Scorpions αθηνα 27/10/2010

ακομα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που δεν πηγα… ειδικα οταν ειδα βιντεακι απο το holiday…

Ας γραψω και εγω την γνωμη μου για την συναυλια. Τον Γακη δεν τον προλαβα, αλλα απο οτι εμαθα ηταν καλος και με καλο ηχο.

Οι Firewind μου αρεσαν χωρις να τρελαθω, μια αρκετα καλη εμφανιση, ο ηχος εκει που ημουν εγω (αρενα, αριστερα του ηχοληπτη) ηταν πολυ καλος και το setlist τους δεδομενης και της ωρας που επαιξαν ηταν πολυ ικανοποιητικο, αν και γινοταν και καλυτερο.

Και παμε στους Scorpions. Μια ακομα φοβερη εμφανιση απο τους Σκορπιους με μετριο ηχο στα 2 πρωτα κομματια που μετα ομως εφτιαξε, οπως και η φωνη του Klaus. Στην αρχη δεν ηταν στα καλυτερα της, αλλα απο το 3ο κομματι το Bad Boys Running Wild και μετα ηταν πολυ καλη και οσο περναγε η ωρα γινοταν ολο και καλυτερη. Τον εχω ακουσει και σε καλυτερη κατασταση παντως. Το setlist ηταν το αναμενομενο και το αρνητικο ηταν οτι δεν μας επαιξαν παραπανω κομματια που πιστευαμε ή καποια εκπληξη. 19 κομματια συνολικα και συνηθως παιζουν 18. Κορυφαιες στιγμες για εμενα το Bad Boys Running Wild, το The Best Is Yet To Come που ηταν πολυ συγκινητικο live οπως και στο cd (κομματαρα πραγματικα), το Raised On Rock που ηταν πολυ πωρωτικο, το Dynamite, το Blackout, το Big City Nights και το Rock You Like A Hurricane, Σε αυτα η αποδοση τους ηταν τρομερη και γουσταρα τρελα… Αρνητικο ηταν αυτο που ανεφεραν και οι υπολοιποι με το κοινο. Εκτος των πασιγνωστων κομματιων στα περισσοτερα καθονταν ακινητοι λες και εβλεπαν θεατρο. Ειδικα στις εξεδρες η κατασταση ηταν απογοητευτικη. Τις 2 προηγουμενες φορες που τους εχω δει ηταν πολυ καλυτερο το κοινο. Παντως γενικα περασα τελεια οπως το περιμενα και ανυπομονω ηδη για την επομενη φορα.

Αυτο που αναφερθηκε με το July 10 να αναγραφεται στην οθονη κατα την διαρκεια του Big City Nights κατω απο ενα κτιριο που εγραφε ‘‘Desire’’ το παρατηρησα και εγω και σκεφτηκα οτι μαλλον τοτε θα μας ερθουν για τελευταια φορα. Και αυτο που λεμε τοσο καιρο μου φαινεται πιο σιγουρο μετα το γεγονος οτι δεν μας ειπαν κατι σαν τελικο αντιο… Οποτε ή το καλοκαιρι ή αργοτερα θα τους ξαναδουμε και ευχομαι τοτε σε μεγαλυτερο setlist με κομματια και απο την Roth περιοδο.

γιατι ο κοσμος μονο τον βασιλακι ηξερε και πηγε να δει.να φανταστης ηταν και η κουτση μαρια.(τους εξαφανισε )αυτο το φανταζοντε οι fun του βασιλακι

ναι η διοργάνωση ήταν κάκιστη
ναι ο ήχος ηταν απαράδεκτος
ναι το set list ηταν αναμενόμενο
ναι το κοινό ήταν υποτονικό…

όμως, όταν βλέπεις Meine και Schenker στα 62 τους να αλλωνιζουν τη σκηνή και να δίνουν 2ωρη συναυλία, δεν μπορείς να μείνεις ασυγκίνητος… 10 και 20 χρονών νεότεροι δεν μπορούν να πάιξουν πάνω από 1,5 ωρα…

Αναμένω farewell συναυλία το καλοκαίρι του 2011 στο Καραισκακη με 35.000 κόσμο με φουλ set list…

α, ναι, στη χωρα μας οι Scorpions τα sold out τα εχουν για πλάκα…

Άργησα λίγο, αλλά είμαι έτοιμος. Φτυαράκια, αξίνες, καροτσάκια και πάμε.

Μετά από 20 χρόνια και κάμποσες συναυλίες (όχι και λίγες) ήταν η πρώτη συναυλία που έφυγα πριν τελειώσει. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα γινόταν αυτό και όμως έγινε…

Από το δεύτερο κομμάτι μου έβγαλαν μία βαρεμάρα. Γκρουνφ, χαρ-χαρ, μμμμνιανιανιά. Το είπα στο φιλαράκι εκεί και συμφώνησε αμέσως. Κομμάτια που τα τράβαγαν στο τέλος (ουά, ουάαα, ουάααα (κιθάρα), γκραν γκραν γκραααααν (δεύτερη κιθάρα), τουφφφΦΦ (ντραμς) ΤΕΛΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ, 1 λεπτό μετά…), όχι οι καλύτερες εκτελέσεις, ανεκδιήγητο σόλο ντραμς (η μόνη φορά που ζωντάνεψα στη συναυλία ήταν την ώρα που ούρλιαζα ΠΕΣΕ ΡΕ ΠΑΠΑΡΑ στον Κότακ, όταν είχε ανέβει στο σετ του και έκανε ΤΙΣ καραγκιοζιές) και στο καπάκι (μετά από ένα κακό Blackout) σόλο μπάσο!!! Έλεος. Κάπου εκεί οι γέρικες καρδιές μας δεν άντεξαν, ομολογώ. Μισή ώρα μετά (και πολύ λέω) ήμουν ήδη σπίτι και μπράβο μου…

[SPOILER]
Οh, oooh the best is yet to come… πρέπει να το τελειώνουν τώρα, έτσι;[/SPOILER]

Για να βάλω τα πράγματα στη θέση τους. Έχω δει πολλές συναυλίες κακές. Δε με πειράζει να είναι το συγκρότημα σε κακή βραδιά, συμβαίνει αυτό, να μην έχει καλό ήχο, να είναι ψόφιος ο κόσμος, να είναι κακή η οργάνωση, να σου χαλάει η διάθεση από όλα αυτά και άλλα πολλά. Ήταν όμως από τις ελάχιστες φορές που μου φάνηκε ότι έπρεπε να βγει μία υποχρέωση με όποιο τρόπο. Και έχω δει τους Σκορπιούς 4-5 φορές και μέχρι σήμερα δε μου είχαν δώσει αυτή την εντύπωση. Και ας είμαι φαν της Roth εποχής, τα χιτάκια ήθελα να ακούσω, έχω χρόνο για τον Uli, δόξα τω Θεώ ξανάρχεται…

Μπορείτε να με φάτε τώρα…:stuck_out_tongue:

[SPOILER]Οh, oooh, the best is yet to come… σιγά μην τελείωνε, πως θα γεμίσει ο χρόνος;;;[/SPOILER]

toxikos: το καλοκαιρι στο καραισκακη με 35000 κοσμο και full set list θα είναι αλλιώς…

http://www.rockpages.gr/detailspage.aspx?id=4437&type=3&lang=GR

Με βρίσκει 100% σύμφωνο…

[I]Με μία εμφάνιση στην οποία το όνομα των Scorpions αποδείχθηκε μεγαλύτερο από το ίδιο το συγκρότημα, οι Γερμανοί πέρασαν ακόμα μία φορά από την Αθήνα, ικανοποιώντας πολλούς φίλους τους, αλλά προβληματίζοντας ακόμα περισσότερους. Κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι είχαμε ως μέτρο σύγκρισης κάποια προγενέστερη συναυλία τους και, συγκριτικά, η χθεσινή έμοιαζε περισσότερο τύπου «[B]να βγει η υποχρέωση»[/B]. Ανάμεικτα συναισθήματα, λοιπόν, λόγω μέτριας απόδοσης και υπερβολικά «ασφαλούς» setlist, από μία πολύ αγαπημένη μπάντα, που στο παρελθόν έχει δώσει πολλά περισσότερα στους οπαδούς της στην Ελλάδα.[/I]

Από το ρεπορτάζ του rocking. Kι εγώ μαζί τους…

επισης ρε μαγκες, ποσο ηλιθιος ηταν ο dj που εβαλε pink κιαλλο ενα κλαμποτραγουδο λιγο πριν βγουν οι σκορπιοι…#-o
αρχισα να γιουχαρω κ να βριζω κ οι γυρω μου με κοιτουσαν σα να εβλεπαν εξωγηινο κ αλλοι χορευαν…8O

Ρε παιδια περαν του αναμενομενου και παρα τις κομματαρες, πολυακουσμενου στην Ελλαδα setlist και της χλιαρης παρουσιας του κοσμου με εξαιρεση καποια κομματια, τι σας χαλασε? Ο ηχος μια χαρα ηταν εκει που ημουν εγω τουλαχιστον και η παρουσια και αποδοση του συγκροτηματος φοβερη. Αν εξαιρεσεις το drum solo που μονο το βιντεακι μετραγε, δεν βαρεθηκα στιγμη.

Μετά τη συναυλία του 2009 στην Αθήνα, θα ήταν δύσκολο να παρουσίαζαν καλύτερο setlist. Κρίνοντας όμως από τις συναυλίες που έδωσαν στην Ελλάδα το καλοκαίρι, το setlist στο ΣΕΦ ήταν μικρό και τετριμμένο. Ειδικά όταν παίζουν εδώ , που όπως λένε και οι ίδιοι έχουν τους πιο πιστούς οπαδούς, θα έπρεπε να παίξουν 1-2 παραπάνω τραγούδια ή να αλλάξουν 2-3 από το πρόγραμμά τους, ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι.

Μπορούσαν να συνεχίσουν μετά το Rock you live a Hurricane με το Can’t get enough, When the smoke is going down ή ακόμα καλύτερα με το A moment in a million years, που έχουν ξεχάσει. Έτσι σίγουρα θα χάριζαν περισσότερα χαμόγελα.

Είναι κρίμα γιατί τους θεωρώ μεγάλο συγκρότημα με μία από τις καλύτερες φωνές στο Rock, και όχι μόνο.

Εφ΄όσον έβλεπαν τον κόσμο από κάτω τρελαμένο, θα ήταν πιο σωστό να πρόσεχαν περισσότερο το setlist , από το να αναλώνονται στο να μαζεύουν πανό από το κοινό για κανένα 10λεπτο.

Επιμένουν να ξεχνάνε τη δεκαετία του 70, του 90 και του 2000. Για μένα είναι φάουλ ένα συγκρότημα 4ων δεκαετιών να ξεχνάει τα 3/4 τις πορείας του και να θυμάται μόνο τις αυστηρά εμπορικές στιγμές,

εγω μπροστα και πλάγια είχα σχετικά μέτριο ήχο, στα τρώτα 2-3 κομμάτια κακό…
μπορούσαν κάλλιστα 2-3 κομμάτια ακόμα…

περιμένουμε το επομενο καλοκαίρι τώρα…

Το καλοκαιρι που θα ειναι και οντως η τελευταια τους συναυλια στην Ελλαδα ετοιμαστειτε για συναυλια- ονειρο παντως, ισως εχοντας και αυτο στο μυαλο τους πηγαν σε πιο ασφαλες setlist και δεν επαιξαν παραπανω, μας το φυλανε για τοτε…

λολ #-o

Ήμαρτον!

Υποψήφιο για ατάκες το παραπαραπαραπάνω σχόλειο.

Tα γεγονοτα μιλανε απο μονα τους, κυριοι.

Κατα τη διαρκεια του λαηβ ο Klaus φερεται να ειπε στο Rudi:

“Παμε τωρα [I]In Trance[/I], [I]Fly To The Rainbow[/I], [I]Sails Of Charon[/I],[I] Steamrock Fever[/I] και μετα [I]Born To Touch Your Feelings[/I]”,

με το Rudi να απαντα κλεινοντας του το ματι:

“Του χρονου.” :wink:

ξερουμε αν οντως ο Meine ηταν τελείως καλά ή σε αυτό οφείλεται η άκρως επαγγελματική εμφάνιση με standard and safe set list. Τον ιούνιο που πήγα στην Πάτρα ήταν πολύ καλύτερα και το set list μεγαλύτερο…

αναμένουμε για το καλοκαίρι του 2011 με sold out σε καραισκάκη…

Εγώ αν έρθουν με Roth πάω.Αλλά…Θέλω Top of the Bill(ναι καλά…)!Και Believe in Love(άσχετο αλλά ήταν το πρώτο τους τραγούδι που άκουσα ποτέ).:stuck_out_tongue:

Καλα τοσο κουλο σας φανηκε ολων αυτο που ειπα? Ισως ηταν μια πιο αυστηρα επαγγελματικη εμφανιση αυτη μετα και το προβλημα του Klaus και την επομενη να κανουν το ‘‘κατι παραπανω’’…