Saturnus

Σε αυτο το θρεντ θα λεμε ποσο γαματοι ειναι οι Saturnus.Αρνητικές γνωμες θα θεωρούνται οφφ τοπικ και θα διαγράφονται.:slight_smile:

Τρια αλμπουμ

* Paradise Belongs to You (1996)
* Martyre (2000)
* Veronika Decides to Die (2006)

και ενα ΕΠ

For the Loveless Lonely Nights (1998 )

Φοβερη φωνη ο τυπος, και στα μπρουταλ και στα καθαρα.Πιο πολυ ‘απαγγείλει’ παρα τραγουδαει, πραγμα που τους προσδίδει μια διαφορετικότητα η κατι τετοιο τελος παντων.
Μελαγχολικοτατες μελωδιες, ειτε πρόκειται για πιανο, ειτε για ακουστικη ή ηλεκτρικη κιθαρα.

Αγαπημενος δισκος το Βερονικα, χωρις βεβαια τα υπολοιπα να πηγαινουν πισω.

Εχω ακουσει μονο το Paradise,απο το οποιο το ομωνυμο κομματι ειναι λατρεια,τα υπολοιπα ειτε τα θεωρω απλως καλα ή δεν μου χουν κανει ιδιαιτερη αισθηση.

Ε, ρε, Christ Goodbye λεμε. Δοκιμασε τη live εκτελεση που εχουν στο EP.

Αγαπημενο album = Martyr. Οσον αφορα τη μπαντα γενικα, αξιζει να βρισκονται στο ιδιο πανθεον με δυναμεις τυπου Paradise Lost, Anathema, My Dying Bride. Ελα ομως που δεν.

Ειμαι βρωμοfanboys επειδη τη πρωτη φορα εχασα τους Cephalic Carnage για παρτη τους. Περιοδεια Anomalies το φελεκι μου μεσα. Αλλα τι να γινει.

Πολύ ωραία μπάντα, και μια περίοδο μάλιστα είχα φάει τρελό κόλλημα. Το ep είναι κορυφαίο, το πήρα σε cd πριν απο κάτι χρόνια μετά απο πολύ ψάξιμο ! 8O Ωραίες μελωδικές doom καταστάσεις, με καθαρά και γκρόυλ φωνητικά εξ Δανίας.

ααα

εδω ειμαστε

πολυ μεγαλη αγαπη

και τα 3 αλμπουμ αξιολογουνται απο πολυ καλα και πανω

και το ep υπερανω κριτικης

το καλυτερο με αυτους ομως ειναι οτι εχουν προσωπικο ηχο και χαρακτηριστικη φωνη πραγμα που τους ξεχωριζει απο το σωρο

το πρωτο αλμπουμ ειναι καταπληκτικο
απο τα καλυτερα doom\death ντεμπουτα
με τον υμνο christ goodbye να καθισταται ως χιτ σε ενα τοσο δυσκολο ιδιωμα

το επομενο τους (και προσωπικα αγαπημενο μου) ειναι ΚΟΡΥΦΗ
λιγωτερο καφρικο απο το πρωτο
με περισσοτερη εμπνευση ομως
αποτελειται απο υμνους μοναχα

το ατμοσφερικο doom επος
Inflame Thy Heart
το καφρογκοθ χιτακι
Empty Handed
h υπερθεικη κιθαρα του
Noir
το ογκολιθικο ριφ του
A Poem (Written In Moonlight)
το αριστουργηματικο
Loss (In Memoriam)
ολα ειναι ενα και ενα

το τριτο μετα
αν και χωρις τον κιμ στην κιθαρα
καταφερνει και στεκεται επαξια στην ιστορια τους
λοξοκοιτωντας ολιγον και προς το ντεμπουτο
συνθετωντας και μια ακομη κομματαρα ονοματι Murky Waters

οσο για το EP δε
οτι και να πουμε ειναι λιγο

το all time classic Starres
το καταπληκτικο for your demons με το βιολι να ζωγραφιζει
η μαγευτικη εκτελεση του thou art free

γενικα βαζω τους saturnus μεσα στην δεκαδα των καλυτερων ατμοσφαιρικων σχηματων

Πολύ ωραία είναι και τα 4 cd τους αλλά μια μεγαλύτερη αδυναμία έχω στο Veronica Decides To Die που έχει τις κομματάρες All Alone και Pretend…ύμνοι και τα 2!
Παρόλα αυτά και το For the Loveless Lonely Nights είναι πολύ ωραίο…starres/for your demons και christ goodbye (live) είναι όλα τα λεφτά!
Τελικά αν αρχίσεις να τους ακούς δε σταματάς με τίποτα!:stuck_out_tongue:

Φοβερή μπάντα του συγκεκριμένου ήχου με ένα εκπληκτικό “Paradise Belongs To You” άλμπουμ και δύο πολύ καλά και μάλλον απλησίαστα από πολλές μπάντες. Σίγουρα οι Δανοί μαζί με τους Swallow The Sun [αλήθεια, υπάρχει τόπικ γι’αυτούς;;!!!] είναι από τις λίγες περιπτώσεις στον ατμοσφαιρικό doom/death ήχο που κατάφεραν να πλησιάσουν τους My Dying Bride και την σχολή των Academy Studios γενικά.

Και να μην υπαρχει, εχουν αναφερθει πολλακις στο αναλογο γκοθοντουμ θρεντ. Ωραια μπαντα, indeed. Θελω καποια στιγμη να τσεκαρω και το φετινο EP.

μένω σε αυτή την πρόταση…και σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά που μου τους ανέφερες!
σήμερα “κατέβηκαν” οι 3 δίσκοι…και τα λόγια είναι λίγα.Τα έχω ακούσει 3 φορές το καθένα και συνεχίζω,δεν μπορώ να εκφέρω πλήρη γνώμη ακόμα,αλλά ξεχωρίζω λίγο το τελευταίο album,και ειδικά το τραγούδι Pretend!
θεέ μου τι κομμάταρος είναι αυτός!:bow2:
οπότε σε λίγες μέρες που θα έχω ακούσει πολλές φορές θα πω συγκεκριμένα…
Επίσης μου θυμίζουν πάρα πολυ τους πρώτους 2 δίσκους των Anathema…αλλά πάρα πολύ.:slight_smile:


Now playing: Saturnus - Pretend
via FoxyTunes

να κάνω την ερώτηση.
για αυτούς που ξέρουν,έχει καουστεί τίποτα για καινούργιο album ή θα περιμένουμε πάλι κανά 6άρη χρόνια?:?


Now playing: Saturnus - The Fall Of Nakkiel (Nakkiel Has Fallen)
via FoxyTunes

συμφωνω απολυτα!Και να ευχαριστησω τον Μακιτοστουλη επειδη μεσω εκεινου τους εμαθα :smiley:

Σίγουρα δεν θα περμένουμε άλλα 7 χρόνια.Tα παιδιά ηχογραφούν εδώ+καιρό,άγνωστο όμως πότε θα κυκλοφορήσει.
Πάντως του χρόνου θα τους δούμε.:slight_smile:

8O Eννοείς live?

Οχι για καφε!

Ξερεις κατι συγκεκριμενο Saturnus?

Με το που βλέπω last post από Mac,είπα ο άτιμος κάτι θα ξέρει…Ωραία μετά από Amorphis, βλέπω και αυτό.νταξ που να κοιμηθώ τώρα.Σημασία έχει ότι θα έρθουν…

Όχι, απλά κανονίζουμε meeting και τους είπαμε να έρθουν να τα πούμε και να τα πιούμε.
Νεφέλη συγκεντρώθητι λίγο…


Now playing: Edguy - Lavatory Love Machine
via FoxyTunes

:lol: Συγνώμη ρε παιδιά!Ο ενθουσιασμός φταίει…
:oops:

Kάντε υπομονή μεχρι το φθινόπωρο που θα έχουμε νεότερα.

ΑΠΛΑ ΘΕΟΙ!! το EP For the loveless lonely nights ειναι αριστουργημα!! επισης και το αλμπουμ Martyre
εχουν γραψει τις ομορφοτερες μελωδιες και οι στιχοι ειναι καταπληκτικοι!

απλα ΘΕΟΙ!! Εχουν γραψει τις ομορφοτερες μελωδιες και οι στιχοι τους ειναι καταπληκτικοι!!! το EP ‘For the Loveless Lonely Nights’ ειναι απλα αριστουργημα! αλλα και το album ‘Martyre’

Υ.Γ. ουπς σορι κατα λαθος το γραψα 2 φορες!

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΕΛΩΝ!
Για διάφορους λόγους αποχώρησαν οι Anders Ro Nielsen, Tais Pedersen, Peter Poulsen and Nikolaj Borg.
Η μπάντα θα συνεχίσει κανονικά με νέο line up.