Scorpions-humanity hour1

Ακομα με το κεφαλι ψηλα στεκονται οι Scorpions αφου ξεπερασαν την κριση στα ρελη των 90’s και στις αρχες των 00’s, τωρα πανε μια χαρα!

Χωρίς το θεό Francis Bucholz δεν είναι ολοκληρωμένη η φωτογραφία… :frowning:

Τι κρίμα που έχουν πλακωθεί…

P.S. Πριν ένα χρόνο περίπου (11 Δεκεμβρίου 2005) έζησα ένα αξέχαστο σκηνικό. Περίμενα από την πίσω έξοδο του Club 22 τον Francis και τον Uli για κάποιο αυτόγραφο, γιατί οι securitάδες δεν αφήνανε όποιον είχε βγει, να ξαναμπεί στο club…
Ήμουνα μόνο εγώ, οι οδηγοί των αυτοκινήτων, ο Αλέξανδρος Ριχάρδος που θα τους πήγαινε στο Revenge και οι διοργανωτές.
Ξαφνικά βγαίνει ο Roth και με το που πάω να ζητήσω ένα αυτόγραφο, πέφτουν όλοι πάνω μου!!! “Άστον! … είναι κουρασμένος! … τώρα σου ήρθε; … απομακρύνσου” κ.τ.λ.
Φυσικά εγώ δεν τους έκανα τη χάρη, ΠΗΡΑ τα αυτογραφα μου! Έχω πάρει από άλλoυς και άλλους, απο Roth δεν θα έπαιρνα;
Αφήνω τους “κακόμοιρους” να χαρούν το “θεό” τους και περιμένω τον Francis…
Μετά απο δύο λεπτά βγαίνει κρατώντας στο ένα χέρι το μπάσο και στο άλλο ένα ασήκωτο sack-voyage. Με δυσκολία περπατούσε! Ενώ προηγουμένως στο Roth υπήρχαν 3 βαστάζοι για τα πράγματά του και πέσανε πάνω του όλοι, τον Francis ούτε καταλάβανε ότι βγήκε. Προσφέρθηκα να τον βοηθήσω, δέχτηκε, πήγαμε τα πράγματά του μέχρι το αυτοκίνητο, υπέγραψε πρόθυμα ότι του έδωσα, τα είπαμε λιγάκι, μπήκε στο αυτοκίνητο και περίμενε τους άλλους να ξυπνήσουν από το “λήθαργο”… Χαίρομαι που έγινε έτσι, οι άλλοι χαίρονταν τον “χίππη” τους και εγώ που γνώρισα άλλο ένα μέλος των Scorpions της αγαπημένης μου περιόδου (1979-1990).
Για να μην παρεξηγηθώ, (αν και είναι δεδομένο) μου αρέσει τρομερά η πορεία τους στα '70s (εκτός του πρώτου δίσκου!), τα solos του Roth είναι απίστευτα, αυτά που δεν μου αρέσουν είναι τα “Hendrix-ικά” τραγούδια του. Ευτυχώς είναι λίγα! Ένας είναι ο συνθέτης των Scorpions (ουσιαστικά αυτός είναι οι Scorpions!!!), ο Rudolf!!! Και ποσοτικά και ποιοτικά!

πολυ ωραία ιστορία. και όντως ο Francis δεν άξιζε τέτοιο ‘κλάσιμο’.

μιας και αναφερες τον roth πάντως:

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=62929

εδώ γράφει ότι μέσα στον σεπτέμβριο ο Uli Jon Roth θα αρχίσει τις ηχογραφήσεις rock δισκου. δεν έχει γράψει τέτοιου ύφους υλικό πάνω από 20 χρόνια απ’ οσο αναφέρεται…

Ναι όντως πολύ ωραία ιστορία! Και γω στον Francis έχω ιδιαίτερη αδυναμία και ας μην τον χωνεύουν πολλοί επειδή ΄λέει δε φέρθηκε καλά στους Scorpions… Δε με ενδιαφέρουν τα προσωπικά τους γιατί στο κάτω κάτω πολλά ακούγονται και ποτέ δε μπορέις να είσαι σίγουρος. Αλλά και οι φήμες για τον Francis να αληθεύουν 100% εμένα θα συνεχίσει να είναι ο αγαπημένος μου Scorpions μπασίστας και ένας από τους αγαπημένους μου μπασίστες γενικότερα. Γι’αυτό κιόλας, όταν το είδα στο Meet and Greed ήμουνα πολύ πιο θερμή και μίλαγα περισσότερο μαζί του απ’ότι με τον Roth, ίσως κιόλας επειδή τον Roth τον είχα ξαναδεί βέβαια.

Πίσω απτο club 22 περίμεναν πολλά αμάξια για να πάρουν όλα τα μέλη του γκρουπ, όχι ιδιαίτερα τον Roth. Απλά μάλλον έπεσαν επάνω του τα περισσότερα άτομα που θελαν αυτόγραφο. Ούτως ή άλλως τον Uli τον πήραν δύο άλλα άτομα, με τα οποία θα πήγαινε ούτως ή άλλως επειδή ο ένας από αυτούς είναι και φίλος του (Έλληνας), τηλεφωνιούνται, μιλάνε κτλ, ε και φυσικό είναι να προσφέρθηκαν αυτοί οι δύο να πάρουν τα πράγματά του :wink:

Τα άτομα στα οποία αναφέρομαι ήταν οι διοργανωτές, οι οδηγοί, ο Ριχάρδος και, ίσως, ο φίλος του που αναφέρεις. Πέσανε πάνω του για να τον προστατέψουν, και καλά… από εμένα!!! 8O
Δεν υπήρχαν εκείνη τη στιγμή κάποιοι άλλοι οπαδοί για αυτόγραφα… Όλοι είτε είχαν πάρει μέσα στο club, είτε πηγαίναν στο Revenge.

:lol: :lol: Δεν θα ήσουν καλό παιδί φαίνεται! :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Τους διοργανωτές τους θυμάμαι και γω!! Έχεις δίκιο σε αυτό… Τον Ριχάρδο τον είδα εκεί, αλλά δεν πολυπρόσεχα γενικά τι έκανε? Όσο για το παιδί που τον πήρε στο αμάξι, περίμενε εκεί, ούτε τον τράβηξε, ούτε τον ενοχλούσε τίποτα ή κανένας… Αλλά ναι, για τους διοργανωτές το θυμάμαι! Πάντα έτσι κάνουν? Σιγά μην πάθουν τίποτα οι καλλιτέχνες αν δώσουν και 2 αυτόγραφα! Αλλά ούτε καν τους ρωτάνε, τους βάζουν στο αμάξι και μιλάνε αντί γι?αυτούς!.. :evil:

:lol: :lol: Δεν θα ήσουν καλό παιδί φαίνεται! :lol: :lol: :lol: :stuck_out_tongue: [/quote]

…Μπορεί… :wink:

Όπως λέει και ο Coverdale:
“Bad Boys
Running undercover of moonlight
Bad, bad Boys
Getting wild in the street,
wild in the city…” :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Κατι απο Beatles μου φερνει αυτη η φοτο… 8)

Καποτε καποιοι πρεπει να καταλαβουν οτι πρεπει να σταματησουν με το κεφαλι ψηλα…Οκ μεγαλη μπαντα τρανη ιστορια…Τι το κουραζετε ρε παιδια???Σεβαστειτε τους οπαδους σας[/quote]San enthermos opados tous se diavevaiw oti niwthw kati parapanw apo eyxaristimenos akoma kai me tis syxrones douleies tous kai to mono pou exw parapano einai to oti oi idioi ypotimoun tin aksia tis douleias tous kai den tin prwothoun oso prepei. Twra anikanothta einai, adiaforia, den kserw…

Το “Unbreakable” ηταν πολυ καλος δισκος και εδειξαν οι Scorpions οτι μπορουν ακομα να βγαζουν αξιολογες δουλειες, δεν περναν φαση παρακμης, ποσο μαλλον τωρα. Για το “Eye To Eye” και το “Acoustica” ναι αυτα ηταν παρακμη, αλλα τα τελευταια χρονια ανεβηκαν πολυ!

οι Scorpions στέκονται ψηλά κυρίως στις καρδιές μας γιατί ό,τι κάνουν ή δεν κάνουν δεν είναι πλέον εμπόριο…είναι pure hard rock συναίσθημα…

…ή κακό management? Αλλά, πέρα από καλές νέες δουλειές τους, υποτιμούν και τραγουδάρες που έχουν βγάλει, και δε μιλάω μόνο για τη δεκαετία του 70, αλλά και του 80 και 90.

Το Eye2Eye μου άρεσε, δεν είναι απ?τους δίσκους που έχω «λιώσει», αλλά μ?αρέσει. Όσο για το Acoustica, θα μπορούσε να είναι χίλιες φορές καλύτερο αν το είχαν προσέξει περισσότερο, γιατί έχουν κομμάτια τα οποία θα ακούγονταν πολύ καλά παιγμένα ακουστικά. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα δεν με άφησε και μένα ικανοποιημένη.

Και στο “Acoustica” καναν και καποιες λαθος επιλογες τραγουδιων τα οποια απο τη δεν ταιριαζουν σε ακουστικες εκτελεσεις.

Το κακό του Eye II Eye είναι η pop παραγωγή του. Πιστεύω πως αν τις ίδιες ιδέες τις είχαν δουλέψει με κάποιον άλλο παραγωγό και με σκοπό να βγει rock δίσκος, ίσως και να είχαν βγάλει δουλειά καλύτερη και από το “Unbreakable”.

σωστό σε βρίσκω…στο θέμα της ποιότητας των συνθέσεων του eye to eye…

αρχησες παλι τα ανεκδοτα μου φενετε…
μαλλον το αντιθετο εγινε γιατι ο ιδιος ο Roth προτεινε τον Jabs (αν δεν κανω λαθος)
Ο Roth ολομοναχος κ μεσα απο πολλες δυσκολιες εκανε μια προσωπικη καριερα κ δημιουργησε ενα ολοκληρο κιθαριστικο κινημα που κανενας αλλος scorpios δεν θα καταφερνε…
τεσπα…

Ο Buchholz ηταν κ ειναι ενας μπασιστας της σειρας… οποιος κ να παιζε τοτε μπασο στους scorpions δεν θα μπορουσε να κανει κατι λιγοτερο…
στο Live της Θεσσαλονικης ηταν μετριος. εκανε αρκετα λαθοι με αποκορυφομα αυτο το Firewind Που μεχρι κ O Roth τον κοιταξε στραβα γιατι χαλασε το σολο…
Σιγουρα δεν του αξιζε κατι τετοιο αλλα αλλο ο Uli Jon Roth ενας μουσικος κ οχι απλα κιθαριστας κ αλλο ο Buchholz ενας μπασιστας των scorpions κ τπτ παραπανω…

εάν ο Uli δεν ήταν ο παλιός σκορπιός δε θα είχε γνωρίσει επιτυχία (άλλωστε κι αυτός γνώρισε μαζί με την επιτυχία των scorps στα 80’s…)
αυτό δεν αμφισβητεί τις ικανότητές του,αλλά αν δεν έκανα το μπαμ μετά οι υπόλοιποι με τον Jabs τώρα δεν θα τους ξέρατε,όπως δεν τους ήξερε και κανείς στην Ελλάδα τότε…

οχι κ κανενας…

Σιγουρα επαιξε καποιο ρολο που ηταν scorpios αλλα δεν στηριχτηκε σε αυτο!
ακομα κ τα κοματια scorpions που επαιζε κ παιζει ακομα Live ηταν δικες του συνθεσεις(περα του Will Burn The Sky Που το παιζει λογο της Dannemann αλλα κ καλα κανει γιατι ο Jabs το ξεφτυλιζει…) που ποτε δεν προωθηθηκαν ακομα κ οταν ηταν στους scorpions…

…ή κακό management? Αλλά, πέρα από καλές νέες δουλειές τους, υποτιμούν και τραγουδάρες που έχουν βγάλει, και δε μιλάω μόνο για τη δεκαετία του 70, αλλά και του 80 και 90.

Το Eye2Eye μου άρεσε, δεν είναι απ?τους δίσκους που έχω «λιώσει», αλλά μ?αρέσει. Όσο για το Acoustica, θα μπορούσε να είναι χίλιες φορές καλύτερο αν το είχαν προσέξει περισσότερο, γιατί έχουν κομμάτια τα οποία θα ακούγονταν πολύ καλά παιγμένα ακουστικά. Αλλά τελικά το αποτέλεσμα δεν με άφησε και μένα ικανοποιημένη.[/quote]Vevaiws! Alla ton manager aytoi ton proslamvanoun ka iton plirwnoun! Gavoi einai??? To Eye to Eye exei poly kales idees, wraious stixous alla h paragwgh paraeinai pop. Epishs kai to Acoustica den mo uarese kai poly kai ayto pou eftaige nomizw oti itan h enorxhstrwsh twn kommatiwn.
Oso gia ton Bucholz, entaksei metriotatos, o Rarebell einai klyteros sto organo tou apo dayton… :lol:
Ton Roth tha ton ikseran polyyyyyyy ligoteroi apo aytous pou ton kseroun twra epeidh sta '80s oi Scorpions eixan megalh emborikh epityxia. Ayto den meiwnei sto elaxisto vevaia tin aksia tou alla merika pragmata na legontai…

έτσι ακριβώς…

Μια χαρα θα τους ξεραμε χωρις τον Jabs. Και μερικοι θα τους αγαπουσαμε και περισσοτερο χωρις αυτην τη μετριοτητα στην συνθεση τους.