Salò, or the 120 Days of Sodom

Ποιά η γνώμη σας για την ταινία?

η χειροτερη… την ειδα πριν 6-7 χρονια οταν αρχισα να ψαχνομαι με κινηματογραφο.απο τις ταινιες στις οποιες η προκληση λειτουργει ως αυτοσκοπος.κ οσοι την εκθειαζουν το κανουν λογω παζολινι. δεν μπορω να ακουω για παραδειγμα πωσ ο παζολινι ηταν χρονια μπροστα καθως οι σκηνες “δειπνου” στην ουσια μιλανε για το fast food στην σημερινη κοινωνια…[-X

είναι όντως πολύαμφιλεγόμενη.

το μόνο σίγουρο: είναι ταινία για γερά στομάχια… (βλ. κοπροφαγία και άλλα πολλά)

Για τα σημερινά δεδομένα η ταινία δεν είναι τίποτα, απο άποψη απεικόνισης δυσάρεστων σκηνών. Ένα κλικ στο ίντερνετ αν κάνει κάποιος ή αν δει μια b-movie με σφαγές και αυτό είναι αρκετό.

Ωστόσο για την εποχή της είναι κατανοητό πως είχε σοκάρει. Και εδώ που τα λέμε, το θέμα δεν είναι οι τυχόν “ακραίες” σκηνές της (που όπως είπα βρίσκει κανείς πολυυυυ πιο ακραία πράγματα τώρα), αλλά ο τρόπος που απεικονίζονται. Δεν είναι “αηδιαστικό”. Είναι ενοχλητικό. Εν ολίγοις, η σκηνοθεσία του Παζολίνι και η εξέλιξη της είναι που κάνει την ταινία να σου αφήνει μια δυσάρεστη αίσθηση βλέποντας την.

Αυτό μου άφησε εμένα τουλάχιστον. Δεν μου προκάλεσε “αηδία”, απλά μια απροσδιόριστη “δυσάρεστη” αίσθηση, κυρίως στο τέλος. Για μένα τα τελευταία λεπτά της ταινίας είναι και τα χειρότερα. Με λίγες, κατάλληλα σκηνοθετημένες σκηνές θανάτων, σου μεταδίδεται πλήρως αυτή η αίσθηση.

Κατα τ’ άλλα, ο ίδιος ο Παζολίνι είχε αναφερθεί σε αυτά περί φαστ φουντ αν δεν κάνω λάθος. Όπως και για τα αντιφασιστικά μηνύματα της ταινίας. Υπάρχουν τρόποι και τρόποι να τα αποδώσει κανείς σε ένα φιλμ, ο Παζολίνι επέλεξε αυτόν τον τρόπο…

Συνοπτικά, ενδιαφέρουσα ταινία για να δει κανείς, αλλά σίγουρα όχι στις κορυφαίες του Παζολίνι. Επίσης, απο συζήτηση που είχε γίνει στο θρεντ με τα βιβλία, φαίνεται πως το βιβλίο στο οποίο και βασίστηκε η ταινία (του Μαρκήσιου Ντε Σαντ) είναι πολύ πιο ακραίο.

Σωστή η τελευταία παρατήρηση για τον Μαρκήσιο Ντε Σαντ.

Πάντως, επειδή είναι και παλαιότερη η ταινία εμένα με τρομάζει-αηδιάζει περισσότερο.
Είναι λες και είναι πραγματικό το όλο σκηνικό. Γενικώς οι παλαιότερες ταινίες δεν σου εκβιάζουν το φόβο. Με τέτοια υποβλητική σκηνοθεσία όμως από τον Παζολίνι, είναι αυτή η αίσθηση που σου αφήνουν.
Διάβασα στη wikipedia ότι είναι σύμφωνα με κάποιον οργανισμό κινηματογράφου στο Σικάγο, η 60η πιο τρομακτική ταινία, χωρίς να είναι horror movie η ίδια.

Δυνατη ταινια. Δεν μου αρεσαν οι διαλογοι τυπου “εμεις οι φασιστες ειμαστε ανωμαλοι, θελουμε το κακο να κυριαρχησει”. Τιποτα δεν γινεται στο ονομα του κακου, ολοι νομιζουν οτι ειναι γαματοι. Τελος παντων. Σιγουρα μ’ αρεσε ο τροπος που προσεγγισε αυτη τη μεριδα ανθρωπων. Κενοι και διαταραγμενοι, σιγουρα στο περναει αυτο. Εχω δει διαφορες ταινιες που τα βαζουν με τους φασιστες αλλα αυτη την θεωρω απο τις πιο ευστοχες γιατι θα την σκεφτεις αμεσως οταν γινει λογος για τετοιο θεμα. Αρα σ’ εχει πεισει.
btw θεωρω δυσκολο τον ιταλικο κινηματογραφο, δεν ξερω γιατι.

Ο καημένος ο Παζολίνι δολοφονήθηκε λίγες μέρες πριν την επίσημη πρεμιέρα της ταινίας. Η δολοφονία δεν έχει ακόμα εξιχνιασθεί.

τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια???
για τον αποπανω παει αυτο

η ταινια (καλη ή κακη) ειναι μοναδικη
δεν ειναι ταινια που εχει σκοπο να αφηγηθει μια ιστορια, να διασκεδασει ή να ψυχαγωγήσει

ειναι μια ταινια που εγινε απο εναν ανθρωπο ο οποιος εζησε το φασισμο/ναζισμο
και θελησε να καταθεσει την αποψη του πανω σε αυτον
σε εναν φασισμο που μεχρι και σημερα δεν εχει παψει να υφισταται
και γενικα στην δυναμη της εξουσιας πανω στον ανθρωπο

οσο αφορα την ταινια καλλιτεχνικα
προσωπικα πιστευω οτι εχει επηρρεασει σκηνοθετες οπως ο trier και ο hanneke

μπροστά απο την εποχή του? - ναι
όχι όμως πληρως συνειδητοποιημενα

Όντως για πολύ γερά στομάχια, αλλά για όποιον την αντέξει πιστεύω μια πολύ καλή ταινία:):!:

Φίλε μπορείς να βρεις και να ποστάρεις τη λίστα?

φίλε μπορείς να μη βαριέσαι?

με ένα σερτς 15 δευτερολέπτων στη wiki:
http://www.filmspotting.net/top100.htm

Μόνο που ήθελα συγκεκριμένα τη λίστα του γιατί έψαξα και βρήκα κάτι άκυρες.

Και αυτή μου κάνει ομως. θενκ γιου

είναι η λίστα του, jesus christ.

είπε ότι το διάβασε στη wiki. απλά γράφεις salo στο γκουγκλ, δεύτερο αποτέλεσμα είναι στη wiki, ψάχνεις ΛΙΓΟ και τελείωσες.

ωραία είσαι έξυπνος.

Εγράψα στο google 100 most horror movies και όχι σαλό. Τι θες να κάνω τώρα

να βγεις απ’το φόρουμ, θα ήταν σούπερ.

ΝΙΚΙΣΕΣ

το αυτό θα έλεγα κ για σένα, κ θα μπορούσα να το επιμεληθώ κ όλας… :wink:

ηρεμία πληζ 8)

Σοκαριστικό το ‘‘Salo’’. Από τις ταινίες που δεν μπορείς να ξεχάσεις.

Εγώ πάλι το βρήκα καλύτερο από την τριλογία (Δεκαήμερο, Κάντερμπερι, Νύχτες) πχ.
Συμφωνώ με signal_05 πάνω κάτω.

Nαι αλλά έτσι προσπαθεί να τους σατιρίσει βρε… :stuck_out_tongue: