita epeidh akrivws den exoun th nootropia ‘‘oh cultila’’ (giati den anhkei sthn epoxh tous), para na ‘‘niwthoun apo cult’’ pou einai akrivws to stoixeio pou odhgei ston metalopaterismo kai gennaei thesfata gia mpantes, genres klp

opening act θα ειναι οι twilight force

10 κομματια οι accept 17 οι sabbaton.:laughing: καλα και δεν πηρα εισητηριο για accept. next time.

απο που αυτο?

Από τις τρεις πρώτες συναυλίες του tour. http://www.setlist.fm/setlists/accept-7bd69eb8.html Η περιοδεία πάντως είχε διαφημιστεί ως και τα δύο συγκροτήματα παίζουν πλήρες σετ.