Saxon

Περαστικά στον γίγαντα! Το έχει!

2 Likes
3 Likes

Περαστικά και γρήγορα “σιδερένιος”, τεράστιε BIff.

Never surrender!

Υ.Γ.: Δυστυχώς, τα επόμενα χρόνια, τέτοιες λυπηρές ειδήσεις θα μας απασχολούν όλο και συχνότερα, καθώς οι ηλικίες των “μεγαθηρίων” αρχίζουν να “βαραίνουν” σημαντικά.

Άντε πάλι γερά στα πόδια σου ρε γίγαντα! Τριπλό bypass ήταν αυτό.

3 Likes
2 Likes
5 Likes

Δισκοκριτικη SAXON: “CARPE DIEM”

Δεν είμαι σίγουρος πως να προσεγγίσω τη νέα αυτή δουλειά των θρύλων από το Barnsley, καθότι έχουμε ένα τόσο κλασικό σε ήχο Saxon album που το αποτέλεσμα, εν έτει 2022 πλέον, είναι ξεκάθαρα “love it or hate it”. To ξεροκέφαλο, ταβερνιάρικο, μηχανόβιο, λίγο επικά πεπαλαιωμένο, λίγο άγαρμπα τσικνισμένο και πεισματάρικο heavy metal τους είναι τόσο συγκεκριμένο και αυστηρά οριοθετημένο μετά από τόσα χρόνια από τους ίδιους, που δεν σηκώνει πολλές αναλύσεις. Όσοι πιστοί προσέλθετε, όσοι δεν αντέχουν την παραδοσιακή τρουίλα, μακριά και αγαπημένοι. Οι ίδιοι δεν φαίνεται να νοιάζονται ιδιαίτερα, κάνουν αυτό που γουστάρουν και τους μερακλώνει, σαν ένα γέρικο σκυλί που δεν πρόκειται να μάθει νέα κόλπα όσο και να χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο.

Το “Carpe Diem” διαθέτει 10 ευθυτενή και αγέρωχα τεμάχια καρά-κλασικού heavy metal, που ειλικρινά όποιος δεν συγκινείται πλέον ή ανέκαθεν από τον συγκεκριμένο ήχο δεν θα ακούσει κάτι που θα του αλλάξει γνώμη εδώ για κανένα λόγο. Εδώ κρύβεται και το μεγαλύτερο μειονέκτημα που μπορώ να του προσάψω: είναι μια συγκεκριμένη πρόταση, αλλά καταλήγει και εντελώς safe από πλευράς συγκροτήματος εν τέλει, καθότι λογικά οι Saxon μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας γράφουν τέτοια κομμάτια στον ύπνο τους ή παίζοντας πρέφα ταυτόχρονα. Θα μου πείτε “περιμένεις τώρα κάποια καινοτομία από τους Saxon, of all people”;

https://rockway.gr/posts/saxon-carpe-diem/

Πιο Saxon πεθαινεις δλδ…αντε να διαρρευσει να το ακουσουμε. :innocent:

2 Likes

Ε ναι , ακριβώς αυτό θα σου πούμε . Να το γυρίσουν σε jazz για να μην παίζουν safe μετά από 40 χρόνια που παίζουν κλασικό μέταλ , ξέρω γω

Είναι καθαρά θέμα γούστου και έμπνευσης αν θα βγει γαμάτος δίσκος από παλιοσειρες . Και οι Priest με το Firepower safe έπαιξαν , και οι Accept στο reunion safe παίζουν αλλά μας ξετιναξαν τα μυαλά σε εμάς που γουστάρουμε κλασικουρες γιατί ήταν εμπνευσμένα

3 Likes

Χαχαχα,εδω περα το αποθεωνουν το Carpe Diem. :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Furthermore, in comparison to previous SAXON albums, “Carpe Diem” is one fist full of Metal, bludgeoning of heavy riffing, amazingly crispy soloing and a vocal line that is nothing less than profound. No doubt, the record is an intensified experience, and the emotional magnitude of the time period we live in are felt.

The previous “Thunderbolt” opened 2018 with a fine blast, yet I believe that “Carpe Diem” starts 2022 with a megaton bomb, as SAXON sound decisive, without holding back, they are true to their style of music, even while trying to enable it to more than old schoolers.

Λικαρε σημερα,το ακουω και γραφω ποια κομματια μου αρεσουν.

The Pilgrimage,mid tempo μπαλαντοειδες κομματι,αρκετο ωραιο.
Age Of Steam,δυνατο riff,γρεζι στη φωνη απο Biff,καλο.
Super Nova,riffαρα,ο τιτλος λιγο meh,δεν πολυκαταλαβα τι ειναι το Super Nova :sweat_smile:,μουσικα ειναι δυναμικο.
All For One,γρηγορο,ωραιο refrain,σολακι επισης καλο.
Living On The Limit,γρηγρο επισης,δυνατo druming.

Εχω την εντυπωση οτι λειπει απο τον δισκο 1-2 hits που θα το ανεβασουν σαν συνολο,η παραγωγη καλη αλλα οχι καλογιαλυσμενη.

*To Pilgrimage ειναι φανταστικο κομματι. :astonished:

5 Likes

5 Likes

Ωραιο το σινγκλ,δεν ειχα παρει πρεφα καν οτι βγαινει νεος δισκος.

Γιατί, το ήξεραν οι Saxon;

3 Likes

Όταν ΑΥΤΟΣ,βάζει 3,5 στο νέο δίσκο των Saxon,με άριστα το 5,τότε κάτι καλό θα ακούσουμε.:crazy_face::muscle:

2 Likes

Η αληθεια ειναι πως εδω και καμποσες κυκλοφοριες τους εχω «χασει».Αυτο που ακουσα σε μια πρωτη ακροαση ηταν τευτονικο (acceptικο) metal β διαλογης συνδυαζομενο με την αντιστοιχη τυποποιημενη παραγωγη πραγμα που η αληθεια ειναι με ξενισε.

1 Like

Ακουσα ολο τον δισκο,Hell,Fire and Damnation,Madame Guillotine,There’s Something In Roswell,Pirates Of The Airwaves,Super Charges μου αρεσαν.

To Carpe Diem δεν το φτανει σε πχιοτητα και συνθεσεις,αλλωστε μιλαμε για πολυ καλο δισκο,αλλα εχει και αυτος καποια καλα κομματια.Η παραγωγη ειναι πανω κατω η ιδια που μας εχουν συνηθισει.O Tatler κανει τα αυτονοητα,καλα σολαρισματα.