Οι Scorpions στη Ξάνθη, στο γήπεδο του ΑΟΞ [24/7]

Aυτο θα πει “παιζω οπου με καλουνε”.:stuck_out_tongue:

Που να χαλουσε κιολας. Θα ειχαμε ηδη 30 σελιδες σπαμ και τρολλιν αντι για 5.

Χαλκίδα θα παίξουν;
Θα είμαι κάποιες μέρες στο εξοχικό μου και λέω να το συνδιάσω. :smiley:

και Χαλκίδα δεν με χαλάει …:slight_smile:

Νομίζω είχε κάνει μια συναυλία η Βίσση πριν 5-10 χρόνια.Άρα έχει στάδιο και έχει παίξει και η Βίσση :stuck_out_tongue:
Το θυμάμαι γιατί είχε λυσσάξει η ξαδέλφη μου να πάει.Το αστείο είναι πως έπεισε και τον ξάδελφο μου και πήγε. :lol:
Μετά δούλεμα όλο το καλοκαίρι :lol:

Η αλήθεια είναι η εξής: Ναι, ακούγεται λίγο αστείο το ότι θα παίξουν εκεί, αλλά… (όπως είπε και ο Bleedin’) αν δείτε που παίζουν πολλά συγκροτήματα στην Αγγλία και τη Γερμανία, δε θα κάναμε καν κουβέντα. Πριν δύο βδομάδες πχ, είδα τους Asia (με την αυθεντική τους σύνθεση) σε κωμόπολη της Γερμανίας των 15.000 κατοίκων!

+ Από το να έβλεπε το 10χρονο παιδάκι που ζει στον Έβρο και αρχίζει να διαμορφώνει τώρα μουσική αντίληψη, την Έφη Θώδη, 1.000.000 φορές καλύτερα για όλους μας (ΝΑΙ, για όλους εμάς που ακούμε rock και θέλουμε να βλέπουμε και στο μέλλον rock συναυλίες στην Ελλάδα), να δει τους Scorpions!

Ναι αλλά οι Scorps είναι γερμανοί.
Αν ήταν Έλληνες θα ακουγόταν λιγότερο αστείο.
Τι έχεις ρε με την Θώδη!;;;Αν αρρωστήσεις και έρθει και σε θεραπεύσει θα σου πω εγώ μετά Ηίρωνα ε ηρωνα. [-X:p

Πφφφ… γραφικοτητες. Καλλιτεχνικος ξεπεσμος ρε. Και σιγα ποιοι ειναι οι Asia! Oι One του εξωτερικου ειναι…

τελικα το πανε για φουλ greek tour.ολες τους οι συναυλιες ανηκουν στο scorpions festival?

Χαρα σ’το κουραγιο σου που απαντας ρε, ασε τα παιδακια να τρολαρουν και τους haters να ξεσαλωσουν, τσαμπα ειναι αλλωστε…

Θα είναι και άλλοι εκεί μαζί τους;

:lol::lol::lol::lol::lol:
I’ve beem there!!!

OK, φαινεται λιγακι αστειο αλλα εγω τις γουσταρω κατι τετοιες κινησεις. Κανονικα ολοι οσοι παιζουν Ροκ-Μεταλ θα επρεπε να εχουν αποποιηθει οποιασδηποτε μορφης “σταριλικι” και να μην παιζουν μονο σε σταδιαρες και φεστιβαλ με 50,000 κοσμο αλλα ΠΑΝΤΟΥ. Γι’αυτους που τους γουσταρουν και τους στηριζουν και οχι για τον ΕΑΥΤΟ τους, τα λεφτα και την προβολη ΤΟΥΣ.

Προσωπικα την επικροτω την κινηση αν και διατηρω σοβαρες αμφιβολιες για το αν οι Scorpions το κανουν επειδη εχουν αποποιηθει το σταριλικι…:-k

Ας κάνω και μια ερώτηση γιατί είμαι χαζό και δεν καταλαβαίνω.
Γιατί μας αγαπάνε τόσο οι scorps;
H Ελλάδα έχει αν όχι το μικρότερο, ένα απο τα μικρότερα μεταλικα κοινά στην Ευρώπη.
Γιατί δεν πάνε σε καμία μεγάλη χώρα να κάνουν τις τσαχπινιές τους;

Η απάντηση που μου έρχεται είναι “Γιατί μας έχουν βρει μαλ#κες”.
Αν έχει κάποιος κάποια πιο καλή ας την πει.

δεν νομιζω οτι μας βρηκανε μαλακες οι σκορπιοι…δε πιστευω οτι δεν γουσταρουνε και αυτοι που εχουνε μεγαλο κοινο στην ελλαδα…δεν νομιζω οτι σκεφτονται ‘‘που τους μαλακες τους ελληνες μας γουσταρουν παμε να τους παρουμε τα λεφτα…’’ πιστευω οτι αν για παραδειγμα οι maiden μαζευαν 25 χιλιαρικα σε καθε λαιβ θα τους ειχαμε να παιζουν σε 25 πολεις καθε χρονο…και δεν νομιζω να λεγατε οι π[ερισσοτεροι τα ιδια με τους μεηντεν αν εκαναν το ιδιο…
ρε μεταλοζ…χαλαρωσε ρε φανμποη…δεν εχει νοημα να τα παιρνεις τοσο…

Σιγουρα αφου εχουμε να κανουμε με festival. Ελπιζω να δικαιωθουν οι διοργανωτες απο πλευρας προσελευσης καθοτι δεν ειναι μικρο πραγμα να κλεινεις ενα τετοιο ονομα σε ενα περιφερειακο φεστιβαλ της Ελλαδας.

Ουτε εγω πιστευω οτι το κανουν γιατι εχουν αποποιηθει το σταριλικι που σε τελικη αναλυση εχοντας τους κιολας συναντησει δεν πιστευω οτι το 'χουν σε βαθμο ψωνιου. Δεν ειναι απροσεγγιστοι. Μετα, γιατι το κανουν?? Γιατι τους εγινε προταση. Και καλυφθηκαν οι αναγκες τους (οικονομικες και τεχνικες). Οπως και να το κανουμε ρε παιδια και ο μουσικος κανει την δουλεια του. Ωραια τα λογυδρια περι τεχνης αλλα ακομα καλυτερα οταν μπορει να βγαζει και τα λεφτα του μεσω αυτης. Τα συγκροτηματα ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ, ΚΑΝΕΙΣ δεν παιζει για την ψυχη της μανας του.

Μας αγαπανε οσο τους αγαπαμε και εμεις. Δεν μας αγαπανε τοσο ωστε να παρουν σβαρνα ολη την Ελλαδα και να παιζουν για την καυλα των οπαδων τους και μονο.
Βεβαια αμα ειχες καποιου ειδους επαφη με το περιβαλλον θα γνωριζες οτι παιζουν σε καθε “μεγαλη χωρα”, απλα εδω κανουν περισσοτερες τσαχπινιες γιατι τους κανουμε και εμεις περισσοτερες τσαχπινιες (βλεπε προσελευση και εμπορικοτητα).

Μας εχουν βρει μαλακες??? Ναι, τους πληρωνουμε, αυτοι παιζουν ενα medley 5 τραγουδιων και μετα φευγουν.

Πολλα “μεγαλα” συγκροτηματα θα γουσταραν να γνωριζαν τον “ξεπεσμο” που γνωριζουν στην Ελλαδα οι Scorpions. Κριμα που δεν το μπορουνε.
Χαλαρος ειμαι, νομιζω οτι και τα ποστ μου μεχρι τωρα δεν ειναι στο υφος των τρολλς εδω μεσα αλλα με λογικα αντεπιχειρηματα και τροφη για γονιμο διαλογο.

Πολλα “μεγαλα” συγκροτηματα θα γουσταραν να γνωριζαν τον “ξεπεσμο” που γνωριζουν στην Ελλαδα οι Scorpions. Κριμα που δεν το μπορουνε.
Χαλαρος ειμαι, νομιζω οτι και τα ποστ μου μεχρι τωρα δεν ειναι στο υφος των τρολλς εδω μεσα αλλα με λογικα αντεπιχειρηματα και τροφη για γονιμο διαλογο.[/QUOTE]

οχι απλα μου φανηκε οτι τα χεις παρει με ολους αυτους εδω μεσα…τεσπα…

Μη συγκρινεις την Ευρωπη με την Ελλαδα.Σε αναλογη περιπτωση θα μαζευαν 35.000 κοσμο και οχι 300 ατομα (310 μαζι με ηχοληπτες και τεχνικους).Εδω στη Θεσσαλονικη γινονται συναυλιες και παει 3 κι ο κουκος περιμενουν να μαζευτει κοσμος στις Καστανιες?

Metal laws εστω οτι εισαι διοργανωτης συναυλιων,δεν εισαι ο φανμποης που εισαι αλλα 100% επαγγελματιας.
Πληρωνεις 150.000 ευρω να φερεις τους Σκορπιους στις Καστανιες.Πως περιμενεις να κανεις αποσβεση?με 300 ατομα?Ποσο κοσμο πιστευεις οτι θα εχει αυτη η συναυλια?Ποιος διοργανωτης εχει τοσα λεφτα για πεταμα?Αν τα εχει γιατι δεν τα δινει σε απορες οικογενειες?Μηπως οι Σκορπιοι δεν θα παρουν τελικα τοσα?Υπαρχει το ενδεχομενο να παιξουν αφιλοκερδως?
Ερωτησεις λογικης φυσεως πιστευω…

Πολύ σωστά.

Μην μου πείτε ότι η οικονομική κρίση έριξε “έξω” τους Scorpions και κάνουν Greek tour για να αναπνεύσουν οικονομικά…

Είναι προφανές ότι κανείς σας δεν ξέρει τι εστί το Φεστιβάλ του Άρδα…

Το εν λόγω φεστιβάλ διεξάγεται εδώ και 15 χρόνια [φέτος είναι η 15η φορά] και σε συνδυασμό με τα αντίστοιχα φεστιβάλ στο Νεστόριο της Καστοριάς και άλλο ένα στον Αλφειό δίνουν την δυνατότητα για πραγματικά χίπικες καταστάσεις με 4-5- μέρες camping στις όχθες ποταμών σε συνδυασμό με συναυλίες κάθε μέρα.

Αν κάποιοι αρκούνται σε συναυλίες τύπου Gagarin ή Λυκαβηττού κλπ, οκ, κανένα πρόβλημα, αλλά ας μην κρίνουν κάτι στο οποίο δεν έχουν πάει.

Προσωπικά πήγα πρόπερσυ στον Άρδα [πέρυσι δεν μπόρεσα λόγω δουλειάς] και η φάση ήταν απλά απίστευτη. Μπορεί να έκανα πάνω από 10 ώρες ταξίδι με το τρένο [μόνος μου!!] αλλά η εμπειρία εκεί πάνω ήταν απίστευτη.

Σε καμία περίπτωση το φεστιβάλ δεν είναι αποκλειστικά ροκ, όταν πήγα εγώ είχε μία χιπ χοπ μέρα, μία ροκ, μία έντεχνη, μια λαικη και μία ποπ, κάτι το οποίο τελικά δεν ήταν κακό διότι οι >>5000 κόσμου που έφτασαν εκεί προέρχονταν κυρίως από τους θρακιώτικους νομούς και ήταν καλή ευκαιρία να δουν ονόματα που δεν βλέπουν εύκολα τον υπόλοιπο καιρό. Από την ελληνική ροκ σκηνή εμφανίστηκαν οι Β. Παπακωνσταντίνου [τακτικός επισκέπτης], Ζουγανέλλης, Μπλε, Τσοπάνα Ρειβ, Magic de Spell, Αλκ. Ιωαννίδης, Μάλαμας κλπ. Που να ήσαστε εκεί να ακούσετε τους Locomondo σε ένα νησάκι στην μέση του ποταμού με τον κόσμο ξυπόλητο πάνω στην άμμο, Τζαμάικα!!

Αν λοιπόν είχατε πάει και είχατε βιώσει μία τέτοια κατάσταση [είτε στον Άρδα είτε στα άλλα φεστιβάλ] τότε θα καταλαβαίνατε ότι δεν είναι και τόσο παράλογο να δώσουν το παρών και οι Σκορπιοί. Για να μην αναφέρω το ιδιαίτερα χαμηλό εισιτήριο… 10 ευρώ την μέρα μαζί με το κάμπινγκ

Νεστόριο http://www.riverparty.gr/program.html
Άρδας http://www.ardas.gr/2008/program.html

Κοιτώντας τώρα το ημερολόγιο με τις συναυλίες που έχω βγάλει εισιτήρια παρατήρησα ότι στις 23/7 παίζουν οι Deep Purple στο Terra Vibe οπότε πολύ δύσκολα θα ανέβω Καστανιές…