Saxon

[B]Father told me stories many years ago
Stories of the rainbow, hidden deep beneath the snow
He searched through all his lifetime, but that was not to be
I’ll find the frozen rainbow and set the spirit free
[/B]

γαμω τα συμπαντα

Με τσακίζει αυτή η κομματάρα!

Bump για να ρωτήσω γνώμες για Power and the Glory.

Η γνωστή τριάδα πάντα εκθειάζεται, κάποιοι λατρεύουν και το ντεμπούτο, το Crusader αναφέρεται σαν έπος ή σαβούρα αφού αναγνωριστεί το απίστευτο ομώνυμο κομμάτι αναγκαστικά, το ίδιο και τα τρία επόμενα. Aπό 90s και μετά άλλοι γουστάρουν πολύ άλλοι λιγότερο. Για αυτό το ρημάδι το Power σπάνια ακούς γνώμες. Πείτε.

γιά κάποιο λόγο το έβρισκά πάντα λιγότερο “ενδιαφέρον” από τα wheels, denim και strong arm

παραγνωρισμένο αλλά δισκάρα, μπάσιμο με το ομώνυμο και κλείσιμο με the eagle has landed! ξεθάβω…

Είναι διαφορετικό, πιο soft, πιο mid-tempo από τα άλλα. Δε βγάζει τόση ενέργεια και είναι και πιο άνισο.
Aλλά wtf, έχει [B]Power & the Glory[/B]-maidenίζει κιόλα. Έχει Warrior. Έχει [B]Mida’s Touch[/B] που κόβω φλέβα. Και This Town Rocks, χορεύουμε.
Βέβαια νταξ, έχει και την κλεμμενιά του, Redline (κλικ), έχει και το απλό/τίποτα το ιδιαίτερο Watching the Sky και το πιο cheesy Nightmare-backing vocals στο ρεφραίν, η αρχή του κακού. :stuck_out_tongue:
Το νόημα είναι ότι ω ρε, έχει [B]Eagle Has Landed[/B]! Σχεδόν προγκ ξερωγω. Έπος.
Σα σύνολο ούτε αδιάφορο-μέτριο, αλλά ούτε και τέλειο. Στέκεται αξιοπρεπέστατα και περνάει υπερευχάριστα η ώρα.

σχεδον Victim of Changes:p

Να πω την αληθεια, το Ιγκλ ενω καταλαβαινω γιατι θεωρειται κλασσικ, δεν ηταν απ’τα πολυ αγαπημενα μου ποτε.Γενικα ο δισκος σιγουρα ο λιγοτερο καλος της περιοδου αλλα το ομωνυμο ειναι τοσο Χεβι Μεταλ που μετα απλα δυναμωνεις και πηγαινει νερακι απο κεκτημενη ταχυτητα.Βασικα και τον χειροτερο Σαξον να παρεις και να τον βαλεις τσιτα ενταση, γινεται κλασικ.Ειναι οι γαμημενοι Σαξον.

προσφατα ακουσα ολοι την δισκογραφια τους. γιατι οι saxon φιλε μεταλα ειναι το γκρουπ που γουσταρεις με τρελα και μπορει να μην το ξερεις. ειμαι καμμενος που θεωρω τους saxon μονο πισω απο maiden στο νησι?

συμφωνω με pumpkin απο πανω

Ξέρω γω…? Judas Priest?

Κατά τ’άλλα συμφωνώ πάνω κάτω με τα όσα είπατε οι προηγούμενοι για Power, λίγο κάτω από την ιερή τριάδα, κοντράρεται με τις καλύτερες τους δουλειές από 90s και δώθε (και κερδίζει άνετα την πλειοψηφία). Θα έπρεπε να έχουμε κι ένα πολ για το καλύτερο από τα 3…Τέσπα, το θέμα είναι το Power, το οποίο έχει δύο ανυπέρβλητα κομμάτια, 3-4 τουλάχιστον πολύ καλά, εντάξει έχει και Redline που είναι μέτριο έως κακό αλλά κλάιν, όλοι δικαιούνται κάποια ολισθήματα (από εδώ κι έπειτα έγιναν πολλά δυστυχώς).
Επίσης το ομώνυμο live είναι για πολύ χτύπημα.

Νομιζω οτι για τους περισσοτερους οι SAXON ειναι μεταξυ “Καλοί Ειναι” κ “Τους Λατρευω”.
Αφου η διαφορα των 2 επιλογων οπως διατυπωνονται ειναι Μεγαλη.

Παντως RESPECT σε οσους επιλεγουν “Αγαπημενο μου…”. Μαγκια τους κ καμαρι τους!

Εγω θα παρω το “…Λατρευω” κ σαν ελαχιστο ευχαριστω που μας τιμανε συνεχεια κ ερχονται.
Βασικα δεν περνανε απλα, δινουν κ το καλυτερο τους καθε φορα (αυτοι κ οι Heep ειναι)

Απ’ότι έχω καταλάβει, πρέπει να είμαι από τους λίγους που οι Saxon δε μου κάνουν για τόσο μεγάλη μπάντα όσο τη θεωρεί η πλειοψηφία!

δε ξέρω, ποτέ δε μου κάνανε “κούκου” εκτός από κάποια διάσπαρτα κομμάτια και κανένας δίσκος του δεν θεωρώ ότι είναι άψογος από την αρχή μέχρι το τέλος!

Πιπερι!

Φιλε Mariner70,

Αυτο ακριβως ειναι το επιχειρημα ολων οσων δεν τους προτιμουν. Ενας ολοκληρωτικα ή σχεδον ολοκ…αψογος δισκος.
Κοιτα αυτο ειναι αληθεια. ΑΛΛΑ Μηπως τα διασπαρτα καλα κομματια σε τοσους δισκους πλεον ειναι παρα πολλά?
Και πρεπει να τους δουμε αλλιως. Απο όσο τους εχω καταλαβει δεν ειναι/ηταν ποτε η μπαντα που θα κατσει στο
Studio να δει κ ξαναδει τα κομματια, να βγαλει οτι δεν της κανει κ να περιμενει να κλεισει το δισκο οταν νομιζει οτι
ειναι τελειος. Ειναι λιγο πιο Χιμα! …Τι εχουμε? -Αυτα! -ΟΚ, κλειστο κ ξανα στο δρομο!
Να σου πω κ το αλλο. Τα 4 πρωτα ιστορικα LP τα βγαλανε se 3 χρονια! Αν ειχατε κρατησει το best υλικο k στο δινανε
σε 2 LP, τωρα τι θα λεγαμε?
Αν πας ομως σε ενα live κ ακουσεις τα διασπαρτα κομματια σου στα καπακια κ οπως τα παιζουν, μηπως αλλαξεις γνωμη?

Αν παλι επιμενεις στον αψογο δισκο. Ακου λιγο το Inoccence… Μπορει να ηταν γραφτο τους μια Classic Heavy Μπαντα
σαν αυτους να εχει τα περισσοτερα καλα κομματια σε 1 δισκο που ναναι Hard Heavy!

Τι ψάχνουμε, οι Saxon είναι αξίωμα, δεν είναι μια μπάντα ακόμα. Δεν απογοητεύουν ποτέ. Κυκλοφορούν σταθερά καλούς δίσκους από τα 90s και μετά, με κάποιους εξαιρετικούς (Unleash the Beast, Inner Sanctum πχ), σκορπίζουν συνεχώς κομματάρες μέσα σε όλα τα άλμπουμς και βγαίνουν στους δρόμους, όπως πάντα. Μόνο από καύλα, χωρίς ποτέ να κυνήγησαν τα φώτα της δημοσιότητας για να κάνουν ντόρο με κάτι πέραν της μουσικής τους.
Θα διαφωνήσω λίγο για το Innocence αλλά κλάιν. Τα της χρυσής περιόδου άλμπουμς προσωπικά τα ακούω μονορουφι, το σκιπ δεν πατιέται πουθενά. Πονάει το μυαλό όταν προσπαθώ να ξεχωρίσω αγαπημένο άλμπουμ από τα 3, το έκανα πολύ πρόσφατα και συμπέρασμα δε βγήκε. Στο μυαλό μου, οι Saxon της περιόδου εκείνης κονταροχτυπιούνται με τους πολύ μεγάλους σε επίπεδο κυκλοφοριών. Με τις πιο κλασσικές δημιούργιες των Priest και των Maiden, τις πιο κλασσικές στο heavy metal από καταβολής κόσμου ξέρω΄ γω…Ρισπέχτ ε…

Φίλε Θανάση είχα πάει στο τελευταίο live που κάνανε εδώ!! Ντάξει, καλά πέρασα, δε λέω, αλλά δεν είναι από τα live που τα μνημονευα για βδομάδες!!

Τέλος πάντων, το γεγονός ότι τόσα χρόνια που ακούω αυτή τη μουσική οι Saxon ήταν κ αυτοί μια από τις πρώτες πάντες που γνώρισα, αλλά παρολ’αυτά δεν με έχουν κρατήσει να ακούσω έναν δίσκο στην ολότητά του (εκτός από τα denim και wheels), Ε αυτό σημαίνει ότι για μένα, δεν είναι κ τόσο ψηλά στην “λίστα” μου! Δεν είναι κακό! Εννοείται ότι ρισπεκτ στη μπάντα, δε το συζητώ!!

Και θα πω πάλι την ατάκα που μισουνε όλοι στο φόρουμ, είναι θέμα γούστου στη τελική! Εδώ υπάρχουν κάποιοι, που δεν τους αρέσουν οι maiden ξερωγω!!!:stuck_out_tongue:

Αρχηγε μου, [B]hopeto[/B]
Ενταξει ειναι φανερο οτι τους γουσταρεις τρελα κ δεν μπορεις νασαι αντικειμενικος.
Συγγνωμη, αλλα τοσο μεγαλο δισκο σαν τους Priest @ Maiden (εσυ αναφερεις),
που να υστερει με το ζορι 1 κομματι, δεν εχουν.
Δεν ειναι θεμα skip, αλλα να παρω πχ το αγαπημενο μου το DENIM.
Υπαρχει χαωδης αποσταση μεταξυ των 3 Υμνων κ τουλαχιστο 3 αλλων κομματιων,
ενω στη μεση τα υπολοιπα ΟΚ-καλα.
Θα σου πιστωσω ομως το αλλο. Οντως οι SAXON σου δινουν ακομα καλα κομματια,
ενω οι αλλοι δυο εχουν σταματησει προ πολλου.
(Μπορει να μου την πεσουν ειδικα οι Maidens τωρα, αλλα αυτο νομιζω εγω)

Για το Innocence, μπορει να υπερεβαλλα. Απλα εκει η ζυγαρια (Καλα - Μετρια) γερνει
φανερα προς το Καλα.

Στα μπολταρισμένα όπως βλέπεις το λέω εμμέσως πως δεν είμαι αντικειμενικός. Γιατί τα 3 μεγάλα κομμάτια που λες εσύ σε μένα είναι περισσότερα.Anyway, in the end of the day εγώ βγαίνω κερδισμένος στο τέλος. :stuck_out_tongue:

Και εγω θεωρω οτι οι Saxon δεν εχουν τον 10/10 δισκο με ολα τα κομματια να ειναι αψεγαδιαστα, κατι που συμβαινει σαφως με τους Iron Maiden και τους Judas Priest. Απο εκει και περα δεν υπαρχει δισκος τους που να μην εχει φοβερα τραγουδια, ακομα και τα πιο αδυναμα της δισκογραφιας τους περιεχουν μεσα κομματαρες. Οι Saxon ειναι εγγυηση ποιοτητας και διαρκειας στον χρονο. Και μην ξεχναμε οτι ειναι μια μπαντα που η μεγαλη της δυναμη ειναι οι συναυλιες… Απλα δεν γινεται να δεις συναυλια τους και να απογοητευτεις, παντα ειναι αψογοι και κατι παραπανω…

SAXON - ?Battering Ram? Review

Αποθεωτικη κριτικη απο το rockoverdose για το νεο δισκο των saxon,μακαρι γιατι τα δυο προηγουμενα δεν με ειχαν ενθουσιασει τοσο.

URGENT ANNOUNCEMENT - PLEASE READ FULL STATEMENT!

It is with regret that we have to announce the rescheduling of the remaining SAXON shows in 2019. Lead Vocalist Biff Byford has been diagnosed with a heart condition that requires immediate surgery and a post op recovery period that will last into the new year.

The shows affected are as follows:
September 26th Sweden, Stockholm – Grona Lund
October 5th – The Netherlands, Eindhoven – Oktober Metal Fest
October 18th – UK, Glasgow – Braehead Arena
October 19th – UK, London – Eventim Apollo
October 20th – UK, Manchester – O2 Apollo
October 26th – Germany, Dusseldorf – Mitsubishi Electric Halle
December 1st – Mexico, Mexico City – Forcefest
December 6th – Colombia, Bogota – Knot Fest

The UK, London Eventim Apollo show has been rescheduled for Saturday March 28th 2020
And UK, Manchester O2 Apollo for Sunday March 29th 2020

The UK, Glasgow Braehead Arena & Germany, Dusseldorf Mitsubishi Electric Halle shows will be rescheduled and new dates announced as soon as possible.

All existing tickets will remain valid for new dates and in the case of a required refund please visit point of purchase.

The Stockholm Grona Lund show will be rescheduled for the summer of 2020 – date TBC at this time.

Unfortunately due to the nature of the events, the Netherlands, Mexico & Colombia dates will not be able to be rescheduled.

Biff “As everyone knows now we are going to have to reschedule some of the shows because I need an operation on my heart which should be happening next week. There is nothing more I can say really, I am just sorry for causing all the disappointment to peoples plans for coming to see us. I know people are flying from all over the World to see the shows but there is nothing I can do so please wish me luck and send me some good vibes. We have to look positive on this and I will coming back as strong as before hopefully”