Sebastian Bach -Angel Down

Αλήθεια δεν σας έχει κουράσει ο οπαδισμός σας?
Δεν είστε τπτ πιτσιρίκια.
Κούρασε πλέον το ζήτημα ακόμα και για πλάκα.

Ο δίσκος δυστυχώς αν και λατρεύω την φωνή του Bach, χωλαίνει. Είναι επιτηδευμένα σκληρός σε μερικά σημεία, τον προτιμώ σε πιο rock φόρμες.

Δεν είναι κακό, αλλά ειλικρινά, περίμενα πολύ περισσότερα.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τί εννοείς; :-k

νταξ δεν πήγαινε σε εσένα, αλλά εδώ μέσα με τις παρωπίδες τους κάτι τύποι θα με κάνουν να μισήσω τους καλλιτέχνες που λατρεύω.

Δλδ οκ, και δίσκο με παραπονιάρικες κλανιές να βγάλουν οι λατρείες τους θα πρέπει να μας πείσουν ότι είναι ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ. Αδιαπραγμάτευτα πάντα ε!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η άποψη κάποιου άλλου θα πρέπει να σε επηρεάσει εσένα τόσο, ώστε να το πάθεις αυτό, αλλά… ΟΚ… :dunno:

Τέσπα, αφού διάβασα την κριτική του Παναγιώτη, συμφωνώ φυσικά στο p.s., καθώς και στο ότι τα (λίγα) hard rock κομμάτια είναι κορυφαία, αλλά στα υπόλοιπα έχουμε διαφορετική άποψη! :roll:

Τα θεωρώ άθλια! :thumbdown:

Και εδώ ακριβώς, έχω να ρωτήσω το εξής:
Το έχω μεγάλη απορία!

Ποιά είναι η άποψη όσων αρέσκονται και σε μοντερνα / hardcore ακούσματα;

Eίναι όντως τόσο χάλια αυτά τα κομμάτια ή σε εμένα φαίνονται έτσι; :-k

Eίμαι ο μόνος που θεωρεί τόσο κακό το δίσκο (με εξαίρεση 4 - 5 ύμνους); :-k

Είναι κρίμα πάντως, που φτάσαμε στο σημείο να “μαλώνουμε” για το αν ο δίσκος είναι χάλια ή όχι και τέτοια φωνή να περνάει σε δεύτερη μοίρα στις συζητήσεις… :?

Μπορούσε να γράψει κριτική μόνο για τον Axl. Χαχα. Οι γνωστοί άγνωστοι θα δακρύσουν στο ανάγνωσμα του υστερόγραφου. Μόνοι τους λένε τα ίδια και τα ίδια.

Επίσης, sorry κιόλας. Κανένας δεν μισεί τη φωνή του Axl, αλλά αντιδρά στις υπερβολές των οπαδών τους. Και όταν δεν τραγουδά ο Axl, δεν είναι κακό να το παραδεχτεί κάποιος.

Επίσης, ποιός νέος ήχος ρε Maiden, δεν αντιλαμβάνομαι κανένα νεοτερισμό. Οι προς Pantera, κατεύθυνση κιθάρες είναι νεοτερισμός? Μην μπερδέψουμε και τα μπούτια μας, δεν είναι και στο στυλ των KSE π.χ., ούτε απευθύνονται σε αυτό το κοινό.

Το 'χασε και ο Roy Z μου φαίνεται.

Αυτό πραγματικά βαριέμαι να το σχολιάσω… :expressionless:

Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει!
Οι οπαδοί θα λένε τα δικά τους, κάποιοι από τους υπόλοιπους θα αντιδράσουν για αυτόν ακριβώς το λόγο, οι οπαδοί θα αντιδράσουν στην αντίδραση κ.ο.κ. :dunno:
Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια! Δεν θα αλλάξει κάτι τώρα! :wink:

Απλά καταλάβετε ότι οι οπαδοί των Guns δεν θα σταματήσουν ποτέ να ασχολούνται, οπότε μάλλον θα βαρεθούν κάποια στιγμή οι αντιδραστικοί να ασχολούνται… 8)

:o :o

Όταν σε ένα album υπάρχουν κάποια κομμάτια που θα μπορούσαν να βρίσκονται σε sleazy hard rock δίσκο του 1987 - 1991, τότε αυτά που ακολουθούν εντελώς διαφορετικά ηχητικά μονοπάτια μόνο ως νεωτερισμός μπορούν να χαρακτηριστούν! :wink:

Eκεί ακριβώς διαφέρουμε!
Αντιλαμβανόμαστε τον όρο μοντέρνο εντελώς διαφορετικά! :roll:

Η όλη φάση των Pantera, του hardcore, τοu nu κ.τ.λ. για σένα μπορεί να είναι κλασική, δεδομένη και αποδεκτή, αλλά για μένα είναι απίστευτα μοντέρνη αμερικανιά (με την κακή έννοια) και καθόλου ταιριαστή με τον συγκεκριμένο τραγουδιστή! :wink:

τρου σπαμ ον

αναρωτιέμαι τι είναι χειρότερο,ένας κολλημένος οπαδός,ή αυτός που γκρινιάζει σαν κακιά πεθερά συνέχεια για τους κολλημένους οπαδούς

τρου σπαμ οφ

Χαχαχα! :lol:

Να απαντήσω ή να το αφήσω γιατί θα γίνω κακός; :-#

Ρε συ Outshined, το διαβασα το review του δισκου. Νταξ, εμενα με εψησε να το ακουσω, και βασικα αυτο κανω τωρα. Πανω στο δισκο θα πω την αποψη μου λιαν συντομως (ελπιζω).

Πανω όμως στο θεμα για Γκανς, νταξ, δε καταλαβαινω γιατι σε πειραξε τόσο. :-k Κι εγω να σου πω την αλήθεια βρίσκω λίγο υπερβολικά κάποια γραφόμενα, αλλα οκ, ότι ειχε να πει ο ανθρωπος το έβαλε επίτηδες σε υστερόγραφο για να μη χαλασει την αισθητική του δίσκου. Να μου λεγες ότι δε μίλαγε για το δίσκο (αν ισχυε) θα το καταλάβαινα.:-k

Και μη ξεχνας ότι έχουμε πολλά χρόνια να ακούσουμε τη φωνή του Axl σε στουντιο κομμάτι. Και γω δηλαδη, αν ο Χαλφορντ είχε ‘‘αποσυρθεί’’ με την στουντιο έννοια και άκουγα τη φωνή του σε συμμετοχή 8 χρόνια μετά, θα είχα σκατοπωρωθει :!:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, απλά πιστεύω ότι μάλλον το βλέπεις πιο σοβαρα απ ότι πρεπει. Ισα - ισα που ο σωστος συντακτης πρεπει να χει το οπαδιλικι μέσα του (διχως βεβαια να ειναι τυφλοπαδιλικι). Αν δε το χει, τοτε δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να κανει αυτο που κανει, ειδικα στην φαση που ειμαστε, και στη μουσικη που ακουμε.

Εδιτ: Α, και οσον αφορα τις Παντεροκιθαρες, για εναν καλλιτεχνη του κλασσικου hard rock / ποζερ ήχου, ε ειναι λιγο νεοτερισμος. Μετραει τρελα το background σε κατι τετοια.

Εδιτ: Για να μη παρεξηγηθω, κουβεντα κανουμε, τζερτζελο να γινεται. Μη παρεις αρνητικα οσα λεω.

Πολύ χαλαρό σε βρίσκω… :roll:

Ο Outshined είπε προηγουμένως κάποια “χοντροκομμένα” πράγματα και άλλος είναι αυτός που πρέπει να μην παρεξηγηθεί με αυτά που γράφτηκαν… :wink:

Το “Αλήθεια δεν σας έχει κουράσει ο οπαδισμός σας?
Δεν είστε τπτ πιτσιρίκια.
Κούρασε πλέον το ζήτημα ακόμα και για πλάκα”
είναι απάντηση σε κριτική δίσκου, ακόμα και αν διαφωνούμε κάθετα με τον συντάκτη που έκανε την κριτική; :? :-k

Απορώ με τον εαυτό μου που το πήρα τόσο στην πλάκα προηγουμένως… [-X

Well, sorry αν κάποιος προσβλήθηκε.

Για να τα πάρω 1-1

α) Δεν ήταν μόνο το κείμενο. Αυτό απλά ήταν ένα ακόμα ελάχιστο στην όλη κατάσταση με τους fanboys.

β) Το υστερόγραφο είναι σχεδόν όσο και το κείμενο.

γ) Νεοτερισμοί που τους ξαναέκανε και πριν μια δεκαετία (και βάλε) στο Subhuman Race. Ok… Αντιμετωπίζουμε τον Bach ως τραγουδιστή του sleaze rock όταν έχει σχεδόν 20 χρόνια να τραγουδήσει τέτοια μουσική?

δ) Τι δεν έχουν ακούσει Axl ρε Angmar? Κάθε λίγο ξεπηδά και μια ένα νέο τραγούδι (που ποτέ δεν είναι στην τελική του μορφή χαχα) από το Chinese Democracy.

ε) Angmar πιθανότατα να φαίνεται πως το έχω πάρει πιο σοβαρά από ότι στην πραγματικότητα. Μη νομίζεις ότι ασχολούμαι περισσότερο.

στ) Αυτό που λες με το οπαδιλίκι παίζει πάνω σε μια λεπτή διαχωριστική γραμμή. Για μένα όταν περνάει αυτή είναι ίδια είτε μιλάμε για ομάδες, είτε για κόμματα, είτε για μουσική, είτε για θρησκεία. Sorry κιόλας, ότι αγαπάω, ασχολούμαι σοβαρά μαζί του και θέλω να κρατάω και μια κριτική στάση χωρίς αυτό να αναιρεί τον ενθουσιασμό μου. Από την άλλη αν ακόμα και η μουσική αυτή έχει γίνει αλλο ένα εμπορευματοποιήσιμο προϊόν οφείλεται κατ’εμε και σε αυτόν τον “τυφλοπαδισμό” που φυσικά και θέλουν να συντηρούν κάποιοι.

Εγώ απλά νιώθω ότι τα πολλά οπαδικά post υποτιμούν τη νοημοσύνη μου (και δεν μιλάω μόνο για των GNR). Μερικές φορές δεν απαντάω γιατί σκέφτομαι πως μάλλον δεν αξίζει τον κόπο, άλλες αντιδράω.

Ακουω εδω και 2 βδομαδες περιπου αυτο το αλμπουμ και χωρις να ειμαι ο μεγαλυτερος οπαδος του Bach πιστευω οτι ο δισκος ειναι μετριος…ο Bach εχει παρα πολυ καλη φωνη αλλα οι συνθεσεις ειναι μετριες…νομιζω πως ο Roy Z δεν εκανε για αυτη την δουλεια!!Αυτες οι βαριες κιθαρες δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζουν με το υφος του Bach!!Με χαρα διαπιστωσα οτι η φωνη του Axl ειναι σε μια χαρα επιπεδο!!Παντως ενα κομματι που γουσταρω απο αυτο τον δισκο ειναι το Maidenικο Υou Don’t Understand μεγαλη κομματαρα!Μακαρι ολοκληρος ο δισκος να ηταν ετσι!!

@Outshined:

Εγω αν ειδες κρατησα μια αρκετα ουδετερη σταση. Δε σου δινω αδικο επειδη π.χ. δε μπορω προσωπικα να καταλαβω πως ακομα υπαρχει (στην ελλαδα) τετοια μανια με τους σκορπιονς.

Στο θεμα μας ομως, ορισμενοι Gunners που εχουμε στο φορουμ τυπου Maiden όχι μονο ειναι σοβαροι οπαδοί, αλλά την έχουν αντιστοίχως ‘‘πει’’ σε άτομα τετοιου τυπου κατα καιρούς. Ε, ας μη γενικευουμε τα παντα.

Όσον αφορα το θεμα της παραγραφου, νταξ εισαι λιγο υπερβολικος. Μετρα τα στο word και θα δεις οτι η αναφορα στον Αxl είναι λιγο μεγαλη, αλλά ρε συ έχει γραψει ένα μακρυναρι 700 λέξεων πιο πριν. Σε καμια περιπτωση δε παρεμβληθηκε της κριτικης κάτι, ούτε καν ως αναφορά. :yes: Και βασικα όχι δε το καταλαβαινω αυτο με τα leaks. Μιλαμε για demos που δε ξερουμε απο ποτε ειναι και ουτε το αν θα κυκλοφορήσουν γενικα ποτε. Και κανενα δε μαμαει όπως το Love Is A Bitchslap ε! (εκτος του Better :stuck_out_tongue: )

Πλεροφοριακα, οσον αφορα τον Χαλφορντ, ημουν σε φαση τρισχειροτερη απο αυτη που βλεπεις.:stuck_out_tongue: Ξερω τι σημαινει να εισαι αρρωστος με μια μπαντα και αυτο δε μπορώ να το απαγορεψω σε κανεναν. Αλλο αρρωστακι όμως, και άλλο ‘‘τυφλος οπαδός / φανμπόης’’. Το αρρωστακι έχει μια τάση συνειδητοποίησης, ο φανμπόης οχι.

Διχως να θελω να το παω σε οφ-τοπικ, και γω πλεον θεωρω τους Θιατερ αναμεσα στα μεγαλυτερα ανεκδοτα εβερ (επειδη μας τους πασαρουν ακομα σα την υπερμπαντα ενω πλεον ειναι ένα πολυ καλο γκρουπ). Παρολα αυτα τις περισσοτερες φορες ουτε καν ασχολουμαι, κι οταν το εχω κανει, δεν έχω μιλησει υποτιμητικα προς τους οπαδους. :wink:

Δεν ειναι αυτα που λες το προβλημα, αλλα το πως τα λες, και σε ποιους τα λες στη προκειμενη περιπτωση.

Αυτα ολα. Ελπιζω να μη το κουρασα. :slight_smile:

Διαφωνούμε στο πως βλέπουμε κάποια πράγματα.
Πάντως ο Maiden που θίχτηκε δεν τον είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα ότι εγραφα.

Anyway, κούρασε.
Communication breakdown…

+1 σε ρουδόλφο

outshined παίζει να είσαι ο ορισμός του αντιφανμπόη μαζί με τον κάργια. κ ξέρεις ότι σαγαπώ,ε. μην κάνεις έτσι, κρίμα είναι ρε φίλος.

Μη με στεναχωρείς και εσύ ρε μοντεσυνωνόματε…
Είναι αλήθεια πως καμια φορά όταν βαριέμαι και πρέπει κάτι να πω τα βάζω με τους φανμποϋδες…
Αλλά το να λέει ο κάθε πιτσιρικάς ή μη τη “χαζομάρα” του στα πλαίσια ενός φόρουμ πάει και έρχεται.
Το να περνάει και σε επίσημες γραμμές περιοδικών (εντύπων ή μη) μου είναι κάπως ενοχλητικό γιατί σε λίγο θα πιστέψουν μερικοί ότι ο Mike Amott είναι ο σύγχρονος Ritchie Blackmore/Jimmy Page ή δεν ξέρβ γω τι…

Και πλιζ όσο άσχημα και αν μίλησα μη με βάζεις στη ίδια μοίρα…είναι σκληρό,χεχε.

Δεν το εχω ακούσει ακόμα αλλα μου κινήσατε την περιεργεια…:-k Για να δούμε τι ψάρια βαστάει ο Σεβαστιανός εν ετει 2007…

Το libertad το σκυλοβαρέθηκα μετά από 2 βδομάδες…:frowning: Μόνο το for a brother μπορώ και το ακούω ακόμη…

σπαμάρω τώρα,αλλά τα λες σοβαρά αυτά ή κάνεις πλάκα?

Αυτο που ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω εδω μεσα και γενικα στο internet ειναι τι σας πειραζει αν σε καποιον αρεσει υπερβολικα (με το δικο σας μετρο συγκρισης παντα) ενα συγκροτημα…

Δεν γνωριζετε τους λογους που μπορει να συμβαινει αυτο. Ο καθενας εχει διαφορετικα βιωματα και κανεις δεν εχει δικαιωμα να κρινει κανεναν, ειδικα με γελοιους χαρακτηρισμους τυπου “φανμποης” κτλ…

Ειμαι 30 χρονων και το τι εχω ζησει και με εχει κανει να γουσταρω αυτο το συγκροτημα τοσο πολυ το ξερω μονο εγω.

Αν δεν ενοχλω κανεναν με αυτα που κανω, τι κοφτει τον καθενα?