Saxon - Call To Arms [2011]

Όσοι θέλετε να ακούσετε τα καινούργια τραγούδια (αφού δεν έχει λικάρει προς το παρόν) και δεν τα έχετε ακούσει από διάφορες ραδιοφωνικές εκπομπές στο Νησί, μπορείτε να γίνετε μέλη στο επίσημο forum των Saxon και να απαντήσετε στο παρακάτω thread:

http://forum.saxon747.com/showthread.php?t=4520

θα σας στείλει ο αγαπητός admin Kai ένα password και όταν συμφωνηθεί η ώρα θα μπορείτε με αυτό και για μία ώρα να ακούσετε από ειδικό stream τα τραγούδια. Περισσότερες πληροφορίες στο link που σας έδωσα.

Εγώ πάντως που τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια μπορώ να πω πως ναι μεν μαμάνε άγρια - Saxon είναι - 2-3 ξεχωρίζουν αλλά τα υπόλοιπα κάπως μέτρια μου φάνηκαν. Βέβαια μια ακρόαση ήταν αυτή, θα δείξει. Από βαθμολογίες στα μέχρι τώρα reviews στο εξωτερικό παίζει στο 7-8/10.

Sorry για το double post… από τις πρώτες ακροάσεις μου αρέσει όλο και περισσότερο, τελικά τα 2-3 φαίνεται είναι αυτά που είναι ένα κλικ πιο κάτω :slight_smile:

…άντε μέχρι την Δευτέρα θά’χει κυκλοφορίσει, ελπίζω:roll: :slight_smile: :!:

Το ακουσα σημερα. Εχει την φαση του κ αυτο, ωραια κομματια, καλη ροη, και την τραγουδαρα το When Doomsday Comes.
Παρομοια η κατασταση με τα δυο-τρία προηγουμενα. Nothing more, nothing less. 8)

Edit: Και το Mists of Avalon γαμαει.

Λοιπόν να πω και εγώ τη γνώμη μου. Είμαι στην 8η ακρόαση. Πάρα πολύ καλός δίσκος, ξεπερνά το Labyrinth για εμένα, με πιο rock ‘n’ roll feeling.

[SPOILER]
[U]Call to arms:[/U] Φοβερό τραγούδι, πολύ συναισθηματικό. Το λάτρεψα από τότε που το άκουσα στη Θεσσαλονίκη.

[U]Surviving against the odds:[/U] Ωραίο, με καλό ρυθμό.

[U]When doomsday comes:[/U] Πάρα πολύ καλό, να μην είχε και αυτό το “κάτι μου θυμίζει” και θα ήταν τέλειο.

[U]Chasing the bullet:[/U] Άλλο ένα κλασικό saxon τραγούδι, με ωραία τσαχπινιά του biff στο ρεφρέν

[U]Hammer of the gods:[/U] Δεν χρειάζεται να πω κάτι, πιστεύω όλοι μας το αγαπάμε.
[U]
No rest for the wicked:[/U] Αυτό δεν ξέρω, από την αρχή δεν μου έκανε το κλικ. Όχι οτι είναι άσχημο.

[U]Ballad of the working man:[/U] Oldschoolιά, γαμάτα riffs, ωραίο ροκάρισμα, μου θύμισε παλιούς Saxon.

[U]Afterburner:[/U] Σε τραβάει από τα μαλλιά από την πρώτη νότα και δεν σε αφήνει μέχρι να τελειώσει. Για ξύλο.

[U]Back in '79:[/U] Κλασικούρα saxon, denim & leather εποχή, το λατρεύω και αυτό. Απορώ που σε αρκετούς εδώ μέσα δεν άρεσε :-/

[U]Mists of Avalon:[/U] Όσο δεν μου άρεσε αυτό το “μπαμ” με τη μελωδία στα πλήκτρα του Don στο when doomsday comes, τόσο τα λάτρεψα στο mists of avalon. Excalibur, βασιλείς, αγγλία…ε, δεν υπήρχε περίπτωση να μην είναι από τα γνωστά επικοειδή που χαρακτηρίζουν τους Saxon!

[U]Call to arms (orchestral version):[/U] Οι ορχηστρικές version δεν είναι από τα καλύτερα μου, αυτή μου άρεσε. Η ορχήστρα έχει τόση συμμετοχή όσο χρειάζεται χωρίς να πνίγει το τραγούδι και να με ξενερώνει. Πολύ πετυχημένο πιστεύω.
[/SPOILER]

Μέχρι στιγμής στα top μου έχω τα Mists of Avalon, Call to Arms, Afterburner και Back in '79. Είμαι ίσως ο τελευταίος που θα έβαζαν να γράψει κριτική για δίσκο των Saxon λόγω του fanboyσμού μου ( μέχρι και το Walking Through Tokyo μου αρέσει :lol: ) αλλά μιλώντας όσο πιο αντικειμενικά μπορώ, θεωρώ ότι ένα 8-8.5/10 το αξίζει. Περιμένω και πιο αντικειμενικές απόψεις από τους υπόλοιπους.

Μια χαρά δισκοπαρουσίαση έκανες

[SPOILER]…έτοιμος είσαι για Metal Hammer:p[/SPOILER]
…πάει για αγορά, μέσα στην επόμενη εβδομάδα
:):!:

[SPOILER]Όνειρο ζωής!!! :stuck_out_tongue: :p[/SPOILER]

Και ωραίο πακέτο η limited edition, με ωραία illustrations μέσα. Αν και δεν μου άρεσε το εξώφυλλο, το όλο σύνολο το ανεβάζει. Νοέμβριο λέει ξανακάνουν live στην Αγγλία :yahoo::yahoo::yahoo:

Νομιζω ο δισκος στεκεται σε αξιοπρεπη επιπεδο χωρις βεβαια να ειναι κατι σπουδαιο συνολικα, εχει τις καλες στιγμες του,εχει κ αδιαφορα κομματια,απο τους Saxon περιμενεις κατι στανταρ,κ αυτο το στανταρ το εδωσαν,υπαρχει μια 5αδα απο καλα κομματια.

Αυτα που ξεχωρισα, Hammer Of The Gods,Surviving Against The Odds,Mists Of Avalon,Call To Arms,Αfterburner.

Saxon=θεσμός

Το έχουν ακόμα και πραγματικά αν και το Call to Arms δεν το λες κορυφαίο δεν μπορείς να το αγνοήσεις.

Ακουω πολυ τον δισκο τελευταια και προκειται για πολυ δυνατη δισκαρα. Και τα 3 προηγουμενα ηταν φοβερα, αλλα σε αυτο υπαρχει, οπως πολυ σωστα ειχε πει και ο giannisTRD, ενα rock ‘n’ roll feeling και εχει τραγουδια που θα μπορουσαν να ειναι στους πρωτους τους δισκους. Ολα τα κομματια μου αρεσουν, αυτα που ξεχωριζω πιο πολυ ειναι το Hammer Of The Gods, το Back In '79, το Mists Of Avalon, το Afterburner και το Ballad Of The Working Man. Αλλα και τα αλλα 5 ειναι μια χαρα. Γενικα δισκος που ακουγεται νερακι και καθε φορα περνας καλα ακουγοντας τον. Προσωπικα τον θεωρω απο τους καλυτερους της χρονιας και δεν το περιμενα να μου αρεσει τοσο μα τοσο πολυ. Η φωνη του Biff σε εξαιρετικα επιπεδα κατι που διαπιστωσαμε και απο πρωτο χερι σε εκεινη την ονειρικη συναυλια τον Απριλιο και ολη η μπαντα σε καλη κατασταση, ωραια riff, μελωδιες, ομορφες συνθεσεις. Μπραβο ρε παικταραδες.

Όντως πολύ καλό, καλά riff, μπύρες και άγιος ο θεός!

…αγνό ατόφιο metal:):!: