Satyricon - The Age Of Nero

Η νέα δισκάρα των Νορβηγών: The Age Of Nero

Διαβάστε εδώ την κριτική του Rocking:
http://www.rocking.gr/review2064.php

Βγήκε??? Για πάμε σιγά σιγά…

Απο τη στιγμή που μου αρεσε το Now Diabolical, που αντικειμενικα ειναι μετριο, φανταζομαι αυτο τι θα ειναι… Γαμω… Με Rebel Extravaganza και Volcano, νομιζω οτι οι Satyricon εισηγαγαν στο black metal στη νεα εποχη…Μαζι με thorns εννοειται… Κυνισμος, Ψυχροτητα, Ασχημια… Οτι ουσιαστικα αντιπροσωπευει και η περιοδος που διανυουμε…

O δίσκος κυκλοφορεί 3 Νοεμβρίου.

θα κυκλοφορησει και σε εκδοση διπλου cd με το ακολουθο tracklist :

Disk 1

  1. Commando
  2. The Wolfpack
  3. Black Crow On A Tombstone
  4. Die By My Hand
  5. My Skin Is Cold
  6. The Sign Of The Trident
  7. Last Man Standing
  8. Den Siste

Disc 2

  1. My Skin Is Cold (Η εκδοση του EP λογικα)
  2. Live Through Me (Previously Only Available On Ltd Edition Volcano Vinyl)
  3. Existential Fear-Questions (Previously Only Available On Ltd Edition Volcano Vinyl)
  4. Repined Bastard Nation (Live From Gjallarhorn)
  5. Mother North (Live From Gjallarhorn)
  6. The Pentagram Burns (Radio Edit)
  7. Last Man Standing (Guitar Wall Mix)
  8. De Siste (Analog Mix)
    Digitally Enhanced With The Videos For:
  9. K.I.N.G
  10. The Pentagram Burns

To Νow Diabolical το έκραξαν αρκετοί, εμένα πάντως μου άρεσε…

Οι Satyricon για μένα πέθαναν στο The Shadowthrone, χωρίς να λέω ότι δεν μου άρεσαν ορισμένα από τα Nemesis Divina και Rebel Extravaganza. Απλά, ότι βγήκε μετά τα προαναφερθέντα δεν διέθετε την μαγεία του νορβηγικού blackmetal.
Οκ, το σέβομαι, ήταν ώρα για αλλαγές. Προσωπικά, τα Volcano, Now, Diabolical τα σηχάθηκα. Αυτό δεν είναι bm, όσο και αν πατώντας στην φήμη των παλαιότερων χρόνων προσπαθούν να χτίσουν κάτι το οποίο δεν έχει καν σωστές βάσεις.
Το Age of Nero δεν γνωρίζω καθόλου πως θα είναι, μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Ελπίζω να τιμήσουν τα παντελόνια τους, να θυμηθούν από που ξεκίνησαν και να βγάλουν έναν δίσκο αντάξιο του μακρυμάλλι Satyr και του σκατόφατσα Frost.

Φανταζομαι τοτε και τη γνωμη σου για το νεο Darkthrone. Το ρομαντικό, majestic black metal των Satyricon, εχει πεθανει σαν ηχος εδω κ αρκετα χρονια, και καλα κανανε και αλλαξανε…

Δυστυχώς δεν έτυχε να ακούσω ούτε το Dark Thrones… . Κάποιοι φίλου μου, γνωρίζοντας ότι δεν μου άρεσε καθόλου το F.O.A.D. μου συνέστησαν να μην το ακούσω, αν και το χαρακτήρισαν σαφώς καλύτερο.
Και 'ντάξει, δεν είμαι αφοριστικός σε νέες οδούς που ακολουθούν τα δίαφορα συγκροτήματα, αλλα νομίζω το να μην μου αρέσει είναι φυσικό.
Και η τριπλέτα A Blaze in Northen Sky, Under a Funeral Moon, Transilvanian Hunger (λιγότερο το Panzerfaust) είναι απλά μοναδική.
Και όλα αυτά, αν και ο Fenriz μου άρεσε περισσότερο στο στυλ των Isengard.

Το εξώφυλλο είναι πιο-μπλακ-μέταλ-δε-γίνεται.

Για να δουμε τι εχουν να μας πουν οι Satyricon…

Μαδαραφακαρα!!

Οι μισοι Satyricon ειναι το Rebel Extravaganza. Ο απολυτα ψυχρος μπλακ μεταλ δισκος.

Το καινουργιο θα φανει… Το now diabolical παντως ηταν μετριος δισκος και αξιολογος. Τωρα γιατι καποιοι το θαψαν δε μπορω να καταλαβω (βλ μεταλ ψαμερ…)

Άμα έβαλαν χορηγό την Trident,φαντάσου τι θα είναι…

Τι να λέμε ρε Bacillus για ένα περιόδικο το οποίο έχει καταντήσει η φυλλάδα του κάθε άσχετου και αδαή περί μουσικής; Γλύφει επιμελώς τα περισσότερα συγκροτήματα στις συνεντεύξεις, θάβοντάς τα σε απλά reviews και συγκρήσεις.

Όσο για το Rebel Extravaganza, δεν λέω είναι συμπαθητικό album, αλλά αυτό το Satyricon feeling δεν μου βγαίνει, όσο παλαιότερα τουλάχιστον.

διέρευσε…

Εντύπωση μου κάνει που λέτε ότι είχανε θάψει το now diabolical… δεν το είχα αντιληφθεί. Εγω πάντως είχα να ασχοληθώ με Σατύρικον από τότε που γράφαμε κασσέτες σε οποιονδήποτε γνωστό που σου ζήταγε να ακούσει κάτι μπλακ (που ήταν της μοδός τότε), και του γράφαμε μέσα το In the Mist by the Hills που είχε κάνει πάταγο (μαζί με τα υπόλοιπα της εποχής). Αλλά από εκεί και μετά τους παράτησα, μεχρι να ακούσω το Now, Diabolical και γούσταρα αρκετα. Το νέο άλμπουμ θα το τσεκάρω οπωσδήποτε!

δεν ειχα δει οτι υπαρχει thread και εκανα ποστ αλου ο μ…ς:p μολις το ακουσα το ρημαδι και η γνωμη μου ειναι η εξης::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep: με λιγα λογια η μετριοτητα του now diabolical συνεχιζετε…

Satyricon - The age of

Το περίμενα ανυπόμονα μπορώ να πω και οι Satyricon με δικαίωσαν άλλη μια φορά.Μου αρέσουν απτην αρχή και δεν με ενοχλεί καθόλου η αλλαγή τους.Ίσως είναι και η καλύτερη μπάντα σε αυτό που κάνει.Για παράδειγμα η αλλαγή των Darkthrone με χαλασε περισσότερο,αν και με το καινούριο τους αλμπουμάκι μπορώ να πω ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.Άντε και ελπίζω να περάσουν κι απτα μέρη μας οι Satyricon…

O δίσκος είναι μεγάλο σκάλωμα…συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν με το Νοw, Diabolical. Πολύ groove-ατος ήχος και φοβερή παραγωγή. Τα κομμάτια είναι σχεδόν όλα πολύ καλά, στην αρχή δεν του έδωσα μεγάλη σημασία λόγο ελάχιστου ελέυθερου χρόνου, αλλά τώρα το λιώνω.