Salò, or the 120 Days of Sodom

Και παλι, μου ξενιζαν. Δεν ηταν τρου :Ρ Αρκουσαν αλλα, οπως οι φατσες τους (:p), το εντονο βαψιμο των γυναικων (ξερω, π00τανες) και το “κομψο” ντυσιμο τους.

δεν ξερω ποσοι το γνωριζουν

αλλα στην δανια
εχουνε στησει ενα real-life Salo
οπου γινεται μια “αναπαρασταση” , ενα ειδος διασκευης της ταινιας στην πραγματικοτητα

εδω το site
http://www.villa-salo.dk/

απο τι διαβασα
γινονται στην πραγματικοτητα
βιασμοι,βασανιστηρια και λοιπα σκηνικα που διαδραματιζονται στην ταινια
ακριβως μπροστα στο κοινο που εχει πληρωσει να επισκεφθει την βιλα

υποθετω οτι ολοι οι “πρωταγωνιστες” ειναι κατι αναλογο σε πορνοσταρς,performers torture show κλπ κλπ σε μια πιο amateur φαση
ντυμενη υπο το concept του salo
που οσο προετοιμασμενος και να σαι
το να τα βλεπεις μπροστα σου σαν να σαι σε θεατρικη παρασταση
ειναι σιγουρα σοκαριστικο

τωρα λοιπον μπορουμε να λεμε πλεον
ειναι τρελοι και αυτοι οι δανοι!!!

με τιμαει που τοχα δωσει σε φιλο για τσοντα; :expressionless:

Δεδομένου του ότι το “Απαγορευμένο” της Τζούλιας Αλεξανδράτου επαναπροσδιόρισε το περιεχόμενο της λέξης πορνό, ενδεχομένως και ναι.:p:p

Αν ο φίλος ερεθίστηκε βλέποντας το τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα…

Εντάξει, συγκλονιστική ταινία. Και δεν ξέρω πώς ακριβώς ορίζετε(αι) το ακραίο, αλλά είναι ακραία, από τις ελάχιστες ταινίες που πραγματικά ανακουφίστηκα όταν τελείωσε.
Πέραν του (υπέροχου) αισθητικού μέρους ωστόσο, δεν νομίζω πως μπορεί να κρίνει κανείς την ταινία χωρίς να γνωρίζει το κείμενο του Sade και τη φιλοσοφία που κρύβεται πίσω του (παραδέχομαι μετά από χρόνια ότι θα πρέπει να υπάρχει όντως μία φιλοσοφία, άλλο που δεν τη βρίσκω…). Το να αντιμετωπίσει κανείς το έργο αποκλειστικά ως μία ταινία ενάντια στο φασισμό είναι κάπως επιφανειακό. Αφορά περισσότερο μία σπουδή πάνω σε έννοιες όπως ηθική, εξουσία, βία κλπ. Η συγκεκριμένη εποχή πιστεύω επιλέχθηκε από τον Παζολίνι μάλλον ως πλαίσιο αναφοράς για ένα θεατή του 20ου αιώνα.

Τη σκηνή με τα ξυράφια μέσα στο ψωμί τη θυμάμαι τόσο καθαρά. Μα τόσο καθαρά. Ως ένα από τα χειρότερα πράγματα που έχω δει ποτέ μου.

ας μη μιλήσουμε για τη σκηνή με τους αναπτήρες καλύτερα…

Προσυπογράφω μέχρι τελείας την άποψή σου για την ταινία. Με διευκόλυνες!:stuck_out_tongue:
Cheers!:slight_smile:

Όντως… Ταινια που δεν θες να δεις δευτερη φορά…

+1 στον Almighty C που τονίζει ότι δεν είναι μόνο το αντιφασιστικό. Κι εγώ όταν την είδα το πρώτο που πράγμα που σκέφτηκα σαν μήνυμα ήταν το τι είναι ικανός να κάνει ο άνθρωπος όταν έχει απόλυτη εξουσία. Το τι μπορεί να βγάλει. Πράγματα που δεν μπορεί κάποιος να τα διανοηθεί.