Saint Vitus

27 Απρίλη λοιπόν θα είναι η μέρα της κρίσης.
Πάρτε και εξωφυλλάρα :

[B]“Lillie:F-65” [/B]

  1. Let Them Fall
  2. The Bleeding Ground
  3. Vertigo
  4. Blessed Night
  5. The Waste Of Time
  6. Dependence
  7. Withdrawal

Ευκαιρίας δοθείσης τσιμπήστε κι ένα αστείο βιντεάκι με τον Wino να μιλάει για ποτά -->

[I]http://www.youtube.com/watch?v=7GQ0XHXzJf0[/I]

Απίστευτο που με πρόλαβες για λίγο!!!

Το ίδιο ποστάρισμα ακριβώς!!!

Πάμε γερά ρε μπαντάρα!

Ελπιζω σε εναν απο τους δισκους της χρονιας.

γαμει το εξωφυλλο

Κοίταζα το tracklisting του album στην εγκυκλοπαίδεια και θα είναι διάρκειας σχεδόν 35 λεπτών, με τα “Vertigo” και “Withdrawal” να είναι instrumental… :confused:
Ψευταρά Chandler ! —> [I]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=xHnmj3APsXM#t=311s[/I]

2ο ψιλοξενέρωμα: Κάνανε λέει [I]videoclip[/I] για το τραγούδι ‘Let Them Fall’.

Σε άλλα νέα, ο Wino έχει πάρει φωτιά. Τί Scott Kelly, τί Conny Ochs…
Εκτός όμως από το “Heavy Kingdom” που υποτίθεται πως έχει κυκλοφορήσει όπως είχα γράψει και πιο πάνω, είδα ότι υπάρχει κι άλλο ένα album-άκι από τη συνεργασία του με τον Conny Ochs.
“Labour Of Love” λέγεται και διαβάζουμε λεπτομέρειες/προπαραγγέλνουμε [B]εδώ[/B].
Βλέπω περιορισμένες κόπιες, special πακετάκι με τα δύο cd’s και μου τρέχουν τα σάλια…

γιατί ψιλοξενέρωμα ότι γύρισαν βίντεο-κλιπ?:-k
εδω γυριζει ο κάθε πικραμένος γιατί όχι και οι θεούληδες?
ούτε το πρώτο τους είναι έτσι και αλλιώς

Καινούριο κομμάτι: [U][I]Let Them Fall[/I][/U]. Ωραία πράματα, περιμένουμε και καλύτερα.
Θα έχει pre-listening session για το καινούριο Saint Vitus στο Roadburn το Σάββατο το μεσημέρι, θα μαζέψει όλο το φεστιβάλ, πλάκα θα έχει, αλλά είναι 35 λεπτά οπότε όντως τόσο θα είναι και ο δίσκος. Ωραίος ο Chandler κατά τ’ άλλα.

Σε άλλα νέα (και μέχρι να αποφασίσει ο μπρεινντεντ να το κάνει το θρεντ) το “Heavy Kingdom” κυκλοφόρησε και είναι απλά εξαιρετικό. Διαφορετικό από το Adrift, ίσως πιο δυναμικό και πιο εξωστρεφές, άλλωστε μιλάμε για δυο κιθάρες και δύο τραγουδιάρηδες όποτε αλλάζουν οι συνθήκες, αλλά εξίσου ‘προσωπικό’ και αντρίκιο.

Δυο κομματάρες, έτσι για τη γεύση:
[I][U]Vultures By The Vines[/U][/I]
[I][U]Dust[/U][/I]

Αν και μάλλον θα τους δω άλλες δυο φορές μέσα στον Απρίλη πήγα στο λάιβ τους χθες και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Η ενέργεια που βγάζουν στη σκήνη μόνο με τις ακουστικές (και μια μικρή μπότα που βαρούσε ο Ochs) είναι αδιανόητη, οι φωνές τους είναι πολύ ταιριαστές και είναι τόσο δεμένοι που ακούγονται σαν μια κιθάρα, ενώ γενικά το φιλινγκ ήταν απίστευτο με τους Γερμανούς να ουρλιάζουν και για τρίτο ενκόρ.
Παίξανε σχεδόν όλο το δίσκο, το Isolation από το “Labour of Love”, το Angels and Demons του Οchs, 4 κομμάτια από το Adrift (τα τρία πρώτα και το Old and Alone το οποίο ξεσκίσανε στο τζαμινγκ), το Manifesto από το σπλιτ με Κελι (Ο Wino το προλόγισε ως “Protest Song”), ίσως και καμιά διασκευή που το συνηθίζουν. Είναι δικά μας παιδιά σας λέω.

Όποιος φέρνει του Saint Vitus Ελλάδα (αλήθεια, γιατί δεν είναι η S.L.A.M.:wink: ας κάνει τον κόπο να φέρει και το ντουέτο, αξίζει.

γι’αυτό —> [I]http://youtu.be/fnsjhcVHZg0[/I]

Δεν μου ταιριάζει το βιντεοκλίπ σαν φιλοσοφία, όπως έχω εγώ στο μυαλό μου τους Saint Vitus μου, πόσο μάλλον το συγκεκριμένο. Βλακείες της Season of Mist υποθέτω…
Πάντως ρε γαμώτο, τριγυρνάει ένα διαβολάκι στο μυαλό μου και μου ψιθυρίζει πως το album θα είναι απλά συμπαθητικό. Δεν θέλω να το πιστέψω.

Σε άλλα νέα, θα δω τί μπορώ να κάνω για το Wino thread…

Πάντως, διαβάζω συνεχώς θετικά σχόλια για το Heavy Kingdom (και ο δόκτωρ τα είπε όμορφα [I]εδώ[/I]) μα ακόμη να το πετύχω κάπου στα ιντερνέτς και μου τη σπάει…
Πρέπει να πάρω τη limited θήκη πούρων με Heavy Kingdom και Labour Of Love μαζί μού φαίνεται αλλά είναι ακριβούτσικη…

[SPOILER]edit: το βρήκα !! :vibrate::bounce:[/SPOILER]

Πω, νόμιζα ήμουν ο μόνος. Μακάρι να διαψευσθούμε.

The Bleeding Ground, από το νέο.

Μαλλον δεν εχει παρει χαμπαρι κανενας οτι ληκαρε… με την πρωτη ακροαση συμπαθητικο… κλασικο οσο δεν παει… μεγαλο μειον απ’ οτι φαινεται, η συνθετικη αποχη του Wino.

Δυστυχώς νομίζω επαληθευτήκαμε. Το άκουσα μόνο 2μιση φορές αλλά δεε…Απλά συμπαθητικό όπως λέει και ο Moon

Και εγώ μετριότατο το βρήκα το άλμπουμ. Είχε λίγα καλά riffs αλλά μέχρι εκεί.

Ναι και δεν ήθελα να το προδόσω αλλά μιας και τα γράψατε ας ψιλοκράξω κι εγώ :slight_smile:

Για όσους δεν έχουν ακούσει νότα από Saint Vitus, το νέο άλμπουμ θα μπορούσε να τους δώσει μια εικόνα για τον ήχο του συγκροτήματος (όχι την πιο αντιπροσωπευτική βέβαια).
Για όσους πονάμε το συγκρότημα, το Lillie F65 δε νομίζω ότι είχε κάτι ιδιαίτερο να μας πει.
Βασικά φαινόταν το πράμα ακόμα και πριν το ακούσουμε ολόκληρο.
Το Blessed Night είναι κανας χρόνος που το παίζανε στα live. Τα είχαμε πει, ένα τυπικό, απλό τραγουδάκι.
Το Let Them Fall το ακούσαμε πιο πρόσφατα και είδαμε και το (imho κακό) βίντεοκλιπ. Ούτε κι αυτό άφηνε πολλές υποσχέσεις.
Βγάλε και τα 2 instrumental που πραγματικά δεν βρίσκω λόγο για τον οποίο να τα βάλανε, εκτός από το να “κερδίσουν” χρόνο.
Το Withdrawal που κλείνει το δίσκο με τον γνώριμο, παιδικό κιθαριστικό αχταρμά του Chandler (που σαι ρε Wino να του δείξεις να παίζει λίγο κιθάρα ;p) και το Vertigo που είναι σαφώς ανώτερο, δεν φωνάζει “filler” τόσο πολύ και είναι πιθανότατα το κομμάτι του Wino (αν κρίνουμε και από τα λόγια του eNick σε παλιότερο ποστ).

Ουσιαστικά λοιπόν τρία τραγούδια περιμέναμε να ακούσουμε. Καλώς το EP με άλλα λόγια…
To Bleeding Ground που ποσταρίστηκε και πιο πάνω με έκανε να μειδιάσω ελαφρώς ακούγοντας τον γνώριμο ήχο της κιθάρας του Chandler. Ίσως το πιο στιβαρό κομμάτι του δίσκου, με αρχή και τέλος.
Το Waste of Time απλά συμπαθητικό. Το Dependance κάπου πήγε να ξεφύγει από τα τετριμμένα και έδινε ελπίδες αλλά στη συνέχεια τα ψιλοχάλασε. Ξεκίνησε πολύ γοητευτικά αλλά το κούρασε στο τέλος με την παπαρολογία της κιθάρας και η τελική εικόνα ήταν κάπως θολή.

Εν κατακλείδι, για 17 χρόνια αναμονής θα μπορούσαν να τα είχαν πάει πολλλυυυύ καλύτερα.
Σα να ήταν πολύ “στο πόδι” ο δίσκος, χωρίς να έχουν γράψει αξιόλογο υλικό είπαν “άντε ας μαζέψουμε λίγο από δω, λίγο από κει και ας δώσουμε επιτέλους ένα δίσκο στους φανς να σταματήσουν να μας πρήζουν”. Αυτή την εντύπωση μου έδωσε, της προχειρότητας.
Και ναι, το γεγονός ότι ο Wino δε συνέβαλε και πολύ στο γράψιμο ακούγεται στις ανέμπνευστες συνθέσεις του (χρόνια ακαμάτη συνθετικά) Chandler.
Ας μην πω και για την αισθητή απουσία των drums του μακαρίτη Armando Acosta.
Ο νέος πρέπει να τη δει λίγο less is more. Κωδικός OM θυμίζει η δουλειά κι εδώ…

Lulu, Lillie μπερδεύτηκα λίγο ;p

Ο Chandler σε μία μικρή συνομιλία που είχα μαζί του μετά το προπέρσινο live, έχει πει ότι δεν του αρέσει να υπάρχουν πολλές κιθάρες στα κομμάτια και ίσως γι 'αυτό μετά το τρομερό και αγαπημένο μου Mournful Cries, τα τραγούδια ήταν απλά ως προς την σύνθεση αλλά εξίσου εμπνευσμένα στα μετέπειτα άλμπουμ. Είναι κρίμα όμως μετά από τόσα χρόνια να βγαίνει ένα άλμπουμ που προσωπικά το θεωρώ κατώτερο και του C.O.D.
Και αν δεν τραγουδούσε ο Wino, ίσως να μιλούσαμε τώρα και για μεγάλη πατάτα… Δεν ξέρω, απογοητεύτηκα αρκετά. Δεν είναι κακό άλμπουμ, είναι όμως μέτριο με συνθέσεις που δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο να σου πουν… Και ναι, κρίμα που δεν συμμετέχει ο Acosta, ούτως ή αλλως δηλαδή, μόνο και μόνο για τα χτυπήματά του στο ταμπούρο και τα τομ, θα έπαιρνε ένα συν ο δίσκος…

[SPOILER]Μια χαρά δίσκαρος είναι το C.O.D. , σίγουρα καλύτερο από το Die Healing[/SPOILER]

μαλιστα…
το c.o.d. ανωτερο του die healing
και o wino να δειξει στον chandler ριφς :-k

εγω το μονο αρνητικο που βρισκω ειναι τα 2 instrumental
η μικρη διαρκεια που τονιστηκε απο καποιους,μονο σαν συν το βλεπω

ελεος με τους εβδομηνταλεπτους δισκουε που στο τεταρτο στραβωνει
η μασελα απο το χασμουρητο