Scorpions / alice cooper - o.a.k.a. 6/7/2022

Alice Cooper, τιτάνας! Τεράστιος καλιτέχνης, η φωνή του άψογη, η θεατρικότητα, οι εκφράσεις του, έμεινα μαλάκας. Φοβερό show συνολικά. Ο κουασιμόδος που μάζευε τα props πόσο τέλειος; Έχουν δώσει πολλή προσοχή στις λεπτομέρειες που δείχνει ότι αγαπούν αυτό που κάνουν και θέλουν ο κόσμος που τους βλέπει να περνάει καλά.
Scorpions μετριότητα. Claus ραμολί, τραγουδούσε ξεψυχισμένα έτρωγε και τα σύμφωνα γιατί μάλλον φοβόταν μη του φύγει η μασέλα. Τους σώζει λίγο ο γίγαντας Mikkey Dee. Στην τελική δε με χάλασε που το λήξανε σύντομα.
Συμπεράσματα: Έπρεπε να είναι headliner o Alice. Τους είδα και τους δύο πρώτη φορά, Alice Cooper θα επιδιώξω να ξαναδώ. Δύσκολη η καθημερινή για συναυλίες.
Έκανα deal με τη γυναίκα μου να πάω εγώ Alice Cooper και να κρατήσει εκείνη τα παιδιά και αυτή να πάει Maiden. Δεν μετανιώνω.
υ.γ. το νέρο μέσα στη συναυλία 1 ευρώ χλιαρό και χωρίς καπάκι, στο release μισό, παγωμένο, καπακομένο.

11 Likes

STEEEEEEEVEEEEN!

Τεράστιος Alice Cooper. Ούτε ο ήχος τον πτόησε, φοβερό show, δεμένη μπάντα, υπερκομπλέ setlist. Συγκινητικός, σπουδαία μορφή, καλλιτεχνικό εκτόπισμα όσο λίγοι. Κοινό ψόφιο, αλλά δεν μου έκανε εντύπωση.

Scorpions χάρηκα που είδα γιατί δεν είχε τύχει και τους αγαπώ, αλλά αντικειμενικά ήταν μέτριοι. Mikkey Dee κτήνος και χαίρεσαι να τον βλέπεις, σαν παιδί κάνει πίσω από το kit, φαίνεται πως το ζει και το χαίρεται με την ψυχή τους. 90 λεπτά είδαμε αυτόν, 75 την υπόλοιπη μπάντα. Δεν μπορώ να γκρινιάξω πολύ πάντως, ήθελα πολύ να τους δω.

ΥΓ. Ακούσαμε My Stars, ούτε παραγγελία να το είχα κάνει, με τίποτα δεν προσδοκούσα κάτι τέτοιο. Αν έπαιζε και Blue Turk από το School’s Out θα είχα παραδώσει πνεύμα.

12 Likes

Δεν πήγα χτες οπότε δεν έχω άποψη (πήγε όμως η αδερφή μου και με ενημέρωσε σχετικά), ο κόσμος ήταν περίπου 30.000 με μία αρκετά μεγάλη νεκρή ζώνη στο μισό κομμάτι του χλοοτάπητα. Είδα κάποια βιντεάκια και φωτογραφίες και μου φαινόταν άδειο.

Πωωωω η τριάδα steven , dead babies , i love the dead με όλη τη σκηνική παρουσία ήταν αριστούργημα

Εν τω μεταξύ μόνο εγώ δεν βρήκα προβλήματα στον ήχο μάλλον . Όταν σολαρε για λίγο μόνος του ο ντράμερ , ναι η μπότα έκανε ζημιά . Όταν έπαιζαν όλοι μαζί το μόνο που ίσως θα έλεγα είναι ότι οι κιθάρες σε σημεία ήταν πιο δυνατά από τη φωνή του Άλις ( δλδ το αντίθετο από αυτό που λέει ο @martian :stuck_out_tongue: )

5 Likes

Συμφωνω, κι εγω ακουγα πεντακαθαρα κιθαρες να καλυπτουν μερικες φορες τη φωνη. Μποτα σαφως και χτυπουσε, αλλα δεν μου καλυψε ηχους πουθενα. Πιο πολυ θα ελεγα οτι ηταν ξερη, αν μου ελειπε κατι δλδ θα ηταν το μπασο. Σαν να ηταν πιο πισω.

Η τριάδα που αναφερθηκε ηταν το κατι αλλο. Ωραιο παρτι γενικως, περασα υπεροχα. Μονο το φως της μερας τα χαλασε.

3 Likes

Κι εμένα ρε παιδιά μια χαρά μου φάνηκε ο ήχος.
Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο κόσμος σίγουρα ξεπέρασε τις 25000 και μάλλον άγγιξε τις 30000.
Πάνε, προφανώς, πολλά χρόνια, αλλά μου φάνηκε στο σύνολο αρκετα πιο γεμάτο από το 25άρι των Guns το 1993 που είχε μέσα και αρκετούς τζαμπατζήδες της τελευταίας στιγμής.

1 Like

Να ρωτήσω κάτι, τα πάνω διαζώματα ήταν κλειστά έτσι δεν είναι;

Πάνω κλειστά, το πέταλο πίσω ψιλογεμάτο. Ένα 25αρι γεμάτο, μάλλον όχι 30. Εκπληκτική η ιδέα του να έχουν τη σκηνή τέσσερα έτη φωτός μακριά από το πέταλο με τον κόσμο.

8 Likes

Το πέταλο εμένα μου φάνηκε εντελώς γεμάτο, τα πλαϊνά μισογεμάτα, κεντρικά μισοάδεια. Η εικόνα της αρένας από πάνω λογικά ήταν κάπως αστεία, καταλαβαίνω ότι ο κόσμος ήταν μαζεμένος μπροστά.

Κεντροαριστερά προς τα πίσω στην αρένα, ειδικά στα πιο 80ς γκλαμ κομμάτια, οι κιθάρες δεν υπήρχαν δυστυχώς.

Αν η σκηνή ήταν στη μέση όλοι θα ήταν ευτυχισμένοι.τοσο τραγική διαρρύθμιση δε ξαναθυμαμαι προσωπικά

3 Likes

Aerosmith…

2 Likes

Μάλλον δεν πρόλαβες! Η Nita φεύγει από τον Alice Cooper και πηγαίνει στην Demi Lovato.

2 Likes

καλύτερα φράγκα, αλλά ντάξ, πολύ ντούκι η γκόμενα, σαν οικοδόμος. οκ κιθαρίστρια αν και κουράσοβα στα σόλο και αυτά.



Μια χαρά το Νιτακι

7 Likes

Ουάου :heart_eyes:

Πού της ανέβασε τις φωτό; Πες μου ότι είναι στο Μοναστηράκι!

insta προφανως, ναι

Έχει όντως ανεβάσει κάποιες από βόλτες στην Αθήνα

Κούκλα είναι

1 Like

Θα ήθελα να με σπάσει στα δύο…

5 Likes

Να προσθέσω στην πολύ σχετική με το topic κουβέντα ότι τα χρόνια που πέρασε η Nita με την Courtney Cox (βρήκε επίθετο κι αυτή) στις Iron Maidens άφησαν εποχή και για τους σωστούς (τρομερές παίκτριες αμφότερες) και για τους “λάθος” λόγους.

4 Likes