Sabbath(Ozzy) vs Sabbath(Dio)

για να τονισω οτι η sabbath δεν ηταν καλυτερη τοτε επειδη ηταν ο οζζυ.και οπως ξερουμε αλλη εμπειρια εχεις οταν εισαι στα πρωτα αλμπουμ και αλλη οταν εισαι μετα απο μια δεκαετια καριερας.ο δισκος heaven and hell ειναι καλυτερος γιατι οι στιχοι που εγραψε ο ντιο ηταν βαριοι και ηθελαν heavy μουσικη.Ετσι βγηκε καλυτερο αποτελεσμα,μιας και ηταν ηδη εμπειροι η sabbath.Το αποτελεσμα ηταν εξαιρετικο

Θα διαφωνήσω. Το Born Again το θεωρώ από τις πιό αδύναμες Sabbath στιγμές. Βασικά κάποτε το θεωρούσα αδικημένο, αλλά όταν κατάφερα να νικήσω τον οπαδό μέσα μου και να λειτουργήσω σαν ακροατής είδα ότι είναι ανάξιο να φέρει το όνομα των SABBATH.

Αυτοί οι στίχοι δεν είναι βαριοί ?

What is this that stands before me?
Figure in black which points at me
Turn 'round quick, and start to run
Find out I’m the chosen one
Oh no!

Big black shape with eyes of fire
Telling people their desire
Satan’s sitting there, he’s smiling
Watch those flames get higher and higher
Oh no, no, please God help me!

Is it the end, my friend?
Satan’s coming 'round the bend
people running 'cause they’re scared
Yes people better go and beware!
No, no, please, no!

To πρώτο doom κομμάτι.:bow2:

Το ποιος δισκος ειναι καλυτερος ειπαμε οτι ειναι υποκειμενικο , οι στιχοι ομως του Butler ειναι παρα πολυ καλοι και εχουν καποιο ιδιετερο νοημα (βλ. Children Of The Grave) και ο Ozzy τους ερμηνευει ετσι οπως πρεπει και το αποτελεσμα ειναι κοινα αποδεκτο ως εξαιρετικο

ναι σορρυ ξεχασα να το αναφερω.Το χω στο live evil οπου ειναι πιο γαματο απο studio version.Σφαλμα μου που δε το ανεφερα

ΟΚ8) 8) 8)

λοιπον στο τι υπερτερουν οι sabbath dio κατ εμε…τουλαχιστον στο heaven and hell και το mob rules(to dehumanizer ειναι κακο album…

1)η φωνη του dio
2)στο οτι ο dio εφερε τους στους sabbath τις επειροες του απο τη συνεργασια με blackmore …τραγουδια περισσοτερο power γρηγορα,κλασσικιζον υφος και λιγοτερο heavy blues διατηρωντας παραλληλα το σκοτεινο υφος των πρωτων δισκων…(για αυτο το λογο διαφωνω με τον texas flood που εγραψε πριν οτι ο dio δεν εγραφε μουσικη,ισα ισα στο heaven and hell φαινεται ποσο καταλυτικη ηταν η παρουσια του σε ολα…
3)η παραγωγη του martin birch που ειναι πραγματικα κορυφαια…
4)στο παιξιμο του iommi…παρα πολυ βελτιωμενο…πιο γρηγορο τεχνικοτερο…

Ω ρε τι διαβαζω παλι … Δεν μπαινω στον κοπο να απαντησω

Έγκυρο θέμα αυτό.

Παρ’ ότι η τρέλα μου με Dio είναι παροιμιώδης ωστόσο οι Sabbath με Ozzy είναι αυτό που έχουμε στο μυαλό μας όταν αναφερόμαστε στους τρισμέγιστους.

Και κάτι ακόμα που ξεχνάνε όλοι:

[SIZE=“4”]Οι Black Sabbath δεν είναι ούτε ο Ozzy ούτε ο Dio, Black Sabbath είναι ο Tony Iommi.[/SIZE]

ΣΩΣΤΟΣ!

Έτσι! :smiley:

σωστος αλλα διπλα στον iommi βαλε και τον butler,οι μπασογραμες του ηταν καθοριστικες για τον ηχο των sabbath…εκπληκτικος μπασιστας…

Αυτο ακριβως! :thumbup::thumbup:

Πραγματι αλλα οπως και να χει ειναι εμφανης η διαφορα στο υφος συνθεσεων της Ozzy-era με την Dio-era. Εγω πραγματικα δεν εχω καταληξει αν προτιμω καποια απ τις δυο. Γουσταρω και το doom-τριπαρισμα της Ozzy-era και το επος της Dio-era…

Επισης μου αρεσει αρκετα και ο δισκος με τον Glenn Hughes…

Οσο και αν μου αρέσουν οι sabbath με Dio,οι δίσκοι με ozzy είναι σαφώς ανώτεροι

Δεν νομιζω να εχεις και πολυ δικιο, το “σαφως ανωτεροι” μοιαζει καπως υπερβολικο.:-s

Βασικα η συγκριση θα μπορουσε να γινει αν η συνθεσεις παρεμεναν στο ιδιο υφος και απλως αλλαζε η φωνη…

Με Dio… τελεία και παύλα, όποιος έχει διαφορετική άποψη, θα εκτελεστεί με συνοπτικές διαδικασίες και προς παραδειγματισμό… :smiley:

Εχεις δικιο,δεν το έγραψα σωστα.Η όλη πορεία με Ozy ειναι ανώτερη.Το Heaven and hell πχ είναι σχεδον ισαξιο

Αν θα βγαλουν οι sabbath νεο δισκο αυτος θα θελατε να ειναι με τον οζζυ η με τον ντιο? Βεβαια καποιες φημες
που ακουγονται(το λεει και το rocking στα νεα) λενε οτι ισως να γινει κατι με οζζυ. Δεν ξερω αν ο οζζυ μπορει πλεον να κανει κατι τετοιο γιατι η φωνη του δεν ειναι και στα καλυτερα(το διαπισωσαμε στο black rain) και ο ιδιος ειναι γενικα σε μια φαση…αποσυρσης. Απο την αλλη ο ντιο αν και η φωνη του στα live εχει πεσει αισθητα φανερωνοντας την ηλικια του, στο studio νομιζω δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Θα ηθελα να μην κανουν οι Sabbath νεο δισκο…