Καλύτερο sci-fi/fantasy franchise

Rocky-Rambo-Die Hard-Bond και λοιπά πάνε σε άλλο thread/poll. Εδώ μόνο fantasy :stuck_out_tongue:

Καλό είναι εκτός από τα ποστ με συγκρίσεις για το ποιο franchise την έχει μεγαλύτερη να πέσουν και μερικά appreciation posts για όλα (η όσα γουσταρεί ο καθένας τέλος πάντων). Γενικά αυτό είναι ένα thread καθαρού fanboy-σμου 8)

10 franchise στο poll δυστυχώς και πάλι αρκετά έμειναν έξω, έβαλα κυρίως τα πιο παλιά και πιο πετυχημένα αλλά και αυτά που έχουν συζητηθεί πιο πολύ γενικά στο forum. Η κουβέντα φυσικά δεν περιλαμβάνει όσα είναι στο poll αλλά όλα τα fantasy/sci-fi (Planet of the Apes, Harry Potter, Hunger Games, Jurassic Park, Predator κτλ)

Δεν φαίνεται το Poll :confused:

έτοιμο και το poll

Το ιντιάνα τζόουνς τι δουλειά έχει εδώ;

Κατά τ’ άλλα Alien γιατί αγαπάω παθολογικά τα 4 πρώτα με το 2ο του Κάμερον να είναι εύκολα μία από τις 5 καλύτερες ταινίες δράσεις που έχω δει στη ζωή μου και κατουράει για πλάκα ό,τι άλλο υπάρχει στο πολλ

Ε εντάξει στο fantasy ανήκει.

Εγώ είμαι ανάμεσα σε Star Wars και Τerminator. Δεν θα μιλήσω για την οριτζιναλ τριλογία Star Wars και τα Terminator 1 και 2 γιατί δεν χρειάζεται να πει κανεις κατι.

Το Star Wars είναι μεγάλη λατρεία αλλά έχει τρεις ταινίες απαραδεκτες από όλες τις απόψεις (τι “are you an angel?” ρε μαλακισμένο) τις οποίες δεν μπορείς απλά να παραβλέψεις. Σίγουρα έχει το καλύτερο soundtrack στο Poll όμως :stuck_out_tongue:

Από την άλλη, Θα παραβλέψω το Terminator 3 που ήταν άθλιο και θα κρατήσω μόνο τα καλά από το Salvation, το Genysis και το The Sarah Connor Chronicles που ήταν μέτρια. Σίγουρα έχει το καλύτερο theme song όμως :stuck_out_tongue:

Αλλά επειδή η σκηνή με τον Terminator να μπαίνει στη λάβα και να κάνει thumb up ήταν η πρώτη φορά που έκλαψα σε ταινία και επειδη έχω ένα ιδιαίτερο δεσιμό θα ψηφίσω αυτήν.

  1. STAR WARS (Όλα, ακόμα και τα prequel που θάβω, όλα 10 και το Virtual XI 9 φάση)

  2. Back to the Future (I&II παιδικές λατρείες και τριψήφιος αριθμός προβολών, αρρώστια κλπ, και το ΙΙΙ ήταν συμπαθές)

  3. Indiana Jones (ξεχνάμε το 4, δεν υπήρχε 4, ΑΛΕΖΙΑ; ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΛΕΖΙΑ)

----------Εδώ μπαίνει μάλλον το Pirates of the Carribean, το πρώτο είναι ΤΕΛΕΙΟ, τα άλλα πάσχουν (όσο πιο πρόσφατα τόσο πιο πολύ) αλλά συμπαθούμε ιδιαιτέρως πολύ κάποιους χαρακτήρες)

  1. Middle-Earth (για το LOTR, για το Hobbit περιμένω να δω και την one-movie version. Πιο παλιά μπορεί να τα έβαζα πιο ψηλά, με το Χόμπιτ έπεσε ο πήχης απότομα και ακόμα με ενοχλεί ο Faramir που είναι μαλάκας στο ΙΙ χωρίς λόγο. Φταίει βέβαια και η μυθική θέση που κατέχει ο Tolkien μέσα μου πριν τις ταινίες που έπρεπε να είναι τέλειες (που δεν είναι) για να το βάλω εκεί πάνω.

  2. Τerminator (2 ταινίες λατρεία και μετά νταξ, τα βλέπουμε με ευχαρίστηση, ακόμα και το ΙΙΙ που το βρήκα και αυτό συμπαθές, αλλά δεν σκίζουμε και το σουτιέν μας γενικά)

  3. Matrix (τρελάθηκα με το πρώτο, τα άλλα ΟΚ αλλά όχι τέτοια φάση)

  4. Alien, ναι, γαμώ, απλά δεν ήταν ποτέ αδυναμία μου.

  5. DC, Marvel, δεν ξέρω, μπλέκω τα μπούτια μου τι είναι τι, ποιες ταινίες εννοούμε για το καθένα, δεν θυμάμαι, δεν με νοιάζει. Μ’αρέσουν προφανώς κάποια batman, τα x-men σε γενικές γραμμές, αυτά. Τα υπόλοιπα τα περισσότερα τα βλέπω ποπ-κορν και τα ξεχνάω την επομένη.

  6. Star Trek, ωραία είναι. Αλλά δεν χώθηκα με τα μούτρα, το μεγαλύτερο κόλλημα το είχα φάει με την σειρά με τον Patrick Stewart, δεν εμβάθυνα και ποτέ.

Έχω να δηλώσω οτι δεν έχω δει σημαντικές ταινίες από το πολλ, αλλά δεν θα πω ποιές, καθώς θα αυτομπαναριστώ.

Είμαι ανάμεσα στις δύο μεγάλες αγάπες της εφηβικής μου ηλικίας. Μέση γη vs Indy.
Τριλογία Άρχοντα τι να πώ. Ορόσημο στο προσωπικό μου σύμπαν.
Αλλα μας τα χάλασαν τα Χομπιτ. Βασικά τα δύο τελευταία Χόμπιτ, γιατι στο πρώτο η συγκίνηση είχε φτάσει στα ουράνια ( στο πρώτο τρέιλερ δε μόνο κλάμα).

Και μετά έρχεται ο Ίντυ. Με την τελευταία σταυροφορία, το τανκ να πέφτει στο γκρεμό, την απόδραση από τον πύργο, το ναό με το Χ στη Βενετία και άλλες τόσες μυθικές σκηνές. Με τους κηνυγούς της χαμένης Κιβωτού να μπαίνουν στο “μυστικό μέρος” με τα φίδια (i hate snakes!). Και οκ την δεύτερη που για πολλά χρόνια την έβλεπά μισή, αλλά έχει εκείνη τη γαμημένη σκηνή με το τραπέζι-τσιμπούσι που όταν την είχα δει δεν μπορούσε να μου βγεί από το μυαλό.

Αλλά δυστυχώς για μια ακόμα φορά πάτησαν πάνω στη νοσταλγία και μας το γάμησαν με την τελευταία.

Θα ψηφίσω Ίνδυ τελικά. Για να έχει μια ψήφο.

γιατί δεν εχουμε 2 ψήφους μωρέ? :frowning:

Από τις ταινίες του poll 3 σκηνές από 3 διαφορετικές ταινίες με είχαν τραυματίσει όταν ήμουν πιτσιρικάς.

[B][I][U]Spoiler obviously για όσους βλάσφημους δεν έχουν δει τις ταινίες[/U][/I][/B]

  1. Στο Alien φυσικά η κλασική chestburster σκηνή

  2. Terminator, η σκηνή που βγάζει το μάτι

  3. 2o Indy η σκηνή του γεύματος

Στις 2 πρώτες απλά εφιάλτες για αρκετά βράδια, στην 3η δεν ήθελα να φάω ξανά στην ζωή μου.

Κατά τα άλλα σκεφτόμουν πιο franchise έχει τις χειρότερες ταινίες και νικητής μάλλον βγαίνει η D.C. με τα 2 Batman του Schumacher και το Superman: Quest for Peace (και φυσικά τους φόβους πως ο Snyder θα μας βγει νέος Schumacher)

Ωστόσο πρέπει να είμαι ο μοναδικός στον κόσμο που δεν μισεί το 4ο Indiana Jones. :stuck_out_tongue: Μου φάνηκε κάτι παραπάνω από συμπαθητικό (αν και οκ δεν λείπουν οι facepalm στιγμές).

θα ακολουθήσει πάντως κάποια στιγμή ποστ αποθέωσης για τα περισσότερα franchise όπως και για Middle Earth (ναι και για Hobbit που είναι λατρείες και τα 3!!!) που είναι το δικό μου αγαπημένο.

Είναι και το δικό μου αγαπημένο αλλά τα 2 τελευταία Hobbit ήταν ο λόγος που σκέφτηκα πολλή ώρα να ρίξω ή όχι την ψήφο, περιμένω να διαβάσω πώς θα μπορούσαν αυτά τα συγκεκριμένα να είναι λατρείες =Ρ

[B]Middle Earth saga[/B]

Μαρέσει ο άρχοντας, ειδικά την εποχή που βγήκαν που ήμουν σχολείο ακόμα στο Fellowship είχα τρελαθεί, γνκ δν είναι λάθος να πεί κανείς ότι είναι το STAR WARS (μπρρ) της γενιάς αυτής… το Fellowship μου άρεσε περισσότερο σαν μεταφορά του βιβλίου, το Two Towers είναι η αγαπημένη μου εκ των τριών και το Return παρόλα τα ψιλοαρνητικά που του καταλογίζω, είναι εξαιρετικό φινάλε -δε με ενόχλησαν τα 34 τέλη-… αλλά σε βάθος χρόνου το απομυθοποίησα λίγο + μεγάλο ρόλο έπαιξε η σύγκριση με τα βιβλία δυστυχώς, που δεν πιάνει ούτε το 1/1000 της κάβλας-μαγείας-έμπνευσης-ιδιαιτερότητάς τους, παρά μόνο ανά μερικές στιγμές…

Τα Hobbit πάνω-κάτω αποτελείωσαν τις όποιες ελπίδες είχα να το ψηφίσω γτ αν και το πρώτο μου άρεσε σε γενικές γραμμές, τα 2 επόμενα δεν βλεπόντουσαν, πλήρη απαξίωση της νοημοσύνης του κοινού αλλά και γενικά της ιστορίας που είχε χτίσει 4 ταινίες τώρα ο Jakcson -ξεκάθαρα εμπορική κίνηση όπως φάνηκε, με κανένα σεβασμό στο κοινό του-… πάνω απόλα όμως επίσης, τραγική μεταφορά ενός εξαιρετικού παραμυθιού…

Τέλος όμως, το πιο βασικό -για εμένα δλδ :stuck_out_tongue: - : όταν θέλω να δώ ταινία sword and scorsery με σπαθιά , μάγους, πολεμιστές, ξωτικά κτλ, υπάρχει ένα πρότυπο και αν το ακολουθούν καλώς, αν όχι, στον καιάδα:

To μπούλο λοιπόν Dildo and the gang

[B]Star Wars saga[/B]

H original τριλογία είναι το καλύτερο πράγμα στην ιστορία του Σινεμά.-
Το A new hope είναι αυτό που λέμε game-changer για τον κινηματογράφο γνκ, το Empire Strikes Back είναι μια από τις 3 αγαπημένες μου sci-fi (μαζί με Blade Runner και Stalker) ταινίες όλων των εποχών και το Καλύτερο Sequel Ever (συγγνώμη Godfather 2 κτλ), μια ταινία χωρίς ένα ψεγάδι, το Return of the Jedi έχει τόσο γαμηστερό φινάλε και τόσο σωστό + τόσο ψαρωτικό opening με το Jabbas Palace, που παραβλέπεις τα Ewoks ή τις διάφορες λοιπές σεναριακές ευκολίες ή λάθη…

Η prequel τριλογία είναι ο λόγος που κάποιος μπορεί να εμπνευστεί και να γίνει ο Καλύτερος Σκηνοθέτης του Κόσμου στο μέλλον, θέτοντάς του τα πιο low standards ever και να χρησιμοποιηθεί σα φωτεινός φάρος που θα δείχνει το δρόμο προς το φώς… είναι από τα χειρότερα πράγματα που έχω δεί στη ζωή μου (γνκ, όχι μόνο στον κινηματογράφο), με μειώνουν σαν άνθρωπο, σαν προσωπικότητα και σαν ζωντανό οργανισμό :stuck_out_tongue: δεν τα αναγνωρίζω σαν canon και δεν τα αναγνωρίζω σαν καμία μορφή τέχνης.-

Το νέο STAR WARS έχει τα φόντα για κάτι αξιοπρεπές, μου άρεσε πολύ παρόλα τα μικροπροβληματάκια που βρήκα και εφόσων κατάφερε να μου κινήσει το ενδιαφέρον μετά το σοκ των prequel, εγώ είμαι μαζί του και ανυπομονώ για τη συνέχεια…

Η Δύναμη της original τριλογίας είναι τόσο ισχυρή που κανένα prequel όμως δε θα την σβήσει.-

[B]Marvel Universe (MCU/Fox/Sony)[/B]

Από όλο το συνοθύλευμα υπερηρωικής ανοησίας, κρατάω τα 2 πρώτα Χ ΜΕΝ, καταπληκτικές ταινίες both -ειδικά η δεύτερη-, τα 2 πρώτα spiderman -ειδικά το δεύτερο :stuck_out_tongue: -, το πρώτο Avengers -pop culture οργασμός- και το Winter Soldier-το Dark Knight της Marvel-… ειδική αναφορά σε Guardians of the Galaxy, που το είδα 2 φορές σινεμά, 52 σε dvd και το ξαναβλέπω τώρα για πλάκα, αλλά πλέον μου μένει ένα παράπονο ‘‘τι θα γινόταν αν αυτή η ταινία δεν ήταν Marvel/Disney αλλά μια περιπέτεια sci-fi απλά; ΠΟΣΟ ΘΑ ΓΑΜΟΥΣΕ χωρίς τον ‘‘δακτυλο’’ των αφεντικών της;’’… όλα τα υπόλοιπα, το έχω ξαναπεί, είναι ο λόγος που δεν βγαίνουν καλές περιπέτειες πιά, εφέ, χάρτινα, για προσχολικές ηλικίες μπλα μπλα μπλα…

όμως και πάλι, τις καλύτερες ταινίες του παραπάνω franchise αν βάλω, ε δεν αγγίζουν πχ T2, Empire Strikes Back, Alien κτλ κτλ…

[B] Indiana Jones[/B]

Το Riders of the Lost Arc είναι μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών hands down, το Temple of Doom ένα υποτιμημένο διαμάντι κωμωδίας/περιπέτειας τρόμου, το Last Crusade το παράδειγμα του πως θα πρέπει να κάνεις το τέλεο rehash μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών (χμμμ) -αριστουργηματικά δλδ-

O Indy έχει ξεχωριστή θέση μέσα μου και η θέση του σε αυτό το πολλ νομίζω δεν πρέπει να υπάρχει, αν και έχει στοιχεία φαντασίας τι λέμε τώρα, είναι ξεκάθαρη περιπέτειεα, ο ορισμός της…

Για το Riders θα μπορούσα να μιλάω ώρες, το πόσο τέλεια ταινία είναι, σκηνοθετικά,σεναριακά, ερμηνευτικά και το πόσο πρωτότυπη και φρέσκια έσκασε σα βόμβα στην εποχή της… το Temple of Doom έχει κάποιες σκηνές που δύσκολα θα ξεχάσεις όταν τις πρωτοδείς, ενώ το Last Crusade μερικές από τις καλύτερες και πιο ψυχαγωγικές σκηνές καταδίωξης στην ιστορία του σινεμά, ένα από τα πιο χαρακτηριστικά και iconic δίδυμα πρωταγωνιστών με τρομακτική χημεία μεταξύ τους, καταπληκτικό χιούμορ και τρομερά καλοστημένη δράση…

όλες όμως αυτές δεν θα ήταν τίποτα χωρίς την μελαγχολική και νοσταλγική αύρα που απορρέουν… είτε μεγαλώνω απότομα είτε έχω γίνει πιο φλώρος από παλιά, όταν ξαναδώ Ιντυ (είδα και τα τρία με το girlfriend το καλοκαίρι) δύσκολα δεν θα μου φύγει δάκρυ, και δεν είναι τα nostalgia-goggles, είναι η μαγεία αυτών των ταινιών στο να μπλέκουν την συγκίνηση της καθαρής ανόθευτης περιπέτειας με τα συναισθήματα μια πιο αθώας και πιο απλής εποχής… ναι, όλο αυτό πηγάζει από μια νοσταλγία, αλλά γνκ δε νοσταλγώ το 1943 :p, if you got my point…

Γενικά πάντα ήμουν του σκεπτικού ‘‘η λογική λέει STAR WARS, η καρδιά Indy’’

Α, επίσης δν υπάρχει Indy 4

2 points ομως:

TI ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΙΝΤΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΠΟΛΛ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ???
ΠΩς ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ???

[B]Back to the Future[/B]

Πάνω κάτω τα ίδια με τον Indy… πρωτότυπο, εμπνευσμένο, με αθώο έξυπνο χιούμορ και κλασσικές ερμηνείες, το πρώτο σταθμός, το δεύτερο εξαιρετικό inception mindfuck, το τρίτο λιγότερο καλό αλλά εξίσου τρομερή περιπέτεια…

Aν κάτι ξεχωρίζει στο back to the future γνκ, για μένα, είναι η πρωτοτυπία σαν ιδέα (ναι έχουμε και άλλες time travel ταινίες μπλα μπλα μπλα)και κυρίως η εκτέλεση… δεν είναι τυχαίο ότι ο Ζεμέκις είναι πίσω από Ροτζερ Ραμπιτ και πίσω και από τα 2 ο Σπίλμπεργκ…

ίδια φάση με ίντυ, δεν έχω να πώ κάτι, flying delorian, johhny be good, sports almanac, are you chicken mcfly κτλ… pure Hollywood διαμάντι…

Θα μείνει πίσω από Indy και Star Wars αλλά για λίγο…

[B] Alien[/B]

Το θέμα με το Alien είναι το εξής: Το Alien στο top-3 best sci/fi μου, είναι 4ο :p… ανα διαστήματα μπαίνει και μέσα και αφήνει ένα εκ τω Empire Strikes Back ή Stalker έξω… είναι και αυτό μια τέλεια ταινία, από την αρχή μέχρι το τέλος της…τα aliens μια από τις καλύτερες hardcore περιπετειάρες όλων των εποχών ενώ το Alien 3, πολύ υποτιμημένο, ένα αγαπημένο γοτθικό σκοτεινό sci-fi διαμαντάκι… το 4 είναι μαλακία αλλά έχει τις στιγμές του…

πάει να γαμηθεί και αυτό με Προμηθέες και παπαριές αλλά κλαιν, όπως διέγραψα prequel star wars έτσι θα φάει χ και ότι επόμενο βγεί…

Μεγάλη μάχη λοιπόν μεταξύ αυτού και Star Wars-Indy για το τοπ so far

Matrix

Στο πρώτο έφυγα από το σινεμά :stuck_out_tongue:
μαλακία μου τ μετά σε κασσέτα το έλιωσα… τα επόμενα 2 δε τα θυμάμαι καν

Γενικά οκ, πάντα ήμουν λίγο κλαιν με τη φάση ματριξ οπότε pass…

[B]DC Universe[/B]

Κρατάω Batman Begins σα τη καλύτερη ταινία του καλύτερου υπερήρωα ΓΕΝΙΚΑ και το Dark Knight σαν ίσως την πιο σημαντική περιπέτεια των 00s (όχι όμως η καλύτερη)… από κει όμως και μετά, δεν έχω ενδιαφέρον ιδιαίτερο και ξεχωρίζω μόνο στιγμές σε μέτριες ή κακές ταινίες… και επειδή το Nolan Universe δεν συμβαδίζει γνκ με το επερχόμεο DC Universe, τρωεί όλη η DC ένα χ πανυγηρικό… δεν αρκούν 2 εξαιρετικές ταινίες να κοντράρουν άλλους κολλοσούς…

[B]Star Trek[/B]

Δεν ήμουν ποτέ φαν, μάρεσε ο Καν, τα πρώτο του Abrahams και αυτά…

[B]Terminator[/B]

Το Τ1 είναι τις κορυφαίες ταινίες των 80ς, το Τ2 Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΤΩΝ 90ς ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΒΕΡ και από κει και μετά μόνο σκουπίδια που μόνο κακό κάναν στο franchise… για τη πορεία του και μόνο θα χάσει τη ψήφο μου, αν υπήρχαν τα 2 πρωτα μόνο, μαζί με STAR WARS-INDY και Alien θα κονταροχτυπιόταν μέχρι τέλους

Overall έχουμε Riders of the Lost Arc-Alien-Empire Strikes Back-T2 σαν κατευθείαν classics για μένα
Οπότε δε ξέρω τί να ρίξω ακόμα, θα το ρίξω στη πορεία :stuck_out_tongue:

επίσης Dead, αγόρι μου…

[B]ΒΑΖΕΙΣ ΕΔΩ ΤΟΝ ΙΝΤΥ ΚΑΙ ΔΕ ΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ MAD MAX;;;;;[/B]
καλά, θα τον καβατζώσω για το δικό μου αντρικό πολλ

δε γλιτώνεις τη δημόσια εκτέλεση έτσι όπως πας :stuck_out_tongue:

1 Like

Το πρόβλημα σε [B]middle earth[/B] ήταν τα χόμπιτ (και η σύγκριση με τα βιβλία)
Το πρόβλημα με τα [B]star wars[/B] ότι μου έφτανε η αρχική τριλογία
Το πρόβλημα με τον [B]Indiana[/B] ότι πήγαμε 20 χρόνια μετά, όχι ρε, τον θέλουμε σαν τον ποπαυ, τον τεν τεν και τον σνουπυ, δεν αλλάζει, δε γερνάει?
Το πρόβλημα με [B]terminator [/B]ότι τα 2 πρώτα πιάσανε 10αρι
Το πρόβλημα με το [B]Star Trek[/B] ότι έχω δει μόνο τη σειρά
Το πρόβλημα με [B]matrix [/B]ότι δεν έπρεπε να γίνει τριλογία, αφού τοχεις grande στο μυαλό σου μη το ξεπετάς
Το πρόβλημα με [B]marvel [/B]και [B]dc [/B]ότι έχω χάσει τη μπάλα με όλους αυτούς του χαρακτήρες
Το [B]alien [/B]δεν έχει πρόβλημα :slight_smile:
Οκ η αλήθεια είναι ότι λατρεύω τα περισσότερα εδώ μέσα αλλά θα στηρίξω [B]Marty McFly[/B]

Last night, Darth Vader came down from Planet Vulcan and told me that if I didn’t take Lorraine out, that he’d melt my brain.

1 Like

Ο indy πάντα μου φαινόταν fantasy, μάλλον φταίει το temple of doom. O Max είναι καθαρά action είπα να στο αφήσω :stuck_out_tongue:

Για Hobbit αλλά και Middle Earth στον κινηματογράφο γενικά, και μιας και πρόσφατα έκανα τον απόλυτο μαραθώνιο και με τις 6 ταινίες σε bluray στις extended editions (ακολουθεί τρομερή φλυαρία ενός fanboy τόσο του Tolkien όσο και των ταινιών του Jackson)[SPOILER] Οι ταινίες (Hobbit) μου άρεσαν πολύ, παρά τα προβληματάκια τους. Τα περισσότερα παράπονα που βλέπω έχουν να κάνουν με τις κωλοτούμπες του Legolas (που τις κάνει από το Fellowship ακόμα) και τις 3 ταινίες από ένα τόσο δα βιβλιαράκι. Το βιβλίο καταρχήν το θυμάστε καλά; Μιλάμε για μια παιδική ιστορία που αν γινόταν μεταφορά ακριβώς στην καλύτερη θα κατέληγε κάτι σαν το Maleficent ή το Alice in Wonderland του Burton με ζωάκια που μιλάμε (στο βιβλίο δεν μιλάει μόνο ο δράκος). Δεν μπορούσες να κάνεις τέτοια ταινία και να την έβγαζες ως prequel του Άρχοντα. Δεν θάβω το βιβλίο ε μην παρεξηγηθώ, απλά όπως ήταν δεν θα λειτουργούσε με την καμιά κινηματογραφικά ως μέρος της όλης saga. Επίσης να υπενθυμίσω πως ένα κεφάλαιο από το Silmarillion 40 σελίδων βγήκε αργότερα σε βιβλίο 300 σελίδων (Children of Hurin), my point being οι ιστορίες του Tolkien εξελίσσονταν συνεχώς αφού άφησε πίσω του τόνους σημειώσεων για την εξέλιξη των περισσότερων ιστοριών του. Μεταξύ Hobbit και Lord (βιβλία) υπάρχουν πολλές αντιφάσεις (ειδικά στον τρόπο που παρουσιάζεται το δαχτυλίδι) αφού ως γνωστόν δεν ήταν αρχικά μέρος της όλης saga (η αναθεωρημένη έκδοση που βγήκε όσο ζούσε ο συγγραφέας άλλαξε 2-3 μικρές λεπτομερείς μόνο). Για να μην μπούμε σε μεγαλύτερες λεπτομέρειες τύπου το ταξίδι του Frodo στο Lord και του Bilbo στο Hobbit είχαν την ίδια διάρκεια (13 μήνες) σε middle earth time. Αναφορά που γίνεται και στις 2 κινηματογραφικές τριλογίες by the way.

Περί μεταφοράς λοιπόν για μένα ο Jackson σεβάστηκε άπειρα τον Tolkien και στις 6 ταινίες. Εκτός του ότι δεν γίνεται να μεταφέρεις όλους τους χαρακτήρες όπως είναι δεν έχει και νόημα κάτι τέτοιο. Τους βασικούς χαρακτήρες από τα βιβλία τους μετέφερε άψογα, δεν ξέρω πόσες ταινίες φαντασίας μπορούν να ισχυριστούν ότι έχουν έναν χαρακτήρα όπως ο Thorin που ήταν απλά εξαιρετικός. Τις θεματικές του Tolkien, διαχωρισμός καλού κακού, και κυρίως την ερμηνεία που έδινε στο κακό, διαφθορά της εξουσίας, τις πέρασε εξαιρετικά σε όλες τις ταινίες. Αυτό που άλλαξε ο Jackson είναι οι περιφερειακοί χαρακτήρες όπως ο Legolas και ο Gimli που δεν επηρέαζαν τις όποιες ιδέες του βιβλίου. Ο Jackson τους έκανε καθαρά κινηματογραφικούς, κάνοντας στην ουσία τους δικούς του R2-D2/C-3PO (που με την σειρά τους είναι επηρεασμένοι από το δίδυμο του Hidden Fortress του Kurosawa). Για αυτό και δεν μπόρεσα να βρω ποτέ κανένα κακό με τις ταρζανιές του Legolas (οκ ίσως την πρώτη φορά που είχα δει τις ταινίες σινεμά να μου φάνηκαν κάπως αλλά την πρώτη φορά όλοι ήμασταν στην αίθουσα λίγο σαν την ιερά εξέταση και περιμέναμε τα πρώτα λάθη) ούτε μου φάνηκε βλασφήμια προς το έργο του Tolkien κτλ. Στο Hobbit είχε περισσότερο χώρο ως σκηνοθέτης να γεμίσει τα κενά με την δική του φαντασία (σκηνοθέτης που χρησιμοποιεί την φαντασία του σε ταινία φαντασίας, παράξενο ε; :stuck_out_tongue: ) και τις περισσότερες φορές το έκανε έξοχα, προσπαθώντας να διατηρήσει μάλιστα και τον πιο ελαφρύ τόνο του βιβλίου. Δεν μπορώ να δω την έλλειψη σεβασμού προς τον Tolkien με την καμία όμως.

Τα όποια προβλήματα είναι καθαρά κινηματογραφικά, και κυρίως στα Hobbit στην προσπάθεια του να κρατήσει της ισορροπία μεταξύ του πιο ελαφρύ τόνου που υπήρχε στο βιβλίο και το πιο επικού του Άρχοντα (βασικά το ότι προσπάθησε να ικανοποιήσει τους πάντες). Αυτό κατέληξε σε χαρακτήρες όπως ο Alfrid που δυστυχώς ψιλοκατέστρεψε μερικές καλές σκηνές όπως στο Battle στην σκηνή της ακτής μετά της καταστροφή και στην μάχη που ντύθηκε θείτσα για να γλυτώσει (αυτές οι 2 μονό να έλειπαν εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος). Οι σκηνές μάχης στο Hobbit (ειδικά στις extended) μου φάνηκαν απλά εξαιρετικές, ο ενθουσιασμός που έβγαζε ο Jackson εδώ ήταν ανάλογος ενός πιτσιρικά που παίζει με τα ακριβά παιχνίδια του και προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να βρω το κακό σε όλο αυτό. Άλλωστε μιλάμε και για μια μάχη που στο βιβλίο έχει μείνει ουσιαστικά εκτός αφήγησης. Τα υπόλοιπα, περί εφέ κτλ είναι λεπτομέρειες που θα μπορούσα μεν να γίνουν διαφορετικά (και εγώ ήθελα λίγα περισσότερα practical όπως στο Lord που η ισορροπία ήταν εξαιρετική) αλλά δεν αφαιρούν ιδιαίτερα από την μαγεία της ταινίας. Γενικά αν η τριλογία του Hobbit έβγαινε πρώτη, ακριβώς όπως ήταν θεωρώ πως θα είχε διαφορετική αντιμετώπιση (κάτι που δύσκολα το λες για τα prequel Star Wars π.χ.).

Το πιο σχιζοφρενικό για μένα, και μένω λίγο ακόμα στο θέμα της μεταφοράς, είναι η απαίτηση για gore και γενικά περισσότερη βια στις ταινίες την ίδια στιγμή που υπάρχει κριτική για μη σεβασμό στα βιβλία. Πότε έγινε ο Tolkien J.R.R. Martin εγώ δεν θυμάμαι πάντως. Και εδώ υπήρχε άπειρος σεβασμός. That being said, δεν έχω αμφιβολία πως αν δεν υπήρχε ο περιορισμός του PG-13 ο Jackson θα ξεσάλωνε εντελώς και θα πλημμύριζε τις ταινίες στο αίμα, αν θυμάμαι καλά δική του ταινία κατέχει ακόμα το ρεκόρ με το περισσότερο ψεύτικο αίμα (braindead). Για μένα πάντως κάτι τέτοια δεν ήταν απαραίτητο. Στα βιβλία υπάρχουν λυρικές περιγραφές των μαχών και όχι αιματηρές. Η προσοχή δεν ήταν ποτέ στην βία αυτή καθεαυτή.

Κάτι τελευταίο περί μεταφοράς. Μετά την προβολή του πρώτου Hobbit ένας ραδιοφωνικός σταθμός της Αγγλίας πήρε συνέντευξη από τον γιο του Christofer Tolkien επίσης συγγραφέας. Παρότι γενικά κράτησε αποστάσεις από τις κινηματογραφικές μεταφορές χωρίς να πάρει και τόσο θέση, είπε εν τέλη πως το πρώτο Hobbit το βρήκε καλό, αλλά θα ήθελε ο Jackson να κάνει κάτι περισσότερο δικό του και να μην μένει τόσο προσκολλημένος στα βιβλία (υπάρχει βίντεο στο youtube με την συνέντευξη).

Anyway φλυαρώ και θα μπορούσα να συνεχίσω να φλυαρώ για άλλο τόσο στο θέμα της μεταφορά και του σεβασμού προς Tolkien, τους χαρακτήρες, τις θεματικές των βιβλίων κτλ.
Η τριλογία του Άρχοντα για μένα είναι ότι καλύτερο έχω δει στον κινηματογράφο, στα όρια της θρησκευτικής εμπειρίας οι προβολές της κάθε ταινίας (τουλάχιστον από 5 φορές της καθεμία σε σινεμά). Όταν έβλεπα Hobbiton, Rivendell, Moria, Lorien και ζωντανεύουν με αυτόν τον τρόπο μπροστά στα μάτια μου και χαρακτήρες όπως ο Sam, Frodo, Aragorn, Gandalf λες και μόλις ξεπήδησαν από τις σελίδες, σχεδόν δεν μπορούσα να πιστέψω σε αυτά που έβλεπα, είχα χαθεί εντελώς. Ο μόνος αντίπαλος των ταινιών είναι τα βιβλία και οι μη ρεαλιστικές προσδοκίες σε πολλές περιπτώσεις.[/SPOILER]

θα επανέλθω με φλύαρα ποστ αποθέωσης και για τα υπόλοιπα franchise 8)

Respect για την αναφορα στον Κοναν. Εδω βρισκεται κ η καλυτερη μουσικη του χωρου, μιας κ αναφερθηκε καπου για τα σταρ γουορς… Μεγαλη απουσια απο το πολλ ο Κιμμεριος. Λατρεια επισης ο Ιντυ κ τα Αλιεν,αλλα πραγματικα το συναισθημα κ η προσμονη για τ 3 LOTR δεν συγκρινεται με τιποτα. Μερικοι ξεχνανε η απομυθοποιησανε λογω Χομπιτ. Ιτς οκ :p. Εμενα προσωπικα καθε συγκριση με την ευχαριστη μεν, προχειροτητα αχταρμας δε, των σταρ γουορς μου φαινεται αστεια.

Το λοιπόν…

Μάλλον Middle Earth με κόβω γιατί είμαι αρρωστάκι. Ας τα πάω και εγώ βήμα βήμα όμως γιάτι είναι ζόρικο πολλ.

Middle Earth: Ίσως φταίει πως δεν έχω δει ακόμα Hobbit 2 + 3 και δεν έχω φάει τόση ξενέρα. Όμως για την αρχική τριλογία, μα κυρίως για όλο το σύμπαν του Τόλκιν τρέφω τεράστια αγάπη και είναι κάτι με το οποίο μεγάλωσα και το θεωρώ πολύ δικό μου. Αλλά, ναι, και στις ταινίες να μείνουμε, σκέτη καύλα η τριλογία και οι αντιφρονούντες δεν έχουν ιδέα από Τέχνη κτλ.

Star Wars Saga: Δέν έχω δει τη δεύτερη τριλογία. Ακόμη. Θα γίνει αυτές τις μέρες μάλλον, παρά τα όσα αποτρεπτικά ακούω, γιατί θέλω να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Για την αρχική τριλογία πάντως, έχω να πω πως δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν. Μου άρεσει πολύ, το Empire το αγαπάω, σέβας, αλλά δεν με λες και fanboy.

Marvel Universe: Κάπως mixed εδώ πέρα. Μου αρέσουν οι χαρακτήρες της Marvel και όσες ταινίες έχω δει είναι από καλές ως παρα πολύ καλές. Η πρώτη τριλογία Spiderman, X-Men (δεν έχω δει τα δύο τελευταία), πρώτο Avengers, Guardians of the Galaxy, Iron Man 1-2, δεν πρέπει να ξεχνάω κάτι. Αλλά πέρα από διασκεδαστικές pop corn movies, δεν μου προσφέρουν το κάτι παραπάνω. Γαμώ προφανώς αλλά ως εκεί.

Indiana Jones: Καύλα.- Δυνατός ανταγωνιστής για την ψήφο μου. Εδώ πρέπει να πω πως είδα πρώτα την τέταρτη ταινία :Ρ. Δεν είχα νιώσει ακόμα με τα παλιά, ε έπαιζε στο σινεμά (πόσο, 13-14 να ήμουν τότε), είχα πάει να το δω. Αν και δεν θυμάμαι πολλά, να πω την αλήθεια. Η τριλογία ωστόσο είναι μεγάλη αγάπη. To Raiders παίζει μπάλα μόνο του, Temple of Doom πανάξιο και Last Crusade απόλαυση.

Back To The Future: Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ. Απλά 80ς μαγεία. Και οι τρεις ταινίες ξεχωρίζουν, είναι δημιουργημένες με μεράκι, χιούμορ, αθωότητα και ένα κάρο στιγμές και πράγματα που μου έχουν μείνει στο μυαλό.

Alien: Ο βασικός διεκδικητής του τίτλου μετά απο Middle Earth. Γαμάνε και τα 4. Ναι ρε, και το τέταρτο. Δεν έχει νόημα να το τραβήξω πολύ, λίγο ως πολύ όλοι γνωρίζουμε για τι τιτάνια έργα τέχνης μιλάμε.

Matrix: Προς τι ο ντόρος ποτέ δεν κατάλαβα. Μόνο το πρώτο έχω δει. Δεν αντιλέγω, καλό είναι. Αλλά ποτέ δεν είδα κάτι που να με εντυπωσίασε. Μια καλή sci fi περιπέτεια που αξιοποιεί ένα σκασμό θεωρίες/tropes του είδους. Next.

DC Universe: Μόνο με Dark Night έχω σχέση. Τυχαίνει να είναι και η καλύτερη τριλογία των τελευταίων 15 χρόνων.

Star Trek: Έχω αφήσει στη μέση την πρώτη ταινία, την ξεκίνησα προχθές αλλά ήμουν ψόφιος. Όσο είδα μου άρεσε αρκετά. Προφανώς δεν έχω γνώμη.

Terminator: Μύθος. Η σωστή αντρίκια απόλαυση του poll. 1-2 απαραίτητα για κάθε άνθρωπο του πλανήτη που ζούμε. Δεν μπορώ να το κάνω πιο ξεκάθαρο.

Αν έπρεπε λοιπόν, με το μαχαίρι στο λαιμό, να κάνω μια κατατάξη…

  1. Middle Earth
  2. Alien
  3. Terminator
  4. Indiana Jones
  5. Back To The Future
  6. Star Wars (ίσως εναλλαγή με BTTF)
  7. DC Universe (τέτοια δυναμική έχουν τα Dark Night, βάζουν κάτω όλες τις Marvel ταινίες που έχω δει)
  8. Marvel Universe
  9. Matrix

Star Trek ΔΞ/ΔΑ.

Ωστόσο το ρίχνω Alien για να ανέβει λίγο και να ισορροπήσουν κάπως τα πράγματα.

Να πω και 2 κουβέντες για τα υπόλοιπα franchise ε;

Άλλωστε αν έχουν όλα ένα κοινό είναι τα λεφτά που έχω σκάσει σε συλλογές box sets dvd/bluray για όλα (σχεδόν όλα). Το ρεκόρ (σαν single item) το κρατάει το Alien με εκείνη την συλλογή DVD και των 4 ταινιών (συνολικά 9 δισκάκια) που όταν είχε πρωτοβγει ήταν πανάκριβη η γαμημένη αλλά τα έσκασα κανονικά.

Το λοιπόν…

[B]Indiana Jones[/B]

Αν και οι σκηνές που με έχουν στοιχειώσει περισσότερο ανήκουν στο Temple of Doom, τα άλλα 2 είναι all the money και τα αληθινά αριστουργήματα της σειράς. Ακόμα μέχρι σήμερα δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο είναι το αγαπημένο μου, Raiders ή Last Crusade? Σκηνές δράσης που έχουν γράψει ιστορία, με την καταδίωξη με τον tank στην τρίτη να είναι μάλλον η αγαπημένη μου (αν και παίζει να αλλάξω γνώμη την επόμενη φορά που θα παίξει η τριλογία). Το 4 αν εξαιρέσεις κάτι fail με το ψυγείο με τις μαϊμούδες το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο από ότι το Force Awakes. Πάντως δεν ξέρω αν θα ήθελα και άλλη ταινία με Ford (όπως ήδη ακούγεται πως θα γίνει) ειδικά έτσι όπως τον είδα στον τελευταίο Star Wars σε κάποιες σκηνές δράσης.

[B]Star Wars[/B]

Όσο περισσότερο το σκέφτομαι η διαχρονική αξία της σειράς οφείλεται στην 2η ταινία 100%. Μιλάμε για μια τέλεια ταινία από την αρχή ως το τέλος, η ταινία φαντασίας που όλες οι υπόλοιπες θα συγκρίνονται μαζί της (καλώς η κακώς). Ωστόσο την πρώτη φορά που τις είδα σερί ήταν το 3 που μου έμεινε περισσότερο, ίσως και λόγω του ότι εκείνο το διάστημα είχα διαβάσει και Lord of the Rings. Γενικά πάντως δεν είμαι κολλημένος με την όλη saga στον βαθμό που είναι οι πολύ φανατικοί. Τα πρώτο άλλωστε αν και εξαιρετικό είναι αρκετά αδύναμο συγκριτικά με τα 2 sequel. Τα prequel δεν τα μίσησα όσο οι τελειωμένοι fans, το δε 3 μου άρεσε αρκετά. Αν δεν υπήρχε η επίμονη όλες οι σκηνές να είναι σε green screen και ο Lucas έδινε τα σκηνοθετικά ηνία αλλού (εδώ να πω ότι πάντα μου έκανε εντύπωση που ο Spielberg δεν ανέλαβε την σκηνοθεσία κάποιας ταινίας) μπορεί να μεγάλωναν ακόμα περισσότερο την φήμη της σειράς. Για το 7 μην τα ξαναλέμε.

[B]Back to the Future[/B]

Η πρώτη φορά που είδα ταινία με time travel. Εντάξει σαγόνι στο πάτωμα όταν το delorean εξαφανίστηκε αφήνοντας πίσω του φλόγες. Γενικά η πρώτη είναι ταινία σταθμός όχι μόνο για τον κινηματογράφο αλλά στην γενικότερη pop culture. Τα sequel είναι τίμια και πέρα για πέρα απολαυστικά. Και αυτή η μουσική ε! Δεν ξέρω τι εντύπωση θα έκανε σε έναν πιτσιρικά που θα την έβλεπε σήμερα αλλά για όσους την είδα την σωστή στιγμή στην σωστή ηλικία είναι αδύνατον να μην λατρέψουν.

[B]Terminator[/B]

Το κακό με αυτή την σειρά είναι αυτό που είπε ο mindcrimeK, τα 2 πρώτα έπιασα 10αρι. Που να πας δηλαδή μετά από τέτοιες ταινίες; Το δεύτερο το είχα δει σινεμά και είχα ψαρώσει άσχημα με τα ψηφιακά εφέ. Που by the way σε ότι αφορά το liquid metal τα εφέ δεν έχουν βελτιωθεί και τόσο σε σημερινές παραγωγές. Η τελική σκηνή στο 2 είναι στις μεγαλύτερες κινηματογραφικές ανατριχίλες ever. Τα sequel εδώ ήταν ψιλοκαταδικασμένα ειδικά από την στιγμή που φανερά τα επανέφεραν αρκετά χρόνια πιο μετά μπας και πιάσουν κανένα φράγκο και χωρίς Cameron. Αν και ο Arny πάντα θα πείθει ως Terminator ακόμα και αν τον βάλουν να κυκλοφορεί με κανένα πι. Πάντως αν θυμάμαι καλά σε λίγο καιρό τα δικαιώματα του franchise θα γυρίσουν στον Cameron που δεν έχει αποκλείσει 100% το ενδεχόμενο να κάνει μια ακόμα.

[B]Alien[/B]

Καταστροφή παιδικής αθωότητας η πρώτη ταινία όταν έπαιζε τηλεόραση και έβλεπα την μισή οθόνη μέσα από τα δάχτυλα μου. Μιλάμε για το απόλυτο σοκ όμως. Λατρεύω τις 3 πρώτες ταινίες, την 4η συνεχίζω να την έχω στις μεγάλες ένοχες απολαύσεις (υποβρύχια σκηνή, υβρίδιο, Ron Perlman εντάξει και αυτή γαμάει). Και εδώ μεγάλη μονομαχία για το ποια είναι η καλύτερη, Alien ή Aliens. Την τελευταία φορά που έπαιξαν σερί και οι 4 (πριν κανένα χρόνο) η μπίλια έκατσε στο Aliens πάντως. Μόνο και μόνο για το πόσο kick ass είναι η Ripley. Για τα Alien vs Predator που βγήκαν αργότερα ούτε λόγος, σκουπίδια που δεν πρέπει να αναγνωρίζονται ως μέρος της σειράς. Νομίζω πως μετά από Middle Earth saga εδώ θα κατέληγα ως δεύτερο αγαπημένο.

[B]Matrix[/B]

Η πρώτη είναι μέσα στο top 10 καλύτερες sci-fi ταινίες. Τα sequel προσωπικά αν και μου άρεσαν δεν άντεξαν την τεράστια φήμη που είχε αποκτήσει η πρώτη ταινία. Ίσως οι Wachowski έπρεπε να ενεργήσουν όπως ο Lucas με την πρώτη ταινία Star Wars, να έδιναν δηλαδή τα ηνία σε άλλους σκηνοθέτες/σεναριογράφους και να έμεναν ως παραγωγοί και φυσικά story. Τα μικρού μήκους στο Animatrix άλλωστε που τα ανέλαβαν άλλοι είναι όλα υπέροχα.

[B]Star Trek[/B]

Ποτέ δεν ήμουν Trekkie αλλά μου αρέσουν όλες οι ταινίες με Kirk/Spok, ακόμα και οι πιο παράξενες όπως το The Voyage Home με την φάλαινα. Εδώ ωστόσο αγαπημένη είναι μάλλον η πρώτη. Οι ταινίες με Picard είναι πολύ μέτριες. Οι πρόσφατες του J.J. εξαιρετικές και οι 2. Επίσης αυτό είναι το μοναδικό franchise του poll που προς το παρόν δεν με έχει βάλει σε έξοδα αφού στην συλλογή μου δεν έχω ούτε μισό dvd/bluray.

[B]DC Universe[/B]

Εδώ μέχρι σήμερα δεν είχαμε ενιαίο κινηματογραφικό σύμπαν αλλά μόνο ξεχωριστές ταινίες/franchise. Τα 2 πρώτα Batman του Tim Burton για μένα είναι τεράστιες λατρείες. Το δε Returns η αγαπημένη μου super hero movie. Το έχω αποθεώσει πολλές φορές εδώ μέσα και θα μπορούσα να το αποθεώνω για πάντα. Καταλαβαίνω τις αντιδράσεις τύπου ?δεν έχει καμιά σχέση με τον χαρακτήρα της DC? αλλά όπως και να 'χει μιλάμε για μια τέλεια ταινία φαντασίας, ένα σκοτεινό παραμύθι όπως μόνο ο Burton ξέρει (ήξερε;; ) να κάνει. Από εκεί και πέρα εξαιρετική η τριλογία Nolan, το Dark Knight ξεχωρίζει για μένα λόγω Joker (και ας είχα μέχρι πρόσφατα το Rises ως κορυφή). Από Superman με Reeves εξαιρετικές οι 2 πρώτες, το 3 είναι προσωπικό guilty pleasure. Η απόφαση Singer να αφήσει το X-men 3 στον Rattner και να κάνει ο ίδιος το Superman Returns ήταν μια πολύ κακή ιδέα για για τις 2 ταινίες. Λίγα πράγματα από Man of Steel που είναι πάντως και η αρχή του ενιαίου universe (και όσο είναι σε Snyder κρατάμε μικρό καλάθι).
Το Quest for peace και τα Batman του Σουμαχερ είναι ταινίες ντροπή που παραλίγο να βάλουν οριστική ταφόπλακα, τόσο στους χαρακτήρες, όσο και στις super hero movies γενικά.

[B]Marvel Universe[/B]

Τα έχουμε ξαναπεί για MCU. Avengers, Winter Soldier, Guardians κορυφή. Από εκεί και πέρα γενικά ωραία πράγματα και αν έδιναν περισσότερη προσοχή στους villains αντί για τους comic relief characters τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερα.
Spideman καλή η πρώτη, ωστόσο βρήκα πως οι επαναληπτικές προβολές την ρίχνουν λιγουλάκι. Κορυφή η δεύτερη, τεράστιος DocOc και από εκεί και πέρα μόνο το δεύτερο Amazing μου άρεσε, παρότι ο Electro ήταν σαν ο χαμένος ξάδελφος του MrFreeze από τον Batman and Robin, εδώ είδαμε Peter Parker και Gwen Stacy ακριβώς όπως έπρεπε (και με σωστό casting αυτή την φορά είτε μιλάμε για Gwen είτε για Mary Jane).
X-Men, Brian Singer εγγύηση του franchise, κορυφή και οι 3 δικές του μαζί με First class και ίσως το καλύτερο casting σε super hero movies γενικά. Τα υπόλοιπα απλά συμπαθητικά ενώ τα Fantastic 4 καλύτερα να μην τα πιάσουμε καθόλου. Ελπίδες για Deadpool.


Από franchise που δεν είναι στο poll τώρα.

Δηλώνω φαν του [B]Harry Potter[/B]. Και οι 8 ταινίες είναι εξαιρετικές, απλά δύσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις μια ταινία ως σημείο αναφοράς στο είδος. Συνολικά λειτουργεί έξοχα πάντως. [B]Planet of the Apes[/B] ξεκίνησε άριστα με την ταινία του '68 από εκεί και πέρα έβγαλε άλλες 5 ταινίες που ΔΕΝ βλέπονται και ξαναήρθε στο προσκήνιο εντελώς ανέλπιστα με τα 2 πρόσφατα εξαιρετικά για μένα , Rise και Dawn (περιμένουμε και το War of the Planet of the Apes) που ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι reboot ή prequel (λειτουργούν both ways πάντως). [B]The Hunger Games[/B] ευχάριστη έκπληξη παρά το απλά συμπαθητικό ξεκίνημα, ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα συγκριτικά με όλα τα τελευταία teenage franchise τύπου Divergent, Twilight, Giver κτλ που είναι απαράδεκτα. Δηλώνω μέγας φαν και του [B]Pirates of the Caribbean[/B], σίγουρα οι 3 πρώτες στις μεγάλες λατρείες, απλά συμπαθητική η 4η. Κρίμα μόνο που ο Depp το ψιλοχαλάει ερμηνεύοντας συνεχώς κακές ρεπλικες του Jack Sparrow. Από [B]Jurassic[/B] μου είναι αρκετά ευχάριστα τα 2 πρώτα, αδιάφορα τα 2 επόμενα. Ενώ [B]Narnia[/B] και [B]Transformers[/B] μπαίνουν στα μεγαλύτερα fail με την κάθε ταινία να είναι χειρότερη από την προηγούμενη.

Βασικα κ γω αγαπω Harry Potter. Νομιζω πθασανε πολυ καλα το φηλινγκ του στορυ με την κλιμακωτη αυξηση της σοβαροτητας κ της παρουσιας του Κακου. Θα πρεπε να ναι στο πολ νομιζω.