Καλύτερο κομμάτι των Scorpions

Πωωω ξεθαμμα.

Τεραστια λατρεια για διαφορετικους λογους και της πρωτης και της δευτερης περιοδου.

Αγαπημενο κομματι διαχρονικα μαλλον αυτο. Ουλι απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες γενικα.

5 Likes

:orange_heart: :yellow_heart: :green_heart:

αγαπημένος δίσκος μάλλον virgin killer, αγαπημένο κομμάτι polar nights και από κοντά sails of charon.

2 Likes

Αγαπημένη περίοδος σίγουρα εκείνη με Roth, αγαπημένο κομμάτι μάλλον αυτό το έπος:

6 Likes

Δίνεις πάσα για mini ιστοριούλα. Όταν ήμουν β’ λυκείου, είχαμε μια ώρα κενό, οπότε και την περάσαμε με φίλους και συμμαθητές σε μια αίθουσα γυμναστικής. Είχαμε εκεί μέσα κι ένα ραδιόφωνο, σημαντική προσθήκη. Βάζουμε ράδιο, βάζουμε 105,5 τον εκ Θεσσαλονίκης και δίνω ιδέα να πάρουμε τηλέφωνο και να ζητήσω τραγουδάκι. Εκείνη την περίοδο, προσωπικά, ξεσάλωνα με Scorpions και με όλα τ’ άσματά τους από τα '70s. Οπότε, δεν υπήρχε περίπτωση να ζητούσα και κάτι άλλο. Παίρνω τηλέφωνο, λέω στον ραδιοφωνικό παραγωγό ότι του τηλεφωνούμε από λύκειο της Πυλαίας, γουστάρει με την πάρτη μας και δε χαλάει χατίρι. Στα επόμενα 5 λεπτά βάζει το απόλυτο άσμα (ανάμεσα στα υπόλοιπα απόλυτα άσματα) “Catch your Train”, το οποίο ήταν κι ένας προσωπικός μου ύμνος τότε. Δίνει και την αφιέρωσή του ο κύριος του σταθμού και δώσε air guitar, δώσε και ρεφρέν, δώσε και χαμόγελα… Αυτά.

6 Likes

παραγγελιες σε ραδιόφωνα, χαχ, τι λες. όταν ήμουν μικρή είχα πάρει στον τεο ρακ και πρέπει να είχα ζητήσει κάτι σε ο αετός πεθαίνει στον αέρα, βεβαίως :")

3 Likes

Polar Nights τρελλη κομματαρα με αγριοφωναρα Ουλι να το απογειωνει.

Καλα το We’ll Burn the Sky τι να πεις ρε, απο τα τραγουδια που με εχουν σημαδεψει. Αυτο και το Yellow Raven, αυτο το ριφφ στο τελος νομιζω ειναι απλα τελειο, α ρε Ουλι!

4 Likes

drifting sun και fly to the rainbow σημερα

εε,το ξεπαρθενιασμα μου οι σκροπιοι :stuck_out_tongue: …unforced :star_struck:
λατρευω ολες τις περιοδους τους ,αν σας πρηξω,μη δινετε σημασια,τον τρελο στην τρελα του :upside_down_face:
τωρα για roth…απλα ο αγαπημενος μου,inspiration ακομα και οταν επαιζα σε hardcoroμπαντα (και ομως…αν εχεις μπολιαστει με καποιο μουσικο γινονται και αυτα) …δεν ειμαι σιγουρος οτι οι υπολοιποι απολαμβαναν παρ’ολα που προσπαθουσα να κραταω τα προσχηματα … :grinning:

2 Likes

μολις προσεξα οτι εκανα reply στον εαυτο μου… :grinning:
τι λεγαμε…?

2 Likes

αν και έχουν αμέτρητους ύμνους, αυτός είναι ο πρώτος που μου ήρθε

6 Likes

Καλύτερο κομμάτι δεν ξέρω, είναι τουλάχιστον 10-15 που θα μπορούσα να πω για το καθένα ξεχωριστά ότι είναι το καλύτερό τους.

Το σίγουρο είναι ότι ο καλύτερός τους δίσκος είναι το Crazy World.

Ένα τραγούδι που θα έβαζα στα καλύτερά τους είναι ξεκάθαρα το Coast To Coast. Δίνει ρέστα στα drums ο James Kottak εδώ παρεμπιπτόντως.

1 Like

in trance και evening wind.Ισως η αγαπημενη μου μπαλαντα τους…εξαιρω το yellow raven,ειναι μια κατηγορια μονο του εκει,ψηλα…

4 Likes

Παιδιά, το Yellow Raven δεν βλέπω και ανησυχώ. Επίσης, υπάρχει κάποιος εδώ που να γουστάρει Humanity;

2 Likes

Ναι , μου άρεσε πολύ το humanity όταν βγήκε . Και ακόμα δλδ

2 Likes

Ναι ρε μαν. Το καλύτερο ίσως τα τελευταία 30 χρόνια!

Πολύ σοβαρά βίδεα βλέπω, μέχρι '79 και μπράβο, πάρτε τώρα ένα πασοκικό ταμπούρο γιατί α.

Από τα παραπίσω κλίνω σε ισοπαλία ομώνυμου In Trance, Pictured Life και Burn The Sky. Από τα επόμενα πιθανότατα Don’t Stop At The Top. Από μπαλάντα ξεκάθαρα When The Smoke Is Going Down.

Για Humanity βάλτε κι εμένα μέσα, αν και στην άχρηστη σύγκριση για 00ς στηρίζω Unbreakable. :scorpion:

7 Likes

To Unbreakable ήταν μια επιβεβαίωση ότι είναι ακόμη εδώ, κι είχε και μερικά τίμια κομμάτια, αλλά το Humanity είχε ψυχή…

2 Likes

Κι εγώ στηρίζω Unbreakable (και φοβερή συναυλία στο Λυκαβηττό) λίγο παραπάνω αλλά ναι και το Humanity μια χαρά τιμιότατο

3 Likes

:+1: μεγαλη φρεσκαδουρα το humanity,ανανεωσε αρκετα την μπαντα ,ετσι το ενιωσα .

1 Like

Και εμενα μετα απο χρονια νιωθω οτι με κερδιζει παραπανω το humanity στο συνολο,παραπανω ψυχη,οντως…κατα τ’αλλα δυνατη επιστροφη το unbreakable.

1 Like

εκει ημουν,party time :partying_face:

:joy: :ok_hand: