Samael - Greece 2009

Βασικά άκου και τα επόμενα…είναι καλά.ειδικά το σολαρ σολ είναι δισκάρα imo

Εμείς κι ο κούκος θάμαστε, ε?

Οι Noctiferia απάλευτοι (τρελή βαρεμάρα), οι Keep Of Kalessin ευχάριστοι.

Edit: Άκουσα στο Myspace καινούριο κομμάτι από Samael και φέρνει σε εποχές Ceremony.

Χαχα, ακόμα στους 51 ειμαστε δηλαδη ε? πολύ low baugged παραγωγή μυρίζομαι πάντως και προβλέπω να γίνονται σκηνικά απείρου κάλους αλλα open air festival το 2004

Να οργανωθούμε σιγά σιγά?Ποιοι θα πάμε?

Ξέρουμε καθόλου setlist?

Αν κρίνω από το καινούριο κομμάτι που άκουσα και από δηλώσεις του Vorph, ο δίσκος θα κινείται στα παλιά μονοπάτια. Λές αυτό να σημαίνει περισσότερο Ceremony στο setlist?

ναι πες μου κι άλλα τέτοια και θα κατασκηνώσω έξω από απόψε…

Άν και μου φαίνονται λίγα τα κομμάτια, στο forum του site τους βρήκα αυτό:

      1. Bratislava (Svk)
  1. Intro / Black Trip

  2. Reign Of Light

  3. Baphomet’s Throne

  4. On The Rise

  5. Rebellion

  6. The Ones Who Came Before

  7. Rain

  8. Into The Pentagram

  9. Jupiterian Vibe

  10. Slavocracy

  11. My Saviour / Outro

καλως σας βρηκα ολους…
λοιπον το σετλιστ ,χωρις σειρα βεβαια, που επαιξαν στην Τουρκια προχθες…

Into the Pentagram- Black Trip- Baphomet’s THrone- Ceremony of Opposites (!) - Rebellion - Rain - Shining Kingdom - Jupiterian Vibe - The Ones Who Came Before - My Savior - Year Zero - Infra Galaxia - Reign of Light - Solar Soul - Valkyries’ New Ride - On the Rise - Slavocracy

θα γινει…ΧΑΜΟΣ!!!:smiley:

Γαμώ!

Αν και θα γούσταρα ένα Flagellation κι ένα The Cross αντί του Year Zero.

Σιγουρα ολοι εχουμε καποιο αγαπημενο…
ας πουμε εγω θα γουσταρα ενα To Our Martyrs… :metal:
Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι δεν παιζουν τιποτα απο Era One και απο Reign Of Light μονο το ομωνυμο…
αν και δεν ειναι ασχημα…δεν ειναι Samael…

Πωπω τι έχει να γίνει…

χθες ημουν στην συναυλια στην αποθηκη του μυλου,εχουμε και λεμε…
την συναυλια ανοιξαν οι σλοβενοι noctiferia που παιζουν μοντερνο death με core στοιχεια και παιξανε μια χαρουλα ι οτι πρεπει για να ανοιγει μια συναυλια.μετα ακολουθησαν οι keep of kallesin (o λογος που πηγα και στην συναυλια…)που σπειρανε.τρομερη φωνη,και ανελεητο κοπανημα,παρ ολο που παιξανε μονο απο το τελευταιο και απο το armada…anyway.απο τα σχολια που ακουσα ο περισσοτεροι μεινανε αφωνοι.καμια ωρα παιξανε περιπου…και στο τελος ειχαμε τους samael.την προηγουμενη φορα που τους ειχα δει με ειχανε απογοητευσει και την ειχα κανει (μαζι με την μιση υδρογειο…)αλλα αυτη την φορα ηταν μια χαρα.παιξανε και απο τους πρωτους δισκους πολλα κομματια ακομη και απο το worship him!!!οποτε δεν ειχε πολλα μπιμπλικια.γενικα γαμω τις συναυλιες σαν συνολο.απο κοσμο κανα 200 ατομα υπολογιζω…και ξυλο μηδεν μπροστα…

Αυτο το οποιο συμβαινει με τον Ελληνα πραγματικα ειναι κατι το απιστευτο.Απο τη μια ειναι με τη μονιμη μιζερια-γκρινια οτι δεν ερχονται συγκροτηματα δεν κανουν εκεινο δεν κανουν το αλλο, και οταν ερχονται απλα κοιταμε με απαθεια.Καπως ετσι ηταν σημερα.Εβλεπες ατομα μαυροντυμενα με blacko μπλουζες ντυμενα απο πανω μεχρι κατω με μαυρα,κανονικος μεταλλας δλδ να κοιτα με μια απαθεια λες και εβελεπε Σπανουδακη.Δε λεω δεν ειναι η συναυλια ενα μονιμο Headbanging αλλα κατσε ρε.Ολοκληροι Samael ερχονται. S A M A E L.Δηλαδη τι αλλο θες ρε Ελληνα.Αυτο που αντικρισα σημερα ηταν πολυ λυπητερο για ενα συγκροτημα με τεραστια ιστορια που δεν χρειαζεται να αναφερω,αυτοι που την ξερουν καταλαβαινουν τι εννοω, οι υπολοιποι ας ακουσουν το δισκο - υμνο ‘Ceremony of Opposites’ και θα καταλαβουν.Μεχρι και o Vorph αρχισε να μας παιρνει στο ψιλο.Το κακο ειναι πως κατι τετοιο το εχω ξαναδει,Ancient - Hypocrisy,οσοι ηταν καταλαβαν.Προσελευση κοσμου ανυπαρκτη.Μου φαινεται αδιανοητο να εισαι καγκελο και απλα να κοιτας.Τωρα θα μου πειτε ‘ρε φιλε πλακα μας κανεις, οποιος ειναι καγκελο πρεπει να του φυγει και ο λαιμος???’ Οχι απλα καποτε οταν περιμεναμε ενα μεγαλο συγκροτημα ηταν αλλιως, τωρα μαλλον μπουχτησαμε.Στα της συναυλιας τωρα οι Noctiferia πολυ καλοι,οι Keep Of Kalessin εξαιρετικοι και για τους Samael μονο παραπονο,χαμηλος ηχος,μικρο set-list.Θυμαμαι τον ηχο στο Gagarin που ηταν λες και σε χτυπουσε ωστικο κυμα!Απιστευτος!

Προς τους admin.Αν θεωρειται το κειμενο καπως παρακαλω διαγραψτε το.
Μπορει να ειναι το πρωτο μου post αλλα πιστεψτε με, ειμαι 2 δεκαετιες στο χωρο του metal και πιστευω οτι εχω το δικαιωμα κριτικης.

Ευχαριστω! Raise the horns!

O Satyros εχει απολυτο δικιο…πλεον εχουμε κηδειες αντι για συναυλιες…με το ζορι 100 ατομα στους SAMAEL…τι αλλο θα δουμε…[-X

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα όσο αναφορά την προσέλευση του κόσμου και θα προσθέσω ότι είναι κατάντια για μια μπάντα σαν τους SAMAEL να εμφανίζονται στον πλέον ακατάλληλο συναυλιακό χώρο της Αθήνας (Texas Necropolis) μπροστά σε 150 ‘χλιαρούς’ θεατές. Και μη βγει κανένας να πει ότι μετά το Eternal ξεπουλήθηκαν, γιατί θα επιβεβαιώσει την ασχετοσύνη του με την μουσική. Ειδικότερα για το Texas Necropolis θέλω να πω ότι δε περίμενα κάτι καλύτερο έχοντας κατά νου τις δυνατότητες του χώρου από τις εποχές Underworld. Από την άλλη όμως είναι φυσικό επόμενο ο διοργανωτής να επιλέγει τέτοια μέρη από τη στιγμή που ξέρει ότι η προσέλευση θα είναι μικρή. Ευτυχώς δηλαδή, στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί δε θα άντεχα να ξαναδώ το Gagarin στα περσινά χάλια όταν μετά τους TRANQUILITY οι πιτσιρικάδες φεύγοντας ρωτούσαν με απορία: ‘ τι παίζουν αυτοί οι SAMAEL? Είναι καλοί?’………

Αρκετά καλή η συναυλία, οι πρώτοι επαιξαν με πάθος κ ήταν πολυ δεμένοι, οι Keep of Kalessin απλά έσπειραν με χάλια ήχο, κ για Samael έκατσα για τα πρώτα τραγούδια κ μετα αποχώρησα.
Αρνητικά το ψόφιο κοινό - που νομίζω πλέον οτι έχει βαρεθεί lives- και οι ηλίθιοι φωτογράφοι που έμπαιναν στο pit για να βγάλουν καλύτερες φωτογραφίες κ έτσι χανώταν η μαγεία του live…

οπως πληροφορηθηκα στο live κοπηκαν 135 εισητηρια…καθε χρονο και χειροτερα…

με πυρετό…
με μαλακία στην είσοδο…(δε μας άφηναν να μπούμε γιατί τα εισητίρια που είχα πάρει απ’ το monsterville δεν είχαν σφραγίδα από πίσω και αναγκαστήκαμε και τα πληρώσαμε ξανά!!!αύριο θα έχει γλέντια στο monsterville!!! 8) )
με ψόφιο κοινό… (εγώ είπαμε,είχα πυρετό γι’ αυτό είχα αράξει στο πλαϊ :stuck_out_tongue: )
με μέτριο ήχο…συγκρίσεις με τον περσινό στο gagarin απλά δεν γίνονται…
με μικρή διάρκεια…μόλις μια ώρα και πέντε λεπτά…

με τόσα κι άλλα τόσα αρνητικά…

ήταν γαμάτοι!!!έφυγα ικανοποιημένος που τους ξαναείδα!!!
πάντα τέτοια!!!

INTO THE PENTAGRAM PEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!

Οι Noctiferia καλοι για να περναει η ωρα, απο τις μπαντες που ξερεις οτι δεν προκειται ποτε να κανουν τιποτα και απλα ζουν το εφημερο ροκσταριλικι.
Keep Of Kalessin. Dimmu Borgir Γ’ Εθνικης, καποιες σκορπιες καλες φρασεις, μεχρι εκει.
Οι Samael μια χαρα, πιστευω σε γενικες γραμμες ικανοποιησαν.
Ο ηχος πολυ μετριος σε ολες τις μπαντες.

Θυματε κανενας το σετλιστ??