Είναι Αμερικανική προπαγάνδα το "Saving Private Ryan"?

Το διάβασα σε 1 κριτική και διαφωνώ 100%.

δεν ποστάρεις κ την κριτική όμως…?

Είναι από εφημερίδα κι έλεγε κάτι σε φάση “υπερεκτιμημένη αμερικανική προπαγάνδα”

σηκωνει αρκετη κουβεντα το θεμα

προκειται για το δευτερο Παγκοσμιο πολεμο
η γερμανια ηταν ο “κακος”.
ok οι αμερικανοι δεν ειχανε τις αγνες προθεσεις,αλλα παλευαν με το μερος των “καλων”

τωρα θα μου πεις οτι και οι γερμανοι στρατιωτες δεν ηταν ολοι κακοι
και οι περισσοτεροι προφανως πολεμησαν γιατι δεν ειχαν αλλη επιλογη και τα γνωστα

και οτι επισης οι αμερικανοι δεν ητανε ολοι “καλα” παιδια και υπερασπιστες των αξιων οπως παρουσιαζωνται στις περισσοτερες ταινιες

αλλα σκεψου το ενδεχομενο οτι μπαινει στην ψυχολογια των στρατιωτων οπου θες δεν θες θα δεις τον εχθρο σου σαν το απολυτο κακο.
kill or be killed.

βασικα εχω πολυ καιρο να τη δω
αλλα αν δεν απατωμαι υπηρχαν σκηνες που δειχνουν οτι και οι γερμανοι ητανε “ανθρωποι” και οτι οι αμερικανοι ητανε μαλακες

τεσπα οπως και να χει
ειναι μια ταινια πολεμου, βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα,σκηνοθετημενη απο εναν εβραιο!

και οσο αφορα τον καλλιτεχνικο τομεα η ταινια ειναι ΑΡΤΙΑ.
οπωτε δεν μπορω να πω οτι ειναι υπερεκτιμημενη

για την προπαγανδα οπως ειπα θελει συζητηση

δεν μα ρεσει το τοπικ.ουτε η πρωτη ουτε και η τελευταια ταινια που εξυπηρετει συμφεροντα ειναι…να παρεις την βοηθεια του κοινου

Νομιζω δεν θελει και πολυ κουβεντα. Τα ειπες απλα και κατανοητα. Τα οποια εγκληματα και βρωμιες των αμερικανων καλυπτονταν κατω απο το πεπλο της “βοηθειας”

ναι αλλα η ταινια σου παρουσιαζει μια συγκεκριμενη ιστορια που παιρνει μερος στον β παγκοσμιο πολεμο

περα απο το φιναλε που δεν θα το λεγα αμερικανικη προπαγανδα αλλα φιλοπατριωτικη

στην υπολοιπη ταινια δεν θυμαμαι να παρουσιαζεται η αμερικη ως ο προστατης του καλου και βοηθος των αδυνατων κλπ κλπ

Προσωπικά, αν και μου άρεσε πολύ η ταινία, πιστεύω ότι μπορεί κανείς να εντοπίσει πολλά στοιχεία προπαγάνδας η οποία βεβαια θα μπορούσε να συμβαίναι και ακούσια. Συγγνώμη, αλλα το να συγκινείται ένα επιτελείο αξιωματικών για μια μάνα που εχασε τους 2 γιους τοσο πολύ ώστε να διατάσουν ειδική αποστολή μου φαίνεται υπερβολικά αλτρουιστικό από μερους των Αμερικανών. Τώρα πάλι δεν ξερω, ίσως και οντως να ήταν στη λογική τους κάτι τέτοιο.:-k

νομιζω ειναι βασισμενο σε πραγματικα γεγονοτα
απο τι διαβασα πρεπει να υπαρχει και η επιστολη που στειλε στην μανα ο Λινκον.

τωρα γιατι το κανανε?
δεν ξερω ηταν ετσι θεσπισμενος καποιος νομος?ατυπος?
ανθρωπια καποιων στρατιωτικων?

Oxi, ειναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!

Oχι,ειναι μια ταινια με τρομερη σκηνοθεσια,απιστευτα ρεαλιστικη αλλα με το πιο ηλιθιο σεναριο εβερ,βασισμενο στην απλουστευμενη αμερικανικη κοσμοθεωρια ‘‘καλος εναντιον κακου και αυτο μονο’’…το στορυ που παταει μεν πανω η ταινια,οχι απλα ειναι αναληθοφανες,αλλα και πλεον χαζο(καμποσοι να σωσουν 1,επειδη εμεινε ορφανος…ο πρωτος ή ο τελευταιος ηταν…αμερικανικες οικογενειακες αξιες FTW Ομως)…πολεμος,οκ,κακοι γερμανοι,καλοι ολοι οι αλλοι,1 και 1 κανουν 2 κτλ κτλ…Λεπτη κοκκινη γραμμη καλυτερα,που ζωγραφιζει σε νοηματα και περιεχομενο…το εχω αγορασει κιολας το Ραηαν δλδ,αλλα μονο γτ μου αρεσει η σκηνοθεσια,που γ@μ@ει…κατα τα αλλα,αυτο,μια απλοικη κλασσικη αμερικανια…

κι όμως. Αν θυμάμαι σωστά, το στόρι είναι πραγματικό. Άλλο που στο τέλος το γυρίζει στις αμερικάνικες αξίες, αλλά όντως στάλθηκαν Αμερικανοί στρατιώτες για να σώσουν έναν απλό στρατιώτη για τους λόγους που λέει στη ταινία

το μονο κουφο ειναι οτι μια απλη διμοιρια περναει τη μιση γερμανια και εχουν 3-4 απωλιες που το πατε?

Αν έγινε έτσι, είναι όντως πολύ κουφό, γιατί δε μπορείς να πας στη Γερμανία, από τη Νορμανδία δίχως να περπατήσεις τη μισή Γαλλία :stuck_out_tongue:

Ντάξει την είδα πρόσφατα και τη γραμμή… Επίπεδα πάνω…