Sacco & Vanzetti

Γειά, δεν θυμάμαι να έχω ξανανοίξει θρεντ εδώ πέρα, ίσως είναι και η τελευταία φορά που το κάνω γιατί δεν μου αρέσει.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ιταλικό κινηματρογράφο, η ταινία γυρίστηκε στις αρχές της δεκαετίας του 70 από τον Giuliano Montaldo και είναι βασισμένη σ’ ένα πραγματικό γεγονός που συνέβη 50 χρόνια πριν στις Η.Π.Α.
Περιληπτικά: 2 αναρχικοί της εποχής, ο Bartolomeo Vanzetti και ο Nicola Sacco καταδικάζονται σε θάνατο για 2 φόνους που δεν έκαναν σε μία ληστεία στην οποία δεν ήταν καν παρόντες.

Φοβερή ένταση και πάθος, εστιάστε στις διαδικασίες και στις λειτουργίες ενός πολιτικού συστήματος που μετά από 100 χρόνια λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.
Επίσης με βάζει σε σκέψεις για περισσότερες συγκρίσεις με το σήμερα, η τότε πολιτική κατάσταση στον κόσμο, δεν ήταν παρά λίγα μονάχα χρόνια μετά την οκτωβριανή επανάσταση και το γενικότερο κύμα απελευθερωμένων ιδεών. Δείτε πως αντιμετώπιζε το σύστημα τότε όλα αυτά και βρείτε τις ομοιότητες με το σήμερα :slight_smile:

Η ταινία βρίσκεται πανεύκολα στο piratebay με σωστούς αγγλικούς υπότιτλους και αρκετούς seeders (πάνω από 2 ώρες δεν θα πάρει για να κατέβει).
Μουσική επιμέλεια Ennio Morricone φυσικά.

ασε μας ρε ban

εδω τελειωνει κοτζαμ λοστ
κ εσυ θες να ασχοληθουμε με τις ψευτοκουλτουρες σου

:stuck_out_tongue:

(εισαι μεγαλη μουρη κ ας εχεις γαμηθει να σε μπαναρουν 8))

εχεις συνειδητοποιησει(με το τριτο σου ματι εστω),οτι τις τελευταιες μερες κανεις τα πιο εμετικα σου ποστ εδω,απο τα θλιβερα που ελεγες για Dio μεχρι λοστ κτλ?

Οκ,σκασε και κοψε το σπαμαρισμα…
οντοπικ

απο τις σπουδαιοτερες πολιτικες ταινιες,ειχα μεινει λιγο οταν τοχα δει και ελπιζω να πεσει το ματι κανα Γρακχου εδω,γτ νομιζω αυτος το ειχε δει πιο προσφατα και θα εχει κατι παραπανω να πει,εγω τοχα δει δεν θυμαμε σε ποια σχολη,σε μια προβολη τεσπα αλλα αρκετα χρονια πριν…

εδιτ,και ωραιο κομματι απο Μπαεζ στο σαουντρακ

Πρόσφατα μου μιλούσε ένα φιλος μου για αυτή την ταινία. Δεν την έχω δει αλλά δεν μιλάμε απλά για μια πραγματική ιστορία, μιλάμε για δυο από τους πιο θρυλικούς αναρχικους της ιστορίας, ε…

εγώ πάντως προσπαθώ από το μεσημέρι να κατεβάσω την ταινία και μου βγαίνει αυτό το μνμ “Search engine overloaded, please try again in a few seconds”. μάλλον έκανε καλή δουλειά ο μπαν.

'Οποιος θέλει ραπιντσεαρ λινκς με ελληνικούς υπότιτλους ξέρει που θα με βρει.

σ’ ενα σουβλατζιδικο στη Λιβαδεια :lol::lol::lol:

Την ταινία την είχα δει σε προβολή όταν ήμουν πρώτο έτος. Την έχω και σε DVD νομίζω. Όπως τα είπανε οι παραπάνω είναι. Από τις ταινίες που ίσως σε κάνουν να σκεφτείς λίγο διαφορετικά κάποια πράγματα.

ΧΑΧΑΧΑΧ ρε μλκ μου βγήκε ο καφές απ’ τη μύτη! :lol::lol::lol:

Μπα, δεν το χω δει. Για την ακρίβεια, δεν ήξερα καν ότι είχε γυριστεί ταινία γι’ αυτούς τους δυο τύπους (για τους οποίους πρέπει να μιλάει με σεβασμό και αγάπη οποιοσδήποτε προσβλέπει σε αγώνες, επανάσταση, αυτοθυσία κτλ., όποιο περιεχόμενο κι αν δίνει στα παραπάνω). Και μάλιστα με μουσική Έννιο; Εντάξει έχω ψηθεί στο φουλ. Θα της ρίξω ένα φλέβαρο με την πρώτη ευκαιρία.

επειδη βαριεμαι να τα ξαναγραφω και να γραφω γενικα κανω copy paste

[SPOILER]Ο χρήστης weeping willow λέει:
το ειδες το sacco & vanzetti;
Ο χρήστης Vangelis λέει:
nai
Ο χρήστης weeping willow λέει:
και;
Ο χρήστης Vangelis λέει:
xm den xerw shkwnei syzhthsh h tainia
Ο χρήστης weeping willow λέει:
http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=883208#post883208
σχολιασε.
Ο χρήστης Vangelis λέει:
avrio
apo apopsh skhnothesias kai ermhneiwn einai poly kalh
istorika den xerw kata poso einai akrivhs
Ο χρήστης weeping willow λέει:
ειναι απολυτα
Ο χρήστης Vangelis λέει:
xm den to xw psaksei to thema
apo afta pou diavasa lene oti ontws h dikh htan farsokomodia
Ο χρήστης weeping willow λέει:
ρε
αναγνωριστηκε απο την αμερικανικη κυβερνηση
οτι δεν ηταν ενοχοι
μετατ απο μισο αιωνα ξερω γω
Ο χρήστης Vangelis λέει:
pote egine afto?
Ο χρήστης weeping willow λέει:
το 'χω διαβασει, μισο
Ο χρήστης Vangelis λέει:
apla lene oti oi 2 typoi htan pio xwmenoi mesa sta pragmata
pou profanws den einai kati kako
apla den parousiazei h tainia kati tetoio
diladi pera apo to oti moirazan prokyrhxeis den deixnei kati allo
san na mhn thelei na parousiasei kati pou tha fainotan mempto se pio oudetero/asxeto koino
Ο χρήστης weeping willow λέει:
http://www.imdb.com/title/tt0067698/usercomments
It is worthwhile to know that the governor of Massachussets recently exonerated Sacco and Vanzetti, calling their trial a shameful mark on the face of American judiciary system.
Ο χρήστης Vangelis λέει:
nai gia thn dikh sygekrimena to diavasa
apla to kata poso htan enoxoi lene oti akoma kaneis den xerei kai oti h ypothesh den exei dialefkantei plhrws
oxi pws allazei kati
apla mou fanhke oti o skhnotheths/senariografos den ithele na provalei otidhpote gia th drash toys poy tha borouse na xenisei kapoion asxeto me ta tote gegonota
Ο χρήστης weeping willow λέει:
καλα εκανε
ο κοσμος ειναι ηλιθιος

και βασικα μεταξυ μας κιολας
Ο χρήστης Vangelis λέει:
nai entaxei den diafwnw
Ο χρήστης weeping willow λέει:
ο αλλος ρε φιλε μπηκε στο τρελαδικο
λες να ηταν ψευτης;
τσεκαρε το σχολιο που εχω κανει στο αρχικο ποστ
Ο χρήστης Vangelis λέει:
oxi mwre den lew afto
Ο χρήστης weeping willow λέει:
μου φαινεται το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου στο να ριξουν ευθυνες γι’αυτον τον λογο

Ο χρήστης Vangelis λέει:
apla tous parousiazei san dio aplous merokamatiarides pou moirazan prokyrhkseis
enw apo afta pou diavasa htan arketa pio energoi
kaai xwmenoi
pou kala ekanan profanws
apla den parousiazetai afto
Ο χρήστης weeping willow λέει:
ρε καλα κανει η ταινια και βγαζει την ρομαντικη πλευρα του αναρχισμου
Ο χρήστης Vangelis λέει:
isws gia na parei mazi tou kai pio oudetero kosmo
opote borei na mhn einai kai arnhtiko
Ο χρήστης weeping willow λέει:
νομιζω ειναι ωραια ταινια για να πλαγιαρισει καποιον ραντομ-απολιτικ
ναι
να πεις τις σκεψεις σου αυριο!
Ο χρήστης Vangelis λέει:
e afta
Ο χρήστης weeping willow λέει:
γραφτα ρε παιδι μου στο θρεντ
Ο χρήστης Vangelis λέει:
tha kanw copy paste ton diaologo variemai na ta xanagrafw
Ο χρήστης weeping willow λέει:
χαχαχ
ΤΟΣΟ ΤΕΜΠΕΛΗΣ[/SPOILER]

απλα επειδη δεν το χω ψαξει το θεμα οσοι ξερετε πειτε.

Kι εμένα δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου, παρότι η ιστορία τους είναι πασίγνωστη σε όποιον ασχολείται. Δείτε την ταινία, όπως θα κάνω κι εγώ, αλλά περισσότερο νόημα έχει η ιστορία τους. Αυτήν ψάξτε. Όλα ήταν στημένα, οι κατηγορίες, η δίκη και η καταδίκη τους, γιατί κάθε οργανωμένος εργάτης, είτε αναρχικός σαν κι αυτούς, είτε κομμουνιστής, ήταν κόκκινος άρα και επικίνδυνος για τους αμερικάνους καπιταλιστές. Και αποτέλεσαν έγκλημα κατά των ριζοσπαστών όλου του τότε και μετέπειτα κόσμου.

Ψηθείτε για ένα θρεντ για όλες τις επαναστατικές ταινίες γιατί προβλέπω πως αυτό το θρεντ θα το φάει η μαρμάγκα.

Εσύ και Γράκχος να δείτε το Land and Freedom, νομίζω σας ταιριάζει περισσότερο :wink:

προφανώς και όλοι όσοι θέλετε ν’ασχοληθείτε το βλέπετε, μην μας κατηγορήσουν οτι δεν εχουμε κοινωνικη απεύθυνση!

Πουλάκι μου αυτό έλειπε να μην είχαμε δει το Γη και ελευθερία. Και φυσικά δηλώνω απερίφραστα πως μου αρέσει αρκετά, παρά τις όποιες διαφωνίες μου με τη θεώρηση του Λόουτς, των τροτσκιστών και των αναρχικών.

Μην προχωρήσετε βέβαια στον άνεμο που χορεύει το κριθάρι, γιατί που να μετακομίζεις από εξάρχεια περισσό? :stuck_out_tongue:

χμ το Hunger του ΜcQueen Μου ρχεται στο μυαλο και το petit soldat του godard
http://cine.gr/film.asp?id=705695&page=4

Aνοίξτε το thread που λέει ο Red Rum να τα πουμε εκεί…

καταπληκτικη ταινια,την ειδα προσφατα.και μια αλλα ακομα που με συγκινησε το salvador

Μεγαλη ταινια!Και μονο που παιζει ο αγαπημενος μου Gian Maria Volonte ειναι λογος να δει κανεις την ταινια.Επισης να γινει αναφορα στην εκπληκτικη μουσικη του Morricone και στα δυο φανταστικα τραγουδια που ερμηνευει η μεγαλη Joan Baez,τα ‘‘Ηere’s To You’’ και ‘‘The Ballad Of Sacco And Vanzetti’’.

Κι εγώ την είδα… Εξαιρετική!

Την έχω δει μόνο καμιά δεκαριά φορές. :stuck_out_tongue:

Εντάξει το ατού αυτής της ταινίας είναι η άκρως ρεαλιστική απεικόνιση του Ισπανικού Εμφυλίου. Ακόμα και ιδέα να μην έχει κανένας από τα γεγονότα της εποχής, η ταινία είναι ικανή να τον κάνει να λέει με σφιγμένη γροθιά “φέρτε μου φασίστες να γαμήσω”. Τώρα εντάξει, σχετικά με την παρουσίαση της κατάστασης εντός του Δημοκρατικού Στρατοπέδου αντιστρέφει την πραγματικότητα, αλλά ΟΚ ούτε ο πρώτος ήταν ο Λόουτς ούτε ο τελευταίος.

Εδώ πάλι ο Λόουτς έκανε τεράστια βήματα μπροστά σε επίπεδο περιεχομένου και πολιτικής αντίληψης. Η εν λόγω ταινία απλά ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ για το τί παίχτηκε στη λατρεμένη αυτή χώρα τότε στη δεκαετία του '20.

Γενικά το θέμα αυτό έχει κυριολεκτικά πολύ ψωμί. Θα μπορούσε να γίνει κουβέντα που να πιάνει από τον Άνεμο μέχρι το Μάικλ Κόλλινς και τη Ματωμένη Κυριακή.

Τελικά να το κάνουμε εκείνο το τόπικ για τις πολιτικές ταινίες;